Skip to content
reklama
reklama

Pepek námořník: Drsňák, poháněný špenátem

Ozve se dvojí zahvízdání na dýmku a malí i ti větší přikovají svůj zrak k televizní obrazovce. Byla by škoda propásnout další dobrodružství nejoblíbenějšího námořníka na světě. Jmenuje se Pepek, miluje špenát a svou sladkou vyzáblou Olive.

Na to, že letos oslavil už 92 let, je stále ve skvělé formě. S pomocí ocelových svalů si dokáže poradit s jakoukoliv překážkou a ještě u toho pobavit miliony lidí. V komiksu, odkud se později přesune na filmová plátna a do televize, se přitom původně objeví jen na skok.

Nejdřív hraje druhé housle

Píše se rok 1929. Už zhruba deset let přispívá kreslíř Elzie Crisler Segar (1894–1938) do newyorského listu Evening Journal krátkými komiksovými příběhy s názvem Thimble Theatre. Ty se točí hlavně okolo postavy Olive Oylové, jejího bratra Castora a také jistého Harolda Hamgravyho, se kterým Olive v té době chodí.

Námořník Pepek, kterého k nim Segar 17. ledna přidá, má sloužit jen jako jednorázové zpestření jejich dobrodružství. Kreslíř jeho prostřednictvím vzdává hold svérázné postavičce, jakou je Frank „Rocky“ Fiegel (1868–1947). O muži s vyčnívající bradou, dýmkou, přikovanou v ústech, a nebývalou silou slýchává ve svém rodném Chesteru úplné legendy.

blank
Pepek je skutečně drsný chlapík. Foto: unsplash

Vraťte nám Pepka!

O tom, že by udělal legendu i z Pepka, ale Segar nepřemýšlí. Nechá ho, aby dopravil Castora lodí do kasína a zase zpátky, do úst mu vloží pár vět a pak ho smete do propadliště dějin jako další z bezvýznamných postaviček na jedno použití.

Je přesvědčený, že už o něm nikdy neuslyší. Jenže to by se nesměli ozvat čtenáři, kterým se svalnatý prostořeký námořník líbí natolik, si na Segarovi vynutí jeho návrat do příběhu. Pepkova popularita roste s každým dalším dobrodružstvím, do kterého ho kreslíř zakomponuje.

Postupně vytlačí Castora i Hamgravyho a stává se sám hlavní postavou. Olive v příbězích zůstane, aby měl Pepek o koho se ucházet.

Oblíbenější než Mickey Mouse

Pepkův raketový vzestup je stvrzen v roce 1937 anketou, ve které čtenáři zvolí Thimble Theatre druhým nejoblíbenějším komiksem v USA. Jeho příběhy se šíří jako lavina, a když o rok později Segar podléhá leukémii, vychází zhruba v pěti stovkách novin a vydělávají mu na tu dobu závratných 100 000 dolarů ročně.

Jsou tak populární, že když je v listopadu 1938 Benito Mussolini (1883–1945) Italům v rámci zákazu veškerých amerických komiksů vezme, čelí takovému tlaku fanoušků, až je nucen je opět povolit. Ve stejném roce vystřídá Pepek námořník Mickey Mouse na pozici nejoblíbenější kreslené postavičky v USA.

V texaském městě Crystal City mu dokonce už v roce 1937 odhalí sochu jako vděk za zvýšenou popularitou špenátu, který se stane základní tržní plodinou místní ekonomiky.

blank
Špenát hltá Pepek hlavně tehdy, když se potřebuje vypořádat se svým věčným sokem Blutem. Foto: pixabay

Nejdřív slepice, špenát až potom

Pepek přitom této listové zelenině propadá postupně. Zpočátku je jeho obdivuhodná síla vysvětlena hlazením peří kouzelné slepice. Plechovka špenátu se v jeho ruce začne pravidelně objevovat až díky americkému animátorovi Maxi Fleischerovi (1883–1972), který Pepka v roce 1933 rozpohybuje pro filmové plátno.

Dnes má postavička vlastní špenátové konzervy značky Popeye a v lednu 2004 je dokonce na počest 75. výročí Pepkova zrození newyorský mrakodrap Empire State Building osvětlen zeleně. To už je námořník s bílou čapkou, malou dýmkou a velkými svaly dávno legendou.

Za sebou má dokonce i hraný film. V roce 1980 mu tvář propůjčí Robin Williams (1951–2014). Do trháku má ale daleko. Ukáže se, že Pepkovi je lépe animovanému a v televizi, ve které s vlastní show debutuje v roce 1960.

Jen za dva roky je vyrobeno 220 pěti až sedmiminutových epizod.

blank
Rumcajs má Manku, Pepek Olive Foto: pxfuel
Foto: pxfuel, unsplash, pixabay,
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Požádá brzy Soukup Hanychovou o ruku?
nasehvezdy.cz

Požádá brzy Soukup...

Jako by k sobě patřili...
Osmdesátiletý kardiak, pracující čtyřicátník nebo student-mileniál – telemedicína umí se zdravím pomoci každému z nich
epochalnisvet.cz

Osmdesátiletý kardiak, pracující...

Digitalizace zrychluje. České zdravotnictví díky ní čeká posun k...
Blahodárné bublinky v pohodlí domova
rezidenceonline.cz

Blahodárné bublinky v...

S příchodem chladných dnů je pro naše tělo...
Aby se okna stále leskla
panidomu.cz

Aby se okna stále leskla

Někdo mytí oken nesnáší, někdo tuhle práci...
Co se stalo se dvěma ze tří portugalských bratrů mořeplavců?
enigmaplus.cz

Co se stalo se dvěma ze tří...

Krátce poté, co Kolumbus objevil břehy...
Snaží se utajit těhotenství?
nasehvezdy.cz

Snaží se utajit těhotenství?

Moderátorka Lucie Borhyová...
Duch ochránil rodinný klenot
skutecnepribehy.cz

Duch ochránil rodinný klenot

Před velkým stěhováním jsme...
Mýdlo vlastně na všechno
iluxus.cz

Mýdlo vlastně na všechno

Primárně je to tuhý šampon pro...
Svíčková na smetaně
tisicereceptu.cz

Svíčková na smetaně

Ta pravá se připravuje ze svíčkové, ale dobře...
Pozor na to, čím se líčíte
21stoleti.cz

Pozor na to, čím se líčíte

Nejrůznější způsoby zkrášlování jsou vymýšleny již...
Nejmenší česká zoo Chleby
epochanacestach.cz

Nejmenší česká zoo Chleby

Severně od Nymburka...
UFO nad Bajkalem: Jsou tajemná světla zodpovědná za pád letadla?
enigmaplus.cz

UFO nad Bajkalem: Jsou tajemná...

Už řadu let si místní předávají příběhy o...