Jindy ospalý kampus je na nohou. Všude jsou patrné vlaječky, kde velkými písmeny stojí název školy. Studenti si zase malují tváře, aby svoje spolužáky podpořili. Za pár chvil totiž odstartuje utkání s Harvardem.
Několik amerických prezidentů, zakladatelé velkých firem či herci nebo úspěšní podnikatelé. Všichni úspěšně absolvují alespoň jednu univerzitu, která náleží do Břečťanové ligy, neboli uskupení osmi amerických vysokých škol.

Máme to za sebou!
Dartmouth College, Princetonská, Kolumbijská, Brownova a Pensylvánská univerzita, k nimiž samozřejmě patří ještě prestižní dvojice Harvard a Yale. Sedmičku v roce 1865 doplní také Cornell.
Všechny tyto školy sídlí na severovýchodě USA a přezdívá se jim Ivy League (česky Břečťanová liga). Ani jedna z institucí ale popínavou rostlinu ve znaku nemá, a tak musíme pořádně hluboko do minulosti, konkrétně do 18. století.
Tehdy absolventi po promocích sází právě břečťan. Jde samozřejmě o symboliku, protože rostlina, jež se chtivě plazí po budovách, odkazuje na trvalé spojení někdejších studentů s jejich almou mater.
Na Harvardu a Pensylvánské univerzitě dokonce pořádají slavnosti spojené s tímto rituálem. Zatímco začátkem 20. století tradice upadá, rostlina vesele obepíná většinu volných ploch a dává jim jedinečný vzhled.

Vzdělání především
V téže době mezi sebou univerzity zápolí v různých sportech. Například v roce 1875 spolu Harvard a Yale měří síly v rugby. Nikdo se ale nemá k vytvoření oficiálního spolku s jasnými pravidly.
Čas utíká a přidávají se klání v řeckořímském zápase, baseballu, basketbalu a také atletice. Termín Břečťanová liga už několikrát zazní ve studentských novinách, nejde ale o nic oficiálního.
Opatrné přešlapování se v prosinci 1936 promění v hmatatelný návrh, který ale neprojde. Situace se zlepší po druhé světové válce, kdy představitelé osmi škol podepíší předběžnou dohodu. Stanoví si jasná pravidla pro týmy amerického fotbalu.
Kýženého cíle dosáhnou v roce 1954, kdy Ivy League vzniká. Má v sobě sdružovat všechny sporty, v nichž osm škol proti sobě soupeří.
Rektoři usilují rovněž o amatérské zachování sportovních klání a zároveň si vymíní, že fyzické zápolení nikdy nebude nadřazeno akademickým hodnotám.

Líheň úspěšných lidí
Od té doby je Ivy League pojmem a kdekdo touží jejich řady rozšířit. V průběhu let se koketuje s přidáním dalších členů, nakonec se osm ukáže jako ideální počet.
Občas někdo do Břečťanové ligy vpašuje i jiné školy jako Stanford nebo MIT (Massachusettský technologický institut). Termín, který překročí sportovní odvětví, začne být vnímán jako obecné označení právě pro oněch osm prestižních vzdělávacích ústavů.
Ostatně mezi jejich absolventy patří třeba prezident Barack Obama (*1961), zakladatel Amazonu Jeff Bezos (*1964), někdejší ministr zahraničí Henry Kissinger (1923–2023) či herečka Natalie Portmanová (*1981).