Domů     Nejlepší lékař: Smích! Posiluje imunitu, zmírňuje bolest a zlepšuje paměť!
Nejlepší lékař: Smích! Posiluje imunitu, zmírňuje bolest a zlepšuje paměť!

Schopností smát se jsou lidé nadáni už odpradávna. Stejně jako nám dnes, už pralidem usnadňoval komunikaci. Věděli jste ale, že byl a je zároveň našim nejlepším pomocníkem k léčbě mnoha neduhů?

Zlepšuje nám nejen náladu a zdraví, ale dokonce může i signalizovat nemoc. Jak smích lidem pomáhá? Umí se smát i „jiná“ zvířata?

Smích vnímáme jako hlasitý projev veselí a radosti. Je projevem neverbální lidské komunikace. U našich předků se vyvinul mnohem dříve než řeč, a to zřejmě jako společenský signál pro vyjádření pozitivních emocí či přátelství v rámci tlupy.

V určité formě se vyskytuje také u primátů a jiných savců. Schopnost smát se je člověku vrozená, nemusí se ji nijak učit. Miminka se smějí mnohem dříve, než pronesou své první slůvko. Smát se dokážou i hluchoslepé děti, které smích nikdy neviděly ani neslyšely.

Miminka se smějí mnohem dříve, než pronesou své první slůvko.
Miminka se smějí mnohem dříve, než pronesou své první slůvko.

Univerzální nástroj komunikace

Smích je univerzální i napříč jazyky a kulturami.

I když se setkají lidé z různých koutů světa, hovořící naprosto odlišnými jazyky, jejich smích bude znít podobně, klasickými slabikami ha-ha-ha, které ovšem musejí mít určitý rytmus, jinak nejsou lidským mozkem jako smích vyhodnoceny.

Každé „ha“ trvá asi 1/15 sekundy a opakuje se asi 5x za sekundu. Tento pravý a upřímný smích, při kterém se smějí nejen ústa, ale i oči, se vyvinul před 20 miliony let.

Měl zřejmě utužovat vazby uvnitř skupiny, z tohoto důvodu se i dnes smějeme v kolektivu s 30x větší pravděpodobností než o samotě, mladí lidé ale více než staří.

Rozlišíte upřímný smích od neupřímného?

O tisíce let později jej doplnil jiný smích, negativně zabarvený. Tento je spojen spíše s emocemi typu nervozity, výsměchu či nejistoty.

Již v 19. století si rozdílů mezi těmito dvěma druhy smíchu všiml francouzský neurolog Guillaume Duchenne, větší důraz na rozlišování mezi nimi a celkovou pozornost jim ale vědci věnují až v posledních desetiletích.

Zajímavé přitom je, že každý člověk umí tyto dva druhy smíchu od sebe spolehlivě odlišit. Mnoho lidí uvádí, že u negativního smíchu se „lidem nesmějí oči“, mimika se projevuje jen v dolní části obličeje. Neupřímný smích pak také jinak zní.

Smích se vyvinul zřejmě proto, aby utužoval vazby v rámci skupiny lidí.
Smích se vyvinul zřejmě proto, aby utužoval vazby v rámci skupiny lidí.

Zdarma vyléčí všechny neduhy

Srdečný, upřímný smích vyvěrá v reakci na vtip, lechtání či jiné podněty a má mnoho prokazatelných pozitivních účinků na lidské tělo i duši. Při smíchu mozek vylučuje endorfiny (uvolňují se i při fyzické námaze), tzv.

hormony štěstí, které navozují dobrou náladu a zvyšují odolnost těla vůči bolesti. Tlumí třeba nepříjemnou bolest páteře a ulevují od migrény.

Smích navíc snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu, a naopak zvyšuje produkci bílých krvinek, díky čemuž dochází k posilování imunity.

V krvi se zvyšuje obsah imunoglobulinů neboli protilátek, které tělu pomáhají bojovat proti různým onemocněním, především dýchacích cest.

Místo cvičení se zasmějte

Při intenzivním smíchu dokonce spalujete kalorie jako při cvičení. Minuta smíchu prý dokáže nahradit 15 minut fyzicky náročnějšího sportování a 45 minut relaxačního cvičení. Smích totiž zvyšuje výdej energie a tep o 10–20 %.

Takže pokud se budete naplno smát 10 až 15 minut, spálíte 40 až 160 kJ, aniž byste se zapotili. Navíc si díky otřesům bránice, které smích doprovázejí, uvolníte zatuhlé svaly na šíji, zádech rukou a nohou, a dokonce posílíte břišní svaly.

Při smíchu je totiž aktivováno na 80 svalů celého těla, především těch obličejových.

Zdravé srdce i lepší paměť

Smích zlepšuje krevní oběh, zvyšuje zásobení krve kyslíkem, snižuje riziko mrtvice a infarktu a stabilizuje krevní tlak. Při smíchu dochází k masáži vnitřních orgánů, zlepšuje se dýchání, a dokonce i posiluje paměť a tvůrčí myšlení.

Má rovněž blahodárné účinky na lidskou psychiku. Jak již bylo řečeno, při smíchu se uvolňuje hormon endorfin, který zahání depresi, smutek a negativní myšlenky. Díky smíchu si lidé snadněji udrží životní nadhled, což může přispívat k dlouhověkosti.

Smích doslova léčí. Kromě bolesti hlavy prý zabírá i na mnohem závažnější zdravotní problémy.
Smích doslova léčí. Kromě bolesti hlavy prý zabírá i na mnohem závažnější zdravotní problémy.

Smích může prozradit i nemoc

Zajímavou studii provedli na londýnské University College, kde zjistili, že Alzheimerova choroba, která se projevuje dramatickým zhoršením paměti, o sobě dává vědět dlouho dopředu tím, že postiženému změní to, co mu připadá směšné.

Takový člověk nejprve ztratí zájem o satiru a absurdní komedie a začne se smát prvoplánovým gagům Charlieho Chaplina či Mr. Beana.

Postupem času ho rozesmějí spíše situace, které ostatním lidem vůbec nepřijdou směšně, ba co víc, někdy se smějí naprosto nevhodně, například úrazu blízkého člověka či přírodní katastrofě.

Při jiných nemocech zase mohou pacienti propadat nekontrolovatelným záchvatům smíchu.

Rozesmějí vás s partnerem stejné věci?

Smích je důležitým prostředkem také při seznamování. Muž se povětšinou snaží ženu ohromit tím, jak je vtipný. A žena se vtipům směje více, pokud se jí daný muž líbí. Když se začnou smát společně, má jejich vztah šanci i do budoucna.

U párů, které se smějí stejným věcem, je totiž větší pravděpodobnost, že spolu zůstanou. Mužský smích má základní frekvenci kolem 1000 Hz, což odpovídá vysokému C ženského sopránu. Muži při něm navíc často chrochtají a frkají.

Ženský smích pak zní ještě o oktávu výše než mužský a více se podobá zpěvu, protože jsou do něj ve větší míře zapojené hlasivky. Smích je zkrátka jedinečný, spojuje nás s ostatními, posiluje naše vztahy a chrání nás před chorobami, je to všelék. A navíc úplně zdarma.

Foto: Shutterstock
reklama
Související články
Lifestyle
3 typicky francouzské věcí, které nejsou francouzské
Co může být víc Francouzského než chlapík, který sedí pod obrazem Mony Lisy a hraje na akordeon. Snad jen chlapík, který končí pod gilotinou, protože má nejen pruhované triko, ale také modrou krev. Mona Lisa Původ: Itálie Každý, kdo zamíří do Paříže, chce vidět alespoň dva hlavní symboly města a možná celé Francie. Eiffelovku a […]
Lifestyle
Tajemství gastronomie: Jak se zrodilo carpaccio, sendvič a pizza Margherita?
Co je vlastně carpaccio? Dnes tak můžeme v podstatě nazvat všechno, co nakrájíme na tenké plátky a za syrova podáváme ochucené nebo se studenou omáčkou. Od hovězího masa se název s časem posune i na ryby – konkrétně lososa a tuňáka – a dokonce i na ovoce či zeleninu. Majonézy často nahradí olivový olej nebo […]
Lifestyle
Diktát životního stylu: Délku špičky bot určuje král
Boty na tzv. platformě nejsou výstřelkem 20. století. Poprvé se objevily už na konci středověku. Říkalo se jim „chopine“ střevíce s vysokou podrážkou a staly se velmi populárními. Na rozdíl od běžných bot totiž chránily před bahnem a mokrem. První platformy mají korkovou nebo dřevěnou podrážku a vrchní část ze sametu. Jejich výrobě už na […]
Lifestyle
Počátky toaletního papíru: Evropa ho dlouho považuje za luxus
První toaletní papír znali už Číňané od 6. stol. n. l. Pro jeho výrobu sloužil nejlevnější papír a rýžová sláma. Císařská dílna vyprodukovala ročně cca 750 000 listů. Na denní spotřebu tedy připadá 2056 listů. Většinu z nich patrně použily dámy, které tvořily větší část dvora. Ostatní národy se s mytím následujícím po tělesné potřebě vypořádávaly různě. Starověcí […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemné megality: Dávné stavby sloužily k obřadům i věštění
Megalitických staveb zhotovených z hrubě opracovaných kamenů se po světě vyskytuje spousta. Jde o první částečně zachovalé budovy pocházející z období paleolitu (do 11 000 př. n. l.), neolitu (do 5200 př. n. l.), a starší doby bronzové (do 1550 př. n. l.). Za úplně nejstarší se považuje maltský, pocházející z období cca 6500 let př. n. l. […]
Mytologický zrod run: O jejich šíření se měl postarat Bůh Ódin
„Tu se mi dobře začalo dařit, magické jsem moudrosti nabyl, slovo za slovem hledalo slovo,“ popisuje Ódinův stav vytržení Starší Edda, sbírka severských mytologických a hrdinských písní, jejíž opis objevili roku 1645 v islandské vesnici Skálholt. Kdy a kde tyto písně vznikly, ale není jasné. Autorem některých veršů, zvaných Výroky Vysokého (Hávamál), je však údajně sám […]
Jeskyně tajemné vědmy: Nejstarší turistická atrakce v Anglii
Pavel Beneš Předpověděla požár Londýna, auta i konec světa. Vypadala prý tak, jak si představujete klasickou čarodějnici a v Anglii je slavnější než Sybila. Kdo vlastně věštkyně známá jako Matka Shiptonová byla a co opravdu řekla, sice není známo, není to však překážkou k tomu, aby se nestala legendou. Kdejaký věštec se ohání jejím věštbami […]
Vážně to byl Hiram Bingham, kdo objevil Machu Picchu? A co Vilcabambu?
Zapomenuté, pohlcené pralesem po pádu slavné incké říše. Vážně o Machu Picchu nikdo nevěděl? Hiram Bingham zvědavě stoupá do prudkého svahu za 11letým kečuánským chlapcem Pablitem Alvarezem…   Místní o památce nad jejich hlavami celou dobu vědí, jen nemají důvod ani způsob, jak to vytrubovat do světa. Je 24. července 1911 a Hiram se stává […]
reklama
věda a technika
Za tajemstvími Mléčné dráhy: Desetiletí mise Gaia
O každém balíčku dat, který tato evropská observatoř odhalí, se mezi astrofyziky mluví jako o „zlatém dolu“ nebo „tsunami“. Nijak nepřehánějí. Gaia už 10 let revolucionizuje vše, co víme o Mléčné dráze. Její úkol se pomalu blíží do finále. Co nás tento hvězdný kartograf naučil o naší galaxii?   Gaia je astrometrická mise. Zabývá se […]
5 Překvapivě dobrých rodičů v živočišné říši
Když se řekne matka, většina lidí si vybaví krásnou sympatickou ženu, která se usmívá na své malé děťátko. Jistě je to představa správná, avšak nejen mezi lidmi se najdou dobré a obětavé mámy… 1. Slíďáci Slíďáci, nebo též vlčí pavouci, by na žebříčku popularity mezi lidmi asi nestáli příliš vysoko. Jedná se o velmi početnou […]
Učit se, jíst i vraždit: Co všechno dokážeme ve spánku?
Když spíme, většinou jen ležíme v posteli a oddáváme se snění. Není to ale ztráta času, když by se při tom dala stihnout i řada jiných věcí? Na noc se naše tělo samozřejmě nevypíná, pouze přejde do režimu spánku. Svaly jsou odpojeny, buňky se soustředí na regeneraci, mozek omezí kontakt se světem a třídí staré […]
Vyrobil vynálezce Josef Božek první českou protézu?
Krvavá řež je 27. srpna 1813 u Drážďan v plném proudu. Řecký kníže Alexandros Ypsilanti bojuje v protinapoleonské koalici jako lev. Stačí ale jeden výbuch a z jeho pravé ruky je pahýl. Válečný invalida si nestýská. Nemůže bojovat? Baví tedy společnost, kamkoli přijde. A zanedlouho funkční pravačkou opět pozvedne sklenku oblíbeného vína… „Osvojíte-li si hodinářské […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vilémovický tis: Svědek tisícileté historie stále roste
epochanacestach.cz
Vilémovický tis: Svědek tisícileté historie stále roste
Tis obecný nebo také tis červený je už od středověku významný strom. Má totiž kvalitní, tvrdé a přitom pružné dřevo, takže si ho oblíbili nejrůznější řemeslníci v čele s výrobci luků. A tak tisy mizely z krajiny a narazit dnes na opravdu hodně starý tis je vzácnost. Ovšem někdy takové štěstí přece jen máme. Zámek ve Vilémovicích na
Šest prstů? Celkem běžná věc!
epochalnisvet.cz
Šest prstů? Celkem běžná věc!
Napočítat na prstech ruky do dvanácti? Ukázat někomu hned čtyři vztyčené prostředníčky současně? Zavázat si jednou rukou tkaničky u bot? Žádný problém pro ty, kterým příroda nadělila prsty navíc. &
Pekelné údolí: Skutečně stavěl místní most samotný čert?
enigmaplus.cz
Pekelné údolí: Skutečně stavěl místní most samotný čert?
Nedaleko majestátní zříceniny hradu Chojnik na polské straně Krkonoš najdeme místo zvané Pekelné údolí. Dnes již nikdo přesně neví, který z jeho pánů chtěl kdysi postavit kamenný most, spojující hrad
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jeho děti se s ní nebaví
nasehvezdy.cz
Jeho děti se s ní nebaví
S překvapivým přiznáním přišla zpěvačka Dara Rolins (50)! Ačkoli s bývalým fotbalistou Pavlem Nedvědem (51) randí už více než dva roky, ještě nepoznala jeho děti. Ivana s Pavlem už jsou dospělí a 
Umělá inteligence by mohla rozpoznávat vysoké riziko rakoviny plic u nekuřáků 
21stoleti.cz
Umělá inteligence by mohla rozpoznávat vysoké riziko rakoviny plic u nekuřáků 
Výzkumníci z Centra výzkumu kardiovaskulárních zobrazovacích metod (Massachusetts General Hospital a Harvard Medical School) oznámili vývoj modelu hlubokého učení, který může pomoci identifikovat neku
Finty pro pěkné obočí
panidomu.cz
Finty pro pěkné obočí
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu
Zpátky do minulosti: Jak to bylo s poltergeisty
enigmaplus.cz
Zpátky do minulosti: Jak to bylo s poltergeisty
Paranormální jev, ve kterém se v lidských příbytcích zdánlivě samovolně pohybují, rozbíjejí se či dokonce vybuchují předměty. Selhává elektronika, svědci slyší zvláštní neidentifikovatelné zvuky, jako
Vyprosila jsem si na panence Marii zázrak zázraků
skutecnepribehy.cz
Vyprosila jsem si na panence Marii zázrak zázraků
Padal těžký sníh a blížil se advent, Terezčin už druhý. Splnil se mi sen, chtěla jsem být šťastná, ale cosi mi v tom bránilo. Připadalo mi, že máma neumí odpouštět. Přitom byla silně věřící. Ale nesmiřitelná. „Nesmí mi přes práh,“ sípala. „Už nikdy.“ Smířila jsem se s tím. Byla jsem vzorná dcera, s rodiči jsem se nikdy nedohadovala, brala
Kristián Hynek otevřel showroom Zahálka pro nejnáročnější cyklisty
iluxus.cz
Kristián Hynek otevřel showroom Zahálka pro nejnáročnější cyklisty
Kristiána Hynka není třeba milovníkům horské cyklistiky dlouze představovat. Vicemistr světa v maratonu na horských kolech vyměnil závodní kariéru za nespočet aktivit v cyklo branži. Jak sám říká, jde
Bioinženýství přeměňuje odpad na látky s vyšší hodnotou, třeba bioplasty
21stoleti.cz
Bioinženýství přeměňuje odpad na látky s vyšší hodnotou, třeba bioplasty
Stejně jako člověk šlechtil tisíce let odolnější a výnosnější odrůdy pšenice, vědci v laboratořích dnes „domestikují“ a „šlechtí“ bakterie a kvasinky pro efektivnější produkci léčiv, biopaliv nebo nov