Domů     Utrpení v drápech Černého pantera
Utrpení v drápech Černého pantera
20.4.2024

Ztichlým výstavným domem se uprostřed noci tiše plíží maskovaný muž. Přišel unést bohatou dědičku. Náhoda mu přihraje do cesty její dceru, a tak opouští vilu se zcela jinou kořistí, než pro kterou si přišel. Výkupné ale bude požadovat stejně.

Do prvních deseti let věku je Donald Nappey jen jeden z tisíců obyčejných anglických kluků. Jenže v té době mu matka zemře na rakovinu prsu a od té doby není nikdo, kdo by na něj dohlédl.

A tak je už v následujícím roce poprvé přistižen při vloupání, i když se to tentokrát obejde pouze s policejním varováním.

Peklo po boku zločince. Foto: CC / Public Domain / O'Halloran, Thomas J., photographer
Peklo po boku zločince. Foto: CC / Public Domain / O’Halloran, Thomas J., photographer

Nové příjmení pro klid dcery

Zdálo by se, že varování zabralo. Donald vstupuje do armády k lehkému pěšímu pluku v Yorkshire a v dubnu 1955 se také žení. Jeho vyvolenou se stává dvacetiletá Irene Tateová, o dva roky starší než on, a má na něj dobrý vliv.

Kvůli ní dokonce opouští armádu a usazuje se. Když se pak narodí dcera Kathryn a pomalu se chystá do školy, obětavý Donald si kvůli ní dokonce změní příjmení.

Obává se totiž, aby se holčičce spolužáci nesmáli, protože příjmení Nappey až příliš připomíná slovo nappy, které v angličtině znamená plínku. Sám si dobře pamatuje, jak i jeho samotného kvůli tomu šikanovali ve škole i na vojně.

Fantom, král falešných stop

Není úplně jasné, proč si Donald vybral právě příjmení Neilson. Podle některých se mu to jméno zalíbilo na projíždějící zmrzlinářské dodávce, jiní se zapřísahají, že si příjmení ponechal po muži, od něhož koupil taxikářskou licenci.

Jak ke jménu přišel, ale není podstatné. Důležitější je, že se v kriminalistické historii zanedlouho zařadí mezi jména, při kterých naskakuje husí kůže. Taxikaření totiž není hlavním zdrojem Donaldových příjmů.

Během několika let se dopustí nejméně čtyř stovek vloupání. Chytře mění způsoby provedení svých loupeží a rád zanechává falešné stopy. V médiích se dosud nedopadenému lupiči začíná přezdívat Fantom nebo Šikovný Andy.

Detektiv vrchní superintendant Bob Booth u ukradeného auta Black Panthera. Foto: CC / Public domain / U.S. News & World Report Magazine staff photographer: Marion S. Trikosko
Detektiv vrchní superintendant Bob Booth u ukradeného auta Black Panthera. Foto: CC / Public domain / U.S. News & World Report Magazine staff photographer: Marion S. Trikosko

Černý panter za sebou šíří smrt

Když se jednou mezi kořistí objeví i zbraň a střelivo, rozhodne se jich Donald využít. Začíná přepadat menší poštovní úřady. Mezi roky 1971 a 1974 takhle do zapadlých pošt vtrhne osmnáctkrát. A postupuje přitom stále brutálněji.

V roce 1974 během svých akcí zabije tři lidi. Jedna z přeživších poštovních úřednic později prohlásí, že útočník se pohybovat rychle jako panter.

Když připočteme Donaldovo tmavé oblečení a kuklu přes hlavu, není divu, že média začnou poštovního lupiče označovat jako Černého pantera. Stále to ale ještě není to nejhorší, co Neilson během své zločinecké kariéry spáchá.

