Revoluční události však otřásaly nejen těmito třemi státními útvary. V roce 1917 se revoluce vzedmula i v Rusku a svrhla carský režim, který zde existoval ve své podstatě už od počátků Kyjevské Rusi v 9. století.
První revoluci vyvolala v únoru nespokojenost se zkostnatělým režimem, který po celou dobu války nedokázal efektivně mobilizovat své síly. Výsledkem byla vojenská i hospodářská pohroma a v únoru 1917 došla lidem trpělivost.
Car Mikuláš II. se nakonec pod nátlakem vzdal trůnu a odešel do exilu v Jekatěrinburgu, kde byl v roce 1918 během občanské války zavražděn i s celou rodinou.
Po únorové revoluci se totiž chopila moci takzvaná prozatímní vláda, ale tu v říjnu svrhli komunisté v čele s Vladimirem Leninem a nastolili Sovětský svaz.

Probít se Ruskem
V téže době propukly boje mezi Rudou armádou a československými legiemi, které chtěl Lev Trockij silou rozpustit a začlenit do Rudé armády. Legionáři se však chtěli z Vladivostoku vypravit domů a cestou v několika střetech Rudou armádu porazili.
Nakonec se v Kazani dokonce zmocnili ruského státního pokladu. Pouhý týden po popravě cara Mikuláše vstoupili do Jekatěrinburgu.
Dodnes se traduje, že rozkaz k popravě cara vydaly bolševické elity z obavy, že se jej legionáři, kteří podporovali vládu admirála Alexandra Kolčaka, pokusí osvobodit.
Vlády spojeneckých států plánovaly vzhledem k jejich úspěchu ponechat legionáře na Sibiři a vytvořit z nich jádro intervenčních sil proti bolševikům, ale z toho nakonec sešlo.
Českoslovenští legionáři se tedy nakonec vypravili na lodích různými trasami zpět domů.

Revoluční události v roce 1917 nejenže otřásly třemi velkými státními útvary, ale měly dopad i na celé Rusko. Pád carského režimu a nástup komunistického vedení pod Vladimirem Leninem znamenaly zásadní změny ve vládě a společnosti.
Vznik Sovětského svazu a boje s československými legiemi přinesly mnoho obtíží a utrpení. Nakonec legionáři opustili Rusko, což představovalo konec jedné z nejvýznamnějších kapitol jejich historie.
Události těchto let připomínají nestabilitu a nejistotu, která provázela konce první světové války a počátky nové éry.