Skip to content

Kennedyho vítězství: Vyhrál volby díky podvodům a make-upu?

„Chudák starouš Jack umírá. Ach Bože, nenechávej ho zemřít!“ vzlykne Nixon. Právě se dozvěděl, že Kennedy bojuje v nemocnici o život. Kdyby tušil, jak jejich přátelství skončí, možná by takový strach neměl…

„Poslouchejte ho. Ten to má srovnané!“ říkává lidem J. F. Kennedy (1917–1963) krátce po vstupu do politiky o Richardu Nixonovi (1913–1994). Jejich cesty se protnou v roce 1947 v Kongresu Spojených států amerických, kam jsou oba zvoleni.

A třebaže je Kennedy demokrat a Nixon republikán, navážou spolu srdečný vztah a jejich politické souboje se řadu let odehrávají více méně v přátelském duchu…

Nixon má s Kennedym zpočátku velmi dobré vztahy.
Nixon má s Kennedym zpočátku velmi dobré vztahy.

Špinavý prolhaný parchant

V listopadu 1954 čeká Kennedyho operace zad, při níž málem zemře. Nixon to tehdy nese velmi těžce. O šest let později je však jejich přátelství definitivně v troskách. Blíží se rok 1960 a s ním i další prezidentské volby.

Kdo vyhraje: Nixon, nebo Kennedy? V tvrdé kampani si ani jeden z nich nebere servítky. „I v soukromí jako by se v sobě snažil Kennedy probudit co největší averzi vůči svému oponentovi. Před jedním přítelem se vyjádřil, že Nixon je špinavý prolhaný parchant a nebezpečný chlap,“ píše současný americký autor Joseph Cummins.

Operace zad se Kennedymu málem stane osudnou.
Operace zad se Kennedymu málem stane osudnou.

Důležitý je první dojem

Kennedy spoléhá ještě na jeden triumf – na osobní kouzlo. To mu přinese důležité body především v září 1960, kdy se utká s Nixonem v první (odehrávala se v Chicagu) z celkem čtyř debat, kterou vůbec poprvé v historii přenáší televize.

„Děkuji, nechci,“ odmítne, když se ho před zahájením zeptají, jestli chce udělat make-up. A Nixon se zachová stejně, což se ukáže jako velká chyba. 70 milionů lidí totiž na obrazovce uvidí hezkého a opáleného Kennedyho a vedle něj bledého a zpoceného Nixona.

O vítězi je rozhodnuto…

V televizních debatách má navrch Kennedy.
V televizních debatách má navrch Kennedy.

Volili i mrtví?

Nixon volby nakonec opravdu prohraje, i když jen těsně. Záhy se však objeví spekulace, že mu bylo vítězství uloupeno. „Existují zprávy o volebních podvodech v Texasu, domově Kennedyho kandidáta na viceprezidenta Lyndona Johnsona, kde volili mrtví, kde převažovaly telefonické registrace a asi 10 000 voličů bylo možná podplaceno, aby volili Kennedyho,“ uvádí jeden z důvodů těchto pochybností Cummins.

Nixon však o přepočítání hlasů nepožádá. A tisku v zájmu národní jednoty řekne, že „prezidentství Spojených států nikdo neukradl“. V hloubi duše však cítí velkou křivdu.

V hloubi duše je Nixon přesvědčený, že jeho sok vyhrál díky podvodům.
V hloubi duše je Nixon přesvědčený, že jeho sok vyhrál díky podvodům.
Foto: historyisnowmagazine.com wikipedia.org orwelltoday.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …