Domů     Nejlepší lékař: Smích! Posiluje imunitu, zmírňuje bolest a zlepšuje paměť!
Nejlepší lékař: Smích! Posiluje imunitu, zmírňuje bolest a zlepšuje paměť!

Schopností smát se jsou lidé nadáni už odpradávna. Stejně jako nám dnes, už pralidem usnadňoval komunikaci. Věděli jste ale, že byl a je zároveň našim nejlepším pomocníkem k léčbě mnoha neduhů?

Zlepšuje nám nejen náladu a zdraví, ale dokonce může i signalizovat nemoc. Jak smích lidem pomáhá? Umí se smát i „jiná“ zvířata?

Smích vnímáme jako hlasitý projev veselí a radosti. Je projevem neverbální lidské komunikace. U našich předků se vyvinul mnohem dříve než řeč, a to zřejmě jako společenský signál pro vyjádření pozitivních emocí či přátelství v rámci tlupy.

V určité formě se vyskytuje také u primátů a jiných savců. Schopnost smát se je člověku vrozená, nemusí se ji nijak učit. Miminka se smějí mnohem dříve, než pronesou své první slůvko. Smát se dokážou i hluchoslepé děti, které smích nikdy neviděly ani neslyšely.

Miminka se smějí mnohem dříve, než pronesou své první slůvko.
Miminka se smějí mnohem dříve, než pronesou své první slůvko.

Univerzální nástroj komunikace

Smích je univerzální i napříč jazyky a kulturami.

I když se setkají lidé z různých koutů světa, hovořící naprosto odlišnými jazyky, jejich smích bude znít podobně, klasickými slabikami ha-ha-ha, které ovšem musejí mít určitý rytmus, jinak nejsou lidským mozkem jako smích vyhodnoceny.

Každé „ha“ trvá asi 1/15 sekundy a opakuje se asi 5x za sekundu. Tento pravý a upřímný smích, při kterém se smějí nejen ústa, ale i oči, se vyvinul před 20 miliony let.

Měl zřejmě utužovat vazby uvnitř skupiny, z tohoto důvodu se i dnes smějeme v kolektivu s 30x větší pravděpodobností než o samotě, mladí lidé ale více než staří.

Rozlišíte upřímný smích od neupřímného?

O tisíce let později jej doplnil jiný smích, negativně zabarvený. Tento je spojen spíše s emocemi typu nervozity, výsměchu či nejistoty.

Již v 19. století si rozdílů mezi těmito dvěma druhy smíchu všiml francouzský neurolog Guillaume Duchenne, větší důraz na rozlišování mezi nimi a celkovou pozornost jim ale vědci věnují až v posledních desetiletích.

Zajímavé přitom je, že každý člověk umí tyto dva druhy smíchu od sebe spolehlivě odlišit. Mnoho lidí uvádí, že u negativního smíchu se „lidem nesmějí oči“, mimika se projevuje jen v dolní části obličeje. Neupřímný smích pak také jinak zní.

Smích se vyvinul zřejmě proto, aby utužoval vazby v rámci skupiny lidí.
Smích se vyvinul zřejmě proto, aby utužoval vazby v rámci skupiny lidí.

Zdarma vyléčí všechny neduhy

Srdečný, upřímný smích vyvěrá v reakci na vtip, lechtání či jiné podněty a má mnoho prokazatelných pozitivních účinků na lidské tělo i duši. Při smíchu mozek vylučuje endorfiny (uvolňují se i při fyzické námaze), tzv.

hormony štěstí, které navozují dobrou náladu a zvyšují odolnost těla vůči bolesti. Tlumí třeba nepříjemnou bolest páteře a ulevují od migrény.

Smích navíc snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu, a naopak zvyšuje produkci bílých krvinek, díky čemuž dochází k posilování imunity.

V krvi se zvyšuje obsah imunoglobulinů neboli protilátek, které tělu pomáhají bojovat proti různým onemocněním, především dýchacích cest.

Místo cvičení se zasmějte

Při intenzivním smíchu dokonce spalujete kalorie jako při cvičení. Minuta smíchu prý dokáže nahradit 15 minut fyzicky náročnějšího sportování a 45 minut relaxačního cvičení. Smích totiž zvyšuje výdej energie a tep o 10–20 %.

Takže pokud se budete naplno smát 10 až 15 minut, spálíte 40 až 160 kJ, aniž byste se zapotili. Navíc si díky otřesům bránice, které smích doprovázejí, uvolníte zatuhlé svaly na šíji, zádech rukou a nohou, a dokonce posílíte břišní svaly.

Při smíchu je totiž aktivováno na 80 svalů celého těla, především těch obličejových.

Zdravé srdce i lepší paměť

Smích zlepšuje krevní oběh, zvyšuje zásobení krve kyslíkem, snižuje riziko mrtvice a infarktu a stabilizuje krevní tlak. Při smíchu dochází k masáži vnitřních orgánů, zlepšuje se dýchání, a dokonce i posiluje paměť a tvůrčí myšlení.

Má rovněž blahodárné účinky na lidskou psychiku. Jak již bylo řečeno, při smíchu se uvolňuje hormon endorfin, který zahání depresi, smutek a negativní myšlenky. Díky smíchu si lidé snadněji udrží životní nadhled, což může přispívat k dlouhověkosti.

Smích doslova léčí. Kromě bolesti hlavy prý zabírá i na mnohem závažnější zdravotní problémy.
Smích doslova léčí. Kromě bolesti hlavy prý zabírá i na mnohem závažnější zdravotní problémy.

Smích může prozradit i nemoc

Zajímavou studii provedli na londýnské University College, kde zjistili, že Alzheimerova choroba, která se projevuje dramatickým zhoršením paměti, o sobě dává vědět dlouho dopředu tím, že postiženému změní to, co mu připadá směšné.

Takový člověk nejprve ztratí zájem o satiru a absurdní komedie a začne se smát prvoplánovým gagům Charlieho Chaplina či Mr. Beana.

Postupem času ho rozesmějí spíše situace, které ostatním lidem vůbec nepřijdou směšně, ba co víc, někdy se smějí naprosto nevhodně, například úrazu blízkého člověka či přírodní katastrofě.

Při jiných nemocech zase mohou pacienti propadat nekontrolovatelným záchvatům smíchu.

Rozesmějí vás s partnerem stejné věci?

Smích je důležitým prostředkem také při seznamování. Muž se povětšinou snaží ženu ohromit tím, jak je vtipný. A žena se vtipům směje více, pokud se jí daný muž líbí. Když se začnou smát společně, má jejich vztah šanci i do budoucna.

U párů, které se smějí stejným věcem, je totiž větší pravděpodobnost, že spolu zůstanou. Mužský smích má základní frekvenci kolem 1000 Hz, což odpovídá vysokému C ženského sopránu. Muži při něm navíc často chrochtají a frkají.

Ženský smích pak zní ještě o oktávu výše než mužský a více se podobá zpěvu, protože jsou do něj ve větší míře zapojené hlasivky. Smích je zkrátka jedinečný, spojuje nás s ostatními, posiluje naše vztahy a chrání nás před chorobami, je to všelék. A navíc úplně zdarma.

Foto: Shutterstock
Související články
Lifestyle
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Lifestyle
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho! Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení. Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů […]
Lifestyle
Přežijí extrémy! Globální kolaps? Preppeři jsou připraveni!
Jsou šílení, nebo stojí nohama na zemi o něco pevněji než my ostatní? V kanystrech mají připravenou vodu, v komoře trvanlivé jídlo a cukr, v garáži batoh sbalený na cestu neznámo kam. Někteří mají i podzemní kryt. Tohle jsou preppeři (z anglického prepare – být připraven). Zabývají se přežitím v extrémních podmínkách. Jsou připraveni na […]
Lifestyle
Asketismus jako protipól bezuzdného chování?
Náboženství a víra provázejí lidstvo již od pradávna. Dodržovat pravidla určená církvemi však často není vůbec jednoduché a zkrotit vlastní mysl je zřejmě jedním z nejobtížnějších úkolů… Myšlenka asketismu byla inspirována starověkou řeckou školou stoiků, kteří tvrdili, že bychom měli popírat své nižší smyslové touhy, aby se naše duše mohla osvobodit. Stoikové se učili potlačovat […]
reklama
historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
reklama
svět zločinu
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se […]
Zabila své dva životní partnery. Tomu druhému uřízla hlavu!
Na usedlosti je rušno. Kolem domu i v něm se pohybují technici a vyšetřovatelé. Přijede i soudní lékař. Málem uklouzne na náledí. Pohlédne na popel, kterým je posypaná cesta. Vtom ho zamrazí. Všimne si, že v popelu jsou úlomky kostí. Na ten hrůzný zážitek nikdy nezapomenou. Kdo? Cestující, kteří jedou 9. prosince 1964 ranním vlakem […]
Únosy dětí v Argentině: Děsivý přelom 70. a 80. let
Rodí nahé, ve špíně, spoutané a se zavázanýma očima. Ne, to není nějaký perverzní horor. To je Argentina na přelomu 70. a 80. let. Takhle tu zacházejí se svými oponenty. Junta nemá ani slitování s jejich dětmi. Prohlásí je za sirotky a odložené caparty, aby je přenechali svým důstojníkům a loajálním podporovatelům. Po smrti kontroverzního […]
Matej Čurko: Slovenského kanibala vzrušovala chuť lidského masa
Mladá dívka dorazí na smluvené místo. Asi má radost. Konečně se jí splní její dlouhodobé přání a odejde z tohoto světa. Už se nemusí marně pokoušet o sebevraždu. Internetový kat a kanibal to udělá za ni. Jméno Matej Čurko (*1968) možná některým lidem nic moc neřekne. Jiným třeba vytane na mysli slovenský hudebník z televizního […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rozcvička pro paměť
panidomu.cz
Rozcvička pro paměť
Trénovat, trénovat, trénovat… To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
enigmaplus.cz
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
Rituální vraždy a lidské oběti bohům jsou charakteristické pro mnohé kultury v pravěku. Ale lze na ně narazit i v moderní době. Tradice rituálních vražd je u některých kultů stále živá a neodradí ji a
Nazar: Oko proti zlých pohledům
epochalnisvet.cz
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa! V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných,
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
historyplus.cz
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
Přesily se nezaleknou. V bitvě u slezské Lehnice 20 000 mongolských lučištníků na koních roku 1241 rozpráší třicetitisícové vojsko křesťanů. V Evropě diví kočovníci, kteří se přemísťují z místa na místo závratnou rychlostí, vyvolají paniku.   Rychlí a nezávislí Proženou se celou Asií jako vítr. Denně mohou urazit až 160 kilometrů. Za takovou rychlost mongolští
Řezy s drobenkou
tisicereceptu.cz
Řezy s drobenkou
Ještě předtím, než nanesete na těsto tvarohovou náplň, potřete ho džemem. Ingredience Na těsto 300 g hladké mouky 150 g změklého másla 1 vejce 100 g cukru 1 lžička nastrouhané citronové k
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
21stoleti.cz
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu, respektive původního státního podniku V
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Vynutí si Krejčíková svatbu?
nasehvezdy.cz
Vynutí si Krejčíková svatbu?
Jsou už mnoho let zasnoubeni, přesto se krásná Aneta Krejčíková (32) veselky stále nedočkala. Povídá se, že už toho má dost a rozhodla se jednat. Jednou už se prý blondýnka ze seriálu Ulice se svým p
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
iluxus.cz
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
Už téměř 35 let představuje hodinářství Koscom synonymum pro spolehlivost a kvalitu v oblasti péče o hodinky, a to nejenom mechanické. S blížícími se oslavami výročí se vedení společnosti rozhodlo svo
Nepečený borůvkový cheesecake
nejsemsama.cz
Nepečený borůvkový cheesecake
Sladkost, kterou budete muset připravovat každou neděli. Ingredience: ● 130 g sušenek (Lotus, Club nebo Bebe) ● 60 g másla ● 500 g mascarpone ● 200 g sýru Philadelphia ● 200 g vysokotučné smetany ● 120 g moučkového cukru ● 200 g borůvek (nebo jiného bobulového ovoce) Postup: Rozdrťte sušenky. Můžete je dát do igelitového sáčku a paličkou je nadrtit nebo vám pomůže kuchyňský robot. Nadrobno
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
skutecnepribehy.cz
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina