Domů     Krutý omyl Spojenců: Mohly za nálet na Prahu rozmary počasí?
Krutý omyl Spojenců: Mohly za nálet na Prahu rozmary počasí?

Pražskými ulicemi zazní krátce po poledni 14. února 1945 ostrý hvizd sirén. „Honem do krytu,“ vykřikne muž jdoucí po dnešním Palackého mostě a strhne k sobě manželku.

Než ale stihnou doběhnout alespoň na nábřeží, obrovská tlaková vlna je smete rovnou do Vltavy.

Ve 12,20 středoevropského času přilétá nad pražské čtvrti Radlice a Smíchov 62 amerických bombardérů. Míří směrem k Vinohradům, Novému Městu, Vršovicím, Nuslím a Žižkovu.

Smrtonosný náklad 152,5 tun pum ze svých útrob svrhávají na město, nad nímž se vzápětí ozývají mohutné detonace. V závěsu za nimi vyšlehnou do vzduchu plameny.

„…díval jsem se na zem, když jsme bombardovali, a porovnával jsem, co jsem viděl, se snímky města, které jsme před touto misí dostali.

Zpozoroval jsem, že se řeka od severu stáčí v poněkud jiném úhlu,“ vzpomíná jeden z palubních navigátorů, Američan Ralph McIntyre. V tu chvíli začíná pochybovat:

„Nespletli jsme si cíl?“ Nepočítáme-li tenhle rozdíl, Drážďany s Prahou se sobě z té výšky neuvěřitelně podobají…

Emauzský klášter po náletu. FOTO: JUDr. Jaroslav Lašťovka/Creative Commons/CC BY 3.0
Emauzský klášter po náletu. FOTO: JUDr. Jaroslav Lašťovka/Creative Commons/CC BY 3.0

Nečekaný šok

Účastníci spojenecké letecké mise po přibližně pěti minutách úspěšného bombardování obracejí svoje letouny a míří zpátky na základnu v britském Nuthampsteadu.

Z obrovské výšky 20 tisíc stop (cca 7 km) nad zemí a vzdálenosti 90 mil (135 km) od města stále vidí obrovský sloupec stoupajícího kouře. Za sebou zanechávají zkázu. Lidí se zmocňuje panika. Mnozí Pražané si na houkání sirén zvykli a neberou ho příliš vážně.

Teď najednou prožívají šok. Jak to dopadlo? Nejvíce bomb schytaly Vinohrady: zničily 21 a poškodily 1137 domů. Konečné účtování v celé Praze potvrdilo 38 zničených a 2607 poškozených budov, zemřelo 701 obyvatel a 1184 bylo zraněno.

Proč k bombardování vůbec došlo? „V době náletu na Prahu se v hlavním městě prakticky nenacházely žádné bojové jednotky Luftwaffe,“ uvádí publicista Michal Plavec o případných cílech útoku.

Luftwaffe proto nemohla vstříc americkým bombardérům poslat ani jeden svůj stroj.

„V době útoku německý Flak (protiletadlový kanón – pozn. red.) chránil pouze bezprostřední okolí Pražského hradu, pražská letiště a hlavně vysočanské a libeňské továrny,“ doplňuje Plavec dobový obrázek. Praha se tváří v tvář americkým strojům neměla šanci bránit.

Další pohled na zničené Emauzy. FOTO: JUDr. Jaroslav Lašťovka/Creative Commons/CC BY 3.0
Další pohled na zničené Emauzy. FOTO: JUDr. Jaroslav Lašťovka/Creative Commons/CC BY 3.0

Město určené k likvidaci

Jaké bylo pozadí útoku? Začátkem února 1945 žádá velení sovětských jednotek Američany, zda by mohli svými bombardéry zaútočit na Drážďany. Snaží se totiž překročit řeku Odru a další německé posily by mohly jejich úspěchy zhatit.

Pokud ale shoří významný německý železniční uzel, nebude se už čeho bát. USAAF (americké letectvo) společně s RAF (britské královské letectvo) jejich přání splní a postarají se o úplnou likvidaci pulsujícího centra na Labi.

Ortel smrti podle posledních výsledků bádání čekalo 18–25 tisíc civilistů. 14. února 1945 slaví američtí piloti svátek svatého Valentýna. Tentokrát ale nebudou posílat zamilovaná přáníčka svým manželkám, snoubenkám a milenkám.

Naopak, letecké pevnosti 91. a 398. bombardovací skupiny se chystají rozdat mnohem nebezpečnější „dopisy“ plné zápalných bomb.

Během tří dnů, 13. – 15. února 1945, se do říšského vzdušného prostoru vysílají čtyři letecké svazy se 1337 bombardéry typu B-24 Liberator a B-17 Flying Fortress a 962 stíhačkami North American P-51 Mustang a Republic P-47 Thunderbolt.

V jejich letových rozkazech jsou uvedeny jako hlavní cíl Drážďany, případné náhradní cíle Saská Kamenice (Chemnitz) a Kassel.

Tak vypadá emauzský klášter dnes. FOTO: Karelj/Creative Commons/Public Domain
Tak vypadá emauzský klášter dnes. FOTO: Karelj/Creative Commons/Public Domain

Čáru přes rozpočet udělá vítr

Už při přeletu nad Nizozemím se ale situace komplikuje. „Mojí jedinou vzpomínkou na drážďanskou misi je, že jsme se dostali z kurzu. Vítr byl neuvěřitelně silný, a proto letový plán nebyl k použití.

Brzy jsme přišli o radar a ztratili většinu orientačních bodů,” vrací se ke svým zážitkům hlavní navigátor Harold Brown. „Nemohl jsem identifikovat cíl, protože jsem ho neměl na mapách,“ pokračuje omluvně. Na situaci si stěžují i ostatní.

Hlavní radarový operátor Donald MacPherson, který seděl ve stejném letadle jako Brown, poznamenává, že šlo o jeho jedinou misi, kdy měl radar poruchu.

„Vím naprosto jistě, že chyba o 65 mil (104 km) se nemohla nikdy stát, pokud by radary fungovaly.“ Na počasí nadává i McIntyre:

„Jakmile jsme vystoupali do výšky, kterou jsme měli udržovat až k cíli, zjistil jsem, že je venku tak malá viditelnost, že se nemohu orientovat podle země a nemohu zjistit skutečný směr a rychlost větru – klíčové faktory k tomu, abych přesně zaměřil polohu.”

Jeden z mnoha pomníků obětem náletu. FOTO: ŠJů, Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Jeden z mnoha pomníků obětem náletu. FOTO: ŠJů, Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Když radar přestane poslouchat

Radary na vedoucím letadle nepracují a Brown proto posílá McIntyrovi rádiové depeše, s prosbou zda může určit polohu svého letadla. Ten podle původních údajů o rychlosti a síle větru usuzuje, že se odchýlili asi 50 mil jižně od kurzu, za přesnost ovšem neručí.

Mezitím začne znovu fungovat radar a Brown konečně hlásí, že našel cíl. Rozmyslí si to i rozmarné počasí. Ještě než létající pevnosti shodí svůj náklad, mraky se rozestoupí.

„Všichni, co jsme se vrátili na základnu, si mysleli, že jsme skutečně nalétávali na Drážďany,“ doplňuje McIntyre. V okamžiku, kdy dostanou do ruky ponáletové fotografie, ale vidí chybu: „Skutečně jsme se nacházeli asi padesát mil jižně od kurzu.

Radar, jakmile začal znovu fungovat, patrně zachytil Plzeň a Prahu místo Saské Kamenice a Drážďan, které se nacházejí v relativně stejné pozici.“

Musela se stát chyba?

Podle výpovědi Nunzia Addabba, navigátora dalšího z letounů, ale zřejmě k ničemu nemuselo dojít. „Vím určitě, že vítr mohl mít rychlost kolem sta mil za hodinu,“ tvrdí přesvědčivě. „Také jsem si myslel, že se nacházíme mimo stanovený kurz.

Bohužel, nebyli jsme vedoucím letadlem, takže jsme museli uposlechnout rozkazu Následuj vedoucího.“ Addabbovi se podařilo vypočítat polohu a předat ji vedoucímu letadlu. K opravě kurzu ale nedojde.

„Netuším, zda jsem byl jediným navigátorem, který hlásil navigační chybu. Ale co vím naprosto přesně, že nikdo z velících důstojníků mi nepoděkoval za to, že jsem měl pravdu,“ dodává zklamaně.

Kdyby velitelé 398. bombardovací skupiny vzali v úvahu zprávy navigátorů o odklonu z kurzu a věnovali více času snaze ho opravit, k osudnému omylu nejspíš vůbec nemuselo dojít.

Na odchylku totiž upozorňoval nejenom Addabbo, ale i další navigátor Robert H. Friedman. I on požádal pilota svého letounu, aby poslal posádce vedoucího bombardéru hlášení o chybě.

Jako odpověď ale dostal zprávu, že je prý „šílenější než peklo.“ Situaci bohužel nahrávala sebestřednost velitele podplukovníka Ensigna, který zřejmě byl přesvědčený o své naprosté neomylnosti.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: JUDr. Jaroslav Lašťovka/Creative Commons/CC BY 3.0
Související články
Záhady a tajemství
Kurt Cobain: Smrt legendy zahalena tajemstvím
Slavný frontman Nirvany, ikona grungeové hudby, tragická smrt ve 27 letech. Kurt Cobain, další z řady hvězd, které navždy zhasly v nejkrásnějším věku. Kurt Cobain (1967–1994) Kdo to byl: frontman, zpěvák, kytarista a skladatel písní skupiny Nirvana Kdy zemřel: 5. dubna 1994 Příčina smrti: průstřel hlavy brokovnicí, měl v sobě přitom smrtelnou dávku heroinu Frontman, […]
Záhady a tajemství
Utajované UFO v Polsku?
Polské radarové stanice zachytily 23. ledna 1959 ve 4.32 hodin ráno formaci několika neznámých letících objektů. Záhadná tělesa se pohybovala skutečně neobvykle rychle a navíc ve velké výšce… Výhrůžky očitým svědkům? Jeden z cizích objektů byl velice pravděpodobně sestřelen polskou protivzdušnou obranou. Po zásahu se měl údajně zřítit do moře nedaleko pobřeží v přístavu v […]
Záhady a tajemství
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Záhady a tajemství
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
reklama
zajímavosti
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
reklama
zajímavosti
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kde leží hrob abatyše Mlady?
historyplus.cz
Kde leží hrob abatyše Mlady?
Archeologové důkladně prozkoumávají ostatky, vyzvednuté z hrobu č. 110 na pohřebišti svatojiřského kláštera na Pražském hradě. Dlouhá léta se vědci domnívali, že patří abatyši Anežce Přemyslovně, nevlastní sestře Přemysla Otakara I., která zemřela roku 1228. Teď se ale zdá být všechno jinak… Datování kosterních ostatků, odhalených v hrobě č. 110, určuje, že jejich majitel či
Záhada mých skvrn na rukou
skutecnepribehy.cz
Záhada mých skvrn na rukou
Od dětství jsem trpěla záhadnou nemocí. Nikdo mi nedokázal pomoci. Až minulý život ukázal příčinu. Prvně se mi to stalo jako miminku a s naprostou pravidelností se ten nevysvětlitelný „problém“ opakoval každý rok – vždy ve stejném období. Tu záhadnou nemoc nedokázal nikdo nikdy rozluštit, až do mých třiatřiceti let. Do roka a do dne V čem spočívala ta
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
nejsemsama.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Milionářské sny o medu
iluxus.cz
Milionářské sny o medu
Milionáři často dostanou, co chtějí, a Sir Jim Ratcliffe, spolumajitel Manchester United, je toho dokonalým příkladem. Po osmnáctiměsíčním boji o plánování vyhrál spor se sousedem ohledně úlů a teniso
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
enigmaplus.cz
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
Obec Vranová Lhota leží v údolí říčky Třebůvky v okrese Svitavy. V obci stojí tvrz, o níž první písemná zmínka pochází z roku 1406. Jedná se o původní středověkou stavbu s gotickou a renesanční přesta
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
21stoleti.cz
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
Podle nové, dosud nerecenzované studie získal virus ptačí chřipky, který momentálně šíří mléčnými farmami ve Spojených státech, desítky nových mutací. A to včetně těch, které jej mohou učinit schopněj
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Je zamilovaný do Kohoutové?
nasehvezdy.cz
Je zamilovaný do Kohoutové?
Někdy se stává, že se do sebe během natáčení zamilují dva herečtí kolegové. Možná je to i případ Bereniky Kohoutové (33) a Filipa Blažka (50), kteří hrají zamilovanou dvojici v seriálu Jedna rodina.