Domů     Mezihvězdná komunikace: Pozemšťané volají vesmír!
Mezihvězdná komunikace: Pozemšťané volají vesmír!
27.7.2021

Za necelé tři miliony let své existence člověk dokázal urazit slušný kus cesty. Ovládl primitivní nástroje, ochočil zvěř, svedl nespočet bitev, rozvinul technologii, dobyl vzduch a nakonec i vesmír.

Jedna otázka mu však už dlouhá staletí nedá spát – je v jeho nekonečných hlubinách sám?

Během minulých staletí si lidé po celém světě začínají pohrávat s myšlenkou existence inteligentní formy života na jiných planetách.

Již v 19. století je příběhům a spekulacím o mimozemských bytostech věnována celá řada knih, roku 1900 pak dokonce vzniká ocenění Prix Guzman, jehož součástí je suma 100 000 franků.

Ta poputuje do kapsy prvnímu člověku, který úspěšně naváže meziplanetární či mezihvězdnou komunikaci.

Pozvánka k diskuzi

Tento koncept o 71 let později podpoří závěry sovětsko-americké konference v arménském Bjurakanu, podle kterých by se lidé neměli snažit jen o zachycení příchozích signálů, ale i je sami aktivně produkovat.

Do tohoto úkolu se hned v následujících dvou letech odhodlaně pouštějí americké planetární sondy Pioneer 10 a Pioneer 11, na jejichž palubě se kromě jiného nachází i pozlacená plaketa navržená americkým astronomem a fyzikem Carlem Saganem (1934–1996).

„Inteligentní bytosti na třetí planetě mají dvě pohlaví. Jejich obrazy lze velikostně porovnat s obrazem této automatické sondy. K rádiové komunikaci nabízíme vlnovou délku 21 cm,“ stojí na ní.

Sonda Pioneer 10 má v roce 1972 zkoumat Jupiter a vnější oblasti Sluneční soustavy. (Foto: NASA/Don Davis / Creative Commons)
Sonda Pioneer 10 má v roce 1972 zkoumat Jupiter a vnější oblasti Sluneční soustavy. (Foto: NASA/Don Davis / Creative Commons)

Jdou na to přes šifru

Přestože první zpráva doposud zůstává bez odezvy, lidstvo neváhá a hned o 2 roky později vysílá další, která si to má z portorické observatoře Arecibo namířit směrem k asi 25 000 světelných let vzdálené hvězdokupě M13.

Její obsah dostane na starost opět Sagan, který si k ruce přizve kolegu Franka Drakea (*1930). První 4 řádky vzkazu představují dešifrovací tabulku s čísly od 1 do 10 v binární soustavě.

Následují zašifrovaná atomová čísla prvků, z nichž je složena naše DNA, znázornění Sluneční soustavy a několik dalších informací.

Na palubě Pioneeru 10 do vesmíru putuje promyšlený vzkaz pro inteligentní mimozemské civilizace. (Foto: NASA Ames Research Center / Creative Commons)
Na palubě Pioneeru 10 do vesmíru putuje promyšlený vzkaz pro inteligentní mimozemské civilizace. (Foto: NASA Ames Research Center / Creative Commons)

Češi zdraví cizince!

Počátkem září 1977 se na svou misi vydává vesmírná sonda Voyager 1 a Sagan se opět pouští do práce, tentokrát se však rozhodne pro poněkud odlišný formát meziplanetárního vzkazu – celý ho nahraje na měděnou gramofonovou desku, která má ve vesmírné prázdnotě vydržet nejméně miliardu let!

Obsahuje 115 analogových obrázků, zvukovou nahrávku pozdravů v 55 různých světových jazycích, a to včetně češtiny, moderního čínského dialektu wu či akkadštiny, kterou se hovořilo v oblasti starověké Mezopotámie.

Na ni navazují rozličné zvuky Země a 90minutový výběr hudby různých kultur.

Univerzální poselství

Ty asi vůbec nejpropracovanější rádiové zprávy naši planetu z ukrajinského vysílače RT-70 opouštějí v letech 1999 a 2003. Dostanou označení Cosmic Call 1 a Cosmic Call 2 a obsahují především matematické symboly a rovnice – tato forma, na kterou vsadí dvojice kanadských vědců Yvan Dutil (*1970) a Stéphane Dumas (1970–2006), by pro případné mimozemské posluchače měla být dobře čitelná.

V pokusech o kontaktování inteligentní mimozemské civilizace rozhodně nezahálí ani americká agentura NASA.

Gramofonová deska na palubě Voyageru 1 obsahuje i pozdrav namluvený v češtině. (Foto: NASA/JPL / Creative Commons)
Gramofonová deska na palubě Voyageru 1 obsahuje i pozdrav namluvený v češtině. (Foto: NASA/JPL / Creative Commons)

Bojí se o nás?

S úderem půlnoci 4. února 2008 z radiosatelitu nedaleko Madridu vysílá signál obsahující skladbu Across the Universe (Napříč vesmírem) liverpoolské kapely The Beatles.

Cílem je jasná hvězda Polárka, ke které by píseň měla dorazit přibližně v roce 2439. I přes veškerou snahu lidstvo na jakoukoli reakci na odeslané zprávy ale stále čeká marně.

„Mimozemšťanům je jasné, že kdyby se lidstvo dozvědělo o vysoce inteligentních civilizacích v kosmu, došlo by na Zemi ke kulturnímu rozpadu,“ snaží se mlčení vysvětlit francouzský neurobiolog Jean-Pierre Rospars (*1948).

Ukrajina vyšle matematický vzkaz z vysílače RT-70 hned dvakrát. (Foto: Rumlin / Creative Commons / CC BY-SA 3.0)
Ukrajina vyšle matematický vzkaz z vysílače RT-70 hned dvakrát. (Foto: Rumlin / Creative Commons / CC BY-SA 3.0)
Foto: commons.wikimedia.org, pixabay.com Titulka (Foto: Free-Photos / Pixabay)
Související články
Věda a technika
Největší vynálezy v dějinách lidstva
Věděli jste, že myšlenka, že Země obíhá kolem Slunce, byla považována za bláznivou? Přesto právě tento objev zásadně změnil naše chápání vesmíru. Ponořte se s námi do historie největších vědeckých objevů. Roku 3500 př. n. l. bylo objeveno kolo, jeho vynález je spojován se Sumery a Asyřany. Před jeho objevem byli lidé značně omezeni v tom, […]
Věda a technika
Dobývání vesmíru: Astronautky versus astronauti
Do vesmíru dnes míří lidé z celého světa, a to téměř bez ohledu na to, jakého jsou pohlaví. Přesto je však často nutné přihlédnout k tomu, že se jejich těla a zdravotní předpoklady liší. V čem jsou největší rozdíly?   Astronautka Ženy trpí s postupujícím věkem méně ztrátou sluchu a nemají sklon ke ztrátě sluchu v levém uchu. […]
Věda a technika
Sonické dělo: Zvuk, který zabíjí. Nebo ne?
Dav se pohne kupředu. Uši zaléhají od vykřikovaných hesel. Někdo má v rukou transparenty, jiní rovnou hole. Policejní kordon složený z těžkooděnců se najednou rozestoupí. Proti demonstrantům stojí americké zařízení LRAD (Long Range Acoustic Device). Pruh protestujících se najednou válí na zemi a chytá se za hlavu, další, který stojí jen pár metrů vedle, tu […]
Věda a technika
Suborbitální bombardér Silbervogel: Rychlost? 21 800 km/h!
Let ve výšce až 145 kilometrů a rychlost až 21 800 kilometrů v hodině. A v kokpitu jediný skvěle vycvičený nacistický pilot. Úkol? Překonat mezikontinentální vzdálenosti a shodit bombu o váze 3,6 tuny na New York…   Silbervogel, v překladu „Stříbrný pták“, má ambici stát se pod nálepkou mise Amerika Bomber revolucí ve válečném letectví. […]
reklama
historie
Ladislav Pohrobek: Dítě s královskou korunou
Říkají mu Ladislav Postumus, protože přichází na svět až po smrti svého otce. Udržet dítě na trůnu dá práci jak v Čechách, tak v nevyzpytatelných Uhrách, kde odmítají uznat nemluvně za vladaře. V Čechách se naštěstí může kralevic spolehnout na statečného a obratného správce Jiřího z Poděbrad. Jaký ale vůbec Ladislav byl? Jak vypadal? Čím […]
Lidické děti možná dosud žijí. Svou identitu ale neznají
„Děti shromáždit a schopné poněmčení dát do rodin SS v Říši. Zbytek bude podroben jiné výchově,“ píše Karl Hermann Frank ve svém návrhu, jak má být naloženo s vesnicí nedaleko Kladna. Tu nacisté pod záminkou, že je někdo z jejích obyvatel spojený s atentátem na zastupujícího říšského protektora Protektorátu Čechy a Morava Reinharda Heydricha, vybrali […]
Boleslav I.: Krutý bratrovrah, nebo otec českého státu?
Legenda praví, že moudrý a zbožný sv. Václav byl úkladně zabit svým mocichtivým a krutým bratrem Boleslavem. Ačkoliv se jeho jméno stalo symbolem pro bratrovraždu, nelze Boleslavu I.  upřít, že byl dobrým vládcem, který upevnil postavení českého státu. Ke konci života navíc přispěl k tomu, že se kolem jeho bratra vytvořil kult. I díky němu […]
Edvard Beneš: V čem nechtěný „korunní princ“ překonal svého předchůdce?
„Slibuji na svou čest a svědomí, že budu dbáti blaha republiky a lidu a šetřiti ústavních a jiných zákonů,“ prohlašuje nově zvolený prezident. V čase, kdy československé volby vyhrála sudetoněmecká strana a kdy sílí moc Hitlera, to nebude snadný úkol. To, o čem se do teď mezi politiky jen šuškalo, se nyní stává skutečností. Zdravotní stav prezidenta […]
reklama
historie
Z historie čokolády: Božský nápoj nad zlato
Kakaovník divoce rostl již před čtyřmi tisíci lety v tropickém deštném pralese na povodí Amazonky a Orinoka. S jeho cíleným pěstováním začali Mayové. Jak dokazují archeologické výzkumy, Mayové skladovaly kakaové boby v hliněných nádobách. Je libo jasmín či vanilku? Indiáni míchali usušené nebo upražené a rozemleté boby s vodou a takto vzniklý hořký nápoj dochucovali […]
Vratislav II.: Císař se odměňuje českou korunou za spojenectví
Před bazilikou sv. Víta se tlačí davy lidí. Mnozí přišli z velké dálky. Všichni chtějí být svědky toho, jak arcibiskup, úplně poprvé v českých zemích, slavnostně uloží na hlavu knížete blyštící se královskou korunu. Na poslední přání svého otce nejstarší Přemyslovec Spytihněv II. (1031–1061) nedbá. Bratři si prý mají rozdělit Moravu, zatím co on bude pánem českého […]
Dotlačil Klementa Gottwalda k puči Stalin?
Radost z „vítězství pracujícího lidu nad reakčními silami“ z února 1948 začíná Klementu Gottwaldovi v dalších letech postupně trochu hořknout. Stále více si uvědomuje, že je jenom loutkou ve Stalinových službách, a tenhle pocit zmaru utápí v alkoholu.  Opojení z nově nabyté svobody se kombinuje s rozpaky, kam vlastně má poválečné Československo v roce 1945 patřit. Západním mocnostem českoslovenští demokraté nemohou zapomenout […]
Žena v čele Habsburské monarchie
12. května 1743 se v Praze koná velkolepá událost. Marie Terezie je ve Vladislavském sále Pražského hradu korunována českou královnou. Na trůnu ji ovšem nečeká jednoduchý život. Marie Terezie, německy Maria Theresia Walburga Amalia Christiana (1717–1780), která vládla Habsburské monarchii letech 1740–1780, byla panovníci, která do systému stagnující říše přinesla mnohé inovace a znovu ji […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz