Domů     Úžasné adaptace: Zvířata, která bez vody přežijí roky!
Úžasné adaptace: Zvířata, která bez vody přežijí roky!
1.3.2017

V současnosti více než třetinu planety pokrývají pouště, rok 2016 byl jedním z těch vůbec nejteplejších v historii a Středomoří zažívá nejhorší sucho za posledních 900 let.

Zásoby vody se tenčí, na rozdíl od nás jsou ale i živočichové, které tento problém zase tolik nepálí. S nedostatkem vody se totiž vypořádali skutečně brilantně.

Člověk dokáže bez vody přežít pouze několik málo dní. Dokonce i kultury žijící v pouštních oblastech zeměkoule nejsou o nic lépe fyziologicky přizpůsobení k životu bez vody než my.

S léty strávenými v poušti se však naučili, kde a jak nalézt vodu, bez ní by nepřežily. To zvířata se dokázala na nejsušší místa planety adaptovat o poznání lépe než lidé.

Koho by napadlo, že na předních místech tohoto žebříčku bude velbloud, čeká velké překvapení. Ve společnosti těch nejlepších jsou to jen hrbatí žabaři.

Vodní lakomci

Většina pouštních zvířat se naučila, jak ze svého okolí a zdrojů vyždímat i tu poslední kapičku vody, ale především, jak jí ve svém těle co nejvíce udržet. Biologické procesy jsou totiž přímo noční můrou, pokud se jedná o spotřebu vody.

Vylučování, pocení ale také samotné dýchání způsobuje ztrátu vlhkosti, která může být v poušti přímo vražedná. Velká skupina zvířat, které se mezi biology občas přezdívá „vodní lakomci“ se tak naučila, jak tyto ztráty co nejvíce snížit.

V pouštních oblastech Severní Ameriky a Mexika žije v tomto ohledu přeborník. Tarbíkomyš (Dipodomys) sbírá semena a rostliny, ze kterých pak žije většinu roku.

Semena s vysokým obsahem sacharidu jí dodávají energii a takzvaně „metabolickou vodu“ vznikající biochemickými reakcemi. Právě proto si například velbloudi ukládají v hrbech ne vodu, ale tuk. Za každý gram „spáleného“ tuku totiž zvíře získá 1,12 mililitrů vody.

Aby toho nebylo málo, vyvinuli si tarbíkomyši další až extrémní způsoby, jak vodě zabránit v úniku z jejich těla.

Zcela jim chybí slinné žlázy, navíc dlouhý a spletitý průchod z plic k nosu jim zaručuje, že vodní pára obsažená ve výdechu cestou kondenzuje na sliznici a voda z dechu tak zůstává v těle.

Voda jen z jídla

Dokonce i při vylučování dotáhli úsporu vody na maximum. Nejenom, že tarbíkomyš vylučuje jen minimálně, jejich moč je navíc jen pasta.

Tento zhruba 40 centimetrů (i s ocasem) dlouhý hlodavec žije přibližně 10 let a celou tuto dekádu se nemusí ani jedinkrát napít vody.

Na druhé straně zeměkoule, v Severní Africe a jihozápadní Asii, žije úhlavní myší nepřítel, který by si ale ve způsobech přežití s tarbíkomyší podivuhodně rozuměl. Tedy dokud by jí nesnědl.

Kočka pouštní (Felis margarita) získává veškerou vodu, kterou potřebuje z jídla. Tedy z hlodavců, plazů, ptáků a dalších malých zvířat.

Vzhledem k tomu, jak málo je druh prozkoumán, je velmi obtížné říct, jak dlouho doopravdy vydrží nejmenší z kočkovitých šelem bez vody.

Sběrači vlhkosti

Spousta zvířat šla ale trochu jinou cestou. Místo schopnosti vystačit si s minimem, nebo i žádnou vodou, si vyvinuli schopnosti, jak ji sesbírat a uchovat na horší časy.

Například Moloch ostnitý (Moloch horridus), přezdívaný také „ostnatý ďábel“, může na fotkách vypadat nebezpečně, ve skutečnosti jde ale o mírumilovnou ještěrku, která se vám vejde do dlaně.

Její ostny zastrašují případného predátora, pro pouštního plaza ale mají ještě jinou, nezastupitelnou funkci. Sbírají vlhkost z ranní rosy a v kanálcích mezi trny ji dokážou udržet.

Drážky na zádech ještěrky z vnitrozemí Austrálie absorbují vodu podobně jako saví papír a pokud se ptáte, jak dostane tohle zvířátko vodu ze zad do úst, pak je odpověď ještě více fascinující.

Všechny drážky jsou totiž uzpůsobeny tak, aby jimi voda mohla cestovat a svoji cestu zakončila přímo u tlamy molocha. Rosu z ranní mlhy ale sbírají například i pouštní příslušníci druhu brouků potemníkovitých, kterým se říká také Toktokkie.

Na povrchu svého malého tělíčka dokáží z ranní vláhy kondenzovat kapičku vody, která pokrývá jejich celodenní spotřebu.

Zásobárna vody pro sebe i ostatní

Mistrovství ve vybudování zásobárny vody ale dosáhla australská „vodní žába“ Cyclorana platycephala. Uchovává vodu ve svém močovém měchýři a v období sucha ji dokáží do těla absorbovat skrze propustnou membránu měchýře.

Žába, která je charakteristická svým kulatým tvarem (právě kvůli uložené vodě) je schopná zadržovat tolik vody, že tím zdvojnásobí svou váhu. Jejího mistrovství si ale k její škodě všimli i jiní. Například aboriginci žábu využívají jako zdroj vody.

Vyhrabávají ji ze země a vymačkávají si vodu z jejího měchýře, následně však žabku živou pustí. To u jiných predátorů nemá tenhle skákající vodní balónek takové štěstí. „Vodní žába“ dokáže přežít jen ze svých zásob celých pět let bez vody.

