Skip to content

Šokující kriminální případ: Americký maniak prý hledal tu pravou!

Policejní hlídka spěchá k nevábnému domu. U dveří je vítá vyděšená žena. Na těle má mnoho poranění. Uvnitř panuje neskutečný nepořádek. V jámě za domem se nacházejí dvě ženská těla. Vrah spí spokojeně na kanapi.

Američan Shawn Grate (*1976) z Ohia v současnosti čelí procesu pro podezření z 5 vražd žen a ze souvisejících deliktů, zejména znásilnění, únosů a omezování osobní svobody. Žalobce se nechal slyšet, že bude usilovat o trest smrti. Kdyby se Grate nechtěl ženit, možná by řádil ještě dnes.

Všechno rozpoutá kostra

Shawn Grate.

Mrtvola nalezená 10. března 2007 patří neznámé ženě, nebo možná dívce, protože věk oběti byl stanoven v rozmezí 14–25 let. Kriminalisté jsou si jistí, že jde o násilnou smrt. Jinak ale mnoho informací nemají. Tělo leží v v lesnaté oblasti okresu Marion County v Ohiu už nejméně rok. Za tu dobu z něj zůstane jen kostra. Chrup má oběť v perfektním stavu, žádné plomby. Přední zub je zlomený, ale k tomu mohlo dojít posmrtně. Výška 160–175 cm. Vlasy měla hnědé a rovné.

Narkomanka se prý předávkovala

Rebeka Leicyová byla zavražděna v roce 2015.

Uplyne mnoho let. Zhruba 30 kilometrů od nálezu vůbec první Jane Doeové, jak kriminalisté říkají neidentifikovaným obětem trestných činů, naleznou muži zákona další mrtvolu. Je to sousední okres, tentokrát se ale oběť podaří identifikovat poměrně snadno – jde o místní narkomanku Rebekah Leicyovou. Koroner Dale Thomae prohlásí, že příčinou smrti je předávkování. Na těle nenajde žádné stopy násilí.

Únos odstartuje vyšetřování

Shawn Grate v policejní péči, vedl důstojníky k ostatkům tří žen v Ashlandu a Mansfieldu

Na policejní tísňové lince 911 se 13. září 2016 ozve vyděšený ženský hlas. „Prosím vás přijeďte, unesl mě a určitě mě zabije. Zneužívá mě, nedá se to vydržet!“ šeptá žena, které budeme říkat Jessica. Její skutečné jméno zůstane v anonymitě. Muži zákona z okresu Ashland dorazí na adresu, kterou jim udala. Najdou tam ztýranou a traumatizovanou mladou ženu a spícího muže. Jeho jméno je Shawn Grate.

Výslech je šok pro všechny

Policie zajišťuje stopy.

Já jsem ji nechtěl zabít, měl jsem v úmyslu se s ní oženit. Byla jiná než ty ostatní,“ vysvětluje Grate kriminalistům, když ho obviní z únosu a mnohočetného sexuálního napadení. „Ostatní?“ ptají se muži zákona, zatímco hledí do tváře člověka před sebou s rostoucím zájmem. „Nejdřív tu byla ta Dana, přišla mi prodat nějaké časopisy, někdy v roce 2005 nebo 2006, ale tu už jste už asi našli. Mám vám ukázat ty ostatní?“ zeptá se zabiják.

Intervaly se rychle zkracovaly

Interier jeho bytu na adrese Shawna Gratea 132 West 2nd Street v Mansfieldu.

Grate nejprve zavede vyšetřovatele za vyhořelou ruinu domu v dalším sousedním okrese, Richland County. Tam naleznou tělesné ostatky mladé ženy a doklady na jméno Candice Cunninghamová. Už od poloviny srpna 2016 se pohřešuje také 29letá Elizabeth Griffithová. „Tu mám zakopanou za domem. A pak ještě jednu. Ta je tam taky. Asi týden,“ pokrčí rameny zabiják. To hovoří o 43leté Stacey Stanleyové. Také tuto oběť naleznou kriminalisté za jeho domem. Příčinu smrti tentokrát patolog určí bez váhání jako udušení z uškrcení.

Bude se hájit šílenstvím

Grate je v současnosti ve vazbě, přičemž kauce je stanovena na 1 000 000 dolarů (v přepočtu přes 22 000 000 korun). Zůstane za katrem až do procesu, ve kterém ho bude zastupovat přidělený advokát ex offo Rolf Whitney. Obhajoba je založena na principu neviny z důvodu šílenství. „Když vezmeme v úvahu hlubokou zvrácenost jeho činů, jsem si jistý, že budu usilovat o trest smrti,“ nechá se slyšet státní zástupce Christopher R. Tunnel. Poté, co znalecké posudky rozhodně vyvrátí, že by byl pachatel psychicky nemocný, zdá se, že žalobce v nadcházejícím procesu nebude mít moc práce. Zato obhájce nejspíš nečekají pěkné chvilky.

Foto: wkyc.com, cincinnati.com, dailymail.co.uk
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Svět zločinu
Zobrazit více …