Domů     Morová smrt: Marná snaha o záchranu
Morová smrt: Marná snaha o záchranu
7.3.2025
wikipedia, S. Tzortzis, CC BY-SA 4.0

Středověcí lékaři neměli moc možností, jak nemocné zachránit. Doposud zdravým radili alespoň co nejdříve ze zamořeného území odejít někam, kde je čerstvý vzduch.

Doboví odborníci totiž vycházeli z poznatků Hippokrata a Galéna, což znamená, že původ nemocí viděli v nerovnováze tělních tekutin: hlenu, krve, žluté a červené žluči.

Konkrétně mor měl způsobovat nadbytek krve, která je vlhká a teplá, a tedy ideální pro šíření hniloby, co se do těla dostala potravou nebo vzduchem. Proto se pouštělo žilou, ale používaly se také časté klystýry a dávidla.

Lidé se pak měli otírat naředěným octem, vykuřovat domácnosti vonnými dřevinami a připravovat si tzv. všelék, jehož hlavní složkou bylo hadí maso. Prevencí mělo být aromatické koření, třeba hřebíček.

Tehdejší lékaři a ranhojiči ovšem už věděli, že by se měli chránit, a tak někteří z nich nosili neprodyšné oděvy a chránili si především ústa.

Tommaso del Garbo sepsal Morové consilium, kde mimo jiné vymezil vhodné a škodlivé potraviny, z nichž nedoporučoval konzumovat rybí maso kvůli vodě, v níž ryby žijí, a hrušky pro jejich brzký vznik hniloby.

Nákazu způsobuje tyčinková bakterie Yersinia pestis, jejíž nositeli jsou především drobní hlodavci, poštípaní od nakažených blech.
Nákazu způsobuje tyčinková bakterie Yersinia pestis, jejíž nositeli jsou především drobní hlodavci, poštípaní od nakažených blech.

Šílený obraz doby

Evropa se tak ponořila do temného období. Ze strachu se lidé vyhýbali setkáním, dokonce se přestávali stýkat i příslušníci některých rodin. Na ulicích se potulovaly děti, které ztratily rodiče; matky a otcové oplakávali své potomky.

Mrtvých bylo tolik, že se povalovali na zemi a nebylo možné je všechny co nejrychleji pohřbít. O ceremoniálu, který býval před vypuknutím moru běžný, nemohla být řeč.

Nebylo možné uložit nebožtíka do smutečního pokoje, bdít u něj, modlit se a vypravit pohřební procesí.

Například Benátkami proplouvaly bárky a na opuštěné ostrovy odvážely mrtvé a umírající, s nimiž někdy dobrovolně odcházeli i jejich příbuzní. Věděli, že je čeká smrt, a chtěli být se svými blízkými do konce.

Jeden z takových ostrovů s názvem Poveglia je vzdálený jen šest kilometrů od centra města a dodnes patří mezi nejděsivější místa na světě.

Neustálá hrozba

V letech 1351 a 1352 nákaza postupně slábla. Epidemie se vracely, v průměru každých dvacet let, ale z evropského hlediska už nikdy neměly takovou sílu jako ta první. Postupně se také zlepšovalo povědomí o tom, co mor je a co ho způsobuje.

Zásadní byl však až v roce 1894 objev francouzsko-švýcarského lékaře Alexandra Yersina. Ten zjistil, že nákazu způsobuje tyčinková bakterie, jejímiž nositeli jsou především drobní hlodavci, poštípaní od nakažených blech. Zatímco ale například krysy většinou neonemocní, stávají se přenašeči.

Nakažené bleše se v trávicím ústrojí vytvoří shluk krve a bacilů, který poté, co někoho štípne – ať už zvíře, nebo člověka – vnikne do těla poštípaného. V tomto případě hovoříme o tzv. bubonické formě a dýmějovém moru.

Nákaza je však možná také tím, že se bleší exkrement dostane při podrbání malou rankou do těla.

Nakažené bleše se v trávicím ústrojí vytvoří shluk krve a bacilů, který poté, co někoho štípne – ať už zvíře, nebo člověka – vnikne do těla poštípaného.
Nakažené bleše se v trávicím ústrojí vytvoří shluk krve a bacilů, který poté, co někoho štípne – ať už zvíře, nebo člověka – vnikne do těla poštípaného.

Jak to probíhá?

Po bleším kousnutí se v postiženém místě zhruba do jednoho až šesti dnů vytvoří nekróza, tedy odumření buněk, a potom zduří uzliny, obvykle v tříslech a podpaží, které se plní hnisem, až z nich jsou tzv.

bubony. Když tato ložiska prasknou, infekce se dostane do celého těla. Nemocný začne být malátný, má vysoké horečky a na kůži se mu objevují černé puchýře, a to hlavně na rukou. Uvnitř jeho těla se zatím šíří parazit i do orgánů – plic, jater a sleziny.

Smrt většinou způsobí otrava krve nebo se přidají morové hlízy, halucinace i jiné psychické potíže a potom delirium a kóma, které končí smrtí.

Druhou rozšířenou variantou je pak tzv. plicní forma moru. Ta se zase přenáší kapénkovou infekcí a vede k těžkému zápalu plic, během něhož nemocný neustále kašle. Není proto divu, že měl tento typ moru tak markantní dosah.

Stejně tak je pro něj typický rychlý průběh – inkubační doba trvala pouze jeden až dva dny, smrt pak přicházela obvykle po zhruba čtyřech dnech.

Morová rána zabila rodinu českého myslitele

Nákaza morem procházela městy a devastovala je po celá staletí. Ani české země se jí nevyhnuly. V uherskobrodské kronice je zapsáno sedm morových ran, přičemž ta první zmíněná měla proběhnout v roce 1523 a zemřelo při ní více než 600 lidí.

Během té roku 1622 tady mimo další nebohé oběti zemřela manželka Jana Amose Komenského, Magdalena Vizovská, a jejich synové.

Morové sloupy

Jako prevence před nemocí nebo poděkování za konec epidemie ve městech vznikaly morové sloupy.

Například na kolínském náměstí v roce 1682 vystřídal původní sochu svatého Václava hladký sloup se sochou Panny Marie Immaculaty, která symbolizovala dobro a naději, a proto se na tomto typu staveb často objevuje.

S největší pravděpodobností měl představovat vděk za konec morové rány, která místní trápila v letech 1679 až ⁠1680. Okolo roku 1763 přibyly ještě sochy dalších světců.

Zdroje informací: www.wikipedia.org, www.britannica.com, www.bbc.com, www.nytimes.com, www.reuters.com, www.forbes.com, www.economist.com
Úvodní foto: wikipedia, S. Tzortzis, CC BY-SA 4.0, FOTO 2: wikipedia, CC BY-SA 4.0, FOTO 3: wikipedia, Centra pro kontrolu a prevenci nemocí, CC BY-SA 4.0
Související články
Věda a technika
První průmyslová výstava v Čechách: Seriózní expozice nebo pouhý bazar?
V některých pramenech se píše, že se první průmyslová výstava na světě konala v roce 1754 v Čechách. Určitě vám vrtá hlavou otázka, jestli výstavě, která tehdy proběhla v parku veltruského zámku, můžeme opravdu připsat světové prvenství. Jak to tedy je? Účelem průmyslových veletrhů, které se v Evropě ve 2. polovině 18. století začínají pořádat, je hlavně získat odbyt […]
Věda a technika
Struktura DNA aneb o symbolu života
25. duben 1953 se zapsal do historie jako den, kdy byl veřejně oznámen objev struktury DNA. Deoxyribonukleová kyselina, jak zní její celý název, je bez nadsázky považována za základní stavební kámen všech živých organismů. Každý jednotlivý organismus má svou vlastní DNA řadu, ve které jsou zapsány veškeré informace o něm. Nikdo a nic na světě […]
Věda a technika
USS Scorpion: Oběť ruského útoku?
Co se to v roce 1968 děje v hlubinách světových oceánů? Byla studená válka opravdu jen studená? Během jediného roku totiž dochází ke čtyřem z největších havárií ponorek, přičemž dvě z jsou jaderné. Jednou z nich je americká ponorka Scorpion. V souvislosti s teorií, že za potopení sovětské ponorky K–129 může srážka s americkou ponorkou, se objeví tvrzení, že […]
Věda a technika
Jak vznikal Pražský Semmering?
První veřejná železnice zahájila svoji činnost v roce 1825. Stalo se tak v Anglii a kromě zboží tehdy poprvé v historii přepravovala rovněž i osoby. Rozvoj železniční dopravy v průběhu 19. století se již během několika desetiletí projevil zejména tím, že byla postupně vybudována hustá dopravní síť, jež velmi zkrátila tehdejší cestování nejen po Evropě, […]
reklama
věda a technika
Robot jako starověký vynález: Pracoval bez zásahu lidské ruky
Určitě víte, že slovo robot vymyslel spisovatel Karel Čapek. A proslavil ho po celém světě. Tato historie je dnes všeobecná známá a ze školy ji zná nejspíše každý. Dnes nám roboti pomáhají v mnoha oblastech. Jenže ve skutečnosti mají mnohem delší historii. Nejspíše netušíte, že první programovatelný stroj, který plnil příkazy člověka, sestrojil v egyptské Alexandrii […]
Revoluce jménem internet. Jak se svět změnil v globální vesnici
Rok 1969 je v historii lidstva nesmazatelně spojen s okamžikem, kdy se lidská noha poprvé dotkla povrchu jiného tělesa než Země. Ale v tom roce se stalo i něco jiného, co možná na první pohled nebylo tak velkolepé, ale co naše životy takříkajíc převrátilo naruby. Mnozí odborníci se shodují, že od doby vynálezu knihtisku lidstvo […]
Automatická pračka aneb konec máchání prádla v potoce
Prát prádlo začalo být potřeba se vznikem prvního oblečení, které bylo třeba udržovat čisté. Pokud se vám vzhledem k roční době vybaví Popelka, která máchá prádlo v říčce, tak vězte, že tak nějak to doopravdy bylo. Jen bez tří oříšků. Prádlo se pralo v čisté vodě, otloukalo o kamení a ručně ždímalo. Mužům však bylo jejich žen líto […]
Morová smrt: Marná snaha o záchranu
Středověcí lékaři neměli moc možností, jak nemocné zachránit. Doposud zdravým radili alespoň co nejdříve ze zamořeného území odejít někam, kde je čerstvý vzduch. Doboví odborníci totiž vycházeli z poznatků Hippokrata a Galéna, což znamená, že původ nemocí viděli v nerovnováze tělních tekutin: hlenu, krve, žluté a červené žluči. Konkrétně mor měl způsobovat nadbytek krve, která […]
reklama
svět zločinu
Pistolník Billy the Kid: Prvního zločinu se dopustí v pouhých 12 letech
Řadí se ke kamarádům Jesseho Jamese, se kterým do sebe obrátil nejednu sklenku whiskey. Billy the Kid, vlastním jménem William H. Bonney, přichází na svět v New Yorku, ale rodina je stále na cestách. Zamíří do Kansasu, pak do Nového Mexika, kde jeho otec umírá. Z Billyho Kida (1859–1881) pak roste drzý a nezvladatelný kluk. Jeho matka […]
Postrach padouchů: Divoký Bill Hickok se stal obětí msty
Ačkoliv si Wild Bill Hickok vybuduje pověst proslulého rváče, nikde se nedostane mimo zákon. Se svým revolverem míří obávaný pistolník velice rychle, ale zároveň nikdy neútočí jako první. Kdo to proti němu zkusí, má obvykle smůlu. Wild Bill Hickok (1837–1876) patří ke krasavcům a na svůj zevnějšek je náležitě pyšný. Hezkou tvář, nazrzlé kadeřavé vlasy […]
Bandita Jesse James: Bývalý přítel ho zákeřně trefil zezadu
Dokáže střílet oběma rukama a pekelně rychle. Míří jistě, ruce se mu nikdy nezachvějí. Jesse James nejdříve bojuje ve válce Severu proti Jihu na jižanské straně. Válečné akce si ale vykládá po svém. Bojová jednotka Williama Quantrilla, které je Jesse Woodson James (1847–1882) členem, je totiž svérázná partička, která hlavně přepadá poštovní dostavníky Unie a […]
Pád „dvojčat“ odstartoval válku s terorismem
Říká se, že kdo zažil 11. září 2001, nikdy nezapomene na okamžik, kdy se o nejhorším a nejvíce šokujícím teroristickém útoku v historii lidstva dozvěděl. Pád budov Světového obchodního centra po útoku letadel ovládaných al-Káidou sledoval celý svět prakticky v přímém přenosu. A to ještě nebyl zdaleka konec.   Ten den zahynulo přes tři tisíce lidí, dalších […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz