Domů     Jiří Dvořák: Pomstychtivý stařík útočil kyselinou, nastražil bombu a zastřelil úřednici
Jiří Dvořák: Pomstychtivý stařík útočil kyselinou, nastražil bombu a zastřelil úřednici
22.4.2024

Na jedné straně je to inteligentní člověk. Na straně druhé jeho veškeré znalosti a zkušenosti přebíjejí emoce. Zloba, nenávist, touha po pomstě. A tak se jednoho dne vydá na vražednou výpravu. Má seznam smrti, který začne naplňovat.

Když se tento kluk narodí, dostává jméno a příjmení, které u nás má svého času kdekdo. Jmenuje se Jiří Dvořák. O jeho dětství a mládí se toho zatím ví pramálo. V 70. letech se má odstěhovat do Německa. Opustit bratra a matku.

Dva roky nato odlétá do Kanady, pak pro změnu do USA. Tam prý pracuje pro jednoho ze dvou největších světových výrobců letecké techniky. V 90. letech se však vrací zpátky do vlasti.

Zlé jazyky tvrdí, že za velkou louží „prošustroval“ spoustu peněz na burze, přišel o práci a domů se vrátil stejně chudý, jako když kdysi odjížděl. Bohatší je ovšem o znalosti a zkušenosti.

Vše začalo neopětovaným zájmem o kolegyni v práci. FOTO: Freepik
Vše začalo neopětovaným zájmem o kolegyni v práci. FOTO: Freepik

Zamiluje se do své kolegyně

Snaží se proto prorazit na českém trhu. Jednou nějakým speciálním programem, potom zase dalšími patenty. Podle jeho bratra trpí Dvořák jakýmsi bludem geniality. Cítí se prý nadřazený nad ostatními. S rodinou nevychází nejlépe. Vlastně spíš skoro vůbec.

Někdy v roce 2012 či 2013 si sežene nový „job“. V Odoleně Vodě nedaleko Prahy jej zaměstná největší letecký výrobce v Česku, firma Aero Vodochody. Muž dělá konstruktéra přípravků.

V práci se zakouká do kolegyně Michaely K. Přitom ji prakticky nezná. Nejprve jí píše zprávy plné romantických vyznání. Když na ně tahle vdaná matka dvou dětí nereaguje, přitvrdí. Píše samé vulgarity a výhrůžky.

A tím si srdce žádné ženy nezíská. Naopak.

Seznam smrti začíná

V roce 2015 se tak rozjede pomyslný vlak, který už nikdo nedokáže zastavit. Michaela hledá pomoc před Dvořákem u vedení. Ukazuje celou korespondenci. Vedení konstruktéra upozorňuje na jeho zcela nevhodné chování.

Možná i proto se v této době Dvořák pouští do sporu s vedením společnosti. Netrvá to dlouho a dostává výpověď. Je přesvědčen, že za všechno může Michaela. A tohle mu už nikdo nevyvrátí. Bývalý konstruktér jde ještě dál.

Začne bývalého zaměstnavatele pomlouvat, kudy chodí. Na internet dává videa na konto společnosti. Jsou plná hany a urážek. V roce 2016 žádá o podporu v nezaměstnanosti.

Úřednice, paní Lenka, mu ji nepřizná a vyřadí jej ze seznamu uchazečů o práci. Dvořák má v tu ránu dalšího nepřítele. Tuhle ženu! Vyhrožuje jí. Schytá za to pokutu.

Zločinec i jeho oběť pracovali ve stejné firmě. FOTO: DeeMusil / CC BY-SA 3.0.
Zločinec i jeho oběť pracovali ve stejné firmě. FOTO: DeeMusil / CC BY-SA 3.0.

Pár dnů před soudem to začne

Rok nato už stojí Dvořák před soudem. Jeho někdejší zaměstnavatel žádá spravedlnost. Nenechá se beztrestně urážet. A tak Dvořák dostává desetiměsíční podmínku a zákaz zveřejňovat další hanlivá videa a texty. To ale nedodrží.

V červnu 2017 je Dvořákovi schválena podpora v nezaměstnanosti a dostává doplatek 100 000 korun. Nad kdysi uznávaným mužem se stahují mračna. Svoji bývalou firmu stále uráží a pomlouvá, přes všechna varování a nové a nové šance.

A tak soudkyně nařídí na 28. června 2021 zasedání. Dvořákovi hrozí 10měsíční vězení. K tomu však nedojde. Tři dny před plánovaným stáním spouští tehdy 67letý muž učiněné peklo.

Polije ženu kyselinou

V pátek 25. června 2021 odpoledne přijíždí na kole k budově Aero Vodochody. V termohrnku má mít kyselinu sírovou o koncentraci 96 procent. Čeká na Michaelu. Jakmile ji zahlédne, zaútočí. Žena se stihne otočit, žíravina jí tak zasáhne nohy.

Dvořák z místa mizí, jeho první oběť skončí v nemocnici. Naštěstí přežije. Po útočníkovi začíná pátrat policie. Míří k němu domů. Do pronajatého bytu v pražské Libni.

To však ještě netuší, že má Dvořák problém i s Renátou K., majitelkou onoho bytu. Neplatil nájem a dostal výpověď. Před svým odchodem všechny místnosti totálně zdemoloval a do komory nainstaloval nástražný výbušný systém.

Když v sobotu policisté procházejí bytem, ozve se ohlušující rána. Jednomu z policistů poškodí exploze sluch, jinak se nikomu nic vážného nestane. Muži zákona se později sluch spraví.

Donést kamkoli kyselinu je celkem snadné. FOTO: Ondřej Mangl / CC / volné dílo
Donést kamkoli kyselinu je celkem snadné. FOTO: Ondřej Mangl / CC / volné dílo

Vraždí na úřadu práce

Policisté se marně snaží Dvořáka vypátrat. Jako by se do země propadl. Až v úterý 29. června o sobě dá vědět. A to tím nejhorším možným způsobem. Hodinu před polednem vchází do pobočky úřadu práce v Bělehradské ulici v centru Prahy.

Zaklepe na kancelář, v níž sedí matka dvou dětí Lenka. Žena, která mu nepřiznala finanční pomoc, když ji kdysi potřeboval. Úřednice otevře. Dvořák neřekne ani slovo. Několikrát vystřelí a pak odchází. Na místo se sjíždějí záchranáři.

Vážně zraněné oběti ale už nikdo nepomůže. Ještě téhož dne odpoledne policisté Dvořáka zatýkají. Po vraždě se sice převlékl, snažil se tak maskovat, bylo mu to ale pramálo platné.

Policejní zásah v Praze 2 po střelbě na Úřadu práce. FOTO: Albert Horáček. Creative Commons / CC SA 4.0
Policejní zásah v Praze 2 po střelbě na Úřadu práce. FOTO: Albert Horáček. Creative Commons / CC SA 4.0

Nenávidí opravdu hodně lidí

Pokud by však strážcům zákona proklouzl mezi prsty, útočil by nejspíš dál. Podle policie měl totiž jakýsi seznam smrti. Byla na něm jeho rodina, úředníci, bývalí kolegové, pracovníci orgánů činných v trestním řízení.

Dvořák se má nejprve přiznat a litovat pouze policisty, který to „schytal“ za majitelku bytu v Libni. Během následujících dní ale asi poněkud pookřeje. Když se rozhoduje o jeho vazbě, mluví jen o lidech, kteří se ho měli dotknout.

Říká, že je justice zkorumpovaná a vytřela si s ním otvor. Muž v taláru jej posílá do vazby. Při odchodu Dvořák ještě stihne počastovat státní zástupkyni výrokem: „Chcípni, ty ropucho.“

Do objektivů ukazuje prostředníčky

O rok později, 27. června 2022, vede Dvořáka eskorta k pražskému městskému soudu. Šedesátníkovi hrozí doživotí. Obžalovaný tvrdí, že je nevinný. A kdyby jeden nevěděl, co udělal, možná by mu to i uvěřil.

Šedovlasý vyhublý muž s brýlemi na očích, rouškou přes ústa. Zdá se, že by kuřeti neublížil. Jenže to se skutečně jenom zdá. Na otázku soudce, zda chce vypovídat, reaguje: „Tento soud drze pohrdá zákony, porušuje je.

Je to parodie.“ A v podobném duchu pokračují také další stání. Na přítomné novináře pořvává věty jako: „Jdi do prd***, ty zkur****ne.“ Do objektivů ukazuje prostředníčky. Dvořáka tak soudce opakovaně vykazuje z jednací síně.

Vrchní soud v Praze potvrdil vrahovi doživotní trest. FOTO: VitVit / CC BY-SA 4.0
Vrchní soud v Praze potvrdil vrahovi doživotní trest. FOTO: VitVit / CC BY-SA 4.0

Ve vězení stráví zbytek života

Znalci mluví o Dvořákovi jako o narcistním a paranoidním muži. Státní zástupkyně zase připomíná, že útoky předem plánoval.

Zbraň prý koupil už někdy v roce 2015. Když dá předseda senátu Kamil Kydalka obžalovanému prostor k závěrečné řeči, Dvořák pronese: „Pokud bych měl tomuto zkorumpovanému soudu přednášet svoji závěrečnou řeč, tak ta by měla jenom jednu větu.

Přednášet závěrečnou větu tomuto soudu je to samé, jako kdybych házel perly sviním.“ Kydalka zdůrazní, že takto se ve společnosti nikdo chovat nebude. A je jedno, kolik mu je let.

„Tohle se snad nedělo ani na Divokém západě,“ poukazuje soudce na Dvořákovy zločiny a pošle jej na doživotí za mříže. V prosinci 2022 tohle rozhodnutí zpečetí také Vrchní soud v Praze.

Foto: Foto: Viz popisky. Úvodní foto: Albert Horáček / Creative Commons / CC SA 4.0
Související články
Svět zločinu
Zlikvidoval chicagského starostu Antonína Čermáka střelec najatý mafií?
Muži z ochranky amerického prezidenta mají napilno. Franklina D. Roosevelta odvádějí do bezpečí. On jim ale zkomplikuje práci. Otočí se a vidí, jak se tělo jeho přítele řítí k zemi. Okamžitě zastavují auto a jedou do nemocnice. V roli soudního vykonavatele českého přistěhovalce v americkém Chicagu Antonína Čermáka (1873–1933) rozčilují mafiánské korupční praktiky, které prorůstají městem. „Zbavíme úřady […]
Svět zločinu
Nejslavnější útěky z vězení: Od irské vzpoury po vrtulníkové lety
Útěk z Alcatrazu sice patří k nejznámějším, ale svět historie vězeňských útěků je plný ještě mnoha dalších, stejně neuvěřitelných příběhů. Od hromadných vzpour teroristů v Irsku, přes nepolapitelného britského krále útěků, až po dramatické úniky vrtulníkem. Projděte si s námi ty nejslavnější případy, které dokazují, že lidská touha po svobodě nezná hranic a lidská vynalézavost […]
Svět zločinu
Geniální plán útěku z Alcatrazu: Jak se z vysavače stala vrtačka a z pláštěnek člun
Útěk z Alcatrazu nebyl jen o odvaze, ale především o neuvěřitelné vynalézavosti a precizním plánování. Představte si, jak se z příborů a vysavače stala vrtačka, a z obyčejných pláštěnek plnohodnotný člun. Tento článek vás provede zákulisím příprav na legendární únik, ukáže, jak vězni překonávali zdánlivě nepřekonatelné překážky a jak jim k tomu pomohl dokonce i […]
Svět zločinu
Alcatraz: Nepochopitelný únik, který otřásl nejslavnější věznicí
Věznice Alcatraz, symbol nepřekonatelné bezpečnosti, byla v roce 1962 svědkem jednoho z nejpozoruhodnějších útěků v historii. Frank Morris a bratři Anglinovi, vyzbrojení důmyslným plánem a neobyčejnou vynalézavostí, zmizeli bez stopy. Přežili mrazivé vody Sanfranciského zálivu, nebo je oceán pohltil navždy? Pojďme se podívat na detaily tohoto šokujícího útěku, který dodnes dráždí fantazii. Je úterý 12. […]
reklama
historie
Jak se mění výroba knih: Od řemesla k průmyslu
„Kniha je živý tvor,“ říká starý knihař a jemně přejíždí rukou po hřbetu vázané bichle. Ještě v 18. století by měl naprostou pravdu. Každá kniha je tehdy jedinečný originál, vzniká pomalu a s pečlivostí – list po listu, steh po stehu. Knižní blok a desky se vyrábějí společně, vše drží pohromadě jako celek. Až potom […]
Vražda římského císaře Caliguly byla pomstou za jeho zvrhlosti a posměšky
Po necelých čtyřech letech Caligulovy vlády se z Říma vytratila pohoda, která tu dříve panovala. Každý se bojí, co přinese následující den. Jejich zvrhlému vládci Caligulovi není nic svaté. Klidně se vrhá na ženy senátorů, a to i v přítomnosti jejich manželů. Římský císař Caligula (12–41 n. l.) sebejistě prohlašuje, že každá římská žena je […]
Mongolská armáda Čingischána: Velitel neodměňuje podle rodového původu, ale zásluh
Z někdejších přátel Čingischána a Džamuchy se stali nepřátelé. Džamuchův bratr ovšem jednoho dne odvedl Temüdžinově družině koně. Čingischánova pomsta na sebe nenechala dlouho čekat a zloděj byl zabit. To se stalo poslední kapkou ke konci jejich přátelství. Někdejší přítel Ďžamucha proti němu poslal armádu o 30 000 bojovnících. K boji došlo u Dalan-baldžutu. Přesila se stala […]
Národní muzeum: Sbírky dodá šlechta, pozemek městská rada
Ulice opanují tanky a střelba je slyšet na každém rohu. Kalendář tehdy ukazuje srpen 1968 a Československo zažívá jeden z nejtěžších dnů v historii. Škodě neujde ani Národní muzeum, které si údajně vojáci spletou s budovou Československého rozhlasu. Dnes budova zdobí Václavské náměstí, v minulosti Národní muzeum, které je založeno v roce 1818, prožije turbulentní období. Zvládne to s odřenou fasádou […]
reklama
svět zločinu
Anežka Hrůzová: Vražda, která otřásla Vysočinou a rozpoutala hilsneriádu
Před 125 lety změnila tragická událost na Vysočině osud mladé švadleny a celé země. Vražda Anežky Hrůzové se stala rozbuškou protižidovské hysterie, která vstoupila do dějin jako hilsneriáda. Přes obvinění a odsouzení Leopolda Hilsnera zůstává případ dodnes obestřen tajemstvím a mnoha nesrovnalostmi. Kdo doopravdy zabil Anežku Hrůzovou a co se vlastně stalo onoho aprílového dne […]
Zločin na svatbě: Makedonského krále Filipa probodl člen jeho stráže
Zatímco Alexandr Makedonský v pouhých 16 letech porazí společně s Hefaistonem kmen Madeirů, jeho otec Filip slaví veselku. Chrabrý syn se vrátí z bojů rovnou do víru oslav. „Jez a pij můj milý statečný synu na moji počest,“ vyzve otec makedonský král Filip (kolem 382–336 př. n. l.) vítěze. Jenže Alexandr se může přeskočit vzteky. Filip zapudil […]
Případ Anežky Hrůzové: Nová svědectví a zpackané vyšetřování
Vražda Anežky Hrůzové z roku 1899 není jen historickou událostí, ale dodnes živou kauzou plnou otazníků. Zpackané vyšetřování, podezřelé okolnosti nálezu těla a zamlčené stopy vrhají stín na celou kauzu. Může se po více než století ukázat, že vrah byl někdo úplně jiný, než ten, kdo za zločin zaplatil? Nahlédněme pod pokličku jedné z nejkontroverznějších […]
Dunbar Armored: Třicetiminutová loupež a její dlouhé stíhání
V roce 1997 se v Kalifornii odehrála jedna z největších loupeží hotovosti všech dob. Zloději ukradli rekordní množství peněz z bezpečnostní společnosti Dunbar Armored. Jak se jim to podařilo a co vedlo k jejich dopadení? V roce 1997 ukradli zloději za pouhou půlhodinu rekordní množství hotovosti na pobočce společnosti Dunbar Armored, která se specializovala na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz