Domů     Kdo ho promítá na oblohu? Nejšílenější konspirační teorie o Měsíci
Kdo ho promítá na oblohu? Nejšílenější konspirační teorie o Měsíci
13.12.2023

Odjakživa ho máme denně na očích, celá staletí ho pozorujeme dalekohledem a desítky let k němu posíláme průzkumné sondy. Prošlo se po něm 12 párů lidských nohou. Poznatků o Měsíci už máme mnoho.., a přesto někteří stále kroutí hlavou! A vymýšlejí bláznivé teorie!

Příběh o tom, že Američané na Měsíci ve skutečnosti nikdy nepřistáli, znají všichni. A znáte i ten druhý, že tam sice přistáli, ale přenos vysílaný zbytku světa byl falešný a skutečnou nahrávku NASA drží pod zámkem?

Ani tím to však nekončí, konspiračních teorií o Měsíci je mnohem víc! A ještě o dost šílenějších…

MĚSÍC JE HOLOGRAM

Co se to s tím Měsícem stalo?“ Když se v roce 2014 objeví na Youtube podivné video pocházející z Německa, vyvolá to řadu otázek.

Detailně zabraný měsíční povrch se na něm různě vlní, třese, přechází přes něj jakýsi stín a chvílemi celý zrní jako nekvalitní obraz v televizi!

Zatímco odborníci vše vysvětlují jako pohyb studeného a teplého vzduchu před objektivem anebo jiný jev v atmosféře, v internetových diskuzích se hned rodí nová teorie. Měsíc není skutečný, je to jen hologram! A zvláštní přecházející vlny znamenají, že obraz je právě aktualizován!

Jasný důkazem je údajně to, že vidíme stále jen jednu jeho stranu. A také, že Měsíc mění barvu, velikost a tvar. Ale kdo ho tedy na oblohu promítá? Podle některých názorů jsou to jistě mimozemšťané, aby nás zmátli a mohli se pak bavit na náš účet.

Ještě bláznivější teorie tvrdí, že hologram Měsíce má zakrývat skutečné těleso schované za ním. Které z jistého důvodu nesmíme spatřit.

Před devíti lety se rozšíří bláznivá teorie, že Měsíc jen někdo promítá na oblohu. Foto: susan-lu4esm / Pixabay.
Před devíti lety se rozšíří bláznivá teorie, že Měsíc jen někdo promítá na oblohu. Foto: susan-lu4esm / Pixabay.

MĚSÍC JE UMĚLÝ SATELIT

Před 4,5 miliardami let se mladičká Země srazí s jinou mladičkou planetou jménem Theia. Srážka je tak divoká, že menší Theia nepřežije, ovšem z hmoty odtržené z obou těles vznikne Měsíc!

V současnosti nejuznávanější teorie vzniku Měsíce má ale jeden háček – někteří ji zcela odmítají! Měsíc dle nich není výsledkem žádné vesmírné katastrofy a dokonce ani není přirozenou družicí Země.

Někdo ho uměle vytvořil a rozsvítil (konspirátoři odmítají fakt, že Měsíc svítí pouze odrazem ze Slunce)! Byli to snad mimozemšťané? Anebo zapomenuté vyspělé civilizace žijící dávno před námi?

S bláznivou myšlenkou, která má mnoho variant, si pohrává třeba americký film Moonfall (2022) inspirovaný knihou Who Built the Moon? (Kdo postavil Měsíc) Christophera Knighta a Alana Butlera.

Podle ní Měsíc postavili lidé z budoucnosti, kteří cestovali v čase o miliardy let zpět. Kdyby tak neučinili, nevznikl by život na Zemi.

Není náš satelit jen umělou lampou? Foto: fill/ Pixabay.
Není náš satelit jen umělou lampou? Foto: fill/ Pixabay.

MĚSÍC NÁM VYSÍLÁ VZKAZ MIMOZEMŠŤANŮ

Proč vidíme stále jen jednu stranu Měsíce? Astronomické příručky nám to samozřejmě vysvětlují tak, že Měsíc se otočí okolo své osy za stejně dlouhou dobu, jako oběhne kolem Země. Ale co když ta druhá strana před námi prostě něco skrývá?

Jedním z důkazů může být podivný pištivý zvuk, který při obletu Měsíce zachytí na jeho odvrácené straně v roce 1969 posádka Apolla 10. „Zní to jako podivná hudba,“ je slyšet na záznamu rozhovoru mezi astronauty, kteří to nakonec nepovažují za nic zvláštního.

Ale proč se NASA rozhodně zveřejnit nahrávku zvuku až z roce 2008?

Rodí se proto teorie, že pištění jistě vydávali mimozemšťané, snažící se s astronauty navázat kontakt. Ty pak ale vláda donutí mlčet!

Pozdvižení vzbudí i prohlášení astronauta Ala Wordena (1932– 2020) z Apolla 15, že tak možná mimozemští tvorové varovali před jadernou válkou mezi USA a Sovětský svazem. Aby nás zachránili před záhubou.

Co když z Měsíce pocházejí mimozemšťané kteří dohlížejí nad životem na Zemi?Foto: notemtyza005 / Pixabay.
Co když z Měsíce pocházejí mimozemšťané kteří dohlížejí nad životem na Zemi?Foto: notemtyza005 / Pixabay.

MĚSÍC JE DUTÝ

Co se stane s Měsícem, když do něj narazí nějaký větší objekt?

To má mimo jiné za úkol zjistit mise Apollo 12 v listopadu 1969. Do regolitu tehdy astronauti umístí citlivý seismometr a při odletu řízeně svrhnou na lunární povrch již nepotřebný přistávací modul.

A dojde k něčemu nečekanému! Nejen, že modul padající rychlostí 6 100 km/h vytvoří 9metrový kráter a na Měsíci vyvolá umělé zemětřesení (tzv. měsícotřesení), ale Měsíc se doslova rozezní jako zvon!

Záhada? Přestože vědci hned přijdou s řadou možných vysvětlení (například že v měsíční kůře není moc vody a vibrace tak nemá co tlumit), milovníci konspirací to vidí jinak. Měsíc je dutý!

Myšlenka je ostatně už starší, objevuje se již v románu Herberta George Wellse (1866-1946) První lidé na Měsíci (1901), kde uvnitř Měsíce žijí tvorové podobní mravencům.

Někteří vidí Měsíc jako mimozemskou vesmírnou loď dohlížející na život na Zemi. Jiní jako zevnitř vydlabané těleso, na něm již někdo (tajně) těžil cenné nerostné suroviny.

Mnoho lidí je stále přesvědčeno o tom, že fotky z návštěvy Měsíce nejsou skutečné.Foto: WikiImages / Pixabay.
Mnoho lidí je stále přesvědčeno o tom, že fotky z návštěvy Měsíce nejsou skutečné.Foto: WikiImages / Pixabay.

NA MĚSÍCI JSOU TROSKY Z VESMÍRNÉ VÁLKY

25. května 2022 pořídí sonda Lunda Reconnaissance Orbiter (LRO) skutečně nevšední snímky. Na odvrácené straně Měsíce je nový kráter – dokonce zdvojený, složený z částí o průměrech 18 a 16 metrů. Musí to být trosky nějaké vesmírné lodi! Ale co mohlo mít tak zvláštní tvar?

Zatímco odbornicí z NASA váhají mezi raketou Falcon, X vypuštěnou v roce 2015, a čínskou kosmickou lodí Chang’e z roku 2014, internetové diskuze začnou plnit názory o ztroskotání mimozemšťanů!

Zvěsti o vyfocených troskách na Měsíc se objevily již vícekrát a nemusí jít o nic zvláštního. Vesmírných odpadků a zbytků družic už na něj napadly desítky. Pro některé jsou to však jasné zbytky z dávné vesmírné války.

Od sýra je Měsíc skoro k nerozeznání! Foto: jackmac34 / Pixabay.
Od sýra je Měsíc skoro k nerozeznání! Foto: jackmac34 / Pixabay.

A proč MĚSÍC NENÍ ZE SÝRU?

Hladový vlk chytí lišku a těší se na dobrý oběd, jenomže liška je mazaná! Ukáže vlkovi odraz Měsíce v jezírku a namluví mu, že to je velký kus sýra ležící u dna. Když prý vlk vypije všechnu vodu, k pochoutce se dostane. Vlk tedy pije a pije, až praskne! A liška zůstane naživu.

Dávný pohanský příběh je patrně nejstarší zmínkou o „sýrovém Měsíci“. V různých variantách se opakuje v řadě kultur a spojení tak nějak zlidoví…

Ve sbírce přísloví z roku 1546, od britského spisovatele Johna Heywooda (1497 – 1580), se poprvé objevuje fráze „Měsíc je ze zeleného sýru“. Zelenou tu není myšlená jeho barva, ale stáří či čerstvost – je to takový sýr, který ještě nedozrál.

Pokud někdo věří, že „Měsíc je ze zeleného sýru,“ v angličtině to jednoduše znamená, že jde o naivní a hloupou osobu. Přesně takovou, jaký byl i vlk ze starého příběhu.

Zda někdo někdy skutečně věřil tomu, že Měsíc je ze sýru, není známo. Tedy pokud jde o dospělé. Když se americký psycholog Granville Stanley Hal (1846 –1924) ptá v roce 1901 na složení Měsíce 5letých dětí, řada z nich sýr skutečně zmíní!

I když dnes už jsou děti informovanější, vtipné spojení Měsíce a sýru žije dál. A objeví se i v kreslených filmech či seriálech, jako třeba Wallace a Gromit či Tom a Jerry.

Foto: úvodní foto: Kanenori / Pixabay 1-5: Pixabay
Související články
Zajímavosti
Jak by měla vypadat kancelář budoucnosti?
Poslední globální kancelářská revoluce proběhla v sedmdesátých letech a zdá se, že nastává další. Je čas podívat se na nejnovější trendy, které se týkají práce mnoha kancelářských profesí. Těmi, které se věnují informačním technologiím počínaje, právníky, projektanty a redakcemi konče. Poslední globální kancelářská revoluce se sice rodí v Německu, ale do světa se jako novátorský koncept rozšíří […]
Zajímavosti
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Zajímavosti
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
reklama
zajímavosti
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
svět zločinu
Spartakiádní vrah znásilňoval, vraždil, okrádal
Čeká na příležitost. Když už je zjevné, že se žena blíží k domu, kde bydlí, „lov“ začíná. Napadne ji zezadu a odtáhne ji za oplachtovanou dodávku. Provazem ji škrtí tak dlouho, dokud jeho oběť neztratí vědomí. Nelíbí se mu, a tak se spokojí s jejími věcmi. Během totalitní historie Československa se tělovýchovná slavnost nazývaná spartakiáda stala pomyslnou […]
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
Nádražák lehce nadzvedne víko opuštěného kufru a sáhne dovnitř. Snad se mu podaří nahmatat třeba občanský průkaz. Jeho ruka však narazí na něco měkkého, poddajného. A studeného. „Myslel jsem, že sahám na kus masa,“ sdělí později kriminalistům. V podstatě to tak bylo. Je mladá i pohledná. A tak se Slovenka Otýlie Vranská vydá hledat štěstí […]
Rozřezanou účetní vylovili z Vltavy
Mladá žena kráčí do banky. Musí vyzvednout výplaty. Je uvolněná, spokojená. Nedávno se vdala. Možná už pomýšlí na děti. Každopádně si maluje budoucnost. Když peníze obdrží, vyjde zpátky na ulici. Tam spatří známou tvář. Nastoupí k ní do auta. I s výplatami. Tím zpečetí svůj osud.  Je odpoledne 23. dubna 1951. Na jezu v Klecánkách […]
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
nejsemsama.cz
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
Nikdy bych nevěřila, že se ta zlá holka někdy změní. Byla sobecká, povýšená, nikomu nepřála nic dobrého. Jednou změnila šatník a stal se snad zázrak. Už jako malá bývala Martina zlá a sobecká. Slyšela jsem o ní jen to nejhorší, a to nejen od spolužaček, ale i od její starší sestry Agáty. Byl to užalovaný, rozmazlený fracek. V dětství si vybrečela
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
enigmaplus.cz
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
Řady tvořené více než 2000 neopracovanými kameny s nejasným posláním jsou dnes největší megalitickou památkou Česka. A zřejmě také jednou z našich největších záhad. Jeden z nejzáhadnějších kamennýc
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
skutecnepribehy.cz
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
Byl to žertík, kterým jsem všechny zaskočila. Nakonec jsem ale byla zaskočena já. Splnil snad kamínek na mém krku moje slova? V  tom malém městečku na jihu Moravy jsme se ocitli s přítelem náhodou. Ten kámen na tržišti mě zaujal hned, jak jsem ho uviděla. Když jsem ho vzala do ruky, už jsem se ho nemohla vzdát.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
historyplus.cz
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
V ulicích Birminghamu v americké Alabamě je opět rušno. Nejdřív je slyšet rána a pak jako domek z karet padá k zemi jeden příbytek afroamerické rodiny. Následně je zdemolován kostel, v němž se černoši setkávají. Obyvatelé tmavé pleti v „Bombinghamu“, jak se městu v 50. a 60. letech minulého století říká, nejsou před řáděním Ku-klux-klanu v bezpečí.  
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
iluxus.cz
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
Připravte se na novou podobu Dubaje. Město, které již teď září jako drahokam na Blízkém východě, nyní plánuje projekt, který ho nejen povznese, ale také obohatí jeho ekosystém. Dubaj Mangroves, ambici
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
nasehvezdy.cz
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
V křehké tmavovlásce Simoně Postlerové (†59) byla vždy ohromná síla. Musela se rozloučit se životní láskou. Čelila i dalším vážným problémům, přesto se stále usmívala. Kdyby se vyplnil její dětský
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
21stoleti.cz
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
Podle studie zveřejněné v časopise The Journal of the American Heart Association je u lidí, kteří často kouří marihuanu, vyšší riziko infarktu a mrtvice. Článek je analýzou každoročního průzkumu ameri
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno