Domů     Maxmilián I. & Charlotta Belgická: Ideální ženu pro císaře zradily její ambice
Maxmilián I. & Charlotta Belgická: Ideální ženu pro císaře zradily její ambice
23.12.2023

Ferdinand Maxmilián Josef Rakouský se zamiluje do princezny Marie Amálie de Braganza (1831–1853), dcery někdejšího brazilského císaře Petra I. (1798–1834). Jenže dívka zemře na tuberkulózu. Ožení se s Charlottou Belgickou.

Ambiciózní Charlottě Belgické (1840–1927) ale postavení „té druhé“ rozhodně nestačí.

Příliš nesnáší se svojí švagrovou Alžbětě Bavorské (1837–1898).Je přece královská dcera… Má vyšší cíle než její manžel Ferdinand Maxmilián Josef Rakouský (1832–1867).

Oba nespokojence nakonec spojí plán zosnovaný francouzským císařem Napoleonem III. (1808–1873). Ten sám chce získat vliv v Mexiku a vybudovat tam císařství. Jeho vojáci operují v Mexiku už nějakou dobu, což se nelíbí Španělům a Angličanům.

I oni by si chtěli ukrojit za velkou louží svůj díl moci. Nesouhlasí s tím, že by všechno mělo připadnout Francii. Proto za moře také posílají vojenské jednotky. Napoleon III. ale včas nabízí kompromis – ať se mexickým císařem stane Maxmilián.

Charlotta září nadšením. Konečně větří svoji šanci. Bude císařovnou, získá vytoužené postavení! Její manžel je ale opatrnější. Kupodivu váhá, zda nabídku přijmout.

Maxmilián a Charlotta jsou hezký pár. FOTO: Unidentified photographer/Creative Commons/ Public domain
Maxmilián a Charlotta jsou hezký pár. FOTO: Unidentified photographer/Creative Commons/ Public domain

Jedna chyba za druhou

„Příliš vzdálená a neznámá země představuje nemalé nebezpečí,“ varuje ho také matka Žofie.

„Snažte se získat vojenské záruky Francie, Anglie a Španělska,“ doporučí mu jeho bratr František Josef I. Jenže Maxmilián přes mnohá varování nakonec podlehne lákadlu moci. Odplouvá s Charlottou do Mexika.

Mnohem lépe by udělali, kdyby zůstali v Evropě… Z fregaty Novara vystoupí na břeh v mexickém Veracruzu 28. května 1864. Maxmilián si maluje, jak novou zemi hospodářsky povznese, prosadí v ní evropskou kulturu… Netuší, že realita ale bude úplně jiná.

Mexičané ve své zemi žádné cizince nechtějí – navzdory tomu, že se Napoleon III. snažil manželský pár přesvědčit o opaku. Císař Maxmilián hned po příjezdu také kupí jednu chybu za druhou.

Nechává popravit na 20 000 povstalců, věrných mexickému prezidentovi Benitu Juarézovi (1806–1872). Církvi a šlechtě nechce vrátit majetek, dříve zabavený povstalci. Volební právo dává i středním vrstvám – to se nelíbí aristokratům.

Poslední kapkou je jeho pozemková reforma. A středoevropská kultura? Ani o tu v Mexiku nikdo nestojí. Nový panovník proti sobě poštve úplně všechny vrstvy společnosti.

Charlotta je ambicióznější než její manžel. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain
Charlotta je ambicióznější než její manžel. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain

Abdikují jen starci

Ovšem Charlotta má konečně svůj vzdušný zámek. Po korunovaci si vychutnává titul císařovny a nepřipouští si, že v nové zemi není vítána. Když Napoleon III. stahuje své jednotky z Mexika, uvědomuje si už Maxmilián vážnost situace a chce se zřeknout trůnu.

„Abdikovat znamená odsoudit sama sebe, vystavět sobě samotnému vysvědčení neschopnosti, a to je přijatelné jen u starců a slabomyslných, to je nevhodné pro třiatřicetiletého vládce plného života a naději v budoucnost,“ odporuje mu ale Charlotta v roce 1865. Své povinnosti císařovny bere opravdu vážně, často cestuje po Mexiku a stále věří, že se podaří problémy překonat.

„Odpluji do Evropy a přivezu pomoc,“ slibuje Charlotta manželovi a společně s Francouzi odráží od mexických břehů. Myslí si, že obměkčí francouzského císaře, aby poslal peníze i vojáky.

Jenže od pochybného a nebezpečného podniku už všichni v Evropě dávají ruce pryč. Odmítají riskovat. „Přestaňte si konečně dělat iluze,“ přivítá ji chladně Napoleon III. na pařížském dvoře. Odmítá pro ni a jejího manžela hnout prstem.

„Je pro mě zosobněným ďáblem a včera při našem posledním rozhovoru měl výraz, z něhož by člověku vstaly vlasy hrůzou,“ píše zničená Charlotta Maxmiliánovi 22. srpna 1866.  Podobného přijetí se jí ale  dostává i ve Vídni.

Poslední nadějí je jednání s papežem Piem IX. (1792–1878). Konkordát (smlouva) s Vatikánem by přinesl pomoc pro Mexiko. Svatý otec Charlottu přijme sice zdvořile, ale nad jejími prosbami jenom krčí rameny.

Císař Maxmilián I. Mexický. FOTO: Albert Gräfle/Creative Commons/Public domain
Císař Maxmilián I. Mexický. FOTO: Albert Gräfle/Creative Commons/Public domain

Komorná zabíjí kuřata

„Tu náhle projel jejím mozkem ničivý blesk, jehož oslnivé světlo ji navždy zbavilo jasného pohledu na realitu,“ líčí Sigrid-Marie Grössingová Charlottin život v Římě. Mexická císařovna na podzim 1866 propadá šílenství.

„Jídlo je otrávené,“ odmítá všechny lahůdky, které nyní servírují na její stůl. Místo toho přikazuje svému kočímu, aby cestou s kočárem zastavil, a klidně pije vodu z kašny na náměstí.

Před papežem dokonce padá na kolena a prosí ho, ať ji ochrání před vrahy, kteří ji pronásledují. Komorná na její příkaz nosí do pokoje živá kuřata, před jejíma očima je zabíjí a peče. Nic jiného není ochotna jíst.

Nakonec pro Charlottu přijíždí její bratr a odváží ji do Miramare. Špatné zprávy o zdravotním stavu císařovny doléhají až do Mexika, kde se již Maxmilián nachází v doslova kritické situaci.

Maxmiliánova poprava. FOTO: Édouard Manet/Creative Commons/Public domain
Maxmiliánova poprava. FOTO: Édouard Manet/Creative Commons/Public domain

Do obličeje nestřílet!

Hrstku věrných procísařských jednotek u mexického městečka Querétaro obklíčili bojovníci Benita Juáreze. Obléhání trvá 71 dnů. Císař je zajat. Juárez touží po pomstě.

Maxmilián pro něj představuje sluhu Francie, člověka, který plýtvá penězmi jeho lidu a chce se na jeho úkor obohatit. Císaře proto obviňuje z velezrady a 16. června 1867 odsuzuje k smrti. „Nemiřte mi na obličej,“ žádá Maxmilián vojáky, kteří ho mají popravit.

Podstrčí jim kvůli tomu dokonce několik zlatých. Uvědomuje si, jak strašně by se jeho matka Žofie vyděsila, kdyby musela pohlédnout na jeho zohavenou tvář.

Takhle si alespoň po smrti zachová trochu důstojnosti… Je sedm hodin ráno 19. června 1867. Salva z vojenských pušek ukončí jeho život. Když zpráva o manželově smrti doputuje k bývalé mexické císařovně, Charlotta si ani neuvědomuje, co se děje.

Šílená žena teď tráví život hrou na klavír a vyšíváním. Svého chotě přežije o 60 let.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Ludwig Angerer/Creative Commons/Public domain
Související články
Historie
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Historie
Michelle Stuartová: Blíž k zemi i hlíně
Předtím, než se začala naplno věnovat umění, pracovala jako armádní topografka. To znamená, že pro vojsko mapovala terén. Možná právě proto měla ke krajině velmi úzký vztah. Malovala na dlouhé role papíru hlínou – často přímo venku –, nebo na ně přenášela strukturu přírodních povrchů. Zanechala ale dílo i přímo v krajině. Když ji umělecké centrum v americkém Oregonu […]
Historie
Usměvavý Jan Pavel I.: Nechá papeže zavraždit jeho nástupce, zednáři či mafie?
Je přesná jako hodinky, krátce po páté přinese ke dveřím ložnice šálek espressa. Jenže dnes je něco jinak, protože i po deseti minutách stojí hrneček na svém místě. Několikrát zaklepe, pak vstoupí pomalu dovnitř. Rozsvícená lampička ozařuje nehybné tělo s malým úsměvem ve tváři. S bohulibým výrazem vládne Vatikánu Jan Pavel I. (1912–1978). Vcelku rychle se jeho […]
Historie
Dagmar Dánská, pro kterou pláče celé Dánsko
Princezny patří jenom do pohádek? Ale kdeže, jsou součástí naší historie. Dokonce některé české princezny udělají díru do světa. Podívají se na opačný konec Evropy a jejich život nabídne víc dobrodružství než nějaká pohádka. A tak to je třeba i v případě nejznámější a nejoblíbenější české princezny, která se narodí jako Markéta (1186–1213). Je to […]
reklama
svět zločinu
Vražda jako pomsta katolíků
„Při své korunovaci jsem přísahal, že zde strpím jenom jedno náboženství, a to katolické,“ prohlašuje francouzský král Jindřich III. Jeho sexuální orientace je sporná, proto sotva zplodí dědice. Nástupcem Jindřicha III. (1551–1589) by se tedy měl stát jeho vzdálený bratranec, vůdce hugenotů Jindřich Navarrský (1553‒1610). To nemůže připustit – protestanta na trůně! Proto ho v roce […]
Zločin na plese: Švédský král umíral v agónii 13 dní
Ve Švédsku se král Gustav III. ocitá měli dvěma mlýnskými kameny, soupeří tu dvě politické frakce: „čapky“, stranící Rusku a Velké Británii, a „klobouky“ podporující Francii. Parlament zruší dědičnost koruny, spory se šlechtou brání reformám.   Proto Gustav III. (1746–1792) soustředí ve svých rukou absolutní moc. Šlechta mu ale nezapomene, že osekal její výsady a […]
Krvavý Korán: Husajn na zvrácený dárek přispěje 27 litry!
Pod jeho hustým knírem se rozprostře zářivý úsměv a okamžitě začne knihou opatrně listovat. Při předání svůj krok obhajuje, údajně jde o poděkování a gesto respektu vůči Alláhovi. Duchovní vůdci to ale vnímají jako urážku. Krev je totiž nečistá. Jak oslavit šedesáté narozeniny? Irácký diktátor Saddám Husajn (1937–2006) si dárek zařídí sám. Objedná si Korán, […]
Řádění Cambridgeské pětky: Špioni kašlali na peníze, hnala je ideologie
Konzervativci pracující ve službách komunistů. Taková představa by měla být z říše sci-fi, vždy jde o naprostý rozpor ve světonázorech. Přesto se něco podobného v minulosti stalo realitou. Kdo by ale čekal, že motivace takových lidí bude finanční, šeredně se mýlí. Britské úřady nevěří tomu, že konzervativní člen parlamentu může být zároveň komunistickým špionem. Zaskočí je také […]
reklama
věda a technika
Moskevské metro: Mramor, žula, i fresky
Bývaly doby, kdy lidé věřili, že pod zemí číhají všelijací duchové, démoni, ba i peklo zde mělo mít své sídlo. To dnešní moderní člověk vstupuje do podzemních prostor v klidu a beze strachu. Vždyť právě zde se nachází spolehlivý a levný způsob městské hromadné dopravy. V současnosti si žádné milionové město asi nedokáže představit svou […]
Objevil Benjamin Franklin elektřinu?
„Táhni!“ loučí se James se svým o 10 let mladším bratrem Benjaminem. Namísto zamávání ho vyprovodí kopancem. A mladík jde… nejdřív do New Yorku, pak do Filadelfie a poté až do Londýna. Benjamin Franklin (1706–1790) pozná všechny jejich podoby sourozeneckých vztahů – narodí se do nemajetné rodiny výrobce mýdel Josiaha Franklina jako 12. dítko ze […]
Steve Jobs: Vizionář, který změnil svět technologií
V roce 1976 založil Steve Jobs spolu se Stevem Wozniakem (*1950) firmičku Apple Computer ve své garáži. V roce 1980 se z ní stal miliardový byznys a veřejně obchodovaná společnost. O čtyři roky později vytvořil Apple Macintosh, ale firma se roku 1985 v obavách z levnějších produktů konkurenčního Microsoftu svého zakladatele zbavila. Steve Jobs (1955–2011) Kdo to je: zakladatel, výkonný […]
Metro Londýn: Pozor na mezeru!
V současnosti si žádné milionové město asi nedokáže představit svou existenci bez fungujícího systému podzemní dráhy. První metro bylo otevřeno již v roce 1863 v Londýně a v současnosti se svou podzemní drahou může pochlubit téměř 180 měst, z nichž 46 se nachází v Číně. Metro však nemusí být jen dopravním prostředkem. Pokud architekti a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz