Domů     Nejzáhadnější kniha světa stále nevydala své tajemství
Nejzáhadnější kniha světa stále nevydala své tajemství
13.12.2023

Zvláštní písmo a obrázky květin, které nikdy nikdo neviděl. Zobrazuje snad slavný Voynichův rukopis rostliny, které spatřil slavný lékárník na své pouti do jiných světů? Jistě to nevíme, ale leccos by tomu nasvědčovalo.

Někdy se na tomto světě dějí skutečně velmi zvláštní věci. Lidstvo má v rukou ty nejnovější vědecké technologie, a přesto není v mnoha ohledech o moc chytřejší než před tisíci lety.

Zdá se, že některé stránky naší historie tak pro nás budou velkou neznámou i v 21. století.

To se týká i takzvaného Voynichova rukopisu, podivné knihy, jejíž pravděpodobný vznik je datován do let 1404–1438. Knihy, o které stále nevíme, jakým jazykem je napsaná, co je znázorněno na ilustracích, které obsahuje, a proč ji vlastně tajemný autor kdysi napsal. Pojďte si spolu s námi připomenout, jak to celé začalo.

Voynichův rukopis patří mezi nejzáhadnější knihy světa. FOTO: pxfuel
Voynichův rukopis patří mezi nejzáhadnější knihy světa. FOTO: pxfuel

O knihu usiloval samotný císař

Na samém sklonku 16. století koupil císař Rudolf II. velmi zvláštní a dosud nerozluštěný rukopis, jehož stránky pokrývaly celé stovky různých obrazců. Věřil, že právě on tajemství vyřeší, jenže k ničemu takovému nedošlo.

Ani největší učenci na císařském dvoře nepřinesli do záhady Voynichova rukopisu světlo a o moc lépe se nevedlo a i těm, kteří přišli po nich.

Po Rudolfově smrti v roce 1612 se záhadná kniha dostala do rukou jednoho z císařových lékařů a o něco později rukopis získal alchymista George Bareš, který jej odkázal rektoru Karlovy univerzity Janu Marcusi Marcimu.

Tomu prý rukopis jen zbytečně zabíral na polici místo, a tak jej v roce 1665 poslal proslulému jezuitskému učenci Athanasiu Kircherovi do Říma.

Země české tak navždy opustila vzácná kniha, plná zvláštních obrázků a tajemných textů, které stále čekají na své rozluštění.

Stále odolává

Až v roce 1912 objevil knihu v Itálii Wilfrid Michael Voynich, americký antikvář polsko-litevského původu. Odkoupil ji od jezuitů a podrobil prvnímu zkoumání. Objevil v ní třicet různých znaků, které se nepodobaly žádnému známému písmu.

Jen jejich počet jako by naznačoval, že se může jednat o prostou záměnu jedné abecedy za jinou. Tím ale pátrání skončilo a naděje na rychlé rozluštění textů velice rychle zhasly. Ani za dalších 100 let se nepodařilo zjistit, co kniha ukrývá. Teorií tak přibývá.

Zatímco mnozí grafologové věří, že autor pracně neskládal slova z jednotlivých „písmen“, ale měl je v sobě zažitá jako způsob, kterým se běžně vyjadřoval, jiní vědci se spíš přiklánějí k tvrzení, že kniha nejde rozluštit zkrátka proto, že na ní nic k vyluštění není. Jedná se prý jen o náhodný shluk znaků, které nemají žádný význam.

V roce 1912 knihu v Itálii objevil Wilfrid Michael Voynich. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Volné dílo
V roce 1912 knihu v Itálii objevil Wilfrid Michael Voynich. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Volné dílo

Autor měl vypsanou ruku

Proč tedy rukopis vznikl? Snad jen jako krutý žert a hra s představivostí čtenáře? Jako možnost napálit sběratele různých kuriozit a připravit je o peníze? Tomu snad dnes už nikdo nevěří. Vždyť neznámý autor musel vynaložit velké úsilí, aby ho napsal.

A nejen napsal, záhadou jsou i samotné ilustrace. Podle nich můžeme Voynichův rukopis rozdělit do šesti kapitol. Jedna představuje detailně zobrazené rostliny, jako bychom před sebou drželi nějaký starobylý herbář.

Herbář, ve kterém však ani jedna z vyobrazených rostlin  nepřipomíná nám známé druhy. Vymyslel si je snad autor, nebo je skutečně někde viděl?

Druhá část knihy zase představuje soubor jednotlivých znamení zvěrokruhu a několik abstraktních, pravděpodobně kosmologických zobrazení. Třetí oddíl knihy ukazuje skupinky žen v lázni s podivnou zelenou tekutinou.

Odkazy na světová náboženství

Někteří badatelé se domnívají, že obrázky představují židovské rituální očišťující lázně, které ženy absolvovaly po porodu nebo menstruaci. Této hypotéze by nahrávala skutečnost, že ve Voynichově rukopisu nenajdete kříže nebo jiné křesťanské symboly.

Jiní vědci jsou ale přesvědčeni, že se tato teorie nezakládá na pravdě. V rukopise lze prý při podrobnějším zkoumání nalézt mnoho odkazů na různá světová náboženství, jako je například svastika nebo malý křížek, který v ruce svírá jedna z koupajících se žen.

I čtvrtá část knihy obsahuje velmi podrobné nákresy a pátá se zase vrací k rostlinám. Tentokrát jsou ale obrázky doplněné o různé nádobky, jako by se jednalo o názorný návod na přípravu nějakého lektvaru nebo léku.

Detail textu z rukopisu. FOTO: Tomhannen/Creative Commons/Public Domain
Detail textu z rukopisu. FOTO: Tomhannen/Creative Commons/Public Domain

Možná známe pachatele

Poslední, šestou část pak tvoří dvanáct stran téměř souvislého textu. Podle názorů některých vědců se i zde jedná o různé recepty a návody na výrobu léků.

Z uvedených skutečností vyplývá, že autor rukopisu velmi dobře znal říši rostlin a ovládal astrologii a astronomii. Právě tyto dovednosti totiž ve středověku potřebovali lékaři nebo lékárníci. A pak tu máme ještě jeden zajímavý detail.

Podle vyobrazeného hradu s ozdobnými věžičkami, vykrojenými do tvaru písmene V, můžeme předpokládat, že pisatel pocházel z Itálie. Další indicie zase napovídají, že se autor rukopisu znával s Lucemburky a žil ve 14. století v Praze.

Když vezmeme v úvahu všechny tyto detaily, jako nejpravděpodobnější „pachatel“ se nám jeví mladý italský lékárník a botanik Angelo z Florencie.

Znalosti z medicíny i botaniky

Angelo je přitom velmi zajímavou postavou. Byl dvorním lékařem i lékárníkem císaře Karla IV.  a měl všechny potřebné předpoklady pro to, aby mohl být pokládán za autora Voynichova rukopisu.

Disponoval rozsáhlými znalostmi z oblasti medicíny a botaniky, těšil se velké vážnosti a měl dostatek finančních prostředků.

A co víc, měl patřit k hinduistickému společenství Sat Bhai, jehož členové prý zasvětili svůj život hledání místa, odkud lze vstoupit do jiných světů. Ti prý před mnoha a mnoha sty lety odešli z Indie, aby pátrali po bráně do jiné dimenze.

Angelo se tak mohl pokusit zachytit ve své knize alespoň něco z toho, co při své návštěvě „jiných světů“ spatřil. Bylo tomu skutečně tak a je Angelo z Florencie tím tajemným mužem, kterého hledáme?

Zatím to bohužel vypadá, že si na řešení této záhady budeme muset ještě nějaký čas počkat.

