Domů     Maxmilián I. & Charlotta Belgická: Ideální ženu pro císaře zradily její ambice
Maxmilián I. & Charlotta Belgická: Ideální ženu pro císaře zradily její ambice
23.12.2023

Ferdinand Maxmilián Josef Rakouský se zamiluje do princezny Marie Amálie de Braganza (1831–1853), dcery někdejšího brazilského císaře Petra I. (1798–1834). Jenže dívka zemře na tuberkulózu. Ožení se s Charlottou Belgickou.

Ambiciózní Charlottě Belgické (1840–1927) ale postavení „té druhé“ rozhodně nestačí.

Příliš nesnáší se svojí švagrovou Alžbětě Bavorské (1837–1898).Je přece královská dcera… Má vyšší cíle než její manžel Ferdinand Maxmilián Josef Rakouský (1832–1867).

Oba nespokojence nakonec spojí plán zosnovaný francouzským císařem Napoleonem III. (1808–1873). Ten sám chce získat vliv v Mexiku a vybudovat tam císařství. Jeho vojáci operují v Mexiku už nějakou dobu, což se nelíbí Španělům a Angličanům.

I oni by si chtěli ukrojit za velkou louží svůj díl moci. Nesouhlasí s tím, že by všechno mělo připadnout Francii. Proto za moře také posílají vojenské jednotky. Napoleon III. ale včas nabízí kompromis – ať se mexickým císařem stane Maxmilián.

Charlotta září nadšením. Konečně větří svoji šanci. Bude císařovnou, získá vytoužené postavení! Její manžel je ale opatrnější. Kupodivu váhá, zda nabídku přijmout.

Maxmilián a Charlotta jsou hezký pár. FOTO: Unidentified photographer/Creative Commons/ Public domain
Maxmilián a Charlotta jsou hezký pár. FOTO: Unidentified photographer/Creative Commons/ Public domain

Jedna chyba za druhou

„Příliš vzdálená a neznámá země představuje nemalé nebezpečí,“ varuje ho také matka Žofie.

„Snažte se získat vojenské záruky Francie, Anglie a Španělska,“ doporučí mu jeho bratr František Josef I. Jenže Maxmilián přes mnohá varování nakonec podlehne lákadlu moci. Odplouvá s Charlottou do Mexika.

Mnohem lépe by udělali, kdyby zůstali v Evropě… Z fregaty Novara vystoupí na břeh v mexickém Veracruzu 28. května 1864. Maxmilián si maluje, jak novou zemi hospodářsky povznese, prosadí v ní evropskou kulturu… Netuší, že realita ale bude úplně jiná.

Mexičané ve své zemi žádné cizince nechtějí – navzdory tomu, že se Napoleon III. snažil manželský pár přesvědčit o opaku. Císař Maxmilián hned po příjezdu také kupí jednu chybu za druhou.

Nechává popravit na 20 000 povstalců, věrných mexickému prezidentovi Benitu Juarézovi (1806–1872). Církvi a šlechtě nechce vrátit majetek, dříve zabavený povstalci. Volební právo dává i středním vrstvám – to se nelíbí aristokratům.

Poslední kapkou je jeho pozemková reforma. A středoevropská kultura? Ani o tu v Mexiku nikdo nestojí. Nový panovník proti sobě poštve úplně všechny vrstvy společnosti.

Charlotta je ambicióznější než její manžel. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain
Charlotta je ambicióznější než její manžel. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain

Abdikují jen starci

Ovšem Charlotta má konečně svůj vzdušný zámek. Po korunovaci si vychutnává titul císařovny a nepřipouští si, že v nové zemi není vítána. Když Napoleon III. stahuje své jednotky z Mexika, uvědomuje si už Maxmilián vážnost situace a chce se zřeknout trůnu.

„Abdikovat znamená odsoudit sama sebe, vystavět sobě samotnému vysvědčení neschopnosti, a to je přijatelné jen u starců a slabomyslných, to je nevhodné pro třiatřicetiletého vládce plného života a naději v budoucnost,“ odporuje mu ale Charlotta v roce 1865. Své povinnosti císařovny bere opravdu vážně, často cestuje po Mexiku a stále věří, že se podaří problémy překonat.

„Odpluji do Evropy a přivezu pomoc,“ slibuje Charlotta manželovi a společně s Francouzi odráží od mexických břehů. Myslí si, že obměkčí francouzského císaře, aby poslal peníze i vojáky.

Jenže od pochybného a nebezpečného podniku už všichni v Evropě dávají ruce pryč. Odmítají riskovat. „Přestaňte si konečně dělat iluze,“ přivítá ji chladně Napoleon III. na pařížském dvoře. Odmítá pro ni a jejího manžela hnout prstem.

„Je pro mě zosobněným ďáblem a včera při našem posledním rozhovoru měl výraz, z něhož by člověku vstaly vlasy hrůzou,“ píše zničená Charlotta Maxmiliánovi 22. srpna 1866.  Podobného přijetí se jí ale  dostává i ve Vídni.

Poslední nadějí je jednání s papežem Piem IX. (1792–1878). Konkordát (smlouva) s Vatikánem by přinesl pomoc pro Mexiko. Svatý otec Charlottu přijme sice zdvořile, ale nad jejími prosbami jenom krčí rameny.

Císař Maxmilián I. Mexický. FOTO: Albert Gräfle/Creative Commons/Public domain
Císař Maxmilián I. Mexický. FOTO: Albert Gräfle/Creative Commons/Public domain

Komorná zabíjí kuřata

„Tu náhle projel jejím mozkem ničivý blesk, jehož oslnivé světlo ji navždy zbavilo jasného pohledu na realitu,“ líčí Sigrid-Marie Grössingová Charlottin život v Římě. Mexická císařovna na podzim 1866 propadá šílenství.

„Jídlo je otrávené,“ odmítá všechny lahůdky, které nyní servírují na její stůl. Místo toho přikazuje svému kočímu, aby cestou s kočárem zastavil, a klidně pije vodu z kašny na náměstí.

Před papežem dokonce padá na kolena a prosí ho, ať ji ochrání před vrahy, kteří ji pronásledují. Komorná na její příkaz nosí do pokoje živá kuřata, před jejíma očima je zabíjí a peče. Nic jiného není ochotna jíst.

Nakonec pro Charlottu přijíždí její bratr a odváží ji do Miramare. Špatné zprávy o zdravotním stavu císařovny doléhají až do Mexika, kde se již Maxmilián nachází v doslova kritické situaci.

Maxmiliánova poprava. FOTO: Édouard Manet/Creative Commons/Public domain
Maxmiliánova poprava. FOTO: Édouard Manet/Creative Commons/Public domain

Do obličeje nestřílet!

Hrstku věrných procísařských jednotek u mexického městečka Querétaro obklíčili bojovníci Benita Juáreze. Obléhání trvá 71 dnů. Císař je zajat. Juárez touží po pomstě.

Maxmilián pro něj představuje sluhu Francie, člověka, který plýtvá penězmi jeho lidu a chce se na jeho úkor obohatit. Císaře proto obviňuje z velezrady a 16. června 1867 odsuzuje k smrti. „Nemiřte mi na obličej,“ žádá Maxmilián vojáky, kteří ho mají popravit.

Podstrčí jim kvůli tomu dokonce několik zlatých. Uvědomuje si, jak strašně by se jeho matka Žofie vyděsila, kdyby musela pohlédnout na jeho zohavenou tvář.

Takhle si alespoň po smrti zachová trochu důstojnosti… Je sedm hodin ráno 19. června 1867. Salva z vojenských pušek ukončí jeho život. Když zpráva o manželově smrti doputuje k bývalé mexické císařovně, Charlotta si ani neuvědomuje, co se děje.

Šílená žena teď tráví život hrou na klavír a vyšíváním. Svého chotě přežije o 60 let.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Ludwig Angerer/Creative Commons/Public domain
Související články
Historie
Kníry: Dovedete si bez něj představit Chaplina?
Mrožák, angličák, kartáček, podkova, tkanička, řídítka. Druhů a variant knírů jsou desítky. A každý má minimálně jednu slavnou osobnost, která by bez něj nebyla kompletní. Knír je natolik dominantním prvkem tváře, že se v mnoha případech stává nejen poznávacím znamením, ale doslova obchodní značkou. Jeho historie dlouhá, plná vítězství i porážek. Žižka má holou bradu Vousy […]
Historie
Poslední válečná kořist: Nacistická ponorka vezla uran i plány stíhačky
Jaký byl osud německé zaoceánské ponorky typu XB? Dne 25. března 1945 se ponorka U 234 vydala na přísně tajnou misi do Japonska s exkluzivním nákladem na palubě Cestou se však její posádka dozvěděla o kapitulaci Německa, a tak se musela vzdát… Oceánská minonosná ponorka U 234 byla jednou z největších ponorek své doby. Objednávku na její […]
Historie
Věra Čáslavská: Tragédie slavné rodiny
Tragédie se bohužel nevyhýbají nikomu z nás. Platí to i o slavných rodinách umělců, vědců a sportovců. Ani zlaté medaile z olympiád a mistrovství světa nikomu nezaručují domácí štěstí.  V lepších případech to končí rozvodem, v těch horších se neshody kupí i po rozvodu. A někdy může dojít i k násilí a smrti někoho z […]
Historie
100leté výročí lázeňského speciálu: Nebeský frmol Praha – Mariánky
82 434 kilometrů. Přesně tolik nalétají letouny vtipně přezdívané lázeňské speciály. Dnes trochu nepředstavitelně létají dvakrát za den dva na trase Praha – Mariánské lázně!    V průběhu roku 1924 se v Aero, jednom z nejstarších leteckých výrobců na světě, rozběhla výroba letounu A-22, který byl využívaný jako poštovní a dopravní letoun. V letech 1925 […]
reklama
zajímavosti
Boříme mýty: Eva a Adam nekousli do jablka!
Proč dnes nežijeme v ráji? Protože Adama a Eva okusili jablko ze zakázaného stromu. A jak to víme? Píše se o tom v Bibli…. Omyl, v Bibli se o žádném jablku nepíše! Dle knihy Genesis ochutnají „peri“, což je v hebrejštině obecně plod. Podle časté teorie šlo o fíky, a právě listy fíkovníku se poté […]
Měsíc lidem skutečně prospívá…
Již římský císař Tiberius si údajně nechával stříhat vlasy jen v dorůstající fázi Měsíce. Předcházel tak prý vypadávání vlasů a urychloval jejich růst… Skutečně je náš souputník Měsíc pro život důležitý? Bohatší úroda Na základě „měsíční teorie“ je kupříkladu dřevo stromů kácených v zimě před úplňkem skutečně prokazatelně kvalitnější a výsev semen ve správné měsíční […]
Boříme mýty: Slunečnice se neotáčí za sluncem!
Pořád se to říká, všichni to známe…, ale pravda to rozhodně není! Jak tyto mylné představy vznikly a proč jim pořád tolik lidí věří? Bez čepice zaručeně prochladneme, moč dezinfikuje rány a po kávě hned poběžíme na záchod. Dětem nedávejte moc sladkostí, nebo se promění v divokou zvěř. Co z toho platí? Nic! Mýtus č. […]
Jak by měla vypadat kancelář budoucnosti?
Poslední globální kancelářská revoluce proběhla v sedmdesátých letech a zdá se, že nastává další. Je čas podívat se na nejnovější trendy, které se týkají práce mnoha kancelářských profesí. Těmi, které se věnují informačním technologiím počínaje, právníky, projektanty a redakcemi konče. Poslední globální kancelářská revoluce se sice rodí v Německu, ale do světa se jako novátorský koncept rozšíří […]
reklama
záhady a tajemství
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
Hrad Bítov, místo paranormálních jevů
Umístění stavby impozantního středověkého hradu Bítov nebylo velice pravděpodobně vůbec náhodné. Pod tímto malebným šlechtickým sídlem se prý totiž křižují dvě silné linie zemské energetické mřížky… Brána do jiné dimenze? Zdejší energie zde pak údajně způsobuje skutečně zvláštní úkazy… Jeden z nejsilnějších proudů místní energie se v minulosti měl snad nacházet ještě kdesi mimo vlastní […]
Michail Jefremov: Neřízená střela na čtyřech kolech
Když v roce 2007 získává prestižní cenu Zlatý lev na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách ruský film režiséra Nikity Michalkova Dvanáct, je to mimo jiné i zásluhou výkonu jednoho z jeho aktérů, herce a zasloužilého umělce Michaila Jefremova (*1963). Ten má ovšem kromě toho na svém kontě desítky dalších filmů a televizních seriálů a patří […]
Mandragora: Skutečně odkrývá poklady a navrací mládí?
Mandragora neboli v českém jazyce pokřín obecný je bylina známá již od nejstarších dob. Této jedovaté rostlině se daří zejména ve středomořské oblasti, není tedy divu, že ji znali už ve starověkém Egyptě či Palestině. Byla velmi pravděpodobně známa jako opojný prostředek i lék. Dobře o ní věděl například středověký perský filozof a lékař Avicenna […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zoo Ústí nad Labem: Na počátku byl nadšený milovník ptactva
epochanacestach.cz
Zoo Ústí nad Labem: Na počátku byl nadšený milovník ptactva
Při návštěvě zoo v Ústí nad Labem se musíme připravit na to, že procházka tu bude trochu fyzicky náročná. Zahrada se totiž rozkládá na svahu Mariánské skály východně od městského centra. Tuhle nevýhodu ale můžeme snadno proměnit v plus, když si pro vstup nevybereme dolní vchod v Drážďanské ulici, ale převýšení 96 metrů za sebe necháme zdolat autobus
Historická záhada: Žili lidé a dinosauři společně?
enigmaplus.cz
Historická záhada: Žili lidé a dinosauři společně?
K vyhynutí dinosaurů dochází následkem srážky Země s velkým meteorem před více než 65 miliony let. Pak uplyne dalších více než 60 milionů let a na Zemi se objeví první příslušníci rodu Homo. Tak histo
Tam, kde voní ovoce – Česká republika
nejsemsama.cz
Tam, kde voní ovoce – Česká republika
Krásné počasí přímo ponouká k podniknutí výletu! Co takhle si udělat nějakou dobrou svačinku a vyrazit tam, kde to navzdory letošním nenadálým mrazíkům voní po ovoci? Mandloňové sady v Hustopečích V roce 2012 vznikla v Hustopečích u Brna unikátní rozhledna, která se nachází v jedné z největších botanických rarit na Moravě – v mandloňových sadech. Měří 17
Pagani staví v Miami ultraprémiové rezidence
epochalnisvet.cz
Pagani staví v Miami ultraprémiové rezidence
Slunečné město Miami na Floridě se stane domovem dalšího rezidenční projektu v režii prestižní automobilky. Tentokrát si tuto destinaci pro svůj premiérový projekt vybrala značka Pagani, která proslula svými výkonnými a rychlými vozy. V oblasti North Bay Village nyní chce postavit mrakodrap Pagani Residences.   Slunečné město Miami na Floridě přivítá první luxusní rezidenční projekt
Okradla mě kamarádka
skutecnepribehy.cz
Okradla mě kamarádka
Byly jsme neoddělitelná dvojice. Já a moje kamarádka jsme si padly hned do oka, a tak to mělo zůstat. Ale nezůstalo. Květované šatičky, blonďaté vlásky, oči modré jako len a pár roztomilých pih na malém nosíku! Když jsem ji uviděla, hned mě okouzlila. Já byla pravý opak. Hned se z nás staly nerozlučné kamarádky. Seděly jsme spolu
Univerzální dárcovská krev na obzoru
21stoleti.cz
Univerzální dárcovská krev na obzoru
Univerzálními dárci krve jsou lidé s krevní skupinou 0. Ne vždy je ale této krve dostatek, proto se vědci snaží vymyslet, jak to zařídit, aby mohl člověk s jakoukoliv krevní skupinou darovat krev osta
Patchworkové taštičky nejen na mobil
panidomu.cz
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak
Nová kapitola ikonického světa vůní Signorina
iluxus.cz
Nová kapitola ikonického světa vůní Signorina
Signorina Unica Eau de Parfum ztělesňuje mnohostranné pojetí ženskosti, na němž staví značka Ferragamo. Vzdává hold jedinečné esenci, která tkví v každé ženě, a povzbuzuje k přijetí vlastní unikátní o
Žilková se odstřihla od jeho jména
nasehvezdy.cz
Žilková se odstřihla od jeho jména
Konečně má, po čem toužila! Veronice Žilkové (62) ze seriálu ZOO se dlouho nedařilo zavřít dveře za minulostí. Ačkoli rozvod s Martinem Stropnickým (67) po 18 letech manželství oznámila zkraje roku
Přemysl Otakar I. vs. Jindřich Břetislav: Ze spojenců se stali soci kvůli dluhu
historyplus.cz
Přemysl Otakar I. vs. Jindřich Břetislav: Ze spojenců se stali soci kvůli dluhu
Zuří! Přemysl Otakar I. div nevyskočí vzteky z kůže. Vytáhl s armádou do pole, jenže žádná bitva nebude. Skoro všichni velmoži ho zradili! Místo, aby vyhnal biskupa Jindřicha Břetislava ze země, kníže sám musí uprchnout za hranice.   České země neprožívají na konci 12. století zrovna nejšťastnější období. Znesváření Přemyslovci spolu už téměř 20 let bojují o
Rajčatové rizoto v italském stylu
tisicereceptu.cz
Rajčatové rizoto v italském stylu
Vylepšit ho můžete opečenou slaninou, kuřecím masem i krevetami. Suroviny 250 g rýže arborio 1 cibule sůl pepř 2 stroužky česneku olivový olej špetka chilli 100 ml bílého vína 400 g loup