Skip to content

Nikola Tesla: Génius, co předběhl svou dobu

Podivín a génius. Tato slova asi nejvíce charakterizují Nikolu Teslu. Využíváte wi-fi signál nebo mobilní telefon? Potom můžete panu Teslovi poděkovat. Proč je dodnes jeho život zahalený tajemstvím?

V historii není záhadnějšího a kontroverznějšího vynálezce, než je Nikola Tesla (1856-1943), přezdívaný Pán blesků. Už jen příchod na svět během silné bouře předjímal jeho budoucí poslání.

O jeho osudu rozhodla cholera

Tesla se narodil ve vesnici Smiljan v Chorvatsku srbským rodičům. Původně se měl stát pravoslavným knězem jako jeho otec. Zlom přišel ve chvíli, kdy ho skolila cholera a na 9 měsíců připoutala k lůžku.

V tu dobu řekl otci, že by chtěl místo přípravy na kněze studovat techniku. Otec ho proto poslal na nejlepší školu do Štýrského Hradce.

Tesla toužil od dětství po studiu techniky.
Tesla toužil od dětství po studiu techniky.

Výjimečný, ale nezapadá

Školu Tesla ale nikdy nedokončil. Dostal se do konfliktu s profesorem, přišel tak o stipendium a po jediném semestru studia zanechal. Při debatě o sestrojení motoru totiž tvrdil, že motory na stejnosměrný proud se nehodí pro praktické využití a jiskření na kontaktech komutátoru by vyřešil použitím střídavého proudu.

Profesor mu odpověděl, že to je stejně nereálné jako vymyslet perpetum mobile. Později se ukázalo, že pro Teslu nebylo nic nemožné.

Posedlost elektřinou

Po neúspěšném studiu se v roce 1880 přestěhoval do Budapešti a začal se intenzivně zabývat výzkumem elektřiny, především právě střídavého proudu. O dva roky později se přestěhoval do Paříže a v červnu 1884 se usadil ve Spojených státech, kde začal pracovat přímo pro Thomase Alvu Edisona (1847-1931).

Ten mu dal za úkol zefektivnit nevýkonné motory s příslibem velké odměny. Tesla povinnost splnil, ale Edison se mu vysmál a celý slib převrátil ve vtip. Tesla dal záhy nato výpověď.

Tesla pracoval nejprve pro Edisona. Poté se stali největšími rivaly.
Tesla pracoval nejprve pro Edisona. Poté se stali největšími rivaly.

Vítěz ve válce proudů

V dalších letech začal tzv. boj o proud. Edison byl zastánce stejnosměrného, a jakožto obchodník si chtěl udržet za každou cenu příjmy z patentů. Vynaložil proto mnoho prostředků, aby Teslu očernil. Konflikt se vyostřil, když Edison za účasti médií zabíjel toulavé kočky a psy pomocí střídavého proudu.

Karta se ale obrátila v Teslův prospěch, když společně s finančním magnátem Georgem Westinghousem (1846-1914) vyhráli zakázku na Světovou výstavu v Chicagu v roce 1893, kterou osvítil střídavý proud s energií 12 000 koňských sil.

Poté už nebylo pochyb, kdo se stal v této válce vítězem.

Tesla vyhrál nad Edisonem ve "válce proudů".
Tesla vyhrál nad Edisonem ve „válce proudů“.

Problémy s penězi i patenty

Ač byl Tesla v mnoha ohledech génius, obchodní talent neměl a topil se neustále v dluzích. George Westinghouse kvůli finančně náročné válce proudů Teslu přesvědčil, aby své patenty za zanedbatelnou částku prodal.

S uznáváním svých myšlenek se dostával do konfliktů s jinými vynálezci, především s Edisonem a Marconim, který dostal Nobelovu cenu za objev rádiových vln. Ty ale prokazatelně objevil Tesla o několik let dříve.

Odcizené vynálezy komentoval slovy: „Nelituji toho, že ukradli mé myšlenky. Je mi líto, že nemají své vlastní.“ Spor s Marconim vyřešil soud až v roce 1943, několik měsíců po Teslově smrti.

Teslova životní fascinace blesky

Blesky byl Tesla doslova poblázněn. Ve své laboratoři v Colorado Springs se snažil vytvořit umělý blesk. Při experimentu jiskry létaly až do vzdálenosti několika mil. Když uspěl, slyšeli hrom lidé ve vzdálenosti 25 km od laboratoře.

Nejvíce ale snil o volném přenosu elektřiny po celém světě.

Bezdrátový přenos neměl šanci

Tato idea ztroskotala na chamtivosti bankéřů, kteří nechtěli dopustit, aby byla elektrická energie zadarmo, jak to zamýšlel Tesla. Spolu s miliardářem J. P. Morganem se pustil do tzv. projektu Wardenclyffské věže, která měla umožňovat bezdrátovou distribuci elektřiny na velké vzdálenosti.

Protože byl projekt finančně náročný, Morgan přestal Teslu podporovat a věž byla v roce 1917 zbořena.

Wardenclyffská věž měla umožnit bezdrátovou distribuci elektřiny.
Wardenclyffská věž měla umožnit bezdrátovou distribuci elektřiny.

Stáhnutí do ústraní

Teslovy finanční problémy narůstaly a po první světové válce se stáhl do ústraní, kde pokračoval v dalších výzkumech. Zabýval se například „paprsky smrti“, které v době 2. světové války nabídl vládě USA na obranu proti Německu nebo létajícími stroji poháněnými elektromagnetickým polem. Bezúspěšně.

Během jeho života na něj lidé postupně měnili názor. Přestal být považován za seriózního inženýra a v očích veřejnosti se stal stárnoucím podivínem. Tesla zemřel osamocený v hotelovém pokoji v New Yorku.

Vynálezy:

Dynamo (1887) – zlepšení konstrukce na střídavý proud Asynchronní motor (1888) – jde o nejrozšířenější elektromotor vůbec. Slouží jako základní součást pohonu mnoha strojů Transformátor (1897) – umožňuje přenášet elektrickou energii z jednoho obvodu do jiného Bezdrátová technologie (1898) – základ pro internet, rádio, dálkové ovládání Další vynálezy – neonové světlo, rentgenové paprsky, radar, mikrovlny

Co jste o Teslovi nevěděli:

V roce 1880 studoval na Karlově univerzitě v Praze V roce 1895 náhodně vytvořil první rentgenovou fotografii při fotografování Marka Twaina Je spojován s Tunguzskou explozí z roku 1908 – podle konspiračních teorií Tesla přepravil elektřinu vzduchem nebo testoval paprsky smrti Údajně se podílel na Filadelfském experimentu – ten měl za cíl vyvinout neviditelnou loď Trpěl obsedantně-kompulzivní poruchou – měl odpor k lidským vlasům, nikdy nikomu nepodával ruku Předpověděl vznik internetu a mobilního telefonu Pil každý den whisky – věřil, že díky pití zůstane naživu až do 150 let Nikdy se neoženil, ani nezamiloval Věřil, že ženy v budoucím společenském postavení se stanou lepšími než muž
Foto: Shutterstock, wikipedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Kam na výlet v blízkosti velkých měst?
epochanacestach.cz

Kam na výlet v blízkosti...

Bydlíte ve velkém městě a...
Kdo byl nejohroženější?
21stoleti.cz

Kdo byl nejohroženější?

Dle dat Ústavu zdravotnických informací a...
Není nad domácí čaj z bylinek
nasehvezdy.cz

Není nad domácí čaj z bylinek

Máte doma spoustu usušených bylinek a nevíte,...
Pečená hlíva se zeleninou
nasehvezdy.cz

Pečená hlíva se zeleninou

Hlíva ústřičná je plná betaglukanů, které zvyšují...
Katedrála v Chartres: Aplikovaná věda v období gotiky
epochanacestach.cz

Katedrála v Chartres:...

Řekne-li se katedrála...
Na mostě se prý zjevují duchové. Několik řidičů kvůli nim málem havarovalo
enigmaplus.cz

Na mostě se prý zjevují duchové....

Zdá se, že nadpřirozeno není při výběru...
Nový Hyundai Ioniq plug-in hybrid: Tankujte emoce
epochalnisvet.cz

Nový Hyundai Ioniq plug-in...

Buď slyšíte motor o trochu větší než je...
Nejděsivější scénáře vyhynutí lidstva: Přelidnění, nebo jaderná válka?
enigmaplus.cz

Nejděsivější scénáře vyhynutí...

Každý z nás ví, že tu nebude navždy. A lidé se...
Co je nového ve světě topení
rezidenceonline.cz

Co je nového ve světě topení

Každý rok se představují novinky ze světa radiátorů,...
Před 290 lety byl uloven jelen šestadvacaterák
21stoleti.cz

Před 290 lety byl uloven...

V Národním zemědělském muzeu na zámku Ohrada...
Hodinky k narozeninám hodinářství Koscom
iluxus.cz

Hodinky k narozeninám...

Hodinářství Koscom letos oslavilo 30 let od...
Má legendární Bigfoot zvláštní schopnosti?
enigmaplus.cz

Má legendární Bigfoot...

Legendy o sněžném muži Bigfootovi a dalších...