Domů     Tahanice s králem: Nechal Přemysl Otakar II. svého přemožitele popravit?
Tahanice s králem: Nechal Přemysl Otakar II. svého přemožitele popravit?

Vzor středověkého rytířstva, milovník hudby, poezie i vyznavač prvních gotických lomených oblouků v Čechách ve vězení marně přemítá, co udělal špatně. Boreš z Rýzmburka celý život hájil zájmy české koruny.

Tentokrát si ale krále Přemysla Otakara II. proti sobě zase něčím popudil. Pokolikáté už?  Možná je to tím, že středoevropskou politiku vidí realističtěji, než sám panovník…

Když se roku 1248 dostane do sporu Přemysl Otakar II. (12331278) se svým otcem českým králem Václavem I. (12051253), protože se sám ujme trůnu, nejvyšší maršálek království Boreš z Rýzmburka (1210/12151278) se podle slov současného historika Tomáše Velímského „postavil nekompromisně na Václavovu stranu.“ Přemysl má na Boreše pořádnou pifku.

Nečekal, že se maršálek tak rázně zasadí za svého krále. Je polovina listopadu 1248, když Přemysl zavítá s vojáky na sever Čech. Má jediný cíl.

Zničit a vypálit Borešovy rodové statky (vlastnili například Most, Osek neboli Rýzmburk), a to, pokud možno do základů. Jenže neuspěje. Naopak politická hvězda mladého rytíře z rodu Hrabišiců začíná výrazně stoupat. Do této chvíle byl spíše ve stínu a čekal na svoji příležitost.

Český král Václav I. má v zádech mocného spojence. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public Domain
Český král Václav I. má v zádech mocného spojence. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public Domain

Mladík šlechtic si polepší

Boreš jako velitel královského ozbrojeného doprovodu přibere posilu Havla z Lemberka. Společně s Václavovými míšenskými spojenci pak vtrhnou do Přemyslova vojenského tábora u Mostu. V následné bitvě jednoznačně vítězí.

Václav získává nové sebevědomí. Hned v lednu následujícího roku dává v Brně dohromady nové vojsko. Hlásí se k němu řada českých šlechticů, přibývají i spojenci z řad Římské říše. „Společně dobudeme Prahu,“ kasá se Václav. A polepší si i jeho věrný maršálek.

Zřejmě právě od této chvíle se u Borešova jména objevuje nový přídomek z Rýzmburka (Riesenburka). V únoru 1249 opravdu král vyráží se svým maršálkem vstříc hlavnímu městu, ale neuspěje. Podaří se mu obsadit jenom Vyšehrad.

Proti synovu vojsku pak bojuje u Žatce a Budyšína. Boreš stále stojí věrně po jeho boku.

Osobní erb Boreše z Rýzmburka. FOTO: SchiDD/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Osobní erb Boreše z Rýzmburka. FOTO: SchiDD/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Rytiny na věži

„Skončeme násilí v zemi,“ vyzývá v létě 1249 Václav. Jenže válka ještě neutichá. Bojuje se o moravské Znojmo. Ani sám král Václav neskládá zbraně, naopak využívá situace. 5. srpna 1249 vtrhne do Prahy a podmaní si Staré Město.

O den později s Borešem v čele vojska získává i Malostranskou mosteckou věž. Existuje o tom zřejmě i názorné grafické svědectví. „S těmito událostmi snad souvisejí rytiny dochované v mostecké věži na pražské Malé Straně.

Značně neumělá vyobrazení, vzniklá snad roku 1249, zachycují mj. štít mandlovitého tvaru, tzv. normanský, na němž jsou zkřížené hrábě,“ vysvětluje Velímský.

Zkřížené hrábě jsou přitom znakem rodu Hrabišiců.  Svého syna tímto nečekaným výpadem Václav pořádně zaskočí. Přemysl utíká, ačkoli se jeho posádka na Pražském hradě stále ještě brání. O deset dní později už obě strany sjednávají příměří.

Přemysl Otakar II. má na Boreše pořádnou pifku. FOTO: Dobroš/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Přemysl Otakar II. má na Boreše pořádnou pifku. FOTO: Dobroš/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Svědek prohry jde do vězení

Poměry v zemi se vrací o dva roky zpátky, kdy je Václav jediným králem a jeho syn „pouhým“ moravským markrabětem.  Přemysl má na Boreše vztek. Ztělesňuje pro něj ponížení před otcem.

Přitom je to zřejmě právě, on, šlechtic z rodu Hrabišiců, kdo přiměje obě dvě strany ke smíru. Po smrti Václava v září 1253 Boreš upadne v nemilost. Kdykoli přijde na oči Přemyslovi Otakarovi II., ten v něm vidí nepříjemného svědka své prohry.

25. ledna 1254 ho proto uvězní. Nemá rád nikoho, kdo se protiví jeho názorům…  Ačkoli jeho za Přemyslovy vlády dosahuje České království obrovského územního rozmachu, tento boom má i stinné stránky.

„Přemysl byl panovníkem nesmírně ctižádostivým, za svými cíli postupoval zcela bezohledně a bez skrupulí, po svém okolí žádal, aby se bezpodmínečně podrobilo jeho vůli,“ nekompromisně charakterizuje Přemysla Otakara II. Velímský.

Rudolf I. Habsburský se stává protivníkem Přemysla Otakara II. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public Domain
Rudolf I. Habsburský se stává protivníkem Přemysla Otakara II. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public Domain

Česká závist vítězí

Vztahy mezi Přemyslem a Borešem se pohybují jako na houpačce. Chvilkovou přízeň vzápětí vystřídá zatracení. Vinu na tom mají i pomlouvači, kterým je schopný Hrabišic trnem v oku. Jak rádi by se dostali na jeho místo….

„Urozený muž Boreš odstoupil od krále, ztrativ milost královu bez viny, neboť jeho nepřátelé krále nedobře zpravili,“ říká druhé pokračování Kosmovy kroniky v roce 1274. Zkrátka česká závist funguje… Navíc dokud je Přemysl úspěšným králem, který dobývá nová území, která znamenají nové úřady a příjmy i pro českou šlechtu, je všechno v pořádku.

Když se ale dostává do hry nový římský král Rudolf I. Habsburský (12181291), který chce Přemyslovi přistřihnout křidélka v jeho evropském rozletu, velmoži se od krále začínají odvracet.

Trest pro neposlušného šlechtice

Výsledkem je vzpoura Vítkovců roku 1276, ke které se přidává i Boreš.

„Je tedy otázkou, zda v Borešovi z Rýzmburka či v představitelích rodů Vítkovců lze vidět od počátku „zrádce“ či naopak nespočívala-li jejich domnělá zrada spíše v neochotě sdílet panovníkovy politické iluze a slepě ho následovat do boje, který ohrožoval samotné základy existence českého státu,“ hodnotí vzpouru Velímský.

Možná, že byl Boreš prostě jenom prozíravější než sám Přemysl, protože dokázal dohlédnout důsledky dobyvačné politiky.

Pochopil, že Rudolf I. Habsburský si něco takového nenechá líbit a Přemyslova snaha vytvořit z Čech velké impérium se v Římské říši  nesetká s úspěchem. Neposlušného Rýzmburka proto král potrestá.

 „Život Boreše (II.) z Rýzmburka skončil někdy na samém počátku roku 1278 ve vězení či na popravišti…“ dodává Velímský.  Zda byl rebelující Hrabišic popraven, nebo zemřel ve vězení, bohužel nevíme.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Charles Wilda/Creative Commons/CC BY 4.0
reklama
Související články
Historie
George Washington: Životní družku našel ve vdově se dvěma dětmi
Štěstěna rozhodně provází mladého amerického zeměměřiče George Washingtona během jeho vojenské kariéry. V letech 1753–1758 bojuje po boku Britů s Francouzi. Není zraněn navzdory tomu, že jednou nachází ve svém vojenském kabátci dokonce čtyři díry po kulkách. Vojenský postup George Washingtona (1732–1799) však stagnuje, a proto se v prosinci 1758 rozhodne s armádou skončit. Už dlouhou dobu, zhruba […]
Historie
Proč zakázali konšelé katům na svatého Martina koledovat?
Svatý Martin má 11. listopadu přijet na bílém koni, což značí začátek zimy. Letos už je sněhové nadílky až až. Kdo vlastně ale svatý Martin je? Pojďme se trochu podrobněji podívat na jeho osud. V římské provincii Horní Panonie (v dnešním Maďarsku) přichází v roce 316 na svět Martin Tourský († 397). Podle legendy se později setkává v Amiensu […]
Historie
Co se skrývalo v urnách? Nejenom popel, ale i korálky
Nejstarší pohřební urny pocházejí z Blízkého východu z období asi 3000 př. n. l., ve střední Evropě se první schránky na popel vyskytují o 1000–1500 let později. Hlouček Slovanů se shromáždí do kruhu v poli. Muž v jejich středu začíná vyhrabávat díru. Když dosáhne hloubky zhruba půl metru, přestane. Vedle stojící žena mu podá předmět zabalený v plátně. […]
Historie
Proč křesťané odmítali spalovat své mrtvé?
Smuteční průvod pomalým krokem za zpěvu smutečních písní míří na hřbitov. Tam už je připravena navršená hranice. Oblečeného nebožtíka na ni položí. Příbuzní zažehnou oheň. „Po spálení hranice a těla buď hned, nebo na druhý den sebrali pozůstalí popel s opálenými zbytky kostí, zbraní, šperků buď prostě na hromádku, nebo jej vsypali do popelnice, kterou […]
reklama
lifestyle
Životní styl Františka Josefa I.: Ve spěchu mu stačil k jídlu párek
Vybíravý v jídle rakousko-uherský císař František Josef I. rozhodně není. Druhou snídani v čase běžného oběda si sní přímo ve své pracovně. Sloužící mu ji naservíruje na tácu k vedlejšímu stolku. A co si dá nejraději? V oblibě má císař František Josef I. (1830–1916) kousek hovězího nebo přírodní řízek, který někdy vystřídá třeba guláš. Pokud spěchá, spokojí se s párkem. […]
Národní sport USA: Baseball Američanům pomáhal zapomenout na válku
Baseball je synonymem USA. Kdy a kde se poprvé hrál? Odpověď na tuto otázku je složitější. Pálkovací sporty mají velmi dlouhou historii, v nějaké formě se hrály už ve starověkém Egyptě.   O podobné hře existují zprávy také ze středověku, a to například z Anglie ve 14. století. Vznik moderního baseballu se přisuzuje americkému důstojníkovi a pozdějšímu […]
Jak zmírnit bolest? Jednou z cest je cvičení
Že cvičení a vůbec pohyb jsou pro lidský organismus prospěšné, není žádným objevem. Nejde přitom jen o fyzickou a psychickou kondici. Cvičení posiluje srdce a cévy, zvyšuje srdeční výkon a zlepšuje krevní oběh, má pozitivní vliv na metabolismus i na imunitní systém. Poslední výzkumy ukazují, že lidé, kteří cvičí, jsou i odolnější vůči bolesti.   […]
Sezóna rýmiček je tu: Jaká jsou dvě nejlepší přírodní antibiotika?
Vynález antibiotik je jedním z nejzásadnějších objevů medicíny, který denně zachraňuje mnoho životů. V současnosti ale skloňujeme dva problémy: antibiotickou rezistenci a pravidelný nedostatek předepsaných léků v lékárně. Při méně závažných problémech mohou ale antibiotika částečně zastoupit i volně dostupné potraviny s prokazatelnými antibakteriálními účinky. Které to jsou?   Na léčbu ran a kožních problémů […]
reklama
svět zločinu
Postaršímu miliardáři zmizí žena před nosem
V zasněžených ulicích východního Osla se zvedá vítr. Vhání chodcům do očí bílý poprašek. Zavane až k okraji bytových domů, kde stojí vila jednoho z nejbohatších Norů. Tom Hagen (69) si nepotrpí na přehnanou okázalost. Odmala je mu vtloukáno do hlavy, aby se svými úspěchy příliš nechlubil. Jeho dům je sice velký, ale jednoduchý. Ve svém věku už […]
Vůdkyně kultu ubije oběti paličkami
V 90. letech minulého století má japonská žena jménem Sačiko Etoová (65) mnoho následovníků. Stojí v čele kultu, jenž uctívá její mystické síly. Podle jejích stoupenců dokáže z lidí vymítat ďábla. Nepoužívá při tom modlitby a symboly, ale speciální bubenické paličky. Sačiko paličkami sví zákazníky bije, dokud z nich všechno zlo nevyžene. V lednu 1995 však její praktiky definitivně […]
Albert Fish: 120 dní Sodomy je proti němu čajíček…
Britská spisovatelka a muzikanta Charlotte Greigová (1954–2014) považuje za hlavní zdroj inspirace pro Hannibala Lectera amerického natěrače a neuvěřitelně perverzního sadistického vraha Hamiltona Howarda „Alberta“ Fishe (1870–1936). U Fishe není kanibalismus žádná výjimka. „Měl jsem předek těla s kousky, které mám nejradši. Jeho ptáčka, varlata a roztomilý, pěkně baculatý zadeček, abych si ho mohl upéct […]
Čtyřnásobný vrah Robert Maudsley: Na svobodě vraždí jen jednou
Britskému sériovému zabijákovi Robertu Johnu Maudsleymu (*1953) se přezdívá skutečný Hannibal Lecter. Je nadprůměrně inteligentní, miluje klasickou hudbu, a když se zeptáte jeho známých, vylíčí vám ho všichni jako vtipného a zdvořilého společníka, který byl vždy každému nápomocen.   Přesto svůj život zřejmě již dožije ve speciální cele o rozměrech 5,5 × 4,5 metru. V […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čokoláda pro chuť i zdraví
panidomu.cz
Čokoláda pro chuť i zdraví
Tahle nebeská pochoutka obsahuje kakaové boby, které v sobě mají velké množství flavonoidů, látek, jež tělo zbavují škodlivin a také regenerují a zpevňují cévy. To samozřejmě není hlavní a jediný důvod, proč saháme po tmavě hnědé, tenké a omamně vonící tabulce, abychom z ní s jemným křupnutím odloupli čtvereček a téměř rituálním způsobem si ho
Že by vznikl milostný trojúhelník?
nasehvezdy.cz
Že by vznikl milostný trojúhelník?
Nestárnoucí herečka ze seriálu Slunečná Eva Decastelo (45) bezmezně miluje fotografa Tomáše Třeštíka (45). Jenže ten ještě ani zdaleka nemá vyřešenou svou minulost, a to v mnoha ohledech. Nejenom
V jednoduchosti je krása: Dveře IDEA od JAP FUTURE
iluxus.cz
V jednoduchosti je krása: Dveře IDEA od JAP FUTURE
Minimalismus už není jako dříve jen doménou umění, filozofie nebo architektury, ale stal se z něj vyhledávaný životní styl. Interiér a design jsou další oblasti, do kterých minimalismus postupně proni
Zachránil mě před neštěstím skutečný čert?
skutecnepribehy.cz
Zachránil mě před neštěstím skutečný čert?
Ze spaní mě probudilo děsivé stvoření. Mělo rohy a ocas. Místo do pekla mě vyvedlo ven z domu. Najednou se ozvala rána jako z děla. Bylo to tehdy v předvánočním čase, kdy chodí čert a Mikuláš. Byla jsem ještě malá holčička. Tenkrát mě hlídala babička, která bydlela v malém domku, kolem kterého pobíhalo všelijaké zvířectvo – husy, slepice, kočky i starý pes
Květiny ve folkloru a mytologii
21stoleti.cz
Květiny ve folkloru a mytologii
Květiny nás provází už od nepaměti, život bez nich si většinou nedovedeme představit. Jsou zdrojem radosti, využíváme je jako prostředek, kterým vylíčíme radost i smutek, slouží i jako omluvenka. Kde
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Kyberzločincům naletí i technologicky zběhlí lidé
epochalnisvet.cz
Kyberzločincům naletí i technologicky zběhlí lidé
Pozor, s Ježíškem letos chodí kyberzločinci. Jen v prvním letošním pololetí provedli podle dat z bank přes 31 tisíc útoků, z nichž bylo nahlášeno více než 10 tisíc na policii. Policejní statistiky hov
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Případ Shanti Devi: Vzpomněla si na svou smrt při porodu?
enigmaplus.cz
Případ Shanti Devi: Vzpomněla si na svou smrt při porodu?
Zatímco některé případy reinkarnace doplácejí na nedostatek důkazů a svědectví, u jiných takový problém rozhodně nehrozí. To je i případ indické dívky jménem Shanti Devi. Děvčátka, které si údajně vzp
Za krásami Švýcarska: Poznejte zemi hor, sýrů a čokolády
epochanacestach.cz
Za krásami Švýcarska: Poznejte zemi hor, sýrů a čokolády
Která místa navštívit ve Švýcarsku? Není nic snazšího než si přečíst naše doporučení. Máte chuť na pravý alpský sýr z horských pastvin? Jste na správném místě. Jenom je lepší si ho koupit na trhu. A čokoláda hořká i mléčná také patří k této zvláštní horské zemi. Můžete se i projet čokoládovým expresem až do firmy
Léčivý tichý zvon sv. Mury: Přinesli ho na Zemi andělé?
enigmaplus.cz
Léčivý tichý zvon sv. Mury: Přinesli ho na Zemi andělé?
S jasně zelenými stébly trávy na irských lukách si pohrává vítr. Čechrá listy v korunách stromů a také vlasy dlouhé fronty čekajících lidí. Většina z nich je bledá, nemocná, a sem tam si všimnete i tě
Slimule americká: Ryba s nemrznoucí krví
21stoleti.cz
Slimule americká: Ryba s nemrznoucí krví
Tato více než metr dlouhá ryba se pohybuje u mořského dna, kde je vystavena chladu. Jako obranu si vyvinula krevní protein, který působí jako nemrznoucí směs. Ten došel komerčního využití. Slimule