Skip to content

5. listopadu 1605: Kdo se chtěl tehdy zbavit krále?

5. listopadu 1605 se Westminsterský palác v Londýně ocitl jen malý krůček od své zkázy. Nakonec ale k obrovskému výbuchu, který by změnil dějiny, nedošlo. Co přesně se stalo?

„Vzpomeň si, vzpomeň, na pátý listopad.“ Slavná věta z filmu V jako Vendeta odkazuje na záhadami opředený prachový atentát z roku 1605. Rok před pokusem o jeho uskutečnění se v Londýně schází skupina anglických katolických šlechticů s rebelem Guyem Fawkesem. Společně naplánují atentát na anglického krále Jakuba I. Do sklepů pod Westminsterským palácem umísťují 36 soudků se střelným prachem, které plánují odpálit v době zasedání nového parlamentu. Proč se jim to nepodaří?

Chybělo málo a Westminster by dnes nestál.
Chybělo málo a Westminster by dnes nestál.

Kdo za tím stál?

Jen pár hodin před atentátem přichází jednomu z poslanců varovný dopis. Na základě něj je podzemí paláce prohledáno a nalezen Guy Fawkes chystající výbuch. Později je dopadena i většina ostatních spiklenců, následně všechny čeká oprátka.

Dodnes se ovšem spekuluje, kam až nitky atentátu sahaly. Někteří věří, že k jezuitům, další že možná dokonce až do Vatikánu. Americký spisovatel Joel Levy má však jinou teorii. Za vším prý stál hrabě Cecil ze Salisbury, který měl na starosti bezpečnost a který atentátníky odhadl a dopadl.

Mohl vše zosnovat s cílem stát se národním hrdinou?

Masku Guye Fawkese dnes využívá hackerské hnutí Anonymous.
Masku Guye Fawkese dnes využívá hackerské hnutí Anonymous.
Foto: www.blimey.com, commons.wikimedia.org, www.ibtimes.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …