Skip to content

Po stopách zlaté horečky na Klondiku: Život pro pár blýskavých zrnek

Žene je sen o snadném zbohatnutí. Vidina pohádkového výdělku a budoucnosti zalité přepychem. Kvůli ní se neváhají postavit ledu, mrazu, hladu i divoké přírodě. Málokdo však po strastiplné cestě vysněného cíle skutečně dosáhne.

Na sklonku léta roku 1896 se na soutoku Yukonu a Klondiku setkají dva muži, George Washington Carmack (1860–1922) a Robert Henderson (18571920). Jejich rozhovor se stane rozbuškou největší zlaté horečky v historii.

O blýskavý kov jde přitom zpočátku jen Hendersonovi, zkušenému zlatokopovi s pár pěknými valounky ze dna Yukonu na kontě. Carmacka víc než zlato zajímá lov lososů. Právě pro ně sem společně s indiánskou manželkou Kate a indiánskými přáteli Skookumem Jimem a Tagishem Charliem přišel. A přece je to nakonec on, kdo uvede věci do pohybu. Henderson celou skupinku potkává ve chvíli, kdy se s nakoupenými zásobami vrací na nově objevené naleziště zlata. Přijde mu směšné, že v době, kdy je všude v okolí plno takového bohatství, někdo chytá ryby, aby se uživil.

Dá se s Carmackem do řeči a pochlubí se mu, že v horách našel zlato. Dokonce vybídne Carmacka, aby si tam vykolíkoval svůj zábor. Naneštěstí stačí mezi řečí urazit indiány, následkem čehož se Carmack urazí a oba muži se rozejdou ve zlém.

Bolestná vzpomínka na tohle setkání má Hendersona pronásledovat do konce života.

2
Strastiplná cesta přes Chilkootský průsmyk překonává nejděsivější noční můry.

Zlato, zlato, zlato!

Je 16. srpna 1896, když skupina v místě, kde ústí Králičí potok do říčky Klondike, objeví zlato. Je ho tu víc než ve všech do té doby objevených oblastech Yukonu. Zatímco si Henderson rve vlasy a Králičí potok je překřtěn na Bonanza (Zlatý důl) Creek, zvěsti o tučném nálezu rychle letí krajem.

Netrvá dlouho a na místo míří prospektoři z širého okolí. Klidné údolí se mění ve vřící kotel. Svět se však o bohatých nalezištích dozví se zpožděním téměř jednoho roku, v červenci 1897, kdy do přístavu v San Franciscu dorazí lodě s prvními zlatokopy.

Dav na nábřeží se vzrušením sleduje muže, jak z plátěných pytlů tahají nádoby plné zlatého prachu a valounů. Během pár hodin se zpráva rozšíří po celé zemi. Noviny se předhánějí v tom, které vícekrát použijí slovo „zlato“ v titulcích, a mezi lidmi propuká opravdová zlatá horečka.

Jejich duše ovládá nevyléčitelný nepokoj a v očích se jim zrcadlí palčivá touha po dobrodružství. Tisíce mužů záhy vytáhne z jejich domovů, od rodin, ze zaměstnání, často velmi dobrých, a nasměruje je na sever, na Klondike.

Třpyt zlata v dáli přitahuje chudé, bohaté, úředníky, starosty měst i policisty. Žene je do nejisté budoucnosti, na kterou však nejsou vůbec připraveni. Mezi uhánějícími je i 21letý mladík Jack London (1876–1916).

3
Někteří absolvují celou trasu i 30krát.

Neskutečná dřina…

I jeho, stejně jako ostatní, čeká nerovný zápas s ledem, mrazem, nezkrotnou přírodou, hladem, a samotou. Nikdo z těch mužů netuší, jak strastiplná to bude cesta. Z městečka Skagway na jihovýchodě Aljašky vedou přes pohoří dvě trasy: Bílým nebo Chilkootským průsmykem.

Ani jedna z nich není snadná. Na obou hromadně umírají zvířata i lidé. Bílý průsmyk je brzy přejmenován na Stezku mrtvých koní, kvůli desítkám hnijících zdechlin koní, jejichž těla proměněná v krvavou masu splývají s blátem.

Při zdolávání Chilkootského průsmyku pak realita překonává ty nejhorší představy. Téměř 30kilometrová stezka křižuje zasněženou krajinu do výšky přes 1 000 metrů za neustálé přítomnosti ledu, bouřlivého větru a hrozby lavin.

Každý z mužů s sebou přitom táhne až tunový náklad pracovních potřeb a kanadskou vládou předepsaných zásob potravin. Táhnou to po částech a na vlastních zádech. Je to neskutečná dřina. Někteří absolvují celou trasu i 30krát.

Posledním a nejnáročnějším úsekem stoupání jsou zlaté schody, 1 500 úzkých ledových stupňů téměř kolmo vysekaných ve sněhu. Na každý z nich se přitom vejde jen jeden muž. Nejednoho dobrodruha stojí tahle část cesty život.

Pohřbí je nedostatek sil nebo laviny.

4
Dne 28. července 1897 loď Excelsior opouští San Francisco a míří směr Klondike.

… přijde vniveč

Zdoláním Chilkootského průsmyku však vysilující cesta nekončí. Další těžká zkouška čeká unavené dobrodruhy u Bennettova jezera. Na opozdilce tu čekají stanové tábory, kde musejí přečkat zimu. Dlouhou a nelítostnou.

Znovu bojují o přežití. Poslední síly, co jim zbudou, vloží do stavby lodí. Na jaře roku 1898 pak odstartuje „největší závod světa“. Na 30 000 odhodlaných mužů se na 7 000 lodích vydává na závěrečnou etapu vyčerpávající cesty – 800 kilometrů po proudu řeky Yukon, až na vytoužený Klondike.

Jen pro hrstku z nich však končí vysilující odysea zlatým happy endem. Od objevu zlata na potoce Bonanza uplynuly už dva roky a většina výnosných pozemků je dávno zabraná. Když v roce 1899 na Klondike dorazí zprávy o nových nalezištích na Aljašce, přesouvají se zástupy zlatokopů i s jejich třpytivým snem právě tam.

Zlatá horečka na Klondiku skončila. Do pusté oblasti přivede koncem devatenáctého století na sto tisíc lidí.

5
Koncem 19. století přivede zlatá horečka na Klondiku do pusté oblasti na 100 000 lidí.
Foto: travelalaska.com, en.wikipedia.org, pinterest.com, goldbottom.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Na smyslné vlně rustikální elegance
rezidenceonline.cz

Na smyslné vlně rustikální...

Když si sympatická třicátnice vysní bydlení...
S pejskem i do mrazivého počasí
iluxus.cz

S pejskem i do mrazivého...

Husse je přední švédský výrobce vysoce...
Ivanu národ miluje, Olgu nenávidí!
nasehvezdy.cz

Ivanu národ miluje, Olgu...

Přestože Olgu Menzelovou (42) a Ivanu...
Zdravější pivo? Vědci poprvé upravili chmel moderní technologií CRISPR
21stoleti.cz

Zdravější pivo? Vědci poprvé...

Více léčivých látek a hořkých kyselin v chmelu...
Úspěch českého SPACE týmu společnosti Atos
21stoleti.cz

Úspěch českého SPACE týmu...

Český SPACE tým společnosti Atos se bude podílet na...
Tajil před ní manžel milenku a syna?
nasehvezdy.cz

Tajil před ní manžel milenku...

Nečekaně dramatický závěr roku prožila vdova po...
Nový Jičín: Město klobouků
epochanacestach.cz

Nový Jičín: Město klobouků

Návštěvnické centrum...
V zavřeném bowlingovém baru prý na první dráze hraje duch
enigmaplus.cz

V zavřeném bowlingovém baru...

I duchové si očividně někdy rádi užijí...
Tajemství hranice, kam až může sahat lidská paměť
enigmaplus.cz

Tajemství hranice, kam až může...

Jmenuje se Biya Pathak, má dva syny a...
Kudlanka nábožná, strašlivý žralok ve světě hmyzu!
epochalnisvet.cz

Kudlanka nábožná, strašlivý...

Je to dokonalý predátor. Snad žádný hmyz...
Prokletí slavné Werichovy vily
enigmaplus.cz

Prokletí slavné Werichovy vily

Dva letopočty, čtyři úmrtí. V dubnu 1980...
Bílá Šumava zahřeje
epochanacestach.cz

Bílá Šumava zahřeje

Příroda se uložila ke...