Skip to content

Legendární anglický loupežník Dick Turpin: Nepolapitelného banditu prozradil rukopis!

Proslulý anglický loupežník Dick Turpin se rozhlédne kolem sebe. Sleduje zvědavé pohledy lidí, čekajících na jeho popravu. Užívá si pochybnou slávu. Od chvíle, kdy se mu provaz zařízne do krku, už ho dělí jenom pár chvil.

7. dubna 1739 projede odsouzený zloděj koní, pytlák a vrah Richard Turpin (1705 – 1739) v otevřeném voze ulicemi severoanglického Yorku. Čeká ho smrt, kterou si ovšem chce užít se vší parádou. Koupil si nové boty i oblek a teď se uklání davům, lemujícím cestu.

Když na popravišti vyleze po žebříku k šibenici, ještě půl hodiny na něm sedí a mluví s katem. Teprve potom se se smyčkou kolem krku vrhne ze žebříku dolů.

Richard Turpin v akci – statkářka mále skončí v ohništi. Proslul jako nepolapitelný lapka.

Dick, rodák z vesnice Bluebell Inn v severním Essexu, je pěkné kvítko. Po vyučení si sice otevře ve městě Thaxted řeznictví, jenže poctivá živnost není nic pro něho. Dobytek místo nákupu získává kradením, ale když ho chytí při krádeži dvou volů, musí utéct.

S gangem dalších lupičů pak přepadá osamělé statky. Jeden z nich si vyhlédne i v essexském Loughtonu. „Má v domě minimálně 700 liber,“ dozví se lupiči v okolí. Vtrhnou proto do domu, jenže stará vdova statečně odolává útoku.

„Buď dostaneme peníze, nebo skončíte v plamenech,“ vyhrožují bandité, a protože hrozbu chtějí splnit, statkářka jim vydá svůj poklad. Při vylupování statků potom neváhají přepadené mučit ohněm nebo vařící vodou.

Zápis o Dickově křtu v matrice.

Král zvyšuje odměnu Turpin získává takovou proslulost, že za jeho dopadení nabízí v roce 1735 anglický král Jiří II. (1683 – 1760) odměnu 50 liber (v přepočtu cca 6900 Kč). Turpin tedy pro jistotu prchne a spojí se Tomem Kingem, dalším známým loupežníkem.

Stanou se postrachem Eppingského lesa u Londýna, kde pytlačí a okradou téměř každého, kdo projde kolem. V roce 1737 už za Dickovu hlavu panovník slibuje 100 liber. Jeden myslivec se sice banditu pokusí pronásledovat, ale na svoji odvahu doplatí životem.

Dobové noviny pak nabídnou různé verze události, tvrdí dokonce, že Turpin zastřelil samotného krále! Nesmysly uvádí na pravou míru například britský The Gentleman´s Magazine (časopis džentlmena) z června 1737: „To, co bylo prezentováno jako vražda krále, byl čin Richarda Turpina provedený ve středu 4.

května, barbarská vražda seržanta Thomase Morrise.“ Královské Veličenstvo zvyšuje odměnu na 200 liber.

Turpin se stane hrdinou románu britského spisovatele Williama Harrisona Ainswortha.

Četníkům pomůže náhoda Lupič musí znovu zmizet. Pod jménem John Palmer se usazuje v severoanglickém Yorkshiru, kde žije luxusním životem, na který získává peníze loupením u silnic. Všechno by mu možná prošlo, nebýt náhody.

Cestou z lovu chce ve městě Brough bojovné náladě zastřelit kohouta. Jeho majitel se ale brání. „Zastřelím vás taky,“ odbude ho Dick. Majitel ptáka jde ale žalovat na obci a tam už leží stížnosti na Johna Palmera kvůli krádeži koní.

Místní soudce se proto rozhodne zjistit, odkud Palmer bere peníze na svůj nákladný život. Na výsledek vyšetřování Dick čeká v kobce hradu v Yorku.

Les v Eppingu, Turpinovo rejdiště. Tady kradl a přepadával.

Lupiče prozradí dopis Jeho proces by nemusel dopadnout špatně, kdyby nenapsal dopis domů svému bratrovi, v němž ho žádá, aby mu přivezl osvobozující důkazy. Jenže bratr nezaplatí šestipenci poštovného a dopis se vrací zpátky na poštu.

Tam si psaní všimne James Smith, Turpinův bývalý učitel, jenž pozná rukopis svého žáka a oznámí to zdejšímu soudci. „Je to on,“ potvrdí i později při Turpinově identifikaci. Po soudu, který proběhne 22.

března 1739 v Yorku, skončí Dick na šibenici. Na banditovo jméno ale lidé nezapomenou díky románu Rookwood britského spisovatele Williama Harrisona Ainswortha (1805 – 1882) a lidovým baladám.

Foto: wikipedia.org
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Mariánské Lázně: Město hudby, kde vám zazpívá i fontána
epochanacestach.cz

Mariánské Lázně: Město hudby,...

Ten, kdo přijede do...
Moderní technologie chrání kulturní památky
21stoleti.cz

Moderní technologie chrání...

Národní muzeum v Praze, hrad a zámek v Českém...
Došlo na dobře utajený rozchod?
nasehvezdy.cz

Došlo na dobře utajený...

S MATĚJEM MATUŠKOU (41)...
Vykašlal se na mě v nejhorší chvíli
skutecnepribehy.cz

Vykašlal se na mě v nejhorší...

Padouch, lotr, odporný...
Florentýnky
tisicereceptu.cz

Florentýnky

Původ mají v Itálii, příprava je rychlá a jsou...
Unikátní track day na Red Bull Ringu
iluxus.cz

Unikátní track day na Red...

V pátek, 20. srpna 2021, se na rakouském...
Chytil se zbojník Oleksa Dovbuš do pasti?
epochalnisvet.cz

Chytil se zbojník Oleksa...

Mnoho let žije v Pečenižynu u Kolomyje (na...
Komunikace se záhrobím: Nešťastný otec sestrojil přístroj, který to prý umí
enigmaplus.cz

Komunikace se záhrobím:...

Ztráta milované osoby dokáže s člověkem pořádně...
Originální zázrak moderní architektury
rezidenceonline.cz

Originální zázrak moderní...

Uměleckým dílem v každém smyslu lze nazvat rezidenci,...
Chyť si mě, jsem tvoje zlatá rybka!
nasehvezdy.cz

Chyť si mě, jsem tvoje...

Je krásná, je úspěšná, je za...
Nejlepší řízek na světě
panidomu.cz

Nejlepší řízek na světě

Samozřejmě řeknete, že ho uměla vaše maminka nebo...
Dubaj bojuje s horkem a pomocí dronů vytváří déšť
enigmaplus.cz

Dubaj bojuje s horkem a pomocí...

To, co by se ještě nedávno zdálo nemožné, se stává...