Foto: viz popisky
Související články
Záhady a tajemství
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
Kdo by neznal jméno Robin Hood? Slavný psanec ze Sherwoodu se za staletí proměnil ve folklorní ikonu, hrdinu stovek knih, filmů i seriálů. Ale kdo vlastně byl muž, jehož příběh přežil staletí a stal se symbolem spravedlnosti? Mýtus, nebo historická postava? Příběh, který přerostl do legendy První dochované zmínky o Robinovi pocházejí ze 14. století. […]
Záhady a tajemství
Mechanismus z Antikythéry: Nejstarší počítač světa, který předběhl svou dobu o tisíciletí
Na dně Egejského moře u řeckého ostrova Antikythéra byl objeven jeden z nejzáhadnějších artefaktů starověku – bronzový mechanismus, který svou složitostí předběhl svou dobu o celá tisíciletí. Co přesně tento pozoruhodný přístroj uměl a kdo byl jeho geniálním tvůrcem? Lokalita: dno moře poblíž řeckého ostrova Antikythéry Římská říše je právě na vrcholu svých sil. Podél jižního […]
Záhady a tajemství
Záhadné lanškrounské mýty a pověsti
S městem Lanškrounem v okrese Ústí nad Orlicí i s mnohými místy v jeho okolí se pojí celá řada legend a pověstí. Jak by také ne, vždyť se jedná o starobylé královské město s dlouhou historií…   Chytrá stařenka zachránila Lanškroun Za třicetileté války táhli Švédové od Králík a Šilperka na Lanškroun s úmyslem město […]
Záhady a tajemství
Tajemství oceánů: Proč zůstává 90 % mořského dna neprobádané?
Přestože žijeme v době technologických zázraků, oceány zůstávají poslední velkou neznámou naší planety. Více než tři čtvrtiny mořského dna stále čekají na podrobné zmapování. Co brání vědcům v průzkumu a jaké poklady se v hlubinách mohou skrývat? Oceány pokrývají zhruba 70 procent povrchu naší planety. Podle moderních standardů je z této plochy zmapováno jen necelých […]
reklama
zajímavosti
Pranostiky a přírodní pozorování: Jak předpovídali počasí naši předkové?
Dříve lidé neměli družice ani radary, ale dokázali předpovědět počasí s překvapivou přesností. Jaké triky používali a proč některé pranostiky fungují dodnes? Dříve lidé pozorovali oblohu, zvířata a měli po ruce pranostiky Jak to s plánováním podle předpovědi počasí měli naši předkové? Paradoxně byli na těchto informacích existenčně závislí více než my. Šlo jim o […]
Petrichor: Proč milujeme vůni vzduchu po dešti?
Když se po dešti znovu vyjasní obloha, není to jediný důvod k radosti. Většina z nás si s chutí užívá také zvláštní vůni ve vzduchu. Je nám tak příjemná, že se na ni zaměřili i výrobci a návrháři parfémů. Obvykle si ji spojujeme s čistotou, ale mají ji na svědomí bakterie. Ukazuje se, že to […]
Gelmerbahn: Nejstrmější lanovka Švýcarska, kde adrenalin teče jako horský potok
Otevřený červený vagon visící nad propastí, sklon až 106 % a žádné bezpečnostní pásy – to je Gelmerbahn, druhá nejstrmější lanovka světa ukrytá v srdci švýcarských Alp. Původně sloužila jako nákladní výtah pro stavbu přehrady, dnes nabízí jeden z největších adrenalinových zážitků v Evropě. Odvážíte se usednout do tohoto vláčku, který vás vyveze k tyrkysovému […]
Tajemství houslí: Jak vzniká dokonalý smyčcový nástroj?
Housle jsou jedním z nejkrásnějších a nejsložitějších hudebních nástrojů. Jak se vyrábějí a co dělá jejich zvuk tak jedinečným? Housle patří do rodiny smyčcových nástrojů a jsou jejím nejmenším členem. Jejich rozšíření v hudebním světě přineslo 17. století. Napomohl tomu i Claudio Monteverdi (1567–1643), který vedle patnácti viol využil ve své partituře pro operu Orfeo […]
reklama
zajímavosti
Káva dnes: Od plantáží po trendy nápoje
Káva je dnes druhým nejoblíbenějším nápojem na světě. Jak se pěstuje, kdo ji pije nejvíc a jaké jsou současné trendy v její přípravě? Cesta přes Atlantik Káva začala v Evropě nahrazovat do té doby běžné nápoje k snídani – pivo a víno. To se brzy projevilo v kvalitě práce, protože ti, kdo pili k snídani […]
Voda v číslech: Šokující fakta o nejcennější tekutině planety
Voda je základem života, přesto s ní plýtváme a znečišťujeme ji. Kolik vody skutečně máme k dispozici? Kolik jí denně spotřebujeme a jaké dopady má její nedostatek na svět? Odhalte fascinující čísla, která změní váš pohled na tuto zdánlivě obyčejnou tekutinu. 22. březen je od roku 1993 Světovým dnem vody. Rozhodlo o tom Valné shromáždění Organizace spojených národů. […]
Od dřeva k mistrovskému nástroji: Jak se vyrábějí housle krok za krokem?
Výroba houslí je umění, které se předává po generace. Jak probíhá proces tvorby tohoto ikonického nástroje a jaké dřevo se používá? 1. Výběr dřeva Kvalita a tloušťka dřeva zásadně ovlivňují zvuk houslí. Horní deska se nejčastěji vyrábí ze smrkového dřeva, luby a spodní deska jsou z javoru. Pro krk se používá dřevo stromu sapan (pernambuco) […]
Mravenci provádějí amputace a zachraňují životy!
Mravenci nejsou jen pilní dělníci přírody – podle nejnovějších výzkumů jsou také zruční „chirurgové“. Když se některý z nich zraní, jeho druhové dokážou posoudit zranění a v případě potřeby mu amputovat končetinu, čímž mu zachrání život. Tento unikátní způsob péče o zraněné nemá v živočišné říši obdoby a ukazuje, jak fascinující může být mravenčí inteligence. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz