Domů     O Popelce s pevným stiskem: Zabila Ludvíka Bourbonského jeho milenka?
O Popelce s pevným stiskem: Zabila Ludvíka Bourbonského jeho milenka?
1.1.2022

Stárnoucí princ chroptí a zmítá sebou ve snaze osvobodit se. Marně. Vrahové jsou silnější. Když je po všem, naaranžují tělo jako by šlo o sebevraždu a zmizí v temnotě noci. Odhalení se nebojí. Král se o vše postará.

Když ve Francii vypukne v roce 1789 revoluce, nečeká Ludvík Jindřich Josef Bourbon, princ de Condé (1756-1830) až si pro něj přijde gilotina a raději hned emigruje.

Několikrát se sice pokusí vybojovat Francii zpět, nejprve armádě svého otce Ludvíka Josefa Bourbonského (1736–1818), poté v čele armády vlastní, ale ani jednou to nevyjde. Nakonec se na válčení vykašle, v roce 1801 usadí v Londýně a začne si užívat života.

Oběšen na okenici

Užívání však končí 26. srpna 1830, kdy je ráno nalezen ve své ložnici, jak zamyšleně stojí u okna. Tedy alespoň to tak v šeru pokoje na první pohled vypadá. Když na něj promluví, neodpoví. Ani se nehne.

Když roztáhnou závěsy, zjistí, že nemůže, protože ač stojí, je mrtvý. Po příčině smrti není nutno pátrat. Ve skutečnosti totiž u okna nestojí, ale visí oběšený na dvou navázaných šátcích připevněných na okenici. Opodál leží převržená židle.

Vyšetřování je rychle odbyto a lékaři, vyslaní na místo neštěstí novopečeným králem Ludvíkem Filipem (1773–1850), označí smrt za sebevraždu. Do zprávy uvedou:

„Na těle ani oděvu nejsou známky odporu, proto jest zřejmé, že k udušení nedošlo přičiněním další osoby.“ O pár dnů později je soudně rozhodnuto, že z toho důvodu není třeba nic vyšetřovat. Hotovo, šmytec? Ani náhodou.

skončí Ludvík Jindřich Josef Bourbon, princ de Condé v oprátce vrahů? (Alexandre-François Caminade, Volné dílo, commons.wikimedia)
skončí Ludvík Jindřich Josef Bourbon, princ de Condé v oprátce vrahů? (Alexandre-François Caminade, Volné dílo, commons.wikimedia)

Záhada zamčeného pokoje

Už ode dne vévodovy smrti se totiž šeptá o vraždě. Sebevraždu zpochybní přátelé i služebnictvo. Podle nich rozhodně nebyl v sebevražedné náladě. Naopak, po dlouhém období sklíčenosti byl znovu plný energie a plánů. Opat Pélier, veřejně prohlásí:

„Princ je svou smrtí před Bohem nevinen!“ Úspěšní autoři Pierre Bellemare (*1929) a Jean-Francois Nahmias (1944-2017) souhlasí a píší ve své knize:

„Ludvík Bourbonský jako horlivý katolík sebevraždu považoval za odporný smrtelný hřích.“ Navíc vyplouvá na povrch řada znepokojivých informací, které sebevraždu také zpochybnují. Převržená židle leží příliš daleko, aby na ní mohl stát a odstrčit ji.

Navíc by se prý tímto způsobem sám vůbec oběsit nedokázal. Dávná zlomenina klíční kosti mu totiž nedovolovala zvednout levou ruku, a s pravou to nebylo o nic lepší.

Během bitvy v roce 1793 mu na ní totiž šavle přeťala šlachy a od té doby ji ovládal jen velmi omezeně. Uzel by určitě uvázat nedokázal, a už vůbec ne tak důmyslný, na jakém byl oběšen.

„Argument pokoje zamčeného zevnitř padá v okamžiku, kdy vyjde najevo, že zamčené byly vlastně jen dveře do předpokoje,“ píší Bellemare a Nahmias.

Dvířka vedoucí na tajné schodiště zamčená nebyla vůbec a dveře samotného pokoje byly sice zavřené, ale pouze na záklopku, kterou bylo možno zvenku zaklapnout pomocí obyčejné stuhy. Což si vzápětí vyzkouší každý Francouz, který má po ruce nějakou stuhu.

Všichni mají brzy jasno. Vrazi vévodu udusili polštářem a tělo pak pověsili, aby fingovali sebevraždu.

Má ho na svědomí jeho milenka Sofie de Feuchéres? (Alexis Valbrun, volné dílo, commons.wikimedia)
Má ho na svědomí jeho milenka Sofie de Feuchéres? (Alexis Valbrun, volné dílo, commons.wikimedia)

Přistižena na útěku z pokoje

Dost řečí i důvodů, aby král smrt příbuzného pořádně prověřil. Ale to on neudělá. Nechce nic slyšet a každý pokusu o vyšetřování rychle utne. Motiv ani podezřelých není mnoho. I v tom mají všichni jasno.

Zabila ho, nebo zabít nechala, jeho dlouholetá milenka Sofie de Feuchéres (asi1795–1840). Čiperná dívka, kterou Ludvík v roce 1815 vytáhl z nevěstince, kde uklízela. Vévodu si zcela omotala kolem prstu, stal se její hračkou a poslušným otrokem.

Rychle šplhala k titulu baronky a aby se dostala ke dvoru sblíží se s kandidátem na krále Ludvíkem Filipem. Slíbí mu, že donutí vévodu, aby univerzálním dědicem učinil Filipova syna Jindřicha Orleánského (1822–1897).

Ač vévoda orleánskou rodovou větev nenávidí a Sofiin návrh odmítne, nakonec tvrdému nátlaku, který by dnes byl označen za domácí násilí, v srpnu 1829 podlehne a závěť, kterou mu předloží, podepíše. A do roka umírá.

Jako na zavolanou právě v době, kdy začne plánovat útěk od dominantní milenky a chystá se změnit závěť. To nevypadá na náhodu. Zejména když vyšetřovatelé na příkaz krále nejprve hledají novou závěť a teprve pak se věnují oběšenému vévodovu tělu.

O 30 let později navíc vévodův komorník Lecomte na smrtelné posteli přizná: „Oné osudné noci, jsem spatřil na schodišti dvě osoby prchající z vévodova pokoje. Rozběhl se za nimi a když jsem je dopadl, poznal jsem Sofii a četnického poddůstojníka.“

Zamete zločin pod koberec král Ludvík Filip? (Franz Xaver Winterhalter, Volné dílo, commons.wikimedia)
Zamete zločin pod koberec král Ludvík Filip? (Franz Xaver Winterhalter, Volné dílo, commons.wikimedia)

Smrt při sexuálních hrátkách?

Teorie o vraždě spáchané Sofií s vědomím, nebo možná s pomocí krále, je logická a všechny dílky skládačky tu do sebe zapadají. Vraždí se pro méně než je dědictví v hodnotě téměř 80 milionů franků.

Za nepřímý důkaz je možno považovat také fakt, že král odmítá vyslechnout ty, kteří chtějí předložit důkazy o vraždě, a soudy navzdory všem svědectvím opakovaně uzavírají případ jako sebevraždu a stahují veškerá obvinění. Přesto není teorie o vraždě jediná.

Bellemar a Nahmias předkládají na stránkách své knihy také verzi podle níž vévoda zemře nešťastnou náhodou.

Zabit během sexuální praktiky známé jako asfyxifilie, tedy přidušování, kterou se Sofie údajně snaží „nastartovat“ vzrušení stárnoucího a téměř impotentního vévody, kterému táhne na 75 let. Sebevražda pak je aranžována, aby zakryla nehodu. Která z teorií je pravděpodobnější zůstává otázkou.

Foto: commons.wikimedia titulka: (Aimée Brune-Pagès, Michel Lanneau, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia)
Související články
Záhady a tajemství
Tajemné světélkující houby
V hlubinách nočních lesů se občas objeví podivuhodný jev: kmeny stromů a spadané větve jemně září zelenkavým světlem. Tento fenomén, známý jako „liščí oheň“ (foxfire), fascinoval lidi po staletí a inspiroval nespočet legend o lesních přízracích a bludičkách.​ Vědecké pozadí bioluminiscence Bioluminiscence u hub je výsledkem chemické reakce mezi luciferinem a enzymem luciferázou. Specifickým luciferinem […]
Záhady a tajemství
Záhadný objekt v Baltském moři: UFO, nacistická relikvie, nebo jen hříčka přírody?
V hlubinách Baltského moře se ukrývá podivný kruhový útvar, který od svého objevu v roce 2011 rozděluje vědce i nadšence záhad. Připomíná vesmírnou loď z filmů, ale co je zač doopravdy? Skrývá se v něm tajemství mimozemské civilizace, nebo jde jen o neobvyklý geologický jev? Mezinárodní firma Ocean X patří dlouhodobě mezi nejznámější a nejlépe […]
Záhady a tajemství
Původ lidské řeči: Tajemství, které stále hledá odpovědi
Představte si dobu, kdy naši předkové teprve začínali komunikovat. Možná vše začalo jednoduchým poukázáním na zralé ovoce. Postupně se pak z těchto prvotních pokusů o dorozumění vyvinulo něco mnohem systematičtějšího. Jak se stalo, že jsme z pouhých zvuků a gest vyvinuli něco tak složitého, jako je lidská řeč? Na začátku možná lidé používali gesta a […]
Záhady a tajemství
Nan Madol: Tajemné město na umělých ostrovech, které vědci nedokážou vysvětlit
V hlubinách Tichého oceánu, nedaleko ostrova Pohnpei, se ukrývá jeden z nejzáhadnějších archeologických pokladů světa – ruiny města Nan Madol. Postavené na umělých ostrůvcích z obřích čedičových kvádrů, toto místo odolává jednoznačnému vysvětlení. Kdo ho skutečně postavil a jak to dokázali? Odpovědi možná leží v zapomenuté historii dávné civilizace. Moře a oceány jsou pro nás […]
reklama
záhady a tajemství
Zemřel Ježíš na kříži? Anebo vstal z mrtvých?
Křesťané věří, že v době, kterou dnes slavíme jako Boží hod velikonoční, vstal Ježíš z mrtvých – a to k nesmrtelnosti. Jak se na to dívá věda? Ta zmrtvýchvstání neuznává. Ježíš umírá na kříži zhruba za tři až šest hodin po přibití. V případě klasického ukřižování hlavou vzhůru je to neobvykle brzy – lidé umírají […]
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
Kdo by neznal jméno Robin Hood? Slavný psanec ze Sherwoodu se za staletí proměnil ve folklorní ikonu, hrdinu stovek knih, filmů i seriálů. Ale kdo vlastně byl muž, jehož příběh přežil staletí a stal se symbolem spravedlnosti? Mýtus, nebo historická postava? Příběh, který přerostl do legendy První dochované zmínky o Robinovi pocházejí ze 14. století. […]
Mechanismus z Antikythéry: Nejstarší počítač světa, který předběhl svou dobu o tisíciletí
Na dně Egejského moře u řeckého ostrova Antikythéra byl objeven jeden z nejzáhadnějších artefaktů starověku – bronzový mechanismus, který svou složitostí předběhl svou dobu o celá tisíciletí. Co přesně tento pozoruhodný přístroj uměl a kdo byl jeho geniálním tvůrcem? Lokalita: dno moře poblíž řeckého ostrova Antikythéry Římská říše je právě na vrcholu svých sil. Podél jižního […]
Záhadné lanškrounské mýty a pověsti
S městem Lanškrounem v okrese Ústí nad Orlicí i s mnohými místy v jeho okolí se pojí celá řada legend a pověstí. Jak by také ne, vždyť se jedná o starobylé královské město s dlouhou historií…   Chytrá stařenka zachránila Lanškroun Za třicetileté války táhli Švédové od Králík a Šilperka na Lanškroun s úmyslem město […]
reklama
svět zločinu
Velká vlaková loupež: Ikona britského zločinu
V srpnu 1963 se v Británii odehrála jedna z nejslavnějších loupeží všech dob. Skupina zločinců přepadla poštovní vlak a ukradla přes dva miliony liber. Jak se jim to podařilo a co vedlo k jejich dopadení? Je čtvrtek 8. srpna 1963 a pravidelný poštovní vlak míří ze skotského Glasgow do Londýna. Zaměstnanci uvnitř třídí zásilky. Ty […]
Sekta Děti boží: Místo slibovaného ráje peklo na zemi
Možná se ocitnou v životní krizi, možná jen chtějí patřit k něčemu významnému a na první pohled smysluplnému. Než se nadějí, stanou se součástí sekty, která kontroluje každý jejich krok. To v tom lepším případě. V tom horším přijdou o majetek, psychické zdraví, nebo dokonce o život. To vše se může přihodit lidem, kteří se […]
Krvavý pád Bonnie a Clydea: Jak skončila nejslavnější zločinecká dvojice?
Dva roky teroru, desítky mrtvých a nekonečný útěk před zákonem. Jak dopadli Bonnie a Clyde, nejslavnější zločinecký pár Ameriky? A proč jejich smrt šokovala celý svět? Smyčka se stahuje V červenci roku 1933 byl gang dvakrát téměř dopaden. Z obou přestřelek, při kterých byla policie ve velké přesile, se přesto Clydeovi, Bonnie a jejich parťákům […]
Óm Širinkjó: Sekta, která šokovala svět smrtícím útokem
Skupina poblázněných sektářů vypustila v prostorech tokijského metra během ranní špičky smrtelně jedovatý plyn sarin ve snaze zachránit lidstvo. Vedl je jistý Šókó Asahara, zarostlý poloslepý muž z Kjúšú. Čím je přesvědčil, aby ho následovali? Šókó Asahar (1955–2018) se narodil v roce 1955 jako Čizuo Matsumoto, šesté ze sedmi dětí do chudé rodiny výrobců rohoží, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz