Skip to content

Pád dynastie Braganza: Královna kyticí monarchii nezachránila

Vedl jsem dlouhý & uspokojivý rozhovor s milým Nickym a je pořád stejný jako vždycky,“ uvádí ve svém deníku k 22. květnu 1913 Georgie. Vzápětí si však posteskne, jak jen bylo obtížné uniknout ostřížímu zraku bratrance Willyho, který doslova špehoval „s uchem přilepeným ke klíčové dírce“. Náročné rodinné setkání? Také! Hlavně však schůzka tří největších vládců předválečné Evropy.

Pod familiérními jmény Georgie, Nicky a Willy se neskrývá nikdo menší než britský král Jiří V. (1865–1936), ruský car Mikuláš II. (1868–1918) a německý císař Vilém II. (1859–1941). Tři vznešení bratranci snad k sobě v minulosti chovali vřelé vztahy, jak o tom ostatně svědčí i jména, kterými se oslovují, ale v předvečer první světové války se mezi ně vkrádá podezřívavost a nedůvěra.

V květnu 1913 se scházejí v Berlíně, aby společně oslavili svatbu Vilémovy nejmladší dcery. Je to úplně naposledy, co se společně spatří. O 15 měsíců později se z nich stanou nepřátelé. Na jedné straně stojí Jiří V. a Mikuláš II., proti nim Vilém II. jako jejich úhlavní sok.

Dva z nich bude nevydařená účast ve válce stát korunu, jednoho dokonce život. 20. století a jeho události mocně otřesou dosud stabilními trůny. Předzvěstí nadcházejících dramatických událostí v Evropě je přitom již lisabonský atentát a osud starobylé dynastie Braganza…

Nejmocnější muži Evropy v předvečer světové války. Řadu z nich pojilo příbuzenské pouto. To jim však nebránilo, aby v nadcházejícím konfliktu stáli proti sobě jako nepřátelé.

Scénář, s nímž se nepočítalo Vánoční svátky jsou dávno ty tam a s nimi i příjemné prázdniny strávené lovem. 1. února 1908 se portugalská královská rodina vrací za svými povinnostmi do Lisabonu. Terreiro do Paço (Palácové náměstí), kudy projíždí její kočár, je v pět hodin odpoledne téměř liduprázdné.

Jeden z přítomných mužů ale znenadání pokleká a zpod kabátu vytahuje pušku. Od otevřeného královského kočáru ho dělí nějakých osm metrů. Míří přesně. Jeho první střela zasáhne krále Carlose I. (1863–1908) do krku.

Panovník je na místě mrtvý.

Carlos I. zemřel bezprostředně po útoku atentátníka.

Další atentátník už se mezitím sápe na stupátko kočáru a pálí dál. Zasáhne následníka trůnu Luíse Filipeho (1887–1908). Je smrtelně raněn. Jeho matka, královna Amélie (1865–1951), se do atentátníka pouští jedinou zbraní, kterou má v tu chvíli po ruce – velkou kyticí. „Hanebníku! Hanebníku!“ křičí zoufale. Než se bodyguardovi a dalším svědkům podaří atentátníky zneškodnit, stihnou ještě zranit na paži Améliina mladšího syna Manuela. Z něj se nyní, po smrti otce a staršího bratra, stává nový portugalský král Manuel II. (1889–1932).

Nikdo nepočítal s tím, že princ Manuel usedne na trůn.

Neučili ho vládnout Atentátníci jsou následně identifikováni jako zanícení republikáni. Ani ne 19letý Manuel si z toho bere ponaučení. Snaží se zalíbit svému lidu, dokonce navrhuje, že by se Portugalsko mohlo proměnit v konstituční monarchii.

„Vaše Veličenstvo přichází příliš mladé do velmi starého světa,“ uštěpačně k tomu poznamenává portugalský novinář a republikán João Chagas (1863–1925). Krátce po nástupu na trůn se Manuel vydává na cestu po svém království.

Všude mu aplaudují nadšené davy. Lid si získává svou upřímností. Mnozí s ním cítí soucit. Odpůrci monarchie se však ošálit nedají a Manuela nikdo nikdy neučil vládnout. Nepočítalo se s tím, že by usedl na trůn… Během 24 měsíců v Portugalsku padne sedm vlád.

Situace se radikalizuje. Republikáni se v průběhu roku 1909 domlouvají, že krále svrhnou – i násilím…

Manuel (vpravo) v britském exilu po boku se svou chotí Augustou Viktorií z rodu Hohenzollernů a se svou matkou

Doživotní vyhnanec V noci ze 4. na 5. října 1910 vypuká v Lisabonu vojenský převrat. Odpůrci monarchie sice nejsou v drtivé většině, ale stačí to. Nechávají ostřelovat palác, v němž se nachází král Manuel II. Během následujícího dne je jasné, že s portugalskou monarchií je amen.

Panovník se naloďuje se svou matkou a babičkou na jachtu Amelia IV a vydává se k Gibraltaru. Velká Británie ho ochotně přijímá jako doživotního exulanta.

Foto: wikipedia.org, pinterest.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Kvůli kovům v rostlinách se spojí vědci z 30 zemí
21stoleti.cz

Kvůli kovům v rostlinách se...

Kovy v rostlinách – to je téma, které...
Svatošský dětský ráj
epochanacestach.cz

Svatošský dětský ráj

Označení „dětský ráj“ nemá...
Rozhledna Klínovec: Odměna na vrcholu stejnojmenné hory
epochanacestach.cz

Rozhledna Klínovec: Odměna...

Vrchol nejvyšší hory...
Incident na lodi Nimitz: Slavné „Tic Tac UFO“, které prolomilo bariéry
enigmaplus.cz

Incident na lodi Nimitz: Slavné...

Incident z roku 2004 se zřejmě stává jedním z hlavních...
Tuňákový salát s těstovinami
nasehvezdy.cz

Tuňákový salát s těstovinami

Jednoduše, rychle, kvalitně. Připravit...
Snaha o zdolání „informační blokády“ u pacientů s Parkinsonem
21stoleti.cz

Snaha o zdolání „informační...

Téměř 70 % dotázaných pacientů s Parkinsonovou...
Čekání na prolomení kletby ostrovního města Nan Madol
enigmaplus.cz

Čekání na prolomení kletby...

Tajuplné ruiny Nan Madol jsou možná nejzáhadnějším...
Záhada děsivého hlasu opakujícího číselný kód v ruském rádiu
enigmaplus.cz

Záhada děsivého hlasu opakujícího...

V ruském městě Povarovo nedaleko Moskvy je v...
Moët & Chandon tyto Vánoce uvádí speciální dárkovou edici „Tie your wish“
iluxus.cz

Moët & Chandon tyto Vánoce...

Šampaňský dům Moët & Chandon si pro...
Stylové spaní v luxusu a pohodlí
rezidenceonline.cz

Stylové spaní v luxusu a...

Odpočinek, při němž člověk obnovuje své duchovní i...
Himmler chtěl příměří se Spojenci už v roce 1943!
epochalnisvet.cz

Himmler chtěl příměří se...

Hitler na konci války sesadil Himmlera a...
Karel Fiala – Limonádový Joe pořádal večírky, které končily v jezírku
nasehvezdy.cz

Karel Fiala – Limonádový Joe...

Věděli jste, že se Karel Fiala vyučil kominíkem? Při...