Domů     Gynekolog: Ženy s přemírou testosteronu trápí zvětšený klitoris, nadměrné ochlupení i cukrovka
Gynekolog: Ženy s přemírou testosteronu trápí zvětšený klitoris, nadměrné ochlupení i cukrovka
21.4.2023

Hrubší hlas, akné, nadměrné ochlupení v oblasti obličeje, břicha či hrudníku nebo také vyšší riziko rozvoje cukrovky druhého typu. To vše jsou možné problémy žen, které se potýkají se zvýšenou hladinou testosteronu v organismu. Proč tento stav vlastně vzniká?

Dá se nějak řešit? A kolik testosteronu v ženském těle je „tak akorát“?

Mezi lidmi panuje mylné přesvědčení, že je testosteron doménou výhradně mužů. V mírných hladinách se ale vyskytuje i u žen. Ve větších způsobuje komplikace. Foto: Shutterstock
Mezi lidmi panuje mylné přesvědčení, že je testosteron doménou výhradně mužů. V mírných hladinách se ale vyskytuje i u žen. Ve větších způsobuje komplikace. Foto: Shutterstock

Už ve školních lavicích se většina z nás dozvěděla, že ženy mají hormony estrogen a progesteron, zatímco u mužů dominuje testosteron. Zdaleka to však není tak jednoduché. I v mužském těle totiž pracuje ženský hormon, u žen zase ten mužský. Klíčovým pojmem je v tomto případě míra.

Ženy testosteron potřebují, klíčové je však jeho množství

Pokud má totiž žena testosteronu tak akorát (uvádí se hodnoty od 15 do 70 nanogramů na decilitr krve), pomáhá jí například stimulovat sexuální touhu, soutěživost, podílí se na tvorbě svalové hmoty, regulaci tělesného tuku nebo třeba podporuje udržování normální hladiny glukózy v krvi.

Problém nastává v okamžiku, kdy hladina testosteronu nadměrně vzroste. „Mezi nejčastější symptomy zvýšené hladiny testosteronu u žen patří akné, nepravidelná menstruace a s ní související snížená plodnost či třeba nadváha.

Řada studií také poukazuje na provázanost se zvýšeným rizikem cukrovky druhého typu či kardiovaskulárních chorob,“ objasňuje renomovaný gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan.

Gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan. Foto: Archiv
Gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan. Foto: Archiv

Mezi další komplikace, které těmto ženám znesnadňují život, patří nadměrný růst ochlupení v oblasti obličeje, hrudníku, zad či břicha, padání vlasů, zvětšený klitoris nebo hlubší hlas.

Mezi důsledky, které nejsou viditelné na první pohled, pak můžeme zařadit třeba výraznou soutěživost, zvýšenou chuť na sex, energičnost, dravost, vyšší míru agresivity či sklon k rizikovému chování.

To vše má samozřejmě neoddiskutovatelný dopad nejen na fyzické, ale také psychické zdraví ženy.

Syndrom polycystických ovarií, genetické faktory, obezita? Příčin je několik

Faktorů, které mohou zapříčinit nadbytek testosteronu v ženském těle, je několik. Jedním z nejčastějších je takzvaný syndrom polycystických ovarií (PCOS).

Předpokládá se, že u postižených žen vylučuje hypofýza více takzvaného luteinizačního hormonu a méně folikostimulačního hormonu, než je tomu u zdravých žen.

„Nastalá nerovnováha následně stimuluje produkci mužských pohlavních hormonů ve vaječnících, kde je jich poté nadbytek.

To postupně vede k poruchám menstruačního cyklu, silné bolestivé menstruaci či nadváze až obezitě, při které je tuková tkáň soustředěna zejména v oblasti pasu,“ vysvětluje MUDr. Pavel Turčan.

Dalším rizikovým faktorem je právě zmiňovaná obezita, v jejímž důsledku tělo ženy produkuje nadmíru hormonů a zvyšuje hladinu inzulínu, což dále stimuluje produkci mužského hormonu.

Pominout samozřejmě nemůžeme ani genetické faktory (třeba poruchu nadledvin či hypofýzy) nebo přílišnou konzumaci potravin, které tvorbu testosteronu podporují. Mezi takové se řadí třeba masné výrobky, vejce nebo luštěniny.

Nicméně v tomto případě se jedná spíše o okrajovou záležitost a není třeba se obávat, že vám míchaná vajíčka k snídani či steak k obědu rozhodí hladiny hormonů. Problematické je, stejně jako u mužů, užívání anabolik.

Steroidní hormon testosteron se řadí do skupiny tzv. androgenů, tedy skupiny mužských pohlavních hormonů. Foto: Pixabay
Steroidní hormon testosteron se řadí do skupiny tzv. androgenů, tedy skupiny mužských pohlavních hormonů. Foto: Pixabay

Jezte sóju, špenát a mátu

Absolvovali jste vyšetření krve, které potvrdilo, že se vaše tělo potýká s vyšší hladinou testosteronu? Není třeba si zoufat, tento problém má celou řadu možných řešení. Obecně se doporučuje se v první řadě zaměřit na životosprávu.

Zařaďte do jídelníčku více vlákniny, zdravých tuků z avokáda či oliv, lněné semínko a přidejte zelený čaj. Ten obsahuje flavonoidy, které mohou pomoci regulovat hormonální hladiny.

Špenát a brokolice jsou zase bohatým zdrojem látek, které pomáhají snižovat produkci testosteronu. Výborným pomocníkem se podle některých studií ukázala být i máta. Zároveň je vhodné konzumovat potraviny, které pomáhají zvyšovat produkci ženských hormonů. Dejte si ke svačině jablko či třešně a k obědu sóju.

Testosteron dodává energii, zajišťuje reprodukci, buduje svaly, podporuje soutěživost. Foto: Pixabay
Testosteron dodává energii, zajišťuje reprodukci, buduje svaly, podporuje soutěživost. Foto: Pixabay

Pokud špenátu, brokolici nebo sóji právě dvakrát neholdujete, ale chcete mít jistotu, že tělu vhodné látky dodáváte v dostatečném denním množství, zkuste se poohlédnout po přírodních preparátech typu Sarapis Soja s obsahem včelí mateří kašičky a fytoestrogenů, které se podobají ženským hormonům estrogenům.

Jestli se však potýkáte se skutečně výraznými fyzickými či psychickými obtížemi, je určitě namístě poradit se o dalším možném postupu s lékařem. V takových případech se obvykle předepisují antikoncepční pilulky, glukokortikoidy nebo třeba látka metformin.

Foto: Shutterstock, Pixabay, Archiv
reklama
Související články
Věda a technika
Cesta k proslulým motorkám začala u ručních granátů
Jak se zrodila Jawa? Každý si pod tímto slovem představí motocykly, ale tak jednoduché to nebylo. Možná vás tolik nepřekvapí, že na začátku byla zbrojní výroba. Podnikatel František Janeček (1878–1941) vyrábí v roce 1922 ve své pražské zbrojovce ruční granáty. Autorem jejich konstrukce je přitom on sám. Kromě toho se soustředí také na produkci kulometů. Brzy […]
Věda a technika
Měsíc: Ráj pro těžaře!
Dlouhou dobu byl Měsíc pro lidstvo jen na míle vzdálenou stříbrnou koulí na obloze. Jenže pak Neil Armstrong 21. července 1969 udělá „malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo“ a od té chvíle začne být tato jediná známá přirozená družice Země vcelku lákavou destinací. K tomu, aby se na Měsíc přestěhoval člověk natrvalo, vede […]
Věda a technika
Podzimní rovnodennost: Nejmagičtější okamžik roku!
Poznačte si datum 23. září, čas 8:50. Tehdy dojte k výjimečné chvíli! Slunce se dostane do takové pozice vůči Zemi, že severní i jižní polokouli bude osvěcovat naprosto stejně. Den i noc také obdaří stejnou dobou vlády. Spravedlivý den se jmenuje… podzimní rovnodennost! Když strážce podsvětí Hádes unese krásnou Persefonu, její matka Déméter to neunese. […]
Věda a technika
Zabijáci plazí říše: 5 nejjedovatějších hadů světa
Jací hadi jsou nejjedovatější – a jak je možné, že mají na svědomí relativně málo životů? Co se děje s člověkem po uštknutí? A vážně dokáže had jediným kousancem zabít slona?   Zmije paví: Největší zabiják lidí? Na iráckou část Arabské pouště padla noc. Čtveřice mužů se vrací domů, na hlavách mají tradiční kostkovanou tkaninu […]
reklama
lifestyle
Premiéry hudebních kusů napomáhaly k revoluci a způsobovaly skandály
Římské divadlo Teatro Argentina uvádí 20. února 1816 premiéru opery Lazebník sevillský od italského skladatele Gioacchina Rossiniho. Během představení však spousta diváků syčí a píská, čímž dává najevo svoji nespokojenost. Úspěchu se Rossini dočká až později. Když v roce 1814 pobývá německý hudební skladatel Carl Maria von Weber v českých lázních Libverda, nedaleká rokle ho prý inspiruje […]
Hudební géniové: Citliví, závistiví i toporní
Třebaže je rakouský skladatel Franz Schubert (1797–1828) neuvěřitelně pracovitý, nikdy se mu nepodaří se finančně zajistit. Po celý život musí proto spoléhat na pomoc svých příbuzných, přátel a obdivovatelů. Se Schubertovým dílem se začíná veřejnost seznamovat teprve v posledních letech jeho krátkého života. Francouz Hector Berlioz (1803–1869) ve své umělecké tvorbě dokonale vystihuje pojem romantický umělec. […]
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
Komteska skrz zdobenou škrabošku znuděně pokukuje po královském páru. Přemýšlí, kolik peněz musely stát královniny šperky. Na pohyb se příliš nesoustředí. Její tanečník se jí dvakrát nezamlouvá, ale tenhle večer s ním musí vydržet. Bohužel jde zrovna o nejdelší tanec plesové historie – 16 figur se střídá v nekonečném reji více jak hodinu!     […]
Počátky líčení: Líbit se chtěly už starověké Egypťanky, zlatou éru přinesla renesance
Zelenočerně nalíčené oči dominují tvářím Egypťanek. Na plochu celého horního očního víčka si nanášejí zelený malachitový prášek, tedy uhličitan měďnatý. Kolem oka vytvářejí silné linky černidlem, které se skládá z rozdrceného uhličitanu olovnatého spojeného s dalšími přísadami kvůli roztírání. Stejné černidlo používají i na řasy a obočí. Líčení, jež vypadá hodně výrazně, má i svůj praktický význam. […]
zajímavosti
První obchodní styky dávných obyvatel Čech: Frčely hlavně korálky
České země jako izolovaná kotlina skrytá za horami a v lesích? Taková představa je skutečně velice naivní. Obchodní styky s okolím se zde pěstovaly už v dobách před naším letopočtem. Ačkoliv by to mnozí vás jistě neřekli, už tehdy prodej a koupě čile kvetla. Na našem území se obchodovalo už dávno před příchodem Slovanů, kteří do české kotliny […]
Baobaby: Stromy, které hubnou
Jejich jméno pravděpodobně pochází z arabštiny, ale najdeme je hlavně v Africe a na Madagaskaru, kde jsou pro tamní obyvatele léčivou dřevinou, tématem legend i předmětem uctívání. Věří například, že pokud utrhnou květ baobabu, sežere je lev. Ale pokud se napijí vody, kde byla namočena jeho semena, uchrání je to před útokem krokodýla. Tyto neobyčejné […]
Léčivá síla bylinek: Jak naši předci léčili nachlazení, horečku, černý kašel či chřipku?
Na přelomu 19. a 20. století bylo lékařů pomálu, a jejich služby byly navíc drahé. Není proto divu, že se zejména chudí spoléhali na rady babek kořenářek, které k léčbě nemocí využívaly hlavně sílu bylinek. Jaké rostliny či jiné dostupné suroviny tedy sloužily k léčbě nemocí? Co zabíralo na úrazy a zhmožděniny? A jakou roli […]
Neuvěřitelné bylinky Česka a Slovenska: Kokoška pastuší tobolka
V naší přírodě se nachází více jak 280 druhů léčivých rostlin. Nazýváme je bylinami a staly se zdrojem léčivých tzv. biologicky aktivních látek. Patří mezi ně i kokoška pastuší tobolka. I v jejím případě ale platí osvědčené rčení, „všeho s mírou“.     Pokud byste chtěli kokošku pastuší tobolku (Capsella bursa-pastoris) vyzkoušet vnitřně, s množstvím to určitě […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
epochalnisvet.cz
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
K potemnělému svatostánku se blíží další poutníci. Od úst jim přitom stoupají obláčky páry. V kalendáři je totiž 13. leden a venku mrzne, jako když praští. Ve čtyři hodiny ráno je přesto bazilika v se
Pardubický kraj: Tipy na výlety pro všechny!
epochanacestach.cz
Pardubický kraj: Tipy na výlety pro všechny!
Pokud by vás náhodou v tomto krásném kraji nezlákal hrad na Kunětické hoře (viz úvodní foto), máme tu pro vás řadu dalších tipů! Jako první tip na výlet je tento – zkuste navštívit nový židovský hřbitov v Pardubicích.  Je součástí Centrálního hřbitova, který naleznete v ulici K Židovskému hřbitovu. Ačkoli k založení došlo již roku 1883, je
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
21stoleti.cz
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
Paleontologové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy s kolegy popsali v jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů trilobita starého 465 milionů let se zachovaným obsahem trávicí soustavy. Ta
Záhadné kubánské útoky opět v akci: Neznámá zbraň udeřila přímo v Bílém domě!
enigmaplus.cz
Záhadné kubánské útoky opět v akci: Neznámá zbraň udeřila přímo v Bílém domě!
Federální úřady vyšetřují nové případy tzv. havanského syndromu. Záhadné onemocnění způsobuje řadu závažných příznaků včetně poškození mozku. Má se za to, že jej způsobuje dosud neznámá zřejmě akustic
Horor na irském venkově: Ďábla odhalili, když hráli karty!
enigmaplus.cz
Horor na irském venkově: Ďábla odhalili, když hráli karty!
Říká se, že ten, kdo chce neznámého člověka správně odhadnout, podívá  se mu na boty. Jejich kvalita, čistota o každém mnohé napovídá. Zároveň si můžete i zkontrolovat, zda před vámi náhodou nestojí-n
Emirates slaví Mezinárodní den kávy
iluxus.cz
Emirates slaví Mezinárodní den kávy
Mezinárodnímu dni kávy, který připadá na 1. října věnuje velkou pozornost i společnost Emirates. Na palubách svých letadel i v saloncích Emirates vytvořila širokou nabídku kvalitních káv, jíž se každo
Orly bělohlavé zabíjí sinice, jejichž toxin by však mohl léčit lidi
21stoleti.cz
Orly bělohlavé zabíjí sinice, jejichž toxin by však mohl léčit lidi
Už v 90. letech 20. století docházelo ke zpočátku nepochopitelným úhynům orlů bělohlavých v blízkosti vodních nádrží na jihovýchodě Spojených států. Příčinou jejich smrti byla vakuolární myelinopatie,
4 talenty kakaa
panidomu.cz
4 talenty kakaa
Je běžně v regálech – balíček nepřichuceného kakaového prášku. Stejného, kterého si staří Aztékové a Mayové vysoce cenili pro jeho mimořádné účinky. Některé jsou spíš bájné, ale další už věda potvrdila. * Proti stárnutí Za stárnutí víc než plynutí času může klesající schopnost buněk bránit se poškození, které jim způsobují agresivní volné radikály. Ty jsou
Vyhlédla si snad za Forejta náhradu?
nasehvezdy.cz
Vyhlédla si snad za Forejta náhradu?
Rozchod na spadnutí. Alespoň tak se mluví o vztahu EVY BUREŠOVÉ (30) a PŘEMKA FOREJTA (36). Říká se, že je za tím její nevěra! Hvězda seriálu ZOO si podle všeho velmi přeje svatbu. Eva Burešová (30)
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Za všechno může sestřin manžel
skutecnepribehy.cz
Za všechno může sestřin manžel
I když nás od sebe se sestrou dělí dva roky, bylo to jako nic a spíš nás všichni brali za dvojčata. Když jsme se před pěti lety přestaly vídat, těžce jsem to nesla. Za náš rozkol může Alžbětin manžel Honza. Je to nepříjemný chlap, který se ke mně nikdy nechoval hezky. Po jeho poslední eskapádě, která nás