Domů     Operace sekaná: Falešná mrtvola oklamala i nacistického vůdce Hitlera
Operace sekaná: Falešná mrtvola oklamala i nacistického vůdce Hitlera

Dopoledne 30. dubna 1943 loví José Antonio Rey Maria v moři poblíž španělské Huelvy ryby. Už se chystá zpátky domů, ale najednou si všimne, že se na hladině pohybuje podivný předmět. Zvědavost mu nedá a připluje blíž. Když uvidí částečně rozložené tělo muže ve vojenské uniformě, otřese se hnusem.

Mrtvolu nadnáší záchranná vesta. Sám ale nemá dost síly ji vytáhnout, proto zamává na opodál plující rybářskou loď. Plavidlo se právě vrací k pevnině a kapitán ho proto odmítne. Mariovi se nakonec přece jenom podaří tělo dostat na záď své lodi.

Když připluje do přístavu, na pláži zrovna cvičí jeden z oddílů španělské armády. Velitel zavolá do blízkého města Huelva (na jihozápadě Španělska, asi 8 km od pobřeží).

Tělo prohlédne španělský soudce Pascual El Rafeno a patolog Eduardo de Torno. „Muž spadl do moře, neměl žádná zranění. Zemřel utonutím a tělo bylo ve vodě 3 – 5 dní,“ prohlásí.

Přebrat lidské pozůstatky přijíždí sám britský vicekonzul Francis Haselden.

Britský námořní důstojník Ewen Montagu se raduje, jak plán úspěšně pokračuje.
Britský námořní důstojník Ewen Montagu se raduje, jak plán úspěšně pokračuje.

Tajemná aktovka

K mrtvému tělu je v pasu řetízkem přivázaná černá aktovka. „Otevřete ji,“ nařizuje Haselden. Z dokladů se zjistí, že jde o britského důstojníka Williama Martina. Haselden okamžitě oznamuje britskému vyslanci v Madridu, že námořní major William Martin zemřel.

Zprávu dostává 3. května 1943 i londýnská Admiralita a není pochyb, že se v Huelvě o mrtvole doslechl i agent německé vojenské rozvědky Adolf Clauss.

„Výborně, všechno jde podle plánu,“ mne si radostně ruce britský námořní zpravodajský důstojník Ewen Montagu (1901–1985) z londýnské Admirality. První část akce se povedla.

Právě on měl za úkol přesvědčit Němce, že Spojenci míří do Řecka a na Sardínii. „Podstrčíme Němcům mrtvolu důstojníka ze sestřeleného letadla s doklady, které je přesvědčí, že se vylodíme úplně jinde než na Sicílii,“ navrhne už v lednu 1943.

Skutečný hrob Michaela Glyndwra, který posloužil coby falešná mrtvola Williama Martina.
Skutečný hrob Michaela Glyndwra, který posloužil coby falešná mrtvola Williama Martina.

Zaručeně správná mrtvola

V londýnské Admiralitě to začátkem roku 1943 bzučí jako v úle. Přípravy na operaci s krycím názvem Sekaná právě začínají. Kde ale vzít vhodnou mrtvolu?

Musí vypadat, jakoby se utopila po pádu z letadla a lékaři v žádném případě nemohli zjistit skutečnou příčinu smrti. Dlouho se nedaří žádnou najít a už to vypadá, že tajné plány ztroskotají na nedostatku mrtvých, když nečekaně pomůže náhoda.

Montagu se sejde se svým známým londýnským doktorem. „Právě u nás v nemocnici zemřel mladý muž na zápal plic. Je mu 36 let,“ vypráví Montaguovi. „Potřebuju ho okamžitě vidět,“ zareaguje Ewen.

Když se v márnici přesvědčí, že právě on je tím pravým, navštíví příbuzné mrtvého a seznámí je se svým plánem. Ti souhlasí pod podmínkou, že se nikdy nezjistí pravá totožnost těla.

Verzi se zápalem plic sice uvádí hlavní aktér příběhu Ewen Montagu ve své knize Muž, který nikdy nebyl, ale není pravdivá.

Londýnský koroner Bentley Purchase, který mu mrtvolu na zakázku dodal, tvrdil, že ve skutečnosti šlo o 34letého tuláka a alkoholika Michaela Glyndwra (*1909), který zemřel 28. ledna 1943 v londýnské nemocnici svatého Pankráce, když snědl jed na krysy obsahující fosfor.

Jeho tělo bylo uchováváno v chladu v márnici, dokud nebyla mise připravena. Stejného názoru je i britský historik Ben McIntyre, který špionážním podvodu píše v knize Operace Mincemeat.

Charles Chonmodeley a Ewen Montagu mají na starosti přepravu mrttvého těla.
Charles Chonmodeley a Ewen Montagu mají na starosti přepravu mrttvého těla.

Nahřejte Martinovi nohy!

Na jaře roku 1943 se právě rodí „muž, který nikdy neexistoval.“ Při přípravě mrtvoly ale dojde ke komplikaci. Na ztuhlé údy je obtížné navléknout vojenský stejnokroj a hlavně boty. Důstojník, který za akci odpovídá, už začíná zuřit.

„Budeme mu nahřívat kotníky nad radiátorem,“ napadne seržanta, který v armádě slouží už pěkně dlouho. Teprve potom se mu konečně podaří nazout boty. Všechno už běží jako na drátku. Ještě vybrat jméno a připravit doklady.

„Připravte mi seznam jmen všech důstojníků námořní pěchoty,“ nařídí Montagu. Když jím listuje, upoutá ho jméno Martin, na které narazí hned několikrát. „Bude to Willian Martin,“ rozhodne.

Mnohem horší je to ale s fotkou na doklady, protože se pořád nedaří vytvořit alespoň trochu přijatelný snímek mrtvoly. Nakonec musí vzít zavděk obrázkem jednoho poručíka, který ochotně zapózuje a je trochu podobný.

Všechno je hotovo a hurá do akce. Pečlivě naaranžovaná mrtvola bude za chvíli vhozena do moře.
Všechno je hotovo a hurá do akce. Pečlivě naaranžovaná mrtvola bude za chvíli vhozena do moře.

Řád za nápad

Montagu teď se svými důstojníky pilně studuje mapy. Diskutují, v jakém místě bude nejlepší mrtvolu vyhodit. „Španělsko je neutrálním státem. V Huelvě pracuje německý tajný agent Adolf Clauss, který má rozsáhlou síť informátorů.

Nepochybně se sám nebo přes ně o nálezu rychle dozví. A odtud bude už snadná cesta až k německým velitelům a samotnému Hitlerovi. Určitě nám to spolknou i s navijákem,“ vysvětluje Montagu a o svém návrhu přesvědčí i ostatní.

Za svůj vynikající nápad si dokonce v roce 1944 vyslouží Řád britského impéria. Zbývá ještě zajistit přepravu, aby se tělo nezačalo rozkládat.

Britský patolog Bernard Spilsbury  (1877–1947) poradí vložit ho do schránky se suchým ledem a neprodyšně uzavřít.

19. dubna 1943 vyplouvá ze základny ve skotském Holy Loch ponorka Serafínka a míří k Gibraltaru. Na její palubě je i mrtvý major Martin.Proudy podél pobřeží u Huelvy britští námořníci dobře znají.

Vědí, že oblast křižují rybářské lodě a dříve či později některá z nich mrtvolu najde. Pro věrohodnost vojáka vyloveného z moře ještě nechají sestřelit britské letadlo.

30. dubna 1943 ve 4,30 hodin ráno posádka ponorky vyhazuje mrtvolu u španělských pobřežních vod.

Uložit do schránky se suchým ledem a uzavřít - tak nařídí konzervovat mrtvé tělo britský patolog Bernard Spilsbury.
Uložit do schránky se suchým ledem a uzavřít – tak nařídí konzervovat mrtvé tělo britský patolog Bernard Spilsbury.

Nezapomeňte na sardinky

Plán musí být dokonalý, nic se nesmí ponechat náhodě. Aktovka, kterou má major připoutanou k tělu, obsahuje pečlivě vystavené doklady na jméno William Martin. Nechybí ani použité lístky do divadla. Mrtvému vymyslí dokonce i fiktivní snoubenku.

V tašce je nezaplacený účet za prsten, který jí objednal v londýnském klenotnictví, dva milostné dopisy a fotografie dívky Pam, kterou se stala Jean Leslieová, mladá a atraktivní sekretářka z bezpečnostní služby MI5. Nejdůležitějšími dokumenty ovšem byly dva dopisy.

V prvním píše britský admirál lord Archibald Nye (1895–1967) generálovi Haroldu Alexandrovi (1891–1969) a navrhuje využití Sicílie pro zakrytí chystané operace ve východním Středomoří.Druhý list pochází od anglického admirála Louise Mountbattena  (1900–1979) a je adresován lordu Andrewovi Cunninghamovi (1883–1963), hlavnímu veliteli v Alžíru.

Oba jsou psané ručně a nepřátelé proto o jejich pravosti nepochybují. Mountbatten dokonce na závěr z legrace poznamená:

„Po úspěchu útoku mi pošli majora zpátky, ať mi přinese nějaké sardinky, tady je seženeš jen na lístky.“ Na slovní hříčku sardinky-Sardinie se Němci nachytají. Uvěří jí i sám Adolf Hitler.

„Nesouhlasím s Ducem (Benito Mussolini – pozn. redakce), když se bojí pokusu o invazi na Sicílii. Objevený dokument potvrzuje, že útok proběhne na Sicílii a na Peloponésu,“ tvrdí. Teprve v červenci 1943 Němci pochopí, že se stali obětí obrovského podfuku.

V noci z 9. na 10. července na jihovýchodě Sicílie v rámci válečné operace s krycím názvem Husky přistává 2500 spojeneckých lodí.

Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Historie
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, […]
Historie
Jaroslav Foglar: Klacky pod nohy mu hází nacisté i komunisté
Domů přibíhá po setmění a ve dveřích ho vítá zkoumavý maminčin pohled. Pozdní příchod přejde mlčením, ale na druhý den už na chlapcovu hlavu létají blesky. Při pobíhání po městě si uhnal pořádnou horečku, a tak má se skauty utrum. Stačilo by, aby bylo cokoliv jen trochu jinak a český skauting by přišel o jednu […]
Historie
Maison du Peuple: Ani 700 odborníků ho nezachrání…
Z konzervatoře ho vyhodí pro hrozné chování. V tu chvíli Victorovi Hortovi (1861–1947) velkou budoucnost neprorokuje zřejmě nikdo…   Uchytí se ale na Akademii výtvarných umění v Gentu a vypracuje na jednoho z nejslavnějších belgických secesních architektů. Obzvláště Belgická strana pracujících (Parti Ouvrier Belge) ho málem nosí na rukou. I proto, že odmítá soukromé zakázky […]
reklama
historie
Krvavá bitva u Little Bighornu: Z útočné jednotky zbyl jen kůň
Na začátku července 1876 se ve Washingtonu se zrovna slavilo výročí vzniku Spojených států, když se v novinách objevily šokující zprávy. Indiáni porazili oddíly slavného podplukovníka Custera. Jak se nejslavnější bitva na Divokém západě odehrála? Obyvatelé velkého indiánského tábora v dnešní Montaně se pomalu probouzeli do parného dopoledne. Medicinmanovi Sedícímu býkovi, který prý dokázal vidět věci, jaké […]
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a […]
Valeria Messalina: Krásná nestoudná krvelačná bestie
Její tělo se zachvěje v posledním návalu rozkoše. Po chvíli vstane a zahalí se do bohatě zdobené tuniky. Pošle odpočívajícímu milenci škádlivý vzdušný polibek a když odchází kývne. Ze stínu se vynoří mohutný voják a než se milenec v loži vzpamatuje, podřízne mu hrdlo. Je krásná. Štíhlá a pružná jako proutek. Oči má černé jako uhel, jemnou […]
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
Dominantu Prahy, katedrálu svatého Víta, znají všichni velmi dobře. Máte ale tušení, co na jejím místě stálo před tím? Že ne? Tak se na to zkusme podívat trochu podrobněji. Už kolem roku 925 zahajuje český kníže Václav (907–935) stavbu rotundy v místech dnešní katedrály sv. Víta. Svatostánek má sloužit jako schránka pro uložení ostatku v podobě části paže […]
reklama
záhady a tajemství
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
Ruiny hradu Buben: Časová smyčka dávných tragických událostí?
Zříceninu hradu Buben najdeme na Plzeňsku, na skalnaté ostrožně nad soutokem Plešnického potoka a řeky Mže. První písemná zmínka o historii nevelkého hradu pochází z roku 1349. Jeho původní jméno bylo Hrádek a dnešní jméno získal až po svých prvních majitelích, Bubnech z Hrádku. K této zřícenině se váže celá řada pověstí, z nichž nejděsivější […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Muž četl moje myšlenky…
skutecnepribehy.cz
Muž četl moje myšlenky…
Lidé kolem nás mohou mít schopnosti, o kterých nemáme ani tušení. Na lázeňském pobytu jsem zažila něco neuvěřitelného. Stalo se to před necelými třemi lety, když jsem byla na měsíčním lázeňském pobytu po jedné komplikované operaci a potřebovala jsem čas na zotavenou. Nezapomenutelné setkání Během těch několika týdnů jsem tam poznala několik zajímavých lidí, ale
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
iluxus.cz
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
Značka Goldbergh, oblíbená mezi milovníky sportovního oblečení, s hrdostí představuje svou nejnovější fitness kolekci. Tento rok je poprvé obohacena o kompletní řadu oblečení pro resort wear, což přin
Polévka z červené řepy, která zahřeje
tisicereceptu.cz
Polévka z červené řepy, která zahřeje
Opravdu zahřeje a dodá vám nálož vitaminů. Ozdobit ji můžete nejen smetanou a bylinkami, ale třeba také slunečnicovými semínky apod. Potřebujete 1 kg červené řepy 2 lžíce másla 1 cibuli 400 g
Ruiny starobylého hradu Trosky: Co všechno mohou ještě skrývat?
enigmaplus.cz
Ruiny starobylého hradu Trosky: Co všechno mohou ještě skrývat?
Zříceninu hradu Trosky najdeme na vrcholu stejnojmenného kopce v okrese Semily v Libereckém kraji. Nachází se na území Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Jde o jeden z našich nejnavštěvovanějších hr
Původcem bolestí hlavy mohou být i přetížené zádové svaly
21stoleti.cz
Původcem bolestí hlavy mohou být i přetížené zádové svaly
Bolest hlavy trápí až 85 % dospělých, častěji se objevuje u žen a více než polovina pacientů bývá do věku 45 let. Nejčastěji se bolest hlavy, která není spojena s jiným onemocněním, například virózou,
Co skrývala diagnóza pohlavní nemoci u Halle Berry?
nasehvezdy.cz
Co skrývala diagnóza pohlavní nemoci u Halle Berry?
Chvíle hrůzy si prožila herečka Halle Berry (57), které byla mylně diagnostikována pohlavní nemoc. Nakonec se ale jednalo o příznaky menopauzy. „Cítím, jako bych měla v pochvě břitvy,“ přiběhla tehd
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Churchill chystal útok na SSSR
historyplus.cz
Churchill chystal útok na SSSR
„Vracím se s pevným přesvědčením, že jsme šťastně vykročili na cestě ke světovému míru,“ nechá se krátce po jaltské konferenci slyšet americký prezident Roosevelt. Setkání protihitlerovské koalice se podle něj vyvinulo více než dobře. To britský premiér Churchill je opatrnější. Tuší, že Rusové si demokracii interpretují po svém… Zatímco Evropa slaví konec největšího konfliktu v dějinách, britský
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Využijte sílu Měsíce
nejsemsama.cz
Využijte sílu Měsíce
Sluneční rytmus určuje roční období i to, jak se fyzicky cítíte. Měsíční fáze souvisejí naopak s vaším duchovním světem. Nejvíc energie cítíte při úplňku a po něm dochází k poklesu sil. Také, když se díváte v noci na stříbrný svit měsíce, cítíte fascinaci a údiv? Celá Země je spojena s jeho měnícími se tvářemi – přibýváním, úplňkem, ubýváním a novem. Úplněk Měsíc v úplňku má největší
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami