Domů     Kdo ho promítá na oblohu? Nejšílenější konspirační teorie o Měsíci
Kdo ho promítá na oblohu? Nejšílenější konspirační teorie o Měsíci
13.12.2023

Odjakživa ho máme denně na očích, celá staletí ho pozorujeme dalekohledem a desítky let k němu posíláme průzkumné sondy. Prošlo se po něm 12 párů lidských nohou. Poznatků o Měsíci už máme mnoho.., a přesto někteří stále kroutí hlavou! A vymýšlejí bláznivé teorie!

Příběh o tom, že Američané na Měsíci ve skutečnosti nikdy nepřistáli, znají všichni. A znáte i ten druhý, že tam sice přistáli, ale přenos vysílaný zbytku světa byl falešný a skutečnou nahrávku NASA drží pod zámkem?

Ani tím to však nekončí, konspiračních teorií o Měsíci je mnohem víc! A ještě o dost šílenějších…

MĚSÍC JE HOLOGRAM

Co se to s tím Měsícem stalo?“ Když se v roce 2014 objeví na Youtube podivné video pocházející z Německa, vyvolá to řadu otázek.

Detailně zabraný měsíční povrch se na něm různě vlní, třese, přechází přes něj jakýsi stín a chvílemi celý zrní jako nekvalitní obraz v televizi!

Zatímco odborníci vše vysvětlují jako pohyb studeného a teplého vzduchu před objektivem anebo jiný jev v atmosféře, v internetových diskuzích se hned rodí nová teorie. Měsíc není skutečný, je to jen hologram! A zvláštní přecházející vlny znamenají, že obraz je právě aktualizován!

Jasný důkazem je údajně to, že vidíme stále jen jednu jeho stranu. A také, že Měsíc mění barvu, velikost a tvar. Ale kdo ho tedy na oblohu promítá? Podle některých názorů jsou to jistě mimozemšťané, aby nás zmátli a mohli se pak bavit na náš účet.

Ještě bláznivější teorie tvrdí, že hologram Měsíce má zakrývat skutečné těleso schované za ním. Které z jistého důvodu nesmíme spatřit.

Před devíti lety se rozšíří bláznivá teorie, že Měsíc jen někdo promítá na oblohu. Foto: susan-lu4esm / Pixabay.
Před devíti lety se rozšíří bláznivá teorie, že Měsíc jen někdo promítá na oblohu. Foto: susan-lu4esm / Pixabay.

MĚSÍC JE UMĚLÝ SATELIT

Před 4,5 miliardami let se mladičká Země srazí s jinou mladičkou planetou jménem Theia. Srážka je tak divoká, že menší Theia nepřežije, ovšem z hmoty odtržené z obou těles vznikne Měsíc!

V současnosti nejuznávanější teorie vzniku Měsíce má ale jeden háček – někteří ji zcela odmítají! Měsíc dle nich není výsledkem žádné vesmírné katastrofy a dokonce ani není přirozenou družicí Země.

Někdo ho uměle vytvořil a rozsvítil (konspirátoři odmítají fakt, že Měsíc svítí pouze odrazem ze Slunce)! Byli to snad mimozemšťané? Anebo zapomenuté vyspělé civilizace žijící dávno před námi?

S bláznivou myšlenkou, která má mnoho variant, si pohrává třeba americký film Moonfall (2022) inspirovaný knihou Who Built the Moon? (Kdo postavil Měsíc) Christophera Knighta a Alana Butlera.

Podle ní Měsíc postavili lidé z budoucnosti, kteří cestovali v čase o miliardy let zpět. Kdyby tak neučinili, nevznikl by život na Zemi.

Není náš satelit jen umělou lampou? Foto: fill/ Pixabay.
Není náš satelit jen umělou lampou? Foto: fill/ Pixabay.

MĚSÍC NÁM VYSÍLÁ VZKAZ MIMOZEMŠŤANŮ

Proč vidíme stále jen jednu stranu Měsíce? Astronomické příručky nám to samozřejmě vysvětlují tak, že Měsíc se otočí okolo své osy za stejně dlouhou dobu, jako oběhne kolem Země. Ale co když ta druhá strana před námi prostě něco skrývá?

Jedním z důkazů může být podivný pištivý zvuk, který při obletu Měsíce zachytí na jeho odvrácené straně v roce 1969 posádka Apolla 10. „Zní to jako podivná hudba,“ je slyšet na záznamu rozhovoru mezi astronauty, kteří to nakonec nepovažují za nic zvláštního.

Ale proč se NASA rozhodně zveřejnit nahrávku zvuku až z roce 2008?

Rodí se proto teorie, že pištění jistě vydávali mimozemšťané, snažící se s astronauty navázat kontakt. Ty pak ale vláda donutí mlčet!

Pozdvižení vzbudí i prohlášení astronauta Ala Wordena (1932– 2020) z Apolla 15, že tak možná mimozemští tvorové varovali před jadernou válkou mezi USA a Sovětský svazem. Aby nás zachránili před záhubou.

Co když z Měsíce pocházejí mimozemšťané kteří dohlížejí nad životem na Zemi?Foto: notemtyza005 / Pixabay.
Co když z Měsíce pocházejí mimozemšťané kteří dohlížejí nad životem na Zemi?Foto: notemtyza005 / Pixabay.

MĚSÍC JE DUTÝ

Co se stane s Měsícem, když do něj narazí nějaký větší objekt?

To má mimo jiné za úkol zjistit mise Apollo 12 v listopadu 1969. Do regolitu tehdy astronauti umístí citlivý seismometr a při odletu řízeně svrhnou na lunární povrch již nepotřebný přistávací modul.

A dojde k něčemu nečekanému! Nejen, že modul padající rychlostí 6 100 km/h vytvoří 9metrový kráter a na Měsíci vyvolá umělé zemětřesení (tzv. měsícotřesení), ale Měsíc se doslova rozezní jako zvon!

Záhada? Přestože vědci hned přijdou s řadou možných vysvětlení (například že v měsíční kůře není moc vody a vibrace tak nemá co tlumit), milovníci konspirací to vidí jinak. Měsíc je dutý!

Myšlenka je ostatně už starší, objevuje se již v románu Herberta George Wellse (1866-1946) První lidé na Měsíci (1901), kde uvnitř Měsíce žijí tvorové podobní mravencům.

Někteří vidí Měsíc jako mimozemskou vesmírnou loď dohlížející na život na Zemi. Jiní jako zevnitř vydlabané těleso, na něm již někdo (tajně) těžil cenné nerostné suroviny.

Mnoho lidí je stále přesvědčeno o tom, že fotky z návštěvy Měsíce nejsou skutečné.Foto: WikiImages / Pixabay.
Mnoho lidí je stále přesvědčeno o tom, že fotky z návštěvy Měsíce nejsou skutečné.Foto: WikiImages / Pixabay.

NA MĚSÍCI JSOU TROSKY Z VESMÍRNÉ VÁLKY

25. května 2022 pořídí sonda Lunda Reconnaissance Orbiter (LRO) skutečně nevšední snímky. Na odvrácené straně Měsíce je nový kráter – dokonce zdvojený, složený z částí o průměrech 18 a 16 metrů. Musí to být trosky nějaké vesmírné lodi! Ale co mohlo mít tak zvláštní tvar?

Zatímco odbornicí z NASA váhají mezi raketou Falcon, X vypuštěnou v roce 2015, a čínskou kosmickou lodí Chang’e z roku 2014, internetové diskuze začnou plnit názory o ztroskotání mimozemšťanů!

Zvěsti o vyfocených troskách na Měsíc se objevily již vícekrát a nemusí jít o nic zvláštního. Vesmírných odpadků a zbytků družic už na něj napadly desítky. Pro některé jsou to však jasné zbytky z dávné vesmírné války.

Od sýra je Měsíc skoro k nerozeznání! Foto: jackmac34 / Pixabay.
Od sýra je Měsíc skoro k nerozeznání! Foto: jackmac34 / Pixabay.

A proč MĚSÍC NENÍ ZE SÝRU?

Hladový vlk chytí lišku a těší se na dobrý oběd, jenomže liška je mazaná! Ukáže vlkovi odraz Měsíce v jezírku a namluví mu, že to je velký kus sýra ležící u dna. Když prý vlk vypije všechnu vodu, k pochoutce se dostane. Vlk tedy pije a pije, až praskne! A liška zůstane naživu.

Dávný pohanský příběh je patrně nejstarší zmínkou o „sýrovém Měsíci“. V různých variantách se opakuje v řadě kultur a spojení tak nějak zlidoví…

Ve sbírce přísloví z roku 1546, od britského spisovatele Johna Heywooda (1497 – 1580), se poprvé objevuje fráze „Měsíc je ze zeleného sýru“. Zelenou tu není myšlená jeho barva, ale stáří či čerstvost – je to takový sýr, který ještě nedozrál.

Pokud někdo věří, že „Měsíc je ze zeleného sýru,“ v angličtině to jednoduše znamená, že jde o naivní a hloupou osobu. Přesně takovou, jaký byl i vlk ze starého příběhu.

Zda někdo někdy skutečně věřil tomu, že Měsíc je ze sýru, není známo. Tedy pokud jde o dospělé. Když se americký psycholog Granville Stanley Hal (1846 –1924) ptá v roce 1901 na složení Měsíce 5letých dětí, řada z nich sýr skutečně zmíní!

I když dnes už jsou děti informovanější, vtipné spojení Měsíce a sýru žije dál. A objeví se i v kreslených filmech či seriálech, jako třeba Wallace a Gromit či Tom a Jerry.

Foto: úvodní foto: Kanenori / Pixabay 1-5: Pixabay
Související články
Zajímavosti
Cibule, královna kuchyně, lék i prostředek k věštění?
Cibule je bezesporu nejpoužívanější zeleninou. Přípravu některých pokrmů si bez ní již ani nedokážeme představit. Obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek, což bylo zjištěno už hluboko v minulosti. Navíc prý slouží i jako prostředek pro předpovídání budoucnosti… Cibule dodává energii, svěžest a vitalitu. Ve středověku sloužila spolu s česnekem jako prevence při morových epidemiích a ještě […]
Zajímavosti
Proč máme „kliku“?
Jen o chlup jste se vyhnuli hrozícímu nezdaru? Všechno nakonec dopadlo dobře, i když už to málem bylo jinak? Tak to tedy máte kliku! Tušíte, proč přirovnáváme štěstí zrovna k otevíracímu mechanismu u dveří? A jak vznikla také jiná zajímavá úsloví? Klika bez kliky Je to samozřejmě jinak, tato klika s dveřmi nic společného nemá! […]
Zajímavosti
Tragédie na airshow Flugtag: Smrtonosný šíp z Ramsteinu
Největší základna amerického letectva mimo území USA, základna jednotek NATO… a bohužel také místo, kde dojde k druhé nejhorší tragédii při leteckých přehlídkách. Nechvalně proslulý Ramstein, jehož jméno zná celý svět hlavně díky německé industrial-metalové formaci Rammstein.   Již 31. srpna 1981 zaútočí na zdejší velitelství amerických sil za pomoci výbušnin Frakce Rudé armády, která […]
Zajímavosti
Bublifuk: Hračka starší, než by vás napadlo!
Krásně duhové bubliny plující vzduchem a hrdost nad vlastní šikovností těší už generace dětí. Ale zatímco dříve si museli vystačit s brčkem, vodou a mýdlem, dnes mají mnohem dokonalejší vybavení. A když se do toho opřou skuteční profíci, mohou z bubliny udělat tunel nebo do ní zavřít stovky lidí! I když se bublifuk může jevit […]
reklama
lifestyle
Veletrh FOR INTERIOR uvede trendy nábytku i udržitelné materiály pro interiérový design
Trend udržitelnosti už intenzivně proniká do všech odvětví nábytkářského oboru v Česku i v zahraničí. Veletrh nábytku, interiérů a bytového designu FOR INTERIOR bude místem, kde se setká největší počet produktů, odborníků, výrobců a dovozců, kteří představí inovativní výrobky pro všechny typy interiérů kladoucí důraz na udržitelnost a ekologii. Za nákupy, inspirací či radami mohou […]
Tajemství špičkových hráčů počítačových her: Víc mozkové kůry, rychlé reakce, lepší paměť
Potomky od nich máte tendence vyhánět, ale leckterý rodič si k nim nakonec sám rád sedne. Počítačové hry – od strategií až po střílečky. Škodí nám? Nebo naopak prospívají? Na mnohé aspekty gamingu již existuje nejedna studie. EPOCHAplus.cz vám prozradí, co dokáže hraní udělat s mozkem a vašimi reflexy.   Ohromné množství neuronů na jednom […]
Topná sezóna za rohem! Jak správně topit na konci roku 2024?
I když je to k neuvěření, vedro konečně opadlo a je tu začátek podzimu. Topná sezóna se nezadržitelně blíží. A letos má svá specifika. A to hlavně kvůli penězům. Jak zachránit sebe i dům Aniž bychom chtěli strašit, vážné obavy, zda dokážeme vytopit svá obydlí a přežít letošní zimu, zaměstnávají v posledních týdnech stále větší […]
Srdce v nebezpečí
Nedostatek pohybu a nezdravá strava vedou k vzniku kardiovaskulárních chorob. Rozvíjí se hypertenze, ukládá se tuk v cévách a zvyšuje se riziko srdečního infarktu. V České republice jsou právě srdeční onemocnění nejčastější příčinou úmrtí, stojí za 46 % z nich. V ČR každoročně zemře téměř 50 000 osob na onemocnění srdce. Srdeční a cévní onemocnění […]
historie
Staroměstská exekuce: Kolik pánů bylo vlastně popraveno?
Poprava 27 českých pánů. Temná část naší pobělohorské historie, o které se učí již na základní škole. Co bychom ale měli správně odpovědět před katedrou na otázku: „Kolik pánů bylo popraveno 21. června 1621 během staroměstské exekuce?“   Správná odpověď je matoucí: Jen 3. Ti ostatní totiž nejsou „páni“. Konkrétně jde o 7 rytířů a […]
Bitva u Slavkova? Vždyť byla jinde!
Nedaleko se ozve ohlušující rána z děla. Velitel stiskne opratě. Tohle nevypadá dobře. „Pane! Pane! Rozkazy!“ Vyděšený mladík mu souká do ruky papír. Oči přelétnou slet písmen. Jednou. Podruhé. Je to sice rusky, ale smysl to žádný nedává. A navíc, vřava už přeci dávno začala…    Impozantní, 4 metry hluboký prostor o rozměrech 4,5 x […]
Kdo skutečně objevil Ameriku?
Na vlnách se lodě pohupují už dlouhé týdny. Cesta se zdá nekonečná. Muži jsou znavení a pomalu ztrácejí naději. Vtom se před přídí objeví nepatrný záblesk světel. První plavba do Ameriky se zdá být u cíle. Mohutné dřevěné koráby pomalu přirážejí ke břehům. Je 12. října 1492 a obyvatelé ostrova Guanahaní, dnešních Baham, uvidí bílé […]
Krutá tečka za zlatou érou Zeppelínů: Stačí 34 sekund a Hindenburg shoří!
Expedice Umberta Nobileho se pomalu vrací z výpravy k Severnímu pólu. 25. května 1928 bude mít smůlu – vzducholoď Italia ztroskotá na Špicberkách! Nakonec se podaří zachránit jen polovinu z 16 účastníků expedice. To štěstí bude mít Nobile i náš krajan, fyzik a spisovatel František Běhounek (1898–1973). Píše se rok 1783. Bratři Montgolfierové oslní svět […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz