Domů     Nepostradatelné i nenáviděné: 10 nejčastějších otázek týkajících se zubů!
Nepostradatelné i nenáviděné: 10 nejčastějších otázek týkajících se zubů!
17.1.2024

Lidské zuby jsou jediná část kostry, na kterou si můžeme přímo sáhnout. To by vás nenapadlo, co říkáte? Bereme je jako obyčejnou věc, přitom dokážou pořádně potrápit. Jak řekl klasik: Zuby, pohroma… úst. Víte ale, čím vším můžou zuby trpět?

Proč platíme u zubaře tolik peněz? A proč je stomatologie tak oblíbený obor? Pojďme se těmto i dalším otázkám společně podívat na zoubek!

Říká se, že zuby jsou polovina krásy. Jak ale všichni víme, je s nimi plno starostí. FOTO: pxfuel
Říká se, že zuby jsou polovina krásy. Jak ale všichni víme, je s nimi plno starostí. FOTO: pxfuel

Kolik máme zubů?

Dnes máme 20 mléčných a 32 druhých zubů, ovšem nebylo tomu vždycky tak. V minulosti měl člověk dokonce 44 zubů! S postupným vývojem společnosti, nástupem zemědělství, a hlavně s tepelnou úpravou potravy se začal měnit tvar i počet zubů.

Jejich počet se nakonec ustálil na čísle 32. V horní čelisti máme čtyři řezáky, dva špičáky, dva třenové zuby a čtyři (šest stoliček). To stejné i ve spodní čelisti. Lidské stoličky jsou dokonce považovány za jedny z nejkomplikovanějších zubů u savců.

Kdy zuby rostou?

K vývoji lidského chrupu dochází už během těhotenství, přibližně v 6. měsíci těhotenství. Kolem 6.–8. měsíce věku dítěte začíná postupně docházet k prvnímu prořezávání jednotlivých zubů.

Častokrát se stane, že z nateklých dásní vyskočí klidně čtyři zuby najednou. Přibližně do druhých narozenin by však dítko mělo mít všech 20 mléčných zoubků, tedy bez třenových zubů a zubů moudrosti.

Stálý chrup se vyvíjí spolu s mléčnými zuby, zůstává však skryt v čelisti přibližně do 6. roků dítěte. Teprve v tu dobu začnou postupně tlačit na zuby nad sebou.

Vhledem k tomu, že mléčné zoubky mají pouze dočasný kořen, který se tlakem na nej přeruší, a dáseň je už prořízlá, růst nových zubů takřka nebolí. Do 14 let věku dítěte by mělo být vyměněno a nově prořezáno všech 28 zubů, tedy bez posledních zubů moudrosti.

Poslední třetí stoličky se prořezávají až kolem 18. roku života, není však výjimkou, že nejsou prořízlé ani ve 40 letech.

Na snímku dětské čelisti jsou vidět stálé zuby ještě před jejich prořezáním. FOTO: Henry Vandyke Carter a Henry Gray/ Creative Commons/Volné dílo
Na snímku dětské čelisti jsou vidět stálé zuby ještě před jejich prořezáním. FOTO: Henry Vandyke Carter a Henry Gray/ Creative Commons/Volné dílo

Jakými problémy mohou zuby trpět?

Zubní plak je měkká a skoro neviditelná tenká vrstva, která se během dne tvoří na zubech, a zvláště kolem dásní. Při nedostatečném čištění zubů může způsobit zubní kámen, zubní kaz, ale také paradentózu.

Zubní kámen vzniká ze zubního plaku, ve kterém se ukládají minerální látky a zbytky jídel, až vznikne tvrdá vrstva. Tu není možné odstranit pastou a kartáčkem, ale pouze mechanicky speciálními nástroji, nebo ultrazvukem.

Obojí provádí zubař nebo dentální hygienista. Zubní kámen nebolí, ale jsou v něm obsaženy látky, které dráždí dáseň, a je tak příčinou zánětu dásní.

Zubní kaz vzniká po narušení zubní skloviny kombinací zubního plaku, mikroorganismů a různých kyselin obsažených v jídle a pití. Bakterie rozkládají sacharidy (cukry), které odvápňují sklovinu a snižují tvrdost zubu. Proto zub bolí.

Pokud je zubní kaz v raném stádiu a postižený zlepší ústní hygienu, dokáže si tělo poradit samo a povrchový kaz opravit. V ostatních případech, pokud se kaz dostane hlouběji, může pomoci pouze zubař, a to opravou zubu, nebo vyčištěním zasaženého kanálku.

Paradentóza je zánětlivé onemocnění dásní, způsobené zubním plakem a zubním kamenem. Dásně nejprve krvácejí, postupně ustupují a odhalují zubní krčky. Zuby se mohou začít viklat, měnit své umístění a také je možné o ně úplně přijít.

K čemu je dobrý dentální hygienista?

Poslední roky se stále víc rozmáhá dentální hygiena. Navštěvuje ji stále více lidí, přesto se spousta dalších nadále podivuje, k čemu je něco takového vůbec dobré. Odpověď je jednoduchá.

S tím, jak postupuje věda kupředu a zubařská činnost je stále obsáhlejší, složitější a na čas strávený nad jedněmi ústy delší, už nezbývá stomatologům prostor na preventivní činnost.

Dříve během hodiny ošetřili čtyři lidi, dnes ošetří za hodinu v průměru jednoho pacienta (pokud je třeba vrtat, operovat nebo modelovat nový zub, preventivní kontrola je stále celkem rychlá záležitost).

Preventivní péči o chrup tedy přebrali dentální hygienisti. Pomáhají s odstraňováním zubního kamene, léčbou dásní, předcházením onemocnění, ale také učí správnému čištění zubů a kompletní péčí o chrup.

Pomáhá také v případě dětí, které hravě a bezbolestně učí, aby se nebály otevřít před lékařem pusinky a samozřejmě jak si čistit zoubky.

Dentální hygienisti dnes suplují část práce zubařů. Mimo jiné radí, jak se správně starat o chrup. FOTO: pxfuel
Dentální hygienisti dnes suplují část práce zubařů. Mimo jiné radí, jak se správně starat o chrup. FOTO: pxfuel

Co obnáší stát se zubařem?

Zubní lékařství je jeden z nejlákavějších oborů medicíny. Zatím co na všeobecné lékařství je třeba šest let studia pro dosažení magisterského titulu a pak dalších několik let specializací a praxí, pro zubařinu stačí pět let a je hotovo.

Samozřejmě se vyplatí nastoupit na praxi do zavedené ordinace, ale stejně tak si mladý zubař může rovnou otevřít svou vlastní ordinaci.

Nemalujme si to však tak růžově, i toto studium je plné tvrdé práce a velké konkurence. U nás je studium stomatologie možné pouze na pěti vysokých školách.

Například na Karlovu univerzitu se předloni hlásilo skoro 900 lidí a přijato bylo pouhých 50! Mimo jiné to je zárukou, že po pětiletém studiu opouští brány škol špičky v tomto oboru.

Proč je málo zubařů?

Ve skutečnosti není. V české republice připadá 80 zubařů na 100 tisíc obyvatel, což je vysoko nad světovým průměrem. Proč je tedy takový problém sehnat zubaře? Inu, spousta jich pracuje v soukromých ordinacích, kde je větší část zákroků plně hrazena pacientem.

V těchto ordinacích přijímají nové pacienty neustále. Jenže si je třeba připlatit. Plno mají ti zubaři, kteří ordinují v malých městech a značnou část úkonů jim hradí zdravotní pojišťovna. Takže není málo zubařů, ale málo „levných“ zubařů.

A tím se dostáváme na začátek začarovaného kruhu, kterým je správná ústní hygiena…

Proč jsou zubaři tak drazí?

Samotné vybavení ordinace vyjde na bezmála dva miliony korun, na které si zubař většinou bere půjčku. Významnou položkou je také cena materiálu. Navíc cena zubních výkonů se ze zákona řídí tzv. minutovou kalkulací, která se pohybuje kolem 20–40 Kč.

Cena ošetření je tedy součtem ceny času a ceny materiálu. Tyto příjmy se rozpočítávají na nájem ordinace, energie, pomůcky, platy pro lékaře i sestru, povinná pojištění, licence, příspěvky stomatologické komoře a spoustu dalšího.

Práce zubařů je někdy velmi drahá, většinu peněz však spolkne drahý materiál při vážnějších zákrocích. FOTO: pxfuel
Práce zubařů je někdy velmi drahá, většinu peněz však spolkne drahý materiál při vážnějších zákrocích. FOTO: pxfuel

Jak vzniká nový keramický zub?

V případě, že už je poškození zubu natolik vážné, že ho není možné spravit pouhou výplní, přichází na řadu tvorba nového zubu. Zubař nejprve zub ošetří a zaplombuje kanálky. Následně zub obrousí, nasadí provizorní korunku a vytvoří otisky.

Z otisku se vyrobí sádrový model. Na něm se voskem vymodeluje tvar nahrazovaného zubu, který musí sedět na milimetry přesně. Zatmelí se do silikonového kroužku, dá do pece a vypálí se.

Vosk se roztaví a do vzniklé dutinky se vpraví roztavená keramika, která barevně odpovídá ostatním zubům pacienta. Celý tento proces zabere dva až tři dny. Výroba nového zubu není drahá pouze kvůli precizní a jemné práci, ale také kvůli použitým materiálům.

Jak pečovali o zuby naši předkové?

Už v minulosti měli lidé problémy se zuby, a tak se snažili si je všemožně opečovávat a čistit. Za tímto účelem naši předci kousali malé větvičky a rozkousanými konci si zuby čistili.

Postupem času se používaly také drcené vaječné skořápky, plátýnka namočená v popelu nebo primitivní kartáčky s prasečími štětinami. A ano, opravdu se v případě potřeby chodilo ke kováři, aby zub vytrhl. Pochopitelně bez umrtvení.

Jak o chrup správně pečovat?

Správná péče o chrup je opravdu důležitá. Je jí možné předcházet veškerým onemocněním v ústní dutině. Všichni známe, nebo bychom měli znát, jak správná péče o zuby vypadá. Jenomže až 80 % lidí má během života minimálně jeden zubní kaz!

To značí, že na tom se správností čištění moc dobře nejsme. Důležité je čistit minimálně 2x denně, ráno a večer, a ideálně také po každém jídle. Minimální doba čištění jsou dvě minuty.

Vhodné je používat co nejměkčí kartáček, zároveň ale platí, že čím je kartáček měkčí, tím se doba čištění prodlužuje. Samozřejmě je třeba používat správnou techniku čištění.

A vůbec není třeba se bát dalších pomůcek, jakými jsou mezizubní kartáčky, zubní nit, ústní sprcha a další. A samozřejmě nesmíme zapomínat na pravidelné kontroly u zubaře!

Foto: pxfuel
Související články
Lifestyle
Co se skrývá za záhadnou smrtí muzikanta Miroslava Berky?
Jsou tři hodiny odpoledne. Lucerna je ještě zavřená pro veřejnost, jen v uklízečky vytírají v sále podlahu, brigádníci doplňují nápoje do ledničky a ve zkušebně sedí osazenstvo kapely Olympic. Jeden její člen chybí. „Tak ještě počkáme a uvidíme,“ prohlásí frontman Petr Janda (*1942). Ale když se nic nestane, odehrají zkoušku i bez kolegy.   Odešel, nedošel Tím, […]
Lifestyle
Rodiče Elona Muska: Nenáviděný otec a dobrodružná máma
Otec Elona Muska se jmenuje Errol Graham Musk (*1946). Errolův otec Walter Musk (1917–1986) je Jihoafričan, matka Cora Amelia za svobodna Robinsonová (1923–2011) pro změnu Britka.   Zůstanou v africké Pretorii. Errol je inteligentní student s nevídaným talentem na fyziku a matematiku. Na střední škole pomrkává po krásné spolužačce Maye. Stane se vyhledávaným inženýrem elektromechaniky […]
Lifestyle
Dětství božské MM: Otec neznámý, matka v depresích
Gladys Bakerová zabouchne dveře a zamkne je. „Neboj se, neboj, budeme spolu,“ uklidňuje tříleté děvčátko schované ve velkém pytli. Je to únos se vším všudy. Dítko v pytli není nikým jiným, než budoucím filmovým idolem. Matka se ji právě pokouší získat od pěstounky Idy Bolenderové zpět do své péče… Ida si s chatrnými dveřmi za […]
Lifestyle
Proč našemu zdraví jaro někdy nevoní?
Na začátku jara se počasí mění vyloženě aprílově, i několikrát během dne. Venkovní teploty kolísají, a ta naše může kvůli takovým výkyvům začít hodně rychle stoupat. V tomto období jsme všichni mnohem náchylnější k nemocem, jarní chřipky, rýmy a obecně problémy s dýchacími cestami na náš číhají za každým rohem.   Klíč ke zdraví najdete […]
reklama
záhady a tajemství
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
Hrad Bítov, místo paranormálních jevů
Umístění stavby impozantního středověkého hradu Bítov nebylo velice pravděpodobně vůbec náhodné. Pod tímto malebným šlechtickým sídlem se prý totiž křižují dvě silné linie zemské energetické mřížky… Brána do jiné dimenze? Zdejší energie zde pak údajně způsobuje skutečně zvláštní úkazy… Jeden z nejsilnějších proudů místní energie se v minulosti měl snad nacházet ještě kdesi mimo vlastní […]
Michail Jefremov: Neřízená střela na čtyřech kolech
Když v roce 2007 získává prestižní cenu Zlatý lev na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách ruský film režiséra Nikity Michalkova Dvanáct, je to mimo jiné i zásluhou výkonu jednoho z jeho aktérů, herce a zasloužilého umělce Michaila Jefremova (*1963). Ten má ovšem kromě toho na svém kontě desítky dalších filmů a televizních seriálů a patří […]
Mandragora: Skutečně odkrývá poklady a navrací mládí?
Mandragora neboli v českém jazyce pokřín obecný je bylina známá již od nejstarších dob. Této jedovaté rostlině se daří zejména ve středomořské oblasti, není tedy divu, že ji znali už ve starověkém Egyptě či Palestině. Byla velmi pravděpodobně známa jako opojný prostředek i lék. Dobře o ní věděl například středověký perský filozof a lékař Avicenna […]
reklama
historie
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Kníry: Dovedete si bez něj představit Chaplina?
Mrožák, angličák, kartáček, podkova, tkanička, řídítka. Druhů a variant knírů jsou desítky. A každý má minimálně jednu slavnou osobnost, která by bez něj nebyla kompletní. Knír je natolik dominantním prvkem tváře, že se v mnoha případech stává nejen poznávacím znamením, ale doslova obchodní značkou. Jeho historie dlouhá, plná vítězství i porážek. Žižka má holou bradu Vousy […]
Poslední válečná kořist: Nacistická ponorka vezla uran i plány stíhačky
Jaký byl osud německé zaoceánské ponorky typu XB? Dne 25. března 1945 se ponorka U 234 vydala na přísně tajnou misi do Japonska s exkluzivním nákladem na palubě Cestou se však její posádka dozvěděla o kapitulaci Německa, a tak se musela vzdát… Oceánská minonosná ponorka U 234 byla jednou z největších ponorek své doby. Objednávku na její […]
Věra Čáslavská: Tragédie slavné rodiny
Tragédie se bohužel nevyhýbají nikomu z nás. Platí to i o slavných rodinách umělců, vědců a sportovců. Ani zlaté medaile z olympiád a mistrovství světa nikomu nezaručují domácí štěstí.  V lepších případech to končí rozvodem, v těch horších se neshody kupí i po rozvodu. A někdy může dojít i k násilí a smrti někoho z […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Leží na dně Bermudského trojúhelníku teleport do cizích realit?
enigmaplus.cz
Leží na dně Bermudského trojúhelníku teleport do cizích realit?
Známý Bermudský trojúhelník, též řečený ďáblův. To je oblast, rozprostírající se mezi jižním cípem americké Floridy, Portorikem a Bermudskými ostrovy na pomezí Mexického zálivu a západního Atlantiku.
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Jak si zlepšit rovnováhu
nejsemsama.cz
Jak si zlepšit rovnováhu
Pamatujete, jak jste jako malá skákala po jedné noze nebo panáka? Šlo to snadno. Dnes možná máte problém se udržet na obou a nespadnout. Co s tím? Rovnováha je v životě velmi důležitá. Pomáhá nám pohybovat se bezpečně, chrání nás před pády. Někdy se ale naruší, například nízkým tlakem, své udělá i zablokovaná krční páteř. Jak navrátit stabilitu Nejčastěji
Kouzlo porcelánových doplňků
panidomu.cz
Kouzlo porcelánových doplňků
Chladný, elegantní, s dokonale hladký povrchem. Díky těmto vlastnostem je porcelán stále ještě nepřekonaným materiál pro stolní nádobí, ale okouzlí i na doplňcích. Bubble váza s s nástavcem v podobě děrované koule, která slouží k uchycení stonků ve správné poloze. K dostání ve dvou velikostech a s povrchovou úpravou bílou, perleťovou, zlacenou a platinovou. Autorský
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Pho Bo polévka
tisicereceptu.cz
Pho Bo polévka
Suroviny 2 l vody 200 g šalotky 80 ml sójové omáčky 60 ml rýžového octa 4 vaničky hovězího bujónu 30 g sušených hub shiitake 5 stroužků česneku 3 cm čerstvého zázvoru 4 hvězdičky anýzu 5 g
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Manžel Švandovou rozmazluje
nasehvezdy.cz
Manžel Švandovou rozmazluje
Nestárnoucí herečka ze seriálu ZOO Jana Švandová (76) má v manželovi, jímž je podnikatel Pavel Satorie (74), hotový poklad. Nejenže je do ní stále vášnivě zamilovaný, ale navíc ji rád rozmazluje. He
Bála jsem se, že zůstane starým mládencem
skutecnepribehy.cz
Bála jsem se, že zůstane starým mládencem
Můj syn byl vždycky samotář, seznamování s lidmi nebylo nic pro něj. Už jsem se bála, že si žádnou nevěstu nenajde. Tu pravou potkal až ve čtyřiceti. Náš syn Fanoušek byl vymodlené dítě. Dlouho jsem nemohla přijít do jiného stavu a už jsme se s manželem báli, že se potomka snad nikdy nedočkáme. Když se František narodil, byli
Vyhladil první ministr rod královy milenky?
historyplus.cz
Vyhladil první ministr rod královy milenky?
Třeskne několik výstřelů a Josef I. ucítí ostrou bolest v paži. Instinktivně se v kočáru přikrčí a křikne na kočího. I on je zraněný, a to vážněji než portugalský král. Přesto v sobě najde poslední zbytky sil a atentátníkům ujede.   Portugalský Lisabon zasáhlo 1. listopadu 1755 zemětřesení, při němž zemřelo přes 100 000 lidí. U krále Josefa
Obyvatele Papuy-Nové Guineje chrání geny zděděné po denisovanech
21stoleti.cz
Obyvatele Papuy-Nové Guineje chrání geny zděděné po denisovanech
Geny zděděné od denisovanů, vyhynulých příslušníků rodu Homo, pomáhají obyvatelům Papuy-Nové Guineje bojovat s infekcemi v nížinách i žít ve vysokých nadmořských výškách. První kosterní pozůstatky