Domů     O Popelce s pevným stiskem: Zabila Ludvíka Bourbonského jeho milenka?
O Popelce s pevným stiskem: Zabila Ludvíka Bourbonského jeho milenka?
1.1.2022

Stárnoucí princ chroptí a zmítá sebou ve snaze osvobodit se. Marně. Vrahové jsou silnější. Když je po všem, naaranžují tělo jako by šlo o sebevraždu a zmizí v temnotě noci. Odhalení se nebojí. Král se o vše postará.

Když ve Francii vypukne v roce 1789 revoluce, nečeká Ludvík Jindřich Josef Bourbon, princ de Condé (1756-1830) až si pro něj přijde gilotina a raději hned emigruje.

Několikrát se sice pokusí vybojovat Francii zpět, nejprve armádě svého otce Ludvíka Josefa Bourbonského (1736–1818), poté v čele armády vlastní, ale ani jednou to nevyjde. Nakonec se na válčení vykašle, v roce 1801 usadí v Londýně a začne si užívat života.

Oběšen na okenici

Užívání však končí 26. srpna 1830, kdy je ráno nalezen ve své ložnici, jak zamyšleně stojí u okna. Tedy alespoň to tak v šeru pokoje na první pohled vypadá. Když na něj promluví, neodpoví. Ani se nehne.

Když roztáhnou závěsy, zjistí, že nemůže, protože ač stojí, je mrtvý. Po příčině smrti není nutno pátrat. Ve skutečnosti totiž u okna nestojí, ale visí oběšený na dvou navázaných šátcích připevněných na okenici. Opodál leží převržená židle.

Vyšetřování je rychle odbyto a lékaři, vyslaní na místo neštěstí novopečeným králem Ludvíkem Filipem (1773–1850), označí smrt za sebevraždu. Do zprávy uvedou:

„Na těle ani oděvu nejsou známky odporu, proto jest zřejmé, že k udušení nedošlo přičiněním další osoby.“ O pár dnů později je soudně rozhodnuto, že z toho důvodu není třeba nic vyšetřovat. Hotovo, šmytec? Ani náhodou.

skončí Ludvík Jindřich Josef Bourbon, princ de Condé v oprátce vrahů? (Alexandre-François Caminade, Volné dílo, commons.wikimedia)
skončí Ludvík Jindřich Josef Bourbon, princ de Condé v oprátce vrahů? (Alexandre-François Caminade, Volné dílo, commons.wikimedia)

Záhada zamčeného pokoje

Už ode dne vévodovy smrti se totiž šeptá o vraždě. Sebevraždu zpochybní přátelé i služebnictvo. Podle nich rozhodně nebyl v sebevražedné náladě. Naopak, po dlouhém období sklíčenosti byl znovu plný energie a plánů. Opat Pélier, veřejně prohlásí:

„Princ je svou smrtí před Bohem nevinen!“ Úspěšní autoři Pierre Bellemare (*1929) a Jean-Francois Nahmias (1944-2017) souhlasí a píší ve své knize:

„Ludvík Bourbonský jako horlivý katolík sebevraždu považoval za odporný smrtelný hřích.“ Navíc vyplouvá na povrch řada znepokojivých informací, které sebevraždu také zpochybnují. Převržená židle leží příliš daleko, aby na ní mohl stát a odstrčit ji.

Navíc by se prý tímto způsobem sám vůbec oběsit nedokázal. Dávná zlomenina klíční kosti mu totiž nedovolovala zvednout levou ruku, a s pravou to nebylo o nic lepší.

Během bitvy v roce 1793 mu na ní totiž šavle přeťala šlachy a od té doby ji ovládal jen velmi omezeně. Uzel by určitě uvázat nedokázal, a už vůbec ne tak důmyslný, na jakém byl oběšen.

„Argument pokoje zamčeného zevnitř padá v okamžiku, kdy vyjde najevo, že zamčené byly vlastně jen dveře do předpokoje,“ píší Bellemare a Nahmias.

Dvířka vedoucí na tajné schodiště zamčená nebyla vůbec a dveře samotného pokoje byly sice zavřené, ale pouze na záklopku, kterou bylo možno zvenku zaklapnout pomocí obyčejné stuhy. Což si vzápětí vyzkouší každý Francouz, který má po ruce nějakou stuhu.

Všichni mají brzy jasno. Vrazi vévodu udusili polštářem a tělo pak pověsili, aby fingovali sebevraždu.

Má ho na svědomí jeho milenka Sofie de Feuchéres? (Alexis Valbrun, volné dílo, commons.wikimedia)
Má ho na svědomí jeho milenka Sofie de Feuchéres? (Alexis Valbrun, volné dílo, commons.wikimedia)

Přistižena na útěku z pokoje

Dost řečí i důvodů, aby král smrt příbuzného pořádně prověřil. Ale to on neudělá. Nechce nic slyšet a každý pokusu o vyšetřování rychle utne. Motiv ani podezřelých není mnoho. I v tom mají všichni jasno.

Zabila ho, nebo zabít nechala, jeho dlouholetá milenka Sofie de Feuchéres (asi1795–1840). Čiperná dívka, kterou Ludvík v roce 1815 vytáhl z nevěstince, kde uklízela. Vévodu si zcela omotala kolem prstu, stal se její hračkou a poslušným otrokem.

Rychle šplhala k titulu baronky a aby se dostala ke dvoru sblíží se s kandidátem na krále Ludvíkem Filipem. Slíbí mu, že donutí vévodu, aby univerzálním dědicem učinil Filipova syna Jindřicha Orleánského (1822–1897).

Ač vévoda orleánskou rodovou větev nenávidí a Sofiin návrh odmítne, nakonec tvrdému nátlaku, který by dnes byl označen za domácí násilí, v srpnu 1829 podlehne a závěť, kterou mu předloží, podepíše. A do roka umírá.

Jako na zavolanou právě v době, kdy začne plánovat útěk od dominantní milenky a chystá se změnit závěť. To nevypadá na náhodu. Zejména když vyšetřovatelé na příkaz krále nejprve hledají novou závěť a teprve pak se věnují oběšenému vévodovu tělu.

O 30 let později navíc vévodův komorník Lecomte na smrtelné posteli přizná: „Oné osudné noci, jsem spatřil na schodišti dvě osoby prchající z vévodova pokoje. Rozběhl se za nimi a když jsem je dopadl, poznal jsem Sofii a četnického poddůstojníka.“

Zamete zločin pod koberec král Ludvík Filip? (Franz Xaver Winterhalter, Volné dílo, commons.wikimedia)
Zamete zločin pod koberec král Ludvík Filip? (Franz Xaver Winterhalter, Volné dílo, commons.wikimedia)

Smrt při sexuálních hrátkách?

Teorie o vraždě spáchané Sofií s vědomím, nebo možná s pomocí krále, je logická a všechny dílky skládačky tu do sebe zapadají. Vraždí se pro méně než je dědictví v hodnotě téměř 80 milionů franků.

Za nepřímý důkaz je možno považovat také fakt, že král odmítá vyslechnout ty, kteří chtějí předložit důkazy o vraždě, a soudy navzdory všem svědectvím opakovaně uzavírají případ jako sebevraždu a stahují veškerá obvinění. Přesto není teorie o vraždě jediná.

Bellemar a Nahmias předkládají na stránkách své knihy také verzi podle níž vévoda zemře nešťastnou náhodou.

Zabit během sexuální praktiky známé jako asfyxifilie, tedy přidušování, kterou se Sofie údajně snaží „nastartovat“ vzrušení stárnoucího a téměř impotentního vévody, kterému táhne na 75 let. Sebevražda pak je aranžována, aby zakryla nehodu. Která z teorií je pravděpodobnější zůstává otázkou.

Foto: commons.wikimedia titulka: (Aimée Brune-Pagès, Michel Lanneau, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia)
Související články
Záhady a tajemství
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Záhady a tajemství
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Záhady a tajemství
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Záhady a tajemství
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
reklama
historie
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
reklama
věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
epochanacestach.cz
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
Desítku zbrusu nových podcastů, speciální prohlídky či asistenci pro znevýhodněné návštěvníky a zejména 116 lokací nachystali pro návštěvníky Open House Brno 2024 jeho pořadatelé. Festival architektury a urbanismu se letos zaměří na témata inkluze a přístupnosti města jako jednoho architektonického celku. Součástí dvoudenní akce budou i hudební vystoupení na vybraných lokacích, speciální nabídky brněnské gastroscény
Potřebujete nový kávovar?
panidomu.cz
Potřebujete nový kávovar?
Doby, kdy jsme znali jen českého „turka“, jsou už dávno pryč a mnozí z nás si na kávě chtějí opravdu pochutnat. Uvažují proto o koupi kávovaru. Jak se ale vyznat v té nepřeberné nabídce přístrojů? První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud se u vás doma denně vypijí
I já si přece zasloužím něco si užít!
skutecnepribehy.cz
I já si přece zasloužím něco si užít!
Nevím, kde se to v nich vzalo. Stále ode mě něco potřebují. Hlavně peníze. Nestačí jim můj důchod ani úspory, které se rychle tenčí. Dělají si zálusk i na můj domek! Snažila jsem se jim dát všechno, jen aby se necílily ukřivděné a méněcenné oproti ostatním dětem ve třídě. Moje dvě holčičky totiž vyrůstaly bez otce, kterého jsem
Když potřebujete ochránit…
nejsemsama.cz
Když potřebujete ochránit…
Věříte na padající hvězdu či na zázračná kouzla úplňku? Poznejte rituály, které ve vás probudí sílu, jež vás ochrání před negativními lidmi i energiemi. Pomocí bílé magie si udržíte psychickou pohodu. Ikdyž třeba ráda tvrdíte, že na žádnou magii nevěříte, možná čas od času použijete něco, co prostě magické je. Musíte se ale zcela otevřít, jinak to nebude fungovat.
Snaží se Burešová utajit, že je těhotná?
nasehvezdy.cz
Snaží se Burešová utajit, že je těhotná?
Půvabná herečka Eva Burešová (30) nedávno oznámila svým příznivcům, že končí v seriálu ZOO. Jako vysvětlení uvedla, že se chce více zaměřit na svou pěveckou kariéru a také se věnovat rodině v čele s d
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
První festival klášterních minipivovarů
21stoleti.cz
První festival klášterních minipivovarů
Už dlouho se snaží program pivních speciálů Volba sládků Plzeňského Prazdroje podporovat rozmanitost českého pivního trhu. Zítra to můžete ochutnat. V březnu a dubnu se Prazdroj spojil se všemi
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
epochalnisvet.cz
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem? Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své
Papeži zlomil vaz únos dítěte
historyplus.cz
Papeži zlomil vaz únos dítěte
Zoufalý ženský pláč se v pozdních nočních hodinách 23. června 1858 rozléhá jedním domem v italské Boloni. Vyděšení sousedé vybíhají na ulici. Před stavením židovského obchodníka Mortary stojí kočár s emblémy Papežského státu a právě k němu teď míří skupinka stráží. Jeden z mužů v náručí pevně svírá vyděšeného šestiletého chlapce. Edgardo Mortara přichází na svět v roce 1851 jako
Móda, která vyzdvihuje ženu: Tatiana Kováříková představila kolekci s názvem AURA
iluxus.cz
Móda, která vyzdvihuje ženu: Tatiana Kováříková představila kolekci s názvem AURA
Tvorba Tatiany Kováříkové je typická svou možností navázat a kombinovat modely i z předchozí tvorby. Je vždy důležité, aby outfit, který žena zvolí s ní souzněl a podtrhl její přednosti. Nová kolekce
Do vesmíru hledící Oko Sahary: Jak vznikla fascinující kamenná struktura?
enigmaplus.cz
Do vesmíru hledící Oko Sahary: Jak vznikla fascinující kamenná struktura?
Sahara je největší poušť světa, která se rozkládá na území 10 afrických států. Avšak pouze v oblasti Mauritánie, v obklopení tisíců kilometrů písku, leží fascinující skalnatý útvar Richat, který je dv
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml