Skip to content

Pipin III. Krátký: Svého soka nechal ostříhat a poslal do kláštera

Pipin III. Krátký se uklidní. Z cesty už odklidil svého bratra Karlomana i krále Childericha. Nic nebrání tomu, aby si konečně posadil na hlavu korunu franckých vládců. Katedrála v Soissons se stane svědkem velkolepých ovací.

Teď mu jeho moc nikdo nevezme…

Karel (asi 686–741), majordomus (správce dvora) franckých králů, si získává slávu na bojišti, když roku 732 u dnešního francouzského města Poitiers zastavuje arabskou expanzi dále do Evropy. Za svůj triumf si připisuje přízvisko Martel – Kladivo.

Jeho moc je obrovská. Mohl by sáhnout po královské koruně, ale neudělá to. Po smrti krále Theudericha IV. (asi 711–737) z rodu Merovejců nechává trůn neobsazený. Jen se postará o to, aby se vláda nad franckou říší po jeho vlastním skonu rozdělila mezi jeho dva syny – Pipina řečeného Krátký (asi 714–768) a Karlomana (706/716–754). „Nám o moc vlastně nejde, rádi zůstaneme majordomy, stejně jako náš otec,“ přesvědčují bratři po otcově smrti královský dvůr. Snaží se vzbudit dojem, že je královská koruna opravdu nezajímá. Dokonce proto v roce 743 povolají na trůn Childericha III. (asi 720/737–754/755) opět z merovejského rodu. „Nemá mnoho rozumu, nemůže nás nijak ohrozit,“ notují si. Slabý panovník, neschopný jakéhokoli rozhodnutí, se stává poslušnou figurkou v jejich hře. Iluze, že budou bratři bok po boku vládnout svorně oběma částem říše – východní a západní –, ale vydrží jenom chvilku.

Prvních pět let jejich vlády se jeví jako idylka. Společně čelí nepřátelům a vyrážejí i proti pohanům v sousedství. Brzy už je ale všechno jinak.

Pipin III. Krátký je původně majordomem, ale vyšvihne se až na krále. FOTO: François-Séraphin Delpech/Creative Commons/Public domain

Pochybné rozhodnutí

Pipin III. dostal přízvisko Krátký kvůli malému vzrůstu. Ovšem, i když je malý postavou, rozhodně ne svými ambicemi. Vyniká odvahou i diplomatickými schopnostmi. Není proto divu, že vládnout se svým starším bratrem se mu zakrátko příliš nechce.

Už se vidí jako jediný král francké říše. V naplnění jeho snu mu ale brání Karloman i Childerich. První se v roce 746 rozhodne odejít do kláštera. „Proč tak najednou?“ podivují se dvořané nad jeho činem.

Nejde jim to na rozum. Z jakých důvodů se jeden z majordomů vzdává svého postavení? Donutil ho snad někdo k tomu? „Určitě za tím stojí Pipin,“ letí od úst k ústům. Téměř nikdo nevěří, že odchod do italského benediktinského kláštera Montecassino je Karlomanovým svobodným rozhodnutím.

Zajímavé vysvětlení nabízí současný anglický historik Roger Collins: „Možná, že tak učinil v naději, že se jeho synu Drogovi během času podaří prosadit svou autoritu na celém franckém území, protože Pipin byl v té době stále ještě svobodný a neměl žádné děti.

“ Karlomanovi se skutečně povede protlačit syna Droga jako majordoma v Austrasii (severovýchod Francie, západ Německa, dnešní Belgie, Nizozemí, Lucembursko) – v části, kterou doposud sám spravoval. Mezitím ale, snad v roce 747, přichází na svět Pipinův první syn Karel, budoucí císař Karel Veliký (†814). Drogo o postavení majordoma následně přichází. Přímo na strýcův rozkaz…

blank
Papež Štěpán II. korunuje Pipina, Childerich III. je odstaven. FOTO: Sainte-Geneviève Library/Creative Commons/Public domain

Snadná otázka pro papeže

Karloman i jeho syn, sokové ve vládě, jsou nyní odklizeni z cesty. Pipin III. má svůj plán promyšlený. Roku 750 posílá biskupa Burcharda z Würzburgu (683–754/755), tedy z Austrasie, a Fulrada (710–784), královského kaplana a opata ze Saint-Denis v Neustrii (druhá část francké říše, severozápad dnešní Francie) do Říma.

Tehdejšího papeže Zachariáše (679–752) se ústy významných duchovních ptá: „Svatý otče, kdo by se podle vás měl nazývat králem? Je to ten, kterého zdobí jen královské jméno a žádná autorita? Nebo ten, který opravdu vládne své zemi?

“ Hlava církve odpoví podle Pipinova očekávání: „Ten, který opravdu vládne své zemi.“ Svatý otec by byl sám proti sobě, kdyby mocnému Pipinovi dal jinou odpověď. I Zachariáš totiž potřebuje silného ochránce, a tak ochotně potvrdí vše, co majordomus chce.

Skutečným vládcem se tak nyní stává Pipin. Childericha nový vládce Franků zbavuje moci roku 749. „Ostříhali mu vlasy a zavřeli ho do kláštera,“ líčí později Einhard (asi 775–840), francký dvořan a životopisec Karla Velikého.

Právě vlasy mimo jiné symbolizují i královskou moc. Proto o ně musel Childerich přijít. Poslušná královská loutka, poslední z dynastie Merovejců, dožije svá poslední léta za zdmi kláštera Saint-Bertin nedaleko severofrancouzského Calais.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Neznámý autor/Creative Commons/Public Domain
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Osobnosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Přírodnější praní: Raději bez vůně?
panidomu.cz

Přírodnější praní: Raději bez...

Zvykli jsme si, že čerstvě vyprané prádlo...
Svou lásku jsem nalezla v závěji
skutecnepribehy.cz

Svou lásku jsem nalezla v...

Setkání s mým mužem bylo takové...
Vyrazíte na letošní festival Berlinale? Pak uvidíte i českou komedii!
epochanacestach.cz

Vyrazíte na letošní festival...

Mezinárodní filmový...
Ona plánovala dítě, on si už užíval jinde
nasehvezdy.cz

Ona plánovala dítě, on si už...

Mluvilo se o nich jako...
Noreen Renier: Ze skeptičky kartářkou, která řeší zločiny
enigmaplus.cz

Noreen Renier: Ze skeptičky...

Dlouho byla zatvrzelou skeptičkou se silným...
Mají vědci důkazy o existenci Babylonské věže?
enigmaplus.cz

Mají vědci důkazy o existenci...

Podle výzkumu publikovaném v roce 2017 mají mít vědci...
Vědci v místech, kam dopadly meteority, našli záhadné rostliny. Pocházejí z vesmíru?
epochalnisvet.cz

Vědci v místech, kam dopadly...

Před deseti lety byly nedaleko amerického...
Loď pro sportovní nadšence
rezidenceonline.cz

Loď pro sportovní nadšence

Dominantou neobvyklé výletní lodi Scarlet Lady (tedy...
SpaceX a pizza: Bývalý zaměstnanec Muskovy společnosti vyvinul speciálního robota-pizzaře
21stoleti.cz

SpaceX a pizza: Bývalý...

Jistý Benson Tsai, který v minulosti působil...
Zimní péče o rty s Klarou Rott
iluxus.cz

Zimní péče o rty s Klarou Rott

Mráz, ledový vítr, rychlé přechody ze zimy do...
Houbový štrúdl
tisicereceptu.cz

Houbový štrúdl

Oblíbenější jídlo na oslavu? Snad ani...
Jaké je skutečné tajemství jejího mladistvého vzhledu?
nasehvezdy.cz

Jaké je skutečné tajemství...

Navzdory tomu, že JANA ŠVANDOVÁ...