Domů     Utrpení v drápech Černého pantera
Utrpení v drápech Černého pantera
20.4.2024

Ztichlým výstavným domem se uprostřed noci tiše plíží maskovaný muž. Přišel unést bohatou dědičku. Náhoda mu přihraje do cesty její dceru, a tak opouští vilu se zcela jinou kořistí, než pro kterou si přišel. Výkupné ale bude požadovat stejně.

Do prvních deseti let věku je Donald Nappey jen jeden z tisíců obyčejných anglických kluků. Jenže v té době mu matka zemře na rakovinu prsu a od té doby není nikdo, kdo by na něj dohlédl.

A tak je už v následujícím roce poprvé přistižen při vloupání, i když se to tentokrát obejde pouze s policejním varováním.

Peklo po boku zločince. Foto: CC / Public Domain / O'Halloran, Thomas J., photographer
Peklo po boku zločince. Foto: CC / Public Domain / O’Halloran, Thomas J., photographer

Nové příjmení pro klid dcery

Zdálo by se, že varování zabralo. Donald vstupuje do armády k lehkému pěšímu pluku v Yorkshire a v dubnu 1955 se také žení. Jeho vyvolenou se stává dvacetiletá Irene Tateová, o dva roky starší než on, a má na něj dobrý vliv.

Kvůli ní dokonce opouští armádu a usazuje se. Když se pak narodí dcera Kathryn a pomalu se chystá do školy, obětavý Donald si kvůli ní dokonce změní příjmení.

Obává se totiž, aby se holčičce spolužáci nesmáli, protože příjmení Nappey až příliš připomíná slovo nappy, které v angličtině znamená plínku. Sám si dobře pamatuje, jak i jeho samotného kvůli tomu šikanovali ve škole i na vojně.

Fantom, král falešných stop

Není úplně jasné, proč si Donald vybral právě příjmení Neilson. Podle některých se mu to jméno zalíbilo na projíždějící zmrzlinářské dodávce, jiní se zapřísahají, že si příjmení ponechal po muži, od něhož koupil taxikářskou licenci.

Jak ke jménu přišel, ale není podstatné. Důležitější je, že se v kriminalistické historii zanedlouho zařadí mezi jména, při kterých naskakuje husí kůže. Taxikaření totiž není hlavním zdrojem Donaldových příjmů.

Během několika let se dopustí nejméně čtyř stovek vloupání. Chytře mění způsoby provedení svých loupeží a rád zanechává falešné stopy. V médiích se dosud nedopadenému lupiči začíná přezdívat Fantom nebo Šikovný Andy.

Detektiv vrchní superintendant Bob Booth u ukradeného auta Black Panthera. Foto: CC / Public domain / U.S. News & World Report Magazine staff photographer: Marion S. Trikosko
Detektiv vrchní superintendant Bob Booth u ukradeného auta Black Panthera. Foto: CC / Public domain / U.S. News & World Report Magazine staff photographer: Marion S. Trikosko

Černý panter za sebou šíří smrt

Když se jednou mezi kořistí objeví i zbraň a střelivo, rozhodne se jich Donald využít. Začíná přepadat menší poštovní úřady. Mezi roky 1971 a 1974 takhle do zapadlých pošt vtrhne osmnáctkrát. A postupuje přitom stále brutálněji.

V roce 1974 během svých akcí zabije tři lidi. Jedna z přeživších poštovních úřednic později prohlásí, že útočník se pohybovat rychle jako panter.

Když připočteme Donaldovo tmavé oblečení a kuklu přes hlavu, není divu, že média začnou poštovního lupiče označovat jako Černého pantera. Stále to ale ještě není to nejhorší, co Neilson během své zločinecké kariéry spáchá.

Donald Neilson umírá ve vězení na sklonku roku 2011. Foto: CC / Public Domain / Chicago Sun Times
Donald Neilson umírá ve vězení na sklonku roku 2011. Foto: CC / Public Domain / Chicago Sun Times

Rodinný spor v hledáčku tisku

Už v roce 1970 umírá George Whittle, zakladatel úspěšné cestovní kanceláře Whittle Coach, a zanechává po sobě obrovský majetek.

Ten se podle závěti dělí mezi jeho družku Dorothy a jeho dvě děti – Ronalda a Lesley. Důležité pro další příběh je ovšem to, že z dědictví vynechal svou bývalou ženu Selinu.

Ta si to nechce nechat líbit a obrací se na soud. Spor se samozřejmě dočká mohutné mediální sledovanosti, a povšimne si ho tak v roce 1972 i Donald Neilson. Připadá mu, že má ohromnou možnost něco z toho vytřískat.

Dům odříznutý od světa

Tři roky stráví plánováním největšího zločinu své kariéry. Hodlá unést Dorothy a požadovat výkupné z jejího ohromného dědictví.

Do akce se vydává 14. ledna 1975. K domu Whittleových v Highley přijíždí ve svém zeleném Morrisu 1100 kolem druhé ráno a pro jistotu nejprve přeruší telefonní linku, protože se obává, že bude spojena s poplašným zařízením. A pak už přes garáž nikým nepovšimnut vstupuje do domu.

V červenci 1976 je Neilson za smrt Lesley Whittleové odsouzen na doživotí. Foto: CC / Public domain / Department of Justice. Federal Bureau of Investigation
V červenci 1976 je Neilson za smrt Lesley Whittleové odsouzen na doživotí. Foto: CC / Public domain / Department of Justice. Federal Bureau of Investigation

Náhodné setkání uprostřed noci

Dorothy se té noci vrátila domů krátce předtím, vzala si dva prášky na spaní a zmizela ve své ložnici. Když se tak Donald plíží chodbou, narazí na sedmnáctiletou Lesley, která se náhodou vzbudila a jde se napít. Únosce okamžitě mění plán.

I tahle bohatá dědička je přece skvělá kořist. Dívku oblečenou jen v županu a pantoflích rychle přemůže, odvleče ji k autu a svázanou vecpe na zadní sedadlo.

Pak prokáže chladnokrevnost, když se ještě do domu vrátí, aby tam zanechal zprávu o únosu a požadavek na výkupné. Zpráva je napsána na dlouhém lístku ze štítkovače Dymo. Zděšená Dorothy se dozvídá, že únosce požaduje 50 tisíc liber. Rozbíhá se rozsáhlé pátrání, do kterého se postupně zapojí až 400 policistů.

Zpackané předání výkupného

Neilson mezitím unesenou dívku odváží do parku Bathpool nedaleko městečka Kidsgrove, kde ji zatáhne do hluboké větrací šachty, svlékne jí župan a nahou ji přiváže drátem.

Donutí ji nahrát vzkaz o tom, že je v pořádku, a ten pak přehraje Whittleovým do telefonu současně s instrukcemi o předání peněz. Ty veze únosci osobně Lesleyn bratr Ronald, celá akce ale skončí fiaskem.

Nejprve Ronald zabloudí a na místo přijede pozdě, potom kolem projede hlídkový vůz místní policie, kterou nikdo o probíhající akci neinformoval, a únosce vyplaší i dva milenci v zaparkovaném autě, kteří by přece při troše představivosti také mohli být policisty v civilu. Pro výkupné si tak nikdo nepřijde.

Mladé srdce šok nepřežilo

Vyšetřování tedy probíhá dál. Při vyšetřování dalšího zločinu Černého pantera je nalezeno jeho auto, v němž leží magnetofonová kazeta s Lesleyiným hlasem, její pantofle a také štítkovač Dymo.

Další kousek pásky ze štítkovače objeví hrající si děti v Bathpool Parku a 6. března 1975 se policisté dostanou i k větrací šachtě bývalého uhelného dolu.

Musejí překonat nejprve více než šest metrů po žebříku, po dalších 14 metrech sestupu najdou kazetový magnetofon a dalších 16 metrů pak je třeba absolvovat, aby nalezli karimatku, spacák a samotnou Lesley Whittleovou. Té už ale není pomoci.

Visí mrtvá na drátu, 18 centimetrů nad dnem šachty. Nikdy není s dostatečnou přesností stanoveno, zda ji Neilson zabil, nebo zda sama přepadla ve snaze se osvobodit.

Policejní lékař nicméně prohlašuje, že příčinou smrti nebylo uškrcení, ale šok z pádu, při němž se nešťastné dívce zastavilo srdce.

Fantom, král falešných stop. Foto: CC / Rainalee111 / CC BY-SA 4.0
Fantom, král falešných stop. Foto: CC / Rainalee111 / CC BY-SA 4.0

Krmit oběť nestačí

Neilson alias Černý panter se stává nejhledanější osobou Velké Británie. Když je nakonec dopaden a postaven před soud, proces s napětím sleduje celá země.

Marně obhájce připomíná, že se únosce o svou oběť staral a krmil ji kuřecí polévkou, hranolky, špagetami a masovými kuličkami.

V červenci 1976 je Neilson za smrt Lesley Whittleové odsouzen na doživotí, další tři doživotní tresty mu soud vyměřuje vzápětí za tři vraždy poštovních úředníků. Počet doživotních trestů je ale nepodstatný. Donald Neilson umírá ve vězení na sklonku roku 2011.

Foto: CC (úvodní - Public domain)
Související články
Svět zločinu
Heparinový vrah poslal na onen svět sedm pacientů!
Pacient v bezvědomí tiše oddechuje. Nevnímá, že k němu právě přišel zdravotník a do kapačky mu cosi píchl. Je to heparin, snižující srážlivost krve. Brzy nato je na oddělení poplach. Muž silně krvácí. To už ale vrah leží doma s nohama na gauči.  Jen málokdo v České republice nezná jméno Petr Zelenka. Pokud si někdo […]
Svět zločinu
Charles Manson: Psychopatický vůdce sekty
Charles Manson byl charismatický, ale psychopatický vůdce sekty „Rodina“, která v 60. letech 20. století terorizovala Kalifornii. Manson byl zodpovědný za vraždu Sharon Tate a dalších devíti lidí a jeho zločiny dodnes šokují a fascinují svět. Mansonův život Charles Manson se narodil v roce 1934 v Cincinnati ve státě Ohio. Jeho matka byla prostitutka a […]
Svět zločinu
Pedofil Marc Dutroux: Osamělý muž toužil po náklonnosti dětí
Odhalení belgického pedofila, únosce a vraha Marka Dutrouxe patřilo ve své době k největším šokům v Evropě. Jeho případ je nejen odpudivým příběhem brutálního násilí, ale odhaluje i mnoho pochybení při vyšetřování. Belgický chlapec Marc Dutroux má od narození všechny podmínky k tomu, aby z něj vyrostl slušný člověk. Pochází z učitelské rodiny, kam se […]
Svět zločinu
Natascha Kampuschová: Příběh unesené dívky
Psychopat Wolfgang Priklopil ji unesl, když jí bylo pouhých deset let. Roky ji držel v temné kobce, bil ji a znásilňoval. Nataschu se mu přesto úplně zlomit nepodařilo a ona od něj po osmi a půl letech utekla. Co prožívala v domě svého únosce?  Je krátce po sedmé hodině ráno 2. března 1998 a desetiletá Natascha Kampuschová […]
reklama
věda a technika
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
Mrtvici každý rok v Česku prodělá zhruba 25 000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí, i když je u nás léčba mrtvice na špičkové úrovni. Zrovna na 15. května připadá Světový den proti mozkové mrtvici. Se snížením počtu případů přitom může pomoci znalost příznaků – právě ty nezná až 70 % Čechů, a proto se […]
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet […]
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
Proč našemu zdraví jaro někdy nevoní?
Na začátku jara se počasí mění vyloženě aprílově, i několikrát během dne. Venkovní teploty kolísají, a ta naše může kvůli takovým výkyvům začít hodně rychle stoupat. V tomto období jsme všichni mnohem náchylnější k nemocem, jarní chřipky, rýmy a obecně problémy s dýchacími cestami na náš číhají za každým rohem.   Klíč ke zdraví najdete […]
reklama
věda a technika
Libeček: Chutná, přivolává lásku i zlepšuje zdraví
V antice se bez něj neobejdou Řekové ani Římané. Když se pak rozšíří po Evropě, libeček se pěstuje i v klášterních zahradách. Oblíbí si ho nejen léčitelé, ale také kuchaři a v gastronomii si získá stálé místo. A příznivci ezoteriky tvrdí, že vám pomůže do života přivolat lásku a další dobré věci! Mohutné, svěže zelené […]
Majestátní vlk: Samotář, který miluje společnost ostatních
Les si pomalu přebírá pod správu tma, když ticho najednou přeruší táhlé zavytí. Nezůstane u jednoho a další se přidávají, rázem jde o vlčí symfonii. O několik minut později už se majestátní těla schází nedaleko tůňky. Lov právě začíná. V roce 1758 švédský přírodovědec Carl Linné (1707-1778) popíše vlka obecného, v latině mu přiřkne jméno canis lupus. […]
Modelařina z Petriho misky: Kdy zvládneme poskládat embryo?
Lítý boj o přežití, nelítostný závod, na jehož konci možná čeká nový život. Jedna ze spermií se konečně spojí s vajíčkem. Za 9 měsíců se rozkřičí modrooký novorozený andílek. Zatím má ale budoucí embryo do podoby člověka a dokonce i jakéhokoliv savce pořádně daleko. Stejně, jako novinky z laboratoří. Do jaké fáze již vědci dokážou […]
Miniroboti zrychlí a zkvalitní výrobu piva
Česko je pivní velmocí, o tom není pochyb. Ovšem s výrobou piva je spojeno nejedno úskalí, které může práci sládků zmařit. Čeští vědci proto nyní přišli s takzvanými beerboty – minirobůtky, kteří mají výrobu piva urychlit, a zároveň zabránit tomu, aby při ní bylo znehodnoceno. Jak fungují? Tradici vaření piva přinesli do Českých zemí pravděpodobně Slované během […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nehoda měla šťastný konec
skutecnepribehy.cz
Nehoda měla šťastný konec
Milovala jsem sport. Nehledě na to, že jsem byla v pokročilém stadiu těhotenství, rozhodla jsem se jít na kolečkové brusle. Otěhotněla jsem ve dvaceti, ale tehdejší přítel mě opustil. Rozhodla jsem se dítě si nechat, i za předpokladu, že s ním zůstanu sama. Měla jsem dost přátel a rodiče. Na miminko se všichni těšili. „Postaráme se o tebe i o malé,“ ubezpečovali
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
historyplus.cz
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
Moctezuma přivítá Španěly květinami či zlatými dary a jedná s nimi s vybranou zdvořilostí. Nejspíš tak chce odhalit jejich slabosti, aby je mohl snáze porazit. Cortés je ale ostražitý a aztéckého vládce v jeho úmyslech předběhne…   Janovský mořeplavec Kryštof Kolumbus (asi 1451–1506) v roce 1492 definitivně objevil pro Evropany Ameriku. Záhy do Nového světa připlouvá mnoho španělských conquistadorů
Jak odhodit věčnou smůlu?
nejsemsama.cz
Jak odhodit věčnou smůlu?
Asi znáte období, kdy se vám nic nedaří, vše vám padá z rukou a pokazí se všechno, co může. Co když se vás ale smůla drží déle? Zapracujte na tom magicky. Máme pro vás tipy, jak smůlu vyprovodíte ze dveří. Váš život se často podobá zebře, bílý úsek radostí střídá černé pásmo smůly a pak
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
nasehvezdy.cz
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
Ačkoli jejich lásce zpočátku nikdo nedával velkou šanci, dnes jsou spolu herec Jakub Prachař (40) a herečka z Jedné rodiny Sara Sandeva (26) několik let. Až nedávno se ale ukázalo, že herečka na sta
Telemedicína je užitečná nejen pro diabetiky
panidomu.cz
Telemedicína je užitečná nejen pro diabetiky
Tlak, tep a dokonce ani hladinu krevního cukru už nemusí lékař sledovat pouze v ordinaci, pomocí techniky si pacienta může zkontrolovat „na dálku“. Přes chytrý telefon či notebook. Každý obyvatel Česka navštíví průměrně jedenáctkrát za rok lékaře, oproti tomu v sousedním Rakousku je to polovina a ve Švédsku jde dokonce jen o tři kontakty ročně.
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
tisicereceptu.cz
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
Není nad to dát si porci guláše s knedlíkem a k tomu půllitr vychlazeného piva. Umíte si ale tuto českou klasiku připravit i doma? Guláš má neprávem pověst jídla náročného na přípravu, ovšem není tomu
Australský zázrak: Lastura v zálivu
21stoleti.cz
Australský zázrak: Lastura v zálivu
Co patří mezi symboly Austrálie? Bezesporu klokan, koala, Jižní kříž, Vánoce na pláži a také budova opery v Sydney. Tato stavba je mnohými experty považována za jednu z nejpovedenějších, jakou kdy arc
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
enigmaplus.cz
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
V irském hrabství Cork se nachází ostrov Spike. Dlouhá staletí byla tato lokalita běžným smrtelníkům zapovězena, protože se zde nacházela strategická vojenská pevnost i obávané vězení. Co můžete čekat
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
iluxus.cz
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
Značka Louis Vuitton odhalila novou kapitolu ve své proslulé kampani Core Values v podání známé fotografky Annie Leibovitzové. Hvězdami inspirativní kampaně jsou dva z nejuznávanějších tenisových šamp
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,