Donald Neilson umírá ve vězení na sklonku roku 2011. Foto: CC / Public Domain / Chicago Sun Times
Donald Neilson umírá ve vězení na sklonku roku 2011. Foto: CC / Public Domain / Chicago Sun Times

Rodinný spor v hledáčku tisku

Už v roce 1970 umírá George Whittle, zakladatel úspěšné cestovní kanceláře Whittle Coach, a zanechává po sobě obrovský majetek.

Ten se podle závěti dělí mezi jeho družku Dorothy a jeho dvě děti – Ronalda a Lesley. Důležité pro další příběh je ovšem to, že z dědictví vynechal svou bývalou ženu Selinu.

Ta si to nechce nechat líbit a obrací se na soud. Spor se samozřejmě dočká mohutné mediální sledovanosti, a povšimne si ho tak v roce 1972 i Donald Neilson. Připadá mu, že má ohromnou možnost něco z toho vytřískat.

Dům odříznutý od světa

Tři roky stráví plánováním největšího zločinu své kariéry. Hodlá unést Dorothy a požadovat výkupné z jejího ohromného dědictví.

Do akce se vydává 14. ledna 1975. K domu Whittleových v Highley přijíždí ve svém zeleném Morrisu 1100 kolem druhé ráno a pro jistotu nejprve přeruší telefonní linku, protože se obává, že bude spojena s poplašným zařízením. A pak už přes garáž nikým nepovšimnut vstupuje do domu.

V červenci 1976 je Neilson za smrt Lesley Whittleové odsouzen na doživotí. Foto: CC / Public domain / Department of Justice. Federal Bureau of Investigation
V červenci 1976 je Neilson za smrt Lesley Whittleové odsouzen na doživotí. Foto: CC / Public domain / Department of Justice. Federal Bureau of Investigation

Náhodné setkání uprostřed noci

Dorothy se té noci vrátila domů krátce předtím, vzala si dva prášky na spaní a zmizela ve své ložnici. Když se tak Donald plíží chodbou, narazí na sedmnáctiletou Lesley, která se náhodou vzbudila a jde se napít. Únosce okamžitě mění plán.

I tahle bohatá dědička je přece skvělá kořist. Dívku oblečenou jen v županu a pantoflích rychle přemůže, odvleče ji k autu a svázanou vecpe na zadní sedadlo.

Pak prokáže chladnokrevnost, když se ještě do domu vrátí, aby tam zanechal zprávu o únosu a požadavek na výkupné. Zpráva je napsána na dlouhém lístku ze štítkovače Dymo. Zděšená Dorothy se dozvídá, že únosce požaduje 50 tisíc liber. Rozbíhá se rozsáhlé pátrání, do kterého se postupně zapojí až 400 policistů.

Zpackané předání výkupného

Neilson mezitím unesenou dívku odváží do parku Bathpool nedaleko městečka Kidsgrove, kde ji zatáhne do hluboké větrací šachty, svlékne jí župan a nahou ji přiváže drátem.

Donutí ji nahrát vzkaz o tom, že je v pořádku, a ten pak přehraje Whittleovým do telefonu současně s instrukcemi o předání peněz. Ty veze únosci osobně Lesleyn bratr Ronald, celá akce ale skončí fiaskem.

Nejprve Ronald zabloudí a na místo přijede pozdě, potom kolem projede hlídkový vůz místní policie, kterou nikdo o probíhající akci neinformoval, a únosce vyplaší i dva milenci v zaparkovaném autě, kteří by přece při troše představivosti také mohli být policisty v civilu. Pro výkupné si tak nikdo nepřijde.

Mladé srdce šok nepřežilo

Vyšetřování tedy probíhá dál. Při vyšetřování dalšího zločinu Černého pantera je nalezeno jeho auto, v němž leží magnetofonová kazeta s Lesleyiným hlasem, její pantofle a také štítkovač Dymo.

Další kousek pásky ze štítkovače objeví hrající si děti v Bathpool Parku a 6. března 1975 se policisté dostanou i k větrací šachtě bývalého uhelného dolu.

Musejí překonat nejprve více než šest metrů po žebříku, po dalších 14 metrech sestupu najdou kazetový magnetofon a dalších 16 metrů pak je třeba absolvovat, aby nalezli karimatku, spacák a samotnou Lesley Whittleovou. Té už ale není pomoci.

Visí mrtvá na drátu, 18 centimetrů nad dnem šachty. Nikdy není s dostatečnou přesností stanoveno, zda ji Neilson zabil, nebo zda sama přepadla ve snaze se osvobodit.

Policejní lékař nicméně prohlašuje, že příčinou smrti nebylo uškrcení, ale šok z pádu, při němž se nešťastné dívce zastavilo srdce.

Fantom, král falešných stop. Foto: CC / Rainalee111 / CC BY-SA 4.0
Fantom, král falešných stop. Foto: CC / Rainalee111 / CC BY-SA 4.0

Krmit oběť nestačí

Neilson alias Černý panter se stává nejhledanější osobou Velké Británie. Když je nakonec dopaden a postaven před soud, proces s napětím sleduje celá země.

Marně obhájce připomíná, že se únosce o svou oběť staral a krmil ji kuřecí polévkou, hranolky, špagetami a masovými kuličkami.

V červenci 1976 je Neilson za smrt Lesley Whittleové odsouzen na doživotí, další tři doživotní tresty mu soud vyměřuje vzápětí za tři vraždy poštovních úředníků. Počet doživotních trestů je ale nepodstatný. Donald Neilson umírá ve vězení na sklonku roku 2011.

Foto: CC (úvodní - Public domain)
Související články
Svět zločinu
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se […]
Svět zločinu
Zabila své dva životní partnery. Tomu druhému uřízla hlavu!
Na usedlosti je rušno. Kolem domu i v něm se pohybují technici a vyšetřovatelé. Přijede i soudní lékař. Málem uklouzne na náledí. Pohlédne na popel, kterým je posypaná cesta. Vtom ho zamrazí. Všimne si, že v popelu jsou úlomky kostí. Na ten hrůzný zážitek nikdy nezapomenou. Kdo? Cestující, kteří jedou 9. prosince 1964 ranním vlakem […]
Svět zločinu
Únosy dětí v Argentině: Děsivý přelom 70. a 80. let
Rodí nahé, ve špíně, spoutané a se zavázanýma očima. Ne, to není nějaký perverzní horor. To je Argentina na přelomu 70. a 80. let. Takhle tu zacházejí se svými oponenty. Junta nemá ani slitování s jejich dětmi. Prohlásí je za sirotky a odložené caparty, aby je přenechali svým důstojníkům a loajálním podporovatelům. Po smrti kontroverzního […]
Svět zločinu
Matej Čurko: Slovenského kanibala vzrušovala chuť lidského masa
Mladá dívka dorazí na smluvené místo. Asi má radost. Konečně se jí splní její dlouhodobé přání a odejde z tohoto světa. Už se nemusí marně pokoušet o sebevraždu. Internetový kat a kanibal to udělá za ni. Jméno Matej Čurko (*1968) možná některým lidem nic moc neřekne. Jiným třeba vytane na mysli slovenský hudebník z televizního […]
reklama
historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
reklama
svět zločinu
Vražda jedenáctiletého chlapce: Výkupné ze záhrobí
Když onoho krásného pátečního poledne 27. září roku 2002 pospíchá jedenáctiletý Jakob Meltzer ze školy, má už plnou hlavu víkendu. Táta mu slíbil, že pojedou na ryby. Jenže žádného výletu už se Jakob nedočká.  Cestou do školy na Jakoba čeká osudové setkání. Zavolá na něj Magnus Gäfgen (*1975), student, který před časem docházel k Meltzerům […]
Hubert Emil Pilčík: Vychytralá bestie převáděla lidi na onen svět
Mezi lidmi má ten chlap vcelku dobrou pověst. Svůj důchod tráví většinou toulkami po krajině. Děti umí pobavit vybájenými historkami. Kriminalisté si ale o něm udělali trochu jiný obrázek. V převleku za elektrikáře se chystají proniknout do jeho domu, aby si své podezření ověřili. Hodný strýček – tak vnímá okolí muže s dunivým hlasem, který miluje […]
Krvežíznivé a pomatené: Když bolest způsobují ženy
Jediné, co chce, je v klidu si nakoupit a pak už běžet domů za rodinou. To ale netuší, že ve chvíli, kdy si bude vybírat zboží z regálu, k ní přistoupí žena, kterou před pár hodinami propustili z psychiatrické léčebny. V plánu má jediné. Vraždit!  I něžné pohlaví v sobě dokáže občas najít nezměrnou krutost. […]
Životní pohroma Charlese Lindbergha: Únos a vražda syna
Charles Lindbergh proslul jako první člověk, kterému se v sólovém non-stop letu podařilo překonat Atlantský oceán. Se svým jednomotorovým strojem Spirit of St. Louis vzlétl 20. května 1927 z Rooseveltova letiště na Long Islandu, aby za 33,5 hodiny přistál v Paříži. Jeho jméno následně plnilo titulní stránky novin po celém světě. O necelých pět let […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rozcvička pro paměť
panidomu.cz
Rozcvička pro paměť
Trénovat, trénovat, trénovat… To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
enigmaplus.cz
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
Rituální vraždy a lidské oběti bohům jsou charakteristické pro mnohé kultury v pravěku. Ale lze na ně narazit i v moderní době. Tradice rituálních vražd je u některých kultů stále živá a neodradí ji a
Nazar: Oko proti zlých pohledům
epochalnisvet.cz
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa! V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných,
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
historyplus.cz
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
Přesily se nezaleknou. V bitvě u slezské Lehnice 20 000 mongolských lučištníků na koních roku 1241 rozpráší třicetitisícové vojsko křesťanů. V Evropě diví kočovníci, kteří se přemísťují z místa na místo závratnou rychlostí, vyvolají paniku.   Rychlí a nezávislí Proženou se celou Asií jako vítr. Denně mohou urazit až 160 kilometrů. Za takovou rychlost mongolští
Řezy s drobenkou
tisicereceptu.cz
Řezy s drobenkou
Ještě předtím, než nanesete na těsto tvarohovou náplň, potřete ho džemem. Ingredience Na těsto 300 g hladké mouky 150 g změklého másla 1 vejce 100 g cukru 1 lžička nastrouhané citronové k
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
21stoleti.cz
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu, respektive původního státního podniku V
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Vynutí si Krejčíková svatbu?
nasehvezdy.cz
Vynutí si Krejčíková svatbu?
Jsou už mnoho let zasnoubeni, přesto se krásná Aneta Krejčíková (32) veselky stále nedočkala. Povídá se, že už toho má dost a rozhodla se jednat. Jednou už se prý blondýnka ze seriálu Ulice se svým p
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
iluxus.cz
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
Už téměř 35 let představuje hodinářství Koscom synonymum pro spolehlivost a kvalitu v oblasti péče o hodinky, a to nejenom mechanické. S blížícími se oslavami výročí se vedení společnosti rozhodlo svo
Nepečený borůvkový cheesecake
nejsemsama.cz
Nepečený borůvkový cheesecake
Sladkost, kterou budete muset připravovat každou neděli. Ingredience: ● 130 g sušenek (Lotus, Club nebo Bebe) ● 60 g másla ● 500 g mascarpone ● 200 g sýru Philadelphia ● 200 g vysokotučné smetany ● 120 g moučkového cukru ● 200 g borůvek (nebo jiného bobulového ovoce) Postup: Rozdrťte sušenky. Můžete je dát do igelitového sáčku a paličkou je nadrtit nebo vám pomůže kuchyňský robot. Nadrobno
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
skutecnepribehy.cz
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina