Domů     Krutá příroda: Proč někteří savci zabíjejí vlastní mláďata?
Krutá příroda: Proč někteří savci zabíjejí vlastní mláďata?
2.10.2017

Příroda je krutá, nicméně sáhnout na život vlastnímu dítěti je nám, až na nějaké ty psychické poruchy, cizí. Ve světě zvířat, zvláště u některých druhů, jde však o běžné jednání. Neznají snad zvířata mateřský cit? Co je k tomu nutí? 

Praktiky, kdy rodiče zabíjejí své potomky, se nazývají odborně infanticida. Vyskytuje se prakticky u všech živočišných druhů, od mikroorganizmů, přes ptáky, ryby, obojživelníky až po savce.

V pozadí ve většině případů stojí boj o přežití druhu a zachování co nejsilnějších potomků. Nicméně, někdy je spouštěcím mechanismem i hlad, který donutí rodiče svá mláďata požírat.

Zajištění vlastního potomstva

Vědci prozkoumali zabíjení mláďat u opic hulmanů posvátných, žijících v Indii. Jsou to sociální zvířata, žijící v tlupách, ovládaných jedním samcem.

Ten má potomky prakticky se všemi samicemi tlupy, ale musí o své vůdcovství bojovat s mladšími samci, kteří se snaží převzít vedení. Pokud jej některý z těchto konkurentů porazí, pobije všechny malé potomky svého předchůdce.

Jde o přirozený pud, kterým si chce samec zajistit následnickou větev vlastního potomstva. Samice kojící mláďata totiž neovulují a nejsou schopny mít další mláďata.

Jakmile však o ně přijdou, zastaví se tvorba mléka (laktace) a nový vládce tlupy je může oplodnit.

Samci zabijí mláďata konkurentů, aby zajistili přežití vlastních potomků.
Samci zabijí mláďata konkurentů, aby zajistili přežití vlastních potomků.

Vychytralé samice paviánů

Stejnou strategii používají i samci paviánů. Ti představují pro přežití mláďat daleko větší nebezpečí, než predátoři a odborníci odhadují, že samci zabijí až 50% mláďat. Vždy jsou to ale mláďata jejich konkurentů v tlupě.

Jde o stejnou strategii, jako u hulmanů, kdy se urychlí doba, za kterou je schopna paviání samice mít znovu mladé. Samice však zaujímají chytrou strategii. V krátké době ovulace se nechávají oplodnit co jevíce samci.

Díky této strategické promiskuitě je pro samce obtížné rozeznat otcovství kojenců a mládě si netroufnou zabít, protože existuje možnost, že je jejich vlastní.

Mláďata zabíjí i král zvířat

Podobné chování bylo pozorováno i u lvů. Ti žijí také ve skupinách, ale při zabíjení mláďat často spolupracují. Pokud zvítězí nad vůdčím samcem, bez milosti se vrhnou na jeho mláďata, mladší devíti měsíců a nemilosrdně je vraždí.

Samice je sice zoufale brání, ale někdy neúspěšně. Samci mají totiž pouze dvouletá okna, kdy mohou samici oplodnit, stejně jako lvice může mít mláďata pouze jednou za dva roky.

Tlak na výběr je tak silný, že se samci snaží tuto dobu zkrátit a rychle předat své geny. Vědci odhadují, že takto zahyne až čtvrtina lvích mláďat.

Předat svoje geny je silnější než život jiného mláděte.
Předat svoje geny je silnější než život jiného mláděte.

Nelítostná likvidace konkurence

Zajímavé praktiky byly objeveny u prérijních psů v Americe. Samice mohou mít mláďata pouze jednou do roka a oplodnit se dají pouze jediný den počátkem jara. Jeden samec těchto psů má většinou harém tří a čtyř samic.

Přestože samice jsou samotářské, zakládají si společné podzemní nory. To proto, že musí vycházet na lov a nechtějí nechat mláďata bez dozoru, takže nejméně jedna samice vždy hlídá.

Samci těchto psů se totiž vydávají na výpravy do nor konkurenčních skupin a zabíjejí jejich mláďata. Snižují tak konkurenci v lovu a získávají větší území. Samci přitom často utrpí těžká zranění od bránících samic, někdy přijdou i o život.

Přežijí jen nejsilnější

Opravdu drsné praktiky používají samice potkanů, když čekají vlastní potomky. Při nedostatku jídla pátrají po hnízdech jiných samic a nelítostně jim pobijí všechna mláďata. Zaberou jejich hnízdo, do kterého pak porodí svá mláďata.

Zabijí tak dvě mouchy jednou ranou. Získají hotové hnízdo a zbaví se konkurence. Samice krys pak zabíjejí své potomky, pokud jsou nemocní, zranění nebo nějak deformovaní. Provádějí tak přirozený výběr, aby přežili jen ti nejsilnější.

Krysy zabíjejí jen ty nejslabší.
Krysy zabíjejí jen ty nejslabší.

U včel je hygiena nade vše

Nemocné potomstvo vždy znamená pro rodiče nějaké nebezpečí. Vyžaduje větší péči a mnohdy může přenést nakažlivou nemoc i na ostatní druhy. V tom případě dospělí jedinci radikálně zasahují. Příkladem mohou být včely, u kterých se často vyskytne tzv.

mor včelího plodu, který postihuje mladé larvy. Pokud to včelí dělnice zjistí, ihned nastoupí jejich likvidační četa. Nakažené larvy pobijí a vyhází z úlu, aby zabránily šíření choroby.

Mírumilovní delfíni? Opak je pravdou

Zabíjením mláďat jsou pověstní i delfíni skákaví, přestože je považujeme za mírumilovná zvířata. Samci delfínů mají výbornou paměť a dobře si pamatují samice, se kterými se spářili.

Pokud narazí na samici s mládětem, kterou neoplodnil, začne surově odhánět samici od mláděte, až se mu jej podaří oddělit. Pak následují útoky na mládě, které ubije nárazy rypáku, nebo jej nadzvedává a vyhazuje do vzduchu. Prudké nárazy na hladinu pak mládě zahubí.

Ač vypadají delfíni mírumilovně, s konkurencí se nesmíří.
Ač vypadají delfíni mírumilovně, s konkurencí se nesmíří.

Kanibalismus ve světě zvířat

Jde o poměrně běžný jev a vyskytuje se u většiny zvířecích druhů. Známe jej u medvědů, primátů, hlodavců plazů i hmyzu. Pokud se například medvědici v přírodě narodí nezdravé mládě, nebo nemá-li dostatek potravy, bez milosti jej zabije a sežere.

Dokonce i lvice, pokud jim samci zabijí mláďata, sní své potomky. Racionálně vidí bezpečné, čerstvé a dobré jídlo, které by jinak přišlo nazmar. Kanibalismus je poměrně běžný u ryb a obojživelníků.

Samice musí často chránit jikry či vajíčka před samci, aby je nesežrali. U ryb to bývá i naopak, že těmi nebezpečnými jsou samice a samci chrání potomstvo.

Nemá-li samice dostatek potravy nebo se jí narodí nemocné zvíře, není kanibalismus nic neobvyklého.
Nemá-li samice dostatek potravy nebo se jí narodí nemocné zvíře, není kanibalismus nic neobvyklého.

Za vším je boj o přežití

Příkladů, kdy zvířata zabíjejí svá mláďata je nespočetně. Důvodů, proč to dělají, je celá řada a s těmi nejdůležitějšími jsme se seznámili. Existuje však jeden společný a nejdůležitější důvod. Tím je boj o přežití.

Příroda je nemilosrdná a stejně nemilosrdný je i výběr druhů, které mají přežít. I když se nám někdy zdá takové jednání kruté a nesmyslné, je vždy řízeno zájmem o zachování silného a zdravého rodu.

Foto: Shutterstock.org
Související články
Věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Věda a technika
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Věda a technika
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
svět zločinu
Životní pohroma Charlese Lindbergha: Únos a vražda syna
Charles Lindbergh proslul jako první člověk, kterému se v sólovém non-stop letu podařilo překonat Atlantský oceán. Se svým jednomotorovým strojem Spirit of St. Louis vzlétl 20. května 1927 z Rooseveltova letiště na Long Islandu, aby za 33,5 hodiny přistál v Paříži. Jeho jméno následně plnilo titulní stránky novin po celém světě. O necelých pět let […]
Expolicista znásilňoval a vraždil. Odsedí si 28 let!
S nožem v ruce si od bývalé přítelkyně vynucuje pohlavní styk. Pak si ještě vyfotí její intimní partie a fotografiemi ji vydírá. Není ale jediná, na koho si expolicista dovoluje. Znásilnit chce dokonce i vlastní matku. Sousedka jeho běsnění nepřežije.  Nejprve se zdá, že se Martin K. (36) trestu za veškeré spáchané ohavnosti vyhne. Někteří […]
Olga Hepnarová: Ukřivděná dívka zvolila jako zbraň náklaďák
Má kruhy po očima. Nespala dobře. V chodu ji udržuje hlavně napětí, které šponuje každý sval v jejím těle. V kabině tmavozelené Pragy RN se trochu uklidní. Tady se cítí dobře. S řadicí pákou a volantem to zkrátka umí. Je připravená vyrazit na krvavou misi s jediným cílem – zabíjet. V době, kdy se Olga Hepnarová poprvé rozkřičí […]
Robert Tempel si odseděl 20 let v kriminále, chce rekordní odškodné
Novináři doufají v podobnou „senzaci“, jakou bylo omilostnění Jiřího Kajínka. Seskupí se poblíž věznice a přemýšlejí. Co jim propuštěný muž řekne? Jak bude naladěný? Co bude mít na sobě? Jenže on to vezme bočním východem a nepozorovaně zmizí. On se dočkal. Tehdy 28letý Robert Tempel vyláká Lukáše S. (22) z Velkých Popovic a jeho společníka Michaela V. (25) […]
reklama
věda a technika
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Dostane ji Gránský do postele?
nasehvezdy.cz
Dostane ji Gránský do postele?
Pohledný herec ze seriálu ZOO David Gránský (32) je sice už několik let ženatý, ale dlouhodobě se o něm říká, že je to svůdník. Krásné ženy mu nedopřejí klidného spaní a momentálně je prý úplně vedl
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
21stoleti.cz
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále ví
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
iluxus.cz
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
Dakarskou kachnu, se kterou zvládla česká děvčata, Barbora Holická a Lucie Engová, dojet jako první Citroën 2CV do cíle Dakar rallye, můžete vidět v rámci nově otevřené pop artové galerie Josefa Rataj
Sekaná s houbami
nejsemsama.cz
Sekaná s houbami
Není nad domácí sekanou, a když ji ještě vylepšíte houbami… Ingredience na 6 porcí: ● 800 g mixu vepřového a hovězího masa ● 100 g strouhaného uzeného sýra ● 200 g hub ● 2 lžíce másla ● 100 ml mléka ● 4 vejce ● 2 jarní cibulky ● 1 střední cibule ● 1 červená paprika ● sůl ● čerstvě mletý pepř Postup: V míse smíchejte mleté maso s mlékem a polovinou najemno
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
epochalnisvet.cz
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie
Domov s vůní přírody
panidomu.cz
Domov s vůní přírody
Každý byt a dům má svůj typický pach, který může cizí lidi odrazovat. Proto je dobré si místnosti provětrat vůněmi, které jsou příjemné všem. Nejlepší volbou je přírodní cesta bez chemie ve vzduchu. Skvělým pomocníkem bývají čerstvé květiny, jenže kupovat je pravidelně není zrovna levné. Čím dalším lze provonět byt? Sušené květiny Dlouho vydrží a
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
enigmaplus.cz
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
Už dlouhou dobu se spekuluje, že se přímo ve Vatikánu nachází jedno z hlavních center výzkumu mimozemského života. Přísně tajná skupina zvaná Secretum Omega údajně sbírá informace u UFO a předává je p
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
skutecnepribehy.cz
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
Objevila jsem strom s puklinou, do které jsem se podívala. Neměla jsem to dělat. Následovalo něco, co mě málem připravilo o život. Když je hezky, vyrážíme s dětmi na výlety. Snažím se v nich už od narození probudit lásku k přírodě, protože město je možná pohodlné a všechno máte na dosah, ale člověk potřebuje přijít i na jiné myšlenky. Jeden z našich výletů
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
historyplus.cz
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
Zatímco na povrchu řidiči v kolonách netrpělivě troubí a tramvaje se vlečou, pod zemí to sviští stále stejně rychle a spolehlivě. Praha právě nyní slaví 50 let od chvíle, kdy se první cestující svezli podzemní dráhou. Nápad od Rotta První pokus o výstavbu pražského metra učiní už v roce 1898 známý pražský obchodník a majitel železářství Ladislav
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml