Skip to content
reklama

Nejasné signály: Co se stane dětem, když budou málo spát?

Staré přísloví praví, že děti jsou naše budoucnost. Aby však ony samy budoucnost měly, je třeba se o ně patřičně starat. Jak by mělo dítě správně spát? Co by mělo jíst? Je lepší opatrovat ho jako oko v hlavě, nebo mu prospěje samostatnost?

Dlouhodobá deprivace spánku může vést k vážným zdravotním problémům u lidí a jiných zvířat. Že by se dítě nemělo budit, ví snad každý, málokdo však ví proč. Podle vědců je důvodů hned několik, na ty hlavní se však zaměřila nedávná studie publikovaná v roce 2020, která se kromě tohoto tématu věnovala také tomu, proč spí děti déle než dospělí.

Bádání objasnilo, jak během aktivity a spánku funguje právě kolagen – bílkovina, která je základní stavební hmotou pojivových tkání. Foto: Pixabay

Nejdříve důkladná analýza

Z vyjádření výzkumníků zcela jasně vyplývá, že se v dětských mozcích během jejich spánku dějí velice důležité procesy, ty ostatně stojí také za tím, proč spí batolata podstatně déle než starší děti a proč je pro ty nejmenší spánek natolik důležitý.

Pro vědce zůstává „tajemství spánku“ stále obestřeno záhadou, ačkoliv se jim s pomocí nejmodernější techniky podařilo proniknout hluboko do lidského mozku. K zjištění, proč je spánek tolik klíčový právě pro děti, využili badatelé z Kalifornské univerzity v Los Angeles (UCLA) rozsáhlou statistickou analýzu. Výsledek?

Ve velmi raném životě spánek pomáhá budovat mozkovou infrastrukturu. Na studii se podílel vědecký tým profesora na katedrách ekologie, evoluční biologie a biomatematiky Van M. Savagea, jenž analyzoval data ze šesti desítek studií a sestavil matematický model toho, jak se průběh a funkce spánku mění s přibývajícím věkem.

Tým vědců učinil velký pokrok a poprvé ukázal, že dramatická změna účelu spánku nastává ve věku asi dvou a půl let.

Propojení několika faktorů

Před zmíněným věkem dvou a půl let roste mozek skutečně velmi rychle. Během spánku REM (Rapid Eye Movement – rychlé pohyby očí), kdy se vyskytují živé sny, je mladý mozek zaneprázdněn budováním a posilováním synapsí (struktur), které spojují neurony navzájem a umožňují jim komunikovat.

blank
Kolagenní buňky vytvářejí fibrily, z fibril se pak utvářejí vlákna. Foto: Pixabay

Nebuďte děti během spánku REM, zničíte tím důležité procesy, které utvářejí jejich mozek,“ uvedla hlavní autorka studie Gina Poe, profesorka integrativní biologie a fyziologie na UCLA, která provádí výzkum spánku více než 30 let.

Podle amerických výzkumníků tráví novorozenci v REM fázi spánku zhruba polovinu času. „Zjistili jsme, že REM spánek klesá s růstem velikosti mozku během vývoje. Zatímco novorozenci tráví přibližně 50 % svého času spánku spánkem REM, do 10 let to klesá na přibližně 25 % a s věkem se stále snižuje.

Dospělí starší 50 let tráví přibližně 15 % času spánku spánkem v REM,“ dodává Savagea.

Změna je život

Jak již bylo zmíněno, velká změna nastává půl roku před dovršením třetích narozenin, většinu času začíná zabírat fáze pomalého spánku NREM (Non Rapid Eye Movement – žádné oční pohyby), která slouží k zotavení a údržbě mozku.

Zhruba v této době začíná člověk spát méně. „To je částečně proto, že již není třeba vytvářet tolik nových nervových spojení (v REM fázi). Byl jsem šokován, jak velká změna je to během krátké doby, a že k této změně dojde, když jsme tak mladí,“ uzavírá Savagea. Z výzkumu vyplývá, že ve zmíněném věku je mozek zcela „dobudován“ a následně již potřebuje akorát „údržbu“. Vědecký tým následně analyzoval také spánek u dalších savců, přičemž zjistil, že zvířata, poté, co dosáhla určitého stupně vývoje, změnila poměry fází spánku a jeho celkové délky obdobně jako u člověka.

Výzkumníci podotýkají, že jejich práce ještě není zcela u konce a není ani možné poznatky vztáhnou na všechny savce.

blank
Při špatném spánkovém režimu tělo nevytvoří dostatek slabších fibril, které doplňuje fibrily silnější, a naše tělo hůř snáší zatížení. Foto: Pixabay

Do růžova

Zhruba jen třetina dospělých dodržuje správný spánkový režim a spí více než 7 hodin denně. Nedostatečný spánek nebo zanedbání spánku vede k únavě, nesoustředěnosti a jeho dlouhodobá absence může poškodit mozek, který potom „požírá“ své vlastní nervové spoje.

Zvyšuje také riziko psychických poruch včetně úzkosti. Výzkum o tom, jak je důležité vyspat se takříkajíc do růžova, vedl profesor Karl Kadler z University of Manchester v Británii.

Foto: Úvodní foto: Pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Nečekaný a drsný rozvod kvůli alkoholu?
nasehvezdy.cz

Nečekaný a drsný rozvod...

Prošli si společně...
Asijský salát s kuřetem
tisicereceptu.cz

Asijský salát s kuřetem

Může sloužit jako předkrm i hlavní jídlo....
Krásné pražské zahrady: Které jsou otevřené celoročně?
epochanacestach.cz

Krásné pražské zahrady: Které...

Možná to nevíte,...
Zveřejněna tajemná fotografie. Zachycuje UFO nad Mosulem?
enigmaplus.cz

Zveřejněna tajemná...

Internet nedávno obletěl snímek pořízený americkým...
Sluneční brýle: Velmi užitečná paráda
panidomu.cz

Sluneční brýle: Velmi...

Podobné tvrzení se nedá přenést na žádný jiný módní...
Unikátní lahev za milion je jen pro zvané
epochalnisvet.cz

Unikátní lahev za milion je...

V poslední době se prémiové destilerie doslov...
Regina Rázlová jako na houpačce! Kdy z ní seskočí?
nasehvezdy.cz

Regina Rázlová jako na...

Herečka Regina Rázlová (75)...
Záhadné megality Mzoura: Postavili „africké Stonehenge“ obři?
enigmaplus.cz

Záhadné megality Mzoura:...

Africký kamenný kruh prý vybudovala...
Douglas nově v obchodním centru Metropole Zličín
iluxus.cz

Douglas nově v obchodním...

Parfumerie Douglas otevřela před koncem loňského...
Reinkarnace v zájmu státu
21stoleti.cz

Reinkarnace v zájmu státu

Vůle komunistických pohlavárů v Číně poroučí nejen...
Designový klenot Českého lesa
rezidenceonline.cz

Designový klenot Českého lesa

Blahodárný klid hlubokých lesů chodského...
Prožít podzim života se svou láskou je krásné
skutecnepribehy.cz

Prožít podzim života se svou...

Náhrdelník mé tety v sobě skrýval tajemství...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha