Domů     Jiří Dvořák: Pomstychtivý stařík útočil kyselinou, nastražil bombu a zastřelil úřednici
Jiří Dvořák: Pomstychtivý stařík útočil kyselinou, nastražil bombu a zastřelil úřednici
22.4.2024

Na jedné straně je to inteligentní člověk. Na straně druhé jeho veškeré znalosti a zkušenosti přebíjejí emoce. Zloba, nenávist, touha po pomstě. A tak se jednoho dne vydá na vražednou výpravu. Má seznam smrti, který začne naplňovat.

Když se tento kluk narodí, dostává jméno a příjmení, které u nás má svého času kdekdo. Jmenuje se Jiří Dvořák. O jeho dětství a mládí se toho zatím ví pramálo. V 70. letech se má odstěhovat do Německa. Opustit bratra a matku.

Dva roky nato odlétá do Kanady, pak pro změnu do USA. Tam prý pracuje pro jednoho ze dvou největších světových výrobců letecké techniky. V 90. letech se však vrací zpátky do vlasti.

Zlé jazyky tvrdí, že za velkou louží „prošustroval“ spoustu peněz na burze, přišel o práci a domů se vrátil stejně chudý, jako když kdysi odjížděl. Bohatší je ovšem o znalosti a zkušenosti.

Vše začalo neopětovaným zájmem o kolegyni v práci. FOTO: Freepik
Vše začalo neopětovaným zájmem o kolegyni v práci. FOTO: Freepik

Zamiluje se do své kolegyně

Snaží se proto prorazit na českém trhu. Jednou nějakým speciálním programem, potom zase dalšími patenty. Podle jeho bratra trpí Dvořák jakýmsi bludem geniality. Cítí se prý nadřazený nad ostatními. S rodinou nevychází nejlépe. Vlastně spíš skoro vůbec.

Někdy v roce 2012 či 2013 si sežene nový „job“. V Odoleně Vodě nedaleko Prahy jej zaměstná největší letecký výrobce v Česku, firma Aero Vodochody. Muž dělá konstruktéra přípravků.

V práci se zakouká do kolegyně Michaely K. Přitom ji prakticky nezná. Nejprve jí píše zprávy plné romantických vyznání. Když na ně tahle vdaná matka dvou dětí nereaguje, přitvrdí. Píše samé vulgarity a výhrůžky.

A tím si srdce žádné ženy nezíská. Naopak.

Seznam smrti začíná

V roce 2015 se tak rozjede pomyslný vlak, který už nikdo nedokáže zastavit. Michaela hledá pomoc před Dvořákem u vedení. Ukazuje celou korespondenci. Vedení konstruktéra upozorňuje na jeho zcela nevhodné chování.

Možná i proto se v této době Dvořák pouští do sporu s vedením společnosti. Netrvá to dlouho a dostává výpověď. Je přesvědčen, že za všechno může Michaela. A tohle mu už nikdo nevyvrátí. Bývalý konstruktér jde ještě dál.

Začne bývalého zaměstnavatele pomlouvat, kudy chodí. Na internet dává videa na konto společnosti. Jsou plná hany a urážek. V roce 2016 žádá o podporu v nezaměstnanosti.

Úřednice, paní Lenka, mu ji nepřizná a vyřadí jej ze seznamu uchazečů o práci. Dvořák má v tu ránu dalšího nepřítele. Tuhle ženu! Vyhrožuje jí. Schytá za to pokutu.

Zločinec i jeho oběť pracovali ve stejné firmě. FOTO: DeeMusil / CC BY-SA 3.0.
Zločinec i jeho oběť pracovali ve stejné firmě. FOTO: DeeMusil / CC BY-SA 3.0.

Pár dnů před soudem to začne

Rok nato už stojí Dvořák před soudem. Jeho někdejší zaměstnavatel žádá spravedlnost. Nenechá se beztrestně urážet. A tak Dvořák dostává desetiměsíční podmínku a zákaz zveřejňovat další hanlivá videa a texty. To ale nedodrží.

V červnu 2017 je Dvořákovi schválena podpora v nezaměstnanosti a dostává doplatek 100 000 korun. Nad kdysi uznávaným mužem se stahují mračna. Svoji bývalou firmu stále uráží a pomlouvá, přes všechna varování a nové a nové šance.

A tak soudkyně nařídí na 28. června 2021 zasedání. Dvořákovi hrozí 10měsíční vězení. K tomu však nedojde. Tři dny před plánovaným stáním spouští tehdy 67letý muž učiněné peklo.

Polije ženu kyselinou

V pátek 25. června 2021 odpoledne přijíždí na kole k budově Aero Vodochody. V termohrnku má mít kyselinu sírovou o koncentraci 96 procent. Čeká na Michaelu. Jakmile ji zahlédne, zaútočí. Žena se stihne otočit, žíravina jí tak zasáhne nohy.

Dvořák z místa mizí, jeho první oběť skončí v nemocnici. Naštěstí přežije. Po útočníkovi začíná pátrat policie. Míří k němu domů. Do pronajatého bytu v pražské Libni.

To však ještě netuší, že má Dvořák problém i s Renátou K., majitelkou onoho bytu. Neplatil nájem a dostal výpověď. Před svým odchodem všechny místnosti totálně zdemoloval a do komory nainstaloval nástražný výbušný systém.

Když v sobotu policisté procházejí bytem, ozve se ohlušující rána. Jednomu z policistů poškodí exploze sluch, jinak se nikomu nic vážného nestane. Muži zákona se později sluch spraví.

Donést kamkoli kyselinu je celkem snadné. FOTO: Ondřej Mangl / CC / volné dílo
Donést kamkoli kyselinu je celkem snadné. FOTO: Ondřej Mangl / CC / volné dílo

Vraždí na úřadu práce

Policisté se marně snaží Dvořáka vypátrat. Jako by se do země propadl. Až v úterý 29. června o sobě dá vědět. A to tím nejhorším možným způsobem. Hodinu před polednem vchází do pobočky úřadu práce v Bělehradské ulici v centru Prahy.

Zaklepe na kancelář, v níž sedí matka dvou dětí Lenka. Žena, která mu nepřiznala finanční pomoc, když ji kdysi potřeboval. Úřednice otevře. Dvořák neřekne ani slovo. Několikrát vystřelí a pak odchází. Na místo se sjíždějí záchranáři.

Vážně zraněné oběti ale už nikdo nepomůže. Ještě téhož dne odpoledne policisté Dvořáka zatýkají. Po vraždě se sice převlékl, snažil se tak maskovat, bylo mu to ale pramálo platné.

Policejní zásah v Praze 2 po střelbě na Úřadu práce. FOTO: Albert Horáček. Creative Commons / CC SA 4.0
Policejní zásah v Praze 2 po střelbě na Úřadu práce. FOTO: Albert Horáček. Creative Commons / CC SA 4.0

Nenávidí opravdu hodně lidí

Pokud by však strážcům zákona proklouzl mezi prsty, útočil by nejspíš dál. Podle policie měl totiž jakýsi seznam smrti. Byla na něm jeho rodina, úředníci, bývalí kolegové, pracovníci orgánů činných v trestním řízení.

Dvořák se má nejprve přiznat a litovat pouze policisty, který to „schytal“ za majitelku bytu v Libni. Během následujících dní ale asi poněkud pookřeje. Když se rozhoduje o jeho vazbě, mluví jen o lidech, kteří se ho měli dotknout.

Říká, že je justice zkorumpovaná a vytřela si s ním otvor. Muž v taláru jej posílá do vazby. Při odchodu Dvořák ještě stihne počastovat státní zástupkyni výrokem: „Chcípni, ty ropucho.“

Do objektivů ukazuje prostředníčky

O rok později, 27. června 2022, vede Dvořáka eskorta k pražskému městskému soudu. Šedesátníkovi hrozí doživotí. Obžalovaný tvrdí, že je nevinný. A kdyby jeden nevěděl, co udělal, možná by mu to i uvěřil.

Šedovlasý vyhublý muž s brýlemi na očích, rouškou přes ústa. Zdá se, že by kuřeti neublížil. Jenže to se skutečně jenom zdá. Na otázku soudce, zda chce vypovídat, reaguje: „Tento soud drze pohrdá zákony, porušuje je.

Je to parodie.“ A v podobném duchu pokračují také další stání. Na přítomné novináře pořvává věty jako: „Jdi do prd***, ty zkur****ne.“ Do objektivů ukazuje prostředníčky. Dvořáka tak soudce opakovaně vykazuje z jednací síně.

Vrchní soud v Praze potvrdil vrahovi doživotní trest. FOTO: VitVit / CC BY-SA 4.0
Vrchní soud v Praze potvrdil vrahovi doživotní trest. FOTO: VitVit / CC BY-SA 4.0

Ve vězení stráví zbytek života

Znalci mluví o Dvořákovi jako o narcistním a paranoidním muži. Státní zástupkyně zase připomíná, že útoky předem plánoval.

Zbraň prý koupil už někdy v roce 2015. Když dá předseda senátu Kamil Kydalka obžalovanému prostor k závěrečné řeči, Dvořák pronese: „Pokud bych měl tomuto zkorumpovanému soudu přednášet svoji závěrečnou řeč, tak ta by měla jenom jednu větu.

Přednášet závěrečnou větu tomuto soudu je to samé, jako kdybych házel perly sviním.“ Kydalka zdůrazní, že takto se ve společnosti nikdo chovat nebude. A je jedno, kolik mu je let.

„Tohle se snad nedělo ani na Divokém západě,“ poukazuje soudce na Dvořákovy zločiny a pošle jej na doživotí za mříže. V prosinci 2022 tohle rozhodnutí zpečetí také Vrchní soud v Praze.

Foto: Foto: Viz popisky. Úvodní foto: Albert Horáček / Creative Commons / CC SA 4.0
Související články
Svět zločinu
Pedofil se ve věznici nedožil rána
Je to všemi milovaný a usměvavý chlapec. Má ale tu smůlu, že onoho dne narazí na lidskou zrůdu. Ta ho vezme k sobě domů. Jakmile se za nimi zaklapnou dveře, chlapce znásilní a ubodá bajonetem. Případ, který dodnes lidem z města Ostrov u Karlových Varů vhání slzy do očí. Sexuální deviant a pedofil tam podle […]
Svět zločinu
Tim Lambesis: Prosím, zabijte moji ženu!
Kromě skutečných fajnšmekrů se běžní milovníci tvrdé hudby někdy tak úplně nevyznají v jejích druzích. Zasvěceným je však jasné, že žánr zvaný metalcore spojuje prvky punku a metalu. A také moc dobře vědí, o kom je řeč, když se vysloví jméno kapely As I Lay Dying a jejího frontmana, zpěváka Tima Lambesise (*1980). Kapela se […]
Svět zločinu
Shelley Malil: Žárlivec s kuchyňským nožem
Jak velká je pravděpodobnost, že se hollywoodská hvězda stane z chudého chlapce z rybářské osady kdesi v jižní Indii? Malý Shelley Malil (*1964) se nemůže vynadívat na obrazovku jediné televize, kterou ve vesnici mají, a zapřísahá se, že se stane slavným hercem. Podaří se mu to, ale jednou se proslaví ještě něčím jiným. Mezi lékaři […]
Svět zločinu
Brutální mordy ve vesničce Klučov: Trojnásobného vraha chytili po letech díky DNA
Nevypadá  jako protřelý kriminálník. Připomíná spíš zmateného pijana po dlouhém flámu. Rozhodně nejde o žádného verbálního sprintera. Vyjadřuje se pomalu, zdlouhavě. Často se dívá kamsi do prázdna. Přesto čelí obvinění z brutální trojnásobné vraždy. Jaro roku 1990 je v plném proudu. Plnými doušky si ho užívají i obyvatelé malé obce Klučov na Kolínsku. Ve stavení […]
reklama
historie
Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
Elvis Presley nebyl jen hudebníkem, ale také filmovou hvězdou. Jeho písně a filmy ovlivnily generace a jeho jméno se stalo synonymem pro rock’n’roll. Podívejme se na jeho hudební a filmovou kariéru.   Roky 1968 až 1977 1977 jsou považovány za hvězdné období jeho pěvecké dráhy. Tehdy nahrává největší hity své hudební kariéry. Elvis Presley jen […]
Odkud pocházeli Hunové a proč se vydali na západ?
V roce 375 našeho letopočtu se před Evropou objevila hrozivá síla – Hunové, kteří svou zuřivostí a brutálností otřásli civilizací a vyvolali strach v srdcích lidí mnoha národů. Vpád Hunů byl jedním z nejvýznamnějších a nejpozoruhodnějších vojenských událostí v historii starověkého světa. Útok Hunů na Evropu je jednou z velkých hádanek v historii západní civilizace. […]
Vražda Johna Lennona: Nejdřív si přišel pro podpis, pak na něj namířil zbraň!
Jedna z největších legend hudebního nebe se stala obětí chladnokrevné vraždy. Hudebníka a spoluzakladatele skupiny The Beatles Johna Lennona zastřelil jeho fanatický fanoušek Mark David Chapman. Dne 24. srpna 1981 za to byl odsouzen k doživotnímu vězení. Co ho vedlo k hrůznému činu? Osmého prosince 1980 má přes sebou John Lennon náročný den. V jeho newyorském bytě ve slavném […]
Dětství božské MM: Otec neznámý, matka v depresích
Gladys Bakerová zabouchne dveře a zamkne je. „Neboj se, neboj, budeme spolu,“ uklidňuje tříleté děvčátko schované ve velkém pytli. Je to únos se vším všudy. Dítko v pytli není nikým jiným, než budoucím filmovým idolem. Matka se ji právě pokouší získat od pěstounky Idy Bolenderové zpět do své péče… Ida si s chatrnými dveřmi za […]
reklama
svět zločinu
Heparinový vrah poslal na onen svět sedm pacientů!
Pacient v bezvědomí tiše oddechuje. Nevnímá, že k němu právě přišel zdravotník a do kapačky mu cosi píchl. Je to heparin, snižující srážlivost krve. Brzy nato je na oddělení poplach. Muž silně krvácí. To už ale vrah leží doma s nohama na gauči.  Jen málokdo v České republice nezná jméno Petr Zelenka. Pokud si někdo […]
Charles Manson: Psychopatický vůdce sekty
Charles Manson byl charismatický, ale psychopatický vůdce sekty „Rodina“, která v 60. letech 20. století terorizovala Kalifornii. Manson byl zodpovědný za vraždu Sharon Tate a dalších devíti lidí a jeho zločiny dodnes šokují a fascinují svět. Mansonův život Charles Manson se narodil v roce 1934 v Cincinnati ve státě Ohio. Jeho matka byla prostitutka a […]
Pedofil Marc Dutroux: Osamělý muž toužil po náklonnosti dětí
Odhalení belgického pedofila, únosce a vraha Marka Dutrouxe patřilo ve své době k největším šokům v Evropě. Jeho případ je nejen odpudivým příběhem brutálního násilí, ale odhaluje i mnoho pochybení při vyšetřování. Belgický chlapec Marc Dutroux má od narození všechny podmínky k tomu, aby z něj vyrostl slušný člověk. Pochází z učitelské rodiny, kam se […]
Natascha Kampuschová: Příběh unesené dívky
Psychopat Wolfgang Priklopil ji unesl, když jí bylo pouhých deset let. Roky ji držel v temné kobce, bil ji a znásilňoval. Nataschu se mu přesto úplně zlomit nepodařilo a ona od něj po osmi a půl letech utekla. Co prožívala v domě svého únosce?  Je krátce po sedmé hodině ráno 2. března 1998 a desetiletá Natascha Kampuschová […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
enigmaplus.cz
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
Idstein je město v okrese Rheingau-Taunus v německé spolkové zemi Hesensko. V sedmnáctém století zde proběhl velký čarodějnický proces, který měl za následek desítky obětí. Až v roce 2014 byli poprave
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
epochanacestach.cz
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
Hrad přímo uprostřed města Česká Lípa býval kdysi od svého vzniku ve 13. století sevřen dvěma rameny řeky Ploučnice, a to ještě k jeho obraně přispívaly i okolní močály a bažiny. Lávka v oněch dobách sahala jen do půli řeky, pak už musela návštěva využít lodičku. Regulace řeky ve 20. století postupně odsoudila hrad k životu na suchu,
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
nasehvezdy.cz
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
Hvězda seriálu Ordinace v růžové zahradě Kateřina Brožová (56) přišla zkraje letošního roku o milovaného pejska Jordyho (†9). Když zrovna byla na dovolené na Maledivách, pejska nechala na hlídání v
Bez masa to nejde? Jde! Co radí vegetariáni?
panidomu.cz
Bez masa to nejde? Jde! Co radí vegetariáni?
Se sílícím trendem veganství a vegetariánství se stále častěji stává tématem, a to jak zastánců, tak i odpůrců jídelníčku bez masa, ústřední otázka: Jak důležité je vlastně maso pro naše zdraví? Žijeme v zemi s tradičně vysokou spotřebou masa. A také s tradičně vysokým výskytem rakoviny střeva a srdečně-cévními nemocemi jako nejčastější příčinou úmrtí, což
Toustový dort s okurkou
tisicereceptu.cz
Toustový dort s okurkou
Podávejte jej vychlazený. Třeba jako pohoštění pro milou návštěvu. Suroviny 12 plátků toustového chleba 5 velkých, natvrdo uvařených vajec 2 malá vařená slepičí nebo křepelčí vejce na ozdobu
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
nejsemsama.cz
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
Ten den jsem byl hodně unavený z práce a usínal za volantem. Najednou jsem nebyl v autě sám. Na zadním sedadle seděl kluk. Rozhodl jsem se sjet z hlavního silničního tahu mezi Hradcem a Pardubicemi a projet klidnou krajinou Polabí, zvlněnou jen sopečnou vyvřelinou kolem Kunětické hory. Blížil se podvečer. Mlžný opar se jako shluk průhledných mořských chaluh valil z polí přes
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
historyplus.cz
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
Japonský pilot má ze svého letounu obrovský rozhled. Pokud by se tu v nějaké zátočině schovávala spojenecká loď, není možné, že by ji nespatřil. Alespoň si to myslí. Bez povšimnutí přelétne i podivný malý ostrůvek při pobřeží Jávy. Netuší, že včera tu ještě nebyl. A třebaže se kus pevniny jako přebujelý ostrov jeví, ani zdaleka
Doplatila jsem na pomoc otci
skutecnepribehy.cz
Doplatila jsem na pomoc otci
Můj první muž byl omyl. Ostýchám se to přiznat jen proto, že máme děti. Musela jsem si ho vzít z vděku. On byl vyučený, já jsem měla vysokou školu. Nijak neopovrhuji lidmi s nižším vzděláním, leč s mužem jsme měli jiné zájmy, byli jsme jiné povahy. On byl výbušný, já klidná. Proč jsme se tedy brali, říkáte si?
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
21stoleti.cz
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
Když malé dítě nechce jíst neoblíbené jídlo, rodiče v České republice nejspíše řeknou: „Vzpomeň si na hladovějící děti v Africe a buď vděčný, že máš jiný osud než oni.“ V Japonsku se prý říká spíš
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
iluxus.cz
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
Vrcholným momentem 107. ročníku prestižního cyklistického závodu Gira d'Italia byla epická etapa, která se odehrála v italském Livignu. Tato sportovní událost, která se zapsala do paměti všech přítomn
Musely letušky na svatbu zapomenout?
epochalnisvet.cz
Musely letušky na svatbu zapomenout?
Chce létat. Pilotní licenci má, ale že by se usadila v kokpitu letadla, o tom si může nechat jen zdát. Americká společnost je ještě příliš konzervativní na to, aby tolerovala ženy-pilotky. Ellen Churchová se tak do letadla musí dostat jinak…   Vystudovala zdravotní školu. Ellen Churchová (1904–1965) nabízí své služby letecké společnosti Boeing Air Transport.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř