Domů     Po stopách zlaté horečky na Klondiku: Život pro pár blýskavých zrnek
Po stopách zlaté horečky na Klondiku: Život pro pár blýskavých zrnek
1.3.2017

Žene je sen o snadném zbohatnutí. Vidina pohádkového výdělku a budoucnosti zalité přepychem. Kvůli ní se neváhají postavit ledu, mrazu, hladu i divoké přírodě. Málokdo však po strastiplné cestě vysněného cíle skutečně dosáhne.

Na sklonku léta roku 1896 se na soutoku Yukonu a Klondiku setkají dva muži, George Washington Carmack (1860–1922) a Robert Henderson (18571920).

Jejich rozhovor se stane rozbuškou největší zlaté horečky v historii. O blýskavý kov jde přitom zpočátku jen Hendersonovi, zkušenému zlatokopovi s pár pěknými valounky ze dna Yukonu na kontě. Carmacka víc než zlato zajímá lov lososů.

Právě pro ně sem společně s indiánskou manželkou Kate a indiánskými přáteli Skookumem Jimem a Tagishem Charliem přišel. A přece je to nakonec on, kdo uvede věci do pohybu.

Henderson celou skupinku potkává ve chvíli, kdy se s nakoupenými zásobami vrací na nově objevené naleziště zlata. Přijde mu směšné, že v době, kdy je všude v okolí plno takového bohatství, někdo chytá ryby, aby se uživil.

Dá se s Carmackem do řeči a pochlubí se mu, že v horách našel zlato. Dokonce vybídne Carmacka, aby si tam vykolíkoval svůj zábor. Naneštěstí stačí mezi řečí urazit indiány, následkem čehož se Carmack urazí a oba muži se rozejdou ve zlém.

Bolestná vzpomínka na tohle setkání má Hendersona pronásledovat do konce života.

Zlato, zlato, zlato!

Je 16. srpna 1896, když skupina v místě, kde ústí Králičí potok do říčky Klondike, objeví zlato. Je ho tu víc než ve všech do té doby objevených oblastech Yukonu.

Zatímco si Henderson rve vlasy a Králičí potok je překřtěn na Bonanza (Zlatý důl) Creek, zvěsti o tučném nálezu rychle letí krajem. Netrvá dlouho a na místo míří prospektoři z širého okolí. Klidné údolí se mění ve vřící kotel.

Svět se však o bohatých nalezištích dozví se zpožděním téměř jednoho roku, v červenci 1897, kdy do přístavu v San Franciscu dorazí lodě s prvními zlatokopy.

Dav na nábřeží se vzrušením sleduje muže, jak z plátěných pytlů tahají nádoby plné zlatého prachu a valounů. Během pár hodin se zpráva rozšíří po celé zemi.

Noviny se předhánějí v tom,  které vícekrát použijí slovo „zlato“ v titulcích, a mezi lidmi propuká opravdová zlatá horečka. Jejich duše ovládá nevyléčitelný nepokoj a v očích se jim zrcadlí palčivá touha po dobrodružství.

Tisíce mužů záhy vytáhne z jejich domovů, od rodin, ze zaměstnání, často velmi dobrých, a nasměruje je na sever, na Klondike. Třpyt zlata v dáli přitahuje chudé, bohaté, úředníky, starosty měst i policisty.

Žene je do nejisté budoucnosti, na kterou však nejsou vůbec připraveni. Mezi uhánějícími je i 21letý mladík Jack London (1876–1916).

Neskutečná dřina…

I jeho, stejně jako ostatní, čeká nerovný zápas s ledem, mrazem, nezkrotnou přírodou, hladem, a samotou. Nikdo z těch mužů netuší, jak strastiplná to bude cesta. Z městečka Skagway na jihovýchodě Aljašky vedou přes pohoří dvě trasy:

Bílým nebo Chilkootským průsmykem. Ani jedna z nich není snadná. Na obou hromadně umírají zvířata i lidé. Bílý průsmyk je brzy přejmenován na Stezku mrtvých koní, kvůli desítkám hnijících zdechlin koní, jejichž těla proměněná v krvavou masu splývají s blátem.

Při zdolávání Chilkootského průsmyku pak realita překonává ty nejhorší představy. Téměř 30kilometrová stezka křižuje zasněženou krajinu do výšky přes 1 000 metrů za neustálé přítomnosti ledu, bouřlivého větru a hrozby lavin.

Každý z mužů s sebou přitom táhne až tunový náklad pracovních potřeb a kanadskou vládou předepsaných zásob potravin. Táhnou to po částech a na vlastních zádech. Je to neskutečná dřina. Někteří absolvují celou trasu i 30krát.

Posledním a nejnáročnějším úsekem stoupání jsou zlaté schody, 1 500 úzkých ledových stupňů téměř kolmo vysekaných ve sněhu. Na každý z nich se přitom vejde jen jeden muž. Nejednoho dobrodruha stojí tahle část cesty život. Pohřbí je nedostatek sil nebo laviny.

… přijde vniveč

Zdoláním Chilkootského průsmyku však vysilující cesta nekončí. Další těžká zkouška čeká unavené dobrodruhy u Bennettova jezera. Na opozdilce tu čekají stanové tábory, kde musejí přečkat zimu. Dlouhou a nelítostnou. Znovu bojují o přežití.

Poslední síly, co jim zbudou, vloží do stavby lodí. Na jaře roku 1898 pak odstartuje „největší závod světa“.

Na 30 000 odhodlaných mužů se na 7 000 lodích vydává na závěrečnou etapu vyčerpávající cesty – 800 kilometrů po proudu řeky Yukon, až na vytoužený Klondike. Jen pro hrstku z nich však končí vysilující odysea zlatým happy endem.

Od objevu zlata na potoce Bonanza uplynuly už dva roky a většina výnosných pozemků je dávno zabraná. Když v roce 1899 na Klondike dorazí zprávy o nových nalezištích na Aljašce, přesouvají se zástupy zlatokopů i s jejich třpytivým snem právě tam.

Zlatá horečka na Klondiku skončila. Do pusté oblasti přivede koncem devatenáctého století na sto tisíc lidí.

Foto: travelalaska.com, en.wikipedia.org, pinterest.com, goldbottom.com
reklama
Související články
Historie
Leopold I.: Ze dne na den se mladík stává nejvyšší postavou v celé říši
Je jedním z nejdéle panujících králů a císařů u nás. Vládne takřka padesát let. Jeho armády zahánějí Turky dál od Vídně a zahajuji expanzi proti Osmanské říši. Korunu římské říše má ale nejistou. Pochovává příbuzné, jež díky vysokému věku přežívá, a během vlády se potýká i s morem a selskou vzpourou. Leopold (1640-1705) nemůže zpočátku […]
Historie
Václav II.: Z poručníkova vězení rovnou na vrchol
Hluboká, konec srpna 1290. Všechny tvrze a pevnosti na jihu Čech otevírají své brány. Patří nebezpečným Vítkovcům, a proto na ně táhne králův bratr se zvláštní zbraní. Jeho rukojmím je nejmocnější z Vítkovců Záviš z Falkenštejna. Všude jim proto raději otevřou. Zajatcův bratr ale odmítá odevzdat hrad, takže jeho věznitel připravuje kruté divadlo. Urozený pán […]
Historie
Na papežský stolec údajně usedla žena
V 11. století dojde k jednomu z největších skandálů v historii papežů. Nebo to alespoň tvrdí legendy. O ženě, která měla zastat funkci hlavy církve, se hovoří jako o „papežce Johance“. Papežkou měla být krásná dívka anglického původu, nazývaná Giovanna – Jana nebo Johanka.  Ta se zamilovala do benediktinského mnicha, a aby mu byla stále […]
Historie
Bill Clinton: Orální sex podle Bible prý nepovažuje za nevěru
V létě roku 1995 přichází do Bílého domu neplacená stážistka, čerstvá absolventka psychologie na Lewis & Clark College. Holka krev a mlíko, baculatá bruneta Monika Lewinská (*1973). Někdy v listopadu se jí podaří upoutat pozornost prezidenta Billa Clintona. Začne s ním flirtovat. Nenápadně mu ukáže spodní prádlo a připojí poznámku, že se jí moc líbí. […]
reklama
svět zločinu
Podvod století: Stavební inženýr napálil důvěřivé investory!
Objev ropy v okrese Wichita v Texasu učiní z místních prakticky přes noc boháče. K dojednávání ropných obchodů ale chybějí kancelářské prostory. Stavební inženýr z Filadelfie slíbí, že ve městě Wichita Falls vybuduje mrakodrap. Ve skutečnosti důvěřivé investory ošklivě napálí … Roku 1912 je západně od města Burkburnett, malého města v okrese Wichita v Texasu, objeveno ropné pole. Díky tomu zažívají okolní […]
Podvodník ve velkém: Muž, který prodal Tádž Mahál
„Pojď sem, prcku, tady máš taky stovku, ať si jednou osladíš život.“ směje se hledaný podvodník Mitileš v rodné vesnici na malého chlapce. Nemusí mít strach, že ho tu někdo udá. Pro sousedy je hrdina, i když jednoho z nich kdysi okradl. Dneska se jí a pije na něj. Skutečným jménem je vlastně Mitileš Kumar […]
Šli si pro lup v desítkách milionů. Odnesli si ale zlato v hodnotě přes 2,5 miliardy korun…
I zločinci potřebují mít ke své práci štěstí. V nenápadném transportním sejfu, v němž zlato čeká pár hodin, než ho přeloží na jiné letadlo, tak místo milionů najdou zlatý kov za miliardy. Jako pachatelé slavné loupeže z Brinks-Mat. Je sobota, 26. listopadu 1983. Do opevněného skladiště Brinks-Mat, které leží v blízkosti slavného londýnského letiště Heathrow, se snaží dostat skupina […]
Falšování vín: Příliš drahý přípitek
Laurent Ponsot nevěří svým uším. Na aukci se nabízí víno jeho rodinné společnosti z roku 1945 a 1959, když ještě firma ani neexistovala. Zařídí, aby bylo toto falešné zboží odstraněno z katalogu, a uvědomí úřady. Ještě netuší, že jejich prodejce je protřelý podfukář a že právě napomáhá k jeho dopadení a potrestání. Rudy Kurniawan přichází na […]
reklama
věda a technika
Zachraňte svá záda! Proč nejčastěji bolí?
Bolesti zad patří mezi nejrozšířenější civilizační choroby, které trápí hlavně obyvatele vyspělých zemí. Během života potrápí bolavá záda zhruba 80 % lidí, asi u 10 % z nich přejdou bolesti do chronického stadia. Postihují zejména oblast krční, hrudní nebo bederní páteře. Jak se bránit? Páteř tvoří důležitou oporu lidského těla, drží hlavu i celý trup a […]
Chorobné odéry: Dokážeme vyčenichat nemoci?
Čich je považován za „popelku“ mezi lidskými smysly. Americký průzkum provedený v roce 2011 zjistil, že přibližně polovina respondentů ve věku 16–30 let by se raději vzdala čichu než svého chytrého telefonu. Čich je úzce spojen s našimi emocemi a vzpomínkami, pomáhá ale také odhalovat potenciální hrozby, jako jsou zkažené potraviny, toxické látky – nebo nemoci. […]
Pátrání po původu cystické fibrózy
Cystická fibróza je závažné a nevyléčitelné dědičné onemocnění, které postihuje zejména dýchací a trávicí systém. Tato choroba, o které se hovoří jako o nemoci slaných dětí kvůli až pětkrát slanějšímu potu, je nejběžnějším genetickým onemocněním mezi bělochy. A vědci se snaží přijít na to, proč.   Cystická fibróza (CF) je geneticky podmíněné, tedy vrozené onemocnění, […]
Na lesní požáry s moderními technologiemi
Způsob boje s ohněm se dlouhou dobu příliš neměnil. 21. století je však dobou nástupu nových technologií, což do určité míry mění i práci hasičů.   Klimatická změna probíhá, planeta se otepluje a lze očekávat, že lesní požáry budou v dalších desetiletích stále palčivějším problémem, se kterým se budeme muset vypořádávat. Ostatně jen ve Spojených státech způsobí […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
21stoleti.cz
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
Polyethylen, respektive výrobky z něj, jako jsou plastové tašky, láhve a obaly na potraviny, je největším přispěvatelem k celosvětovému znečištění planety plasty. Navíc je v přírodě prakticky nerozlož
Ze syna jsem udělala sobce
skutecnepribehy.cz
Ze syna jsem udělala sobce
Neviděla jsem to, co viděli ostatní. V mých očích byl roztomilý. Tvrdil, že nemá v životě štěstí a že mu všichni křivdí. Teprve jeho úraz mi otevřel oči. Můj syn byl jen rozmazlený fracek! A to bolelo! Měla jsem ho natruc všem. Rodičům i příteli, který mi dal po dlouhé známosti kopačky. Pořídila jsem si dítě za svobodna. Rodiče
Mohou se lidé s poruchou osobnosti naučit cítit empatii?
21stoleti.cz
Mohou se lidé s poruchou osobnosti naučit cítit empatii?
Poznat člověka s poruchou osobnosti, tak zvaného psychopata, může být při prvním setkání obtížné. Je totiž zpravidla dobrým manipulátorem a může působit až altruisticky. Ve skutečnosti však druhé využ
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
epochalnisvet.cz
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
Středověký templářský řád je považován za jeden z nejznámějších i nejzáhadnějších v dějinách. Účast templářů na křížových výpravách tvoří legendy o jejich bohatství a znalostech. Pozdější úpadek řá
Plánujete altán?
panidomu.cz
Plánujete altán?
Počasí brzy začne lákat k posezení na zahradě. Chcete být pěkně pod střechou a přitom na čerstvém vzduchu, i když prší? Nebo si udělat posezení i s místem na vaření? To všechno vám může altán poskytnout. Jen si musíte promyslet několik věcí, bez kterých se při stavbě určitě neobejdete. Kde bude? Místo pro budoucí altán
Po bříšku už ani stopy!
nasehvezdy.cz
Po bříšku už ani stopy!
Je to sotva pár týdnů, co se moderátorka Eva Perkausová (29) stala maminkou druhého synka Ariana, a už se postavila před fotoaparát! Oblékla jen kalhoty, podprsenku, perlový náhrdelník – a všem vyraz
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
enigmaplus.cz
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
Hrozivé oživlé mrtvoly vylézající z hrobů a pojídající lidské maso. Takový obrázek vyvstane v mysli většině lidí, když uslyší slovo zombie. Většina se domnívá, že jde jen o filmový výmysl. Jenže lidé
Stojí kolem nás vraždící mosty?
enigmaplus.cz
Stojí kolem nás vraždící mosty?
Český záhadolog Ivan Mackerle tvrdil, že na ostrově Madagaskar existuje prokletý vraždící most   [gallery ids="138182,138181,138180"] Během 90. let 20. století uskutečnil na tento pod
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
iluxus.cz
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
Tyto hodinky nedělají kompromisy: nové Meister S Automatic jsou sportovní hodinky, které nezapřou svůj vztah k elegantní řadě Meister. Společnost Junghans představuje dva nové tříručkové modely z nere
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
epochanacestach.cz
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
Z kamenného hradu přežily staletí jen některé obvodové zdi, ale Skuhrov už si dávno za kámen našel náhradu. Když se dnes řekne Skuhrov, mnohem více pomyslíme na jiný materiál – na dřevo. S tím umí Skuhrov doslova čarovat. Nevíme sice úplně přesně, kdy hrad Skuhrov na ostrožně nad pravým břehem říčky Bělé vzniknul, ale nebudeme daleko od