Foto: archiv, wikimedia
Související články
Věda a technika
6 nejbizarnějších vozidel
Kabina, sedačky, volant a nejčastěji 4 kola. Auta či vozidla však nemusejí vypadat vždy takto! Jaké nejbláznivější nápady vznikly v hlavách designérů a techniků, ale nakonec se neujaly? 1/ Přidat kola! OctoAuto (1911) Na počátku 20. století jsou silnice samá díra. Auto se špatně ovládá a kola dostávají zabrat! „Čtyři jsou málo,“ domnívá se americký […]
Věda a technika
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se […]
Věda a technika
Pozor na ně! 3 nejjedovatější rostliny u nás
Skočec obecný (Ricinus communis) je oblíbená okrasná rostlina. Jeho semena obsahují prudký jed ricin a alkaloid ricinin. Smrtelná dávka pro dospělého člověka je 15 až 20 semen, pro dítě pouhých 3 až 5. Pokud semena sníte, zprvu budete mít příznaky podobné chřipce. Poté dojde k poškození sleziny, ledvin a jater. Zubatá vám zaklepe na dveře […]
Věda a technika
70 stupňů pod nulou. Jak letěly Lego figurky do vesmíru?
Stavění z Lego kostiček otevírá dětem cestu ke kreativitě a fantazii bez omezení. Většina dětí někdy snila o dobrodružné výpravě do vesmíru a poznání všech pozoruhodných objektů, které se v kosmu nacházejí. Taková cesta do vesmíru nemusí být jen nesplnitelným dětským přáním – v budoucnu se totiž může stát realitou. Společnost LEGO chce dětem ukázat, že […]
reklama
lifestyle
Dvě tváře boxerské legendy
Každý sport má své hvězdy a má také pár legend. Vedle nesmrtelného Muhammada Aliho k nim bezesporu patří i Železný Mike, šampion těžké váhy Michael Tyson. Do nejvybranější společnosti boxerských superstar vstoupil tím, že se jako jediný dokázal stát mistrem světa současně v soutěži tří nejvýznamnějších boxerských asociací WBA, WBC i IBF. O pár let […]
Historie nejslavnější panenky: Barbie vznikla s feministickým podtextem
Panenka Barbie se původně zrodila proto, aby byla pro malé holčičky vzorem úspěšné ženy. Měla jim umožnit si při hře představovat různé možnosti budoucí kariéry. Píšou se 50.  léta 20. století a Američanka Ruth Handlerová (1916–2002) není spokojená s výběrem hraček pro svoji dceru. Vadí jí, že zatímco její syn si při hře může představovat, […]
Karel Zich: Osudná dovolená v podmořském ráji
Posluchači a fanoušci mu kvůli jeho hlasu rádi přezdívali „Český Elvis Presley“, on sám ale tohle srovnání neměl příliš rád, i když bylo lichotivé. „Jsem český Zich,“ tvrdil zpěvák, který mohl mít před sebou ještě mnoho skvělých úspěchů.   Jméno Karel Zich (1949–2004) objevuje slavná folková skupina Spirituál kvintet, když se v roce 1969 po odchodu […]
Kněžna Grace: Osudná hádka nad Monte Carlem
Grace Kelly, americká herečka a později monacká kněžna, se narodila do sportovní rodiny, ale od dětství snila o herectví. Po studiích na Americké akademii dramatických umění se brzy proslavila a získala Oscara za nejlepší vedlejší herecký výkon.   Narodí se do rodiny se silným sportovním duchem. Její otec John Brendan Kelly je trojnásobným olympijským vítězem […]
lifestyle
Bill Cosby: Propuštění z vězení po procesních chybách
Bill Cosby, někdejší hvězda americké televize, byl v červenci 2021 propuštěn z vězení kvůli procesním chybám, které vedly k jeho odsouzení v roce 2018 za sexuální napadení. Tento krok vyvolal šok mezi více než šedesáti ženami, které ho obvinily ze sexuálního obtěžování. Přestože byl Cosby odsouzen za zdrogování a znásilnění Andrey Constandové, verdikt byl zrušen, […]
Mladická role ho poznamená: Příběh Marka Endala, který se proslavil jako Rosenheim z Obecné školy
Na stříbrném plátně byl roštákem, i když spousta diváků mu určitě držela palce. V civilním životě se představitel nenapravitelného uličníka choval tak trochu v duchu své největší a jediné filmové role.   Ve filmových příručkách nalezneme u jména herce Marka Endala (*1978) jedinou roli. V roce 1991 zaujal jako zlobivý žák Rosenheim v oscarové Obecné […]
Petr Novák s Evou Jakoubkovou: Dokonalý pár, který propil svou budoucnost
Když se dva berou, slibují si, že spolu zůstanou v dobrém i zlém. Petr Novák s Evou Jakoubkovou tenhle slib určitě splnili beze zbytku. Jen toho zlého bylo nakonec ale přece jen až příliš.   Kdyby se v průběhu 70. a 80. let pořádala anketa o nejpůvabnější českou herečku, Eva Jakoubková (1952–2005) by měla finálovou účast rozhodně v kapse. […]
Sportovní hvězdy na šikmé ploše
Světem sportu neotřásají jen dopingové skandály, nečestná hra nebo podvádění. Skandální chování, hraničící s pácháním trestných činů, má na svědomí třeba i fotbalista Gilbert Bodart, s nímž se často skloňují pojmy jako přepadení nebo padělatelství.   Koho chce zabít hokejista Danton? V dubnu 2004 je pořádně horko kolem špičkového hokejisty americké NHL Mikea Dantona (*1980). […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Mnoho druhů českých rostlin z přírody mizí, ale šíří se teplomilné a nepůvodní druhy
epochalnisvet.cz
Mnoho druhů českých rostlin z přírody mizí, ale šíří se teplomilné a nepůvodní druhy
Tým botaniků odhalil významné změny v rozšíření druhů české květeny. Jejich studie analyzovala ústup i šíření jednotlivých druhů flóry na českém území od roku 1960. Nová studie vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR, Univerzitou Karlovou a Vídeňskou univerzitou a byla publikována v mezinárodním odborném časopise Biological Conservation.
Pokrok v léčbě rakoviny plic na obzoru
21stoleti.cz
Pokrok v léčbě rakoviny plic na obzoru
V České republice je každoročně diagnostikováno více než 6 000 pacientů s rakovinou plic, více než 5 000 jich na zhoubný karcinom plic každý rok zemře. Tento typ rakoviny má relativně nízkou úspěšnost
Libanonský tabbouleh
tisicereceptu.cz
Libanonský tabbouleh
Můžete si připravit i netradiční variantu, kdy místo bulguru použijete kuskus nebo quinou. Suroviny 150 g bulguru 4 rajčata 1 okurka 1 červená cibule 2 jarní cibulky 1 a ½ svazku hladkolist
7 důvodů, proč se vám nedaří hubnout
panidomu.cz
7 důvodů, proč se vám nedaří hubnout
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie.
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
epochanacestach.cz
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
Úcta k zemřelým se projevuje v každém koutě světa i naší republiky trochu jinak. Šumavští si osvojili velmi svérázný zvyk – stavění umrlčích prken, ze kterých se stalo podivné memento smrti a prostředek, jakým mrtvé uctívat a často i s nimi promlouvat. Mohla v sobě lože nebožtíků soustřeďovat negativní energii zemřelých a prostupovat i do
Jogaila: Otevřel mu křest bránu k moci?
historyplus.cz
Jogaila: Otevřel mu křest bránu k moci?
Mladý litevský kníže se žení, aby posílil vztahy své země se sousedním mocným Polskem. Až bude o půl století později ležet na smrtelné posteli, bude jméno jeho rodu znát celá Evropa. Litevské velkoknížectví existuje už osm desítek let, když se vlády ujímá dynastie Gediminovců, odvozující svůj původ od knížete Gediminase (asi 1275–1341). Ten položí základy
Fiesta Gin z Garage22 se zařadil mezi nejlepší na světě
iluxus.cz
Fiesta Gin z Garage22 se zařadil mezi nejlepší na světě
Pražská palírna Garage22 funguje teprve čtvrtým rokem, přesto se na nápojovou scénu už stihla zapsat výrazným písmem. A to nejen na tu českou. Letošní novinka z produkce holešovické destilerie je již
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Poslední cinkání dědových klíčů
skutecnepribehy.cz
Poslední cinkání dědových klíčů
Dětství jsem strávila u prarodičů. Když děda ležel v nemocnici v kómatu, zažila jsem něco, co si nedokážu rozumově vysvětlit. S dědečkem Václavem jsme měli opravdu nádherný vztah. Byl spíš jako můj táta, kterého jsem nikdy nepoznala. Odmala jsme s bratrem a mamkou žili u prarodičů. Strávila jsem tam krásné dětství. Milovaný dědeček K bytovce, kde jsme žili, patřila rozlehlá zahrádka. Děda na
Zářivá perla Jadranu – Chorvatsko
nejsemsama.cz
Zářivá perla Jadranu – Chorvatsko
Mnoho českých turistů každoročně vybírá pro letní dovolenou Chorvatsko. Která místa tu jsou ta nejlepší, a vyplatí se proto o nich přemýšlet? Dalmácie Naprostou většinu pláží v Dalmácii pokrývají drobné kamínky a pláže poměrně rychle klesají pod vodní hladinu. Příjemné okamžiky určitě strávíte na pláži Zlatni rat, která se nachází v Brači. Pozoruhodné je, že
Děsivý Bullebak: Mohl existovat fantom amsterdamských kanálů?
enigmaplus.cz
Děsivý Bullebak: Mohl existovat fantom amsterdamských kanálů?
Délka vodních kanálů v nizozemském Amsterdamu přesahuje sto kilometrů. Většina z nich je navíc splavná lodí. Klene se nad nimi přes jeden tisíc mostů. Když se z nich zadíváte na temnou vodu kanálů-gra
Poznala Baroňová toho pravého?
nasehvezdy.cz
Poznala Baroňová toho pravého?
V nekonečné Ulici má po svém boku milujícího manžela a tři potomky. Ve skutečnosti ale představitelka Ivy Klímové takové štěstí v osobním životě nemá. Hana Baroňová (39) oslaví v listopadu jubileum