Domů     Spartakiádní vrah znásilňoval, vraždil, okrádal
Spartakiádní vrah znásilňoval, vraždil, okrádal
6.5.2024

Čeká na příležitost. Když už je zjevné, že se žena blíží k domu, kde bydlí, „lov“ začíná. Napadne ji zezadu a odtáhne ji za oplachtovanou dodávku. Provazem ji škrtí tak dlouho, dokud jeho oběť neztratí vědomí. Nelíbí se mu, a tak se spokojí s jejími věcmi.

Během totalitní historie Československa se tělovýchovná slavnost nazývaná spartakiáda stala pomyslnou výstavní skříní socialismu. Jednalo se o masovou akci, která se vždy na konci měsíce června opakovala každých pět let.

Tisíce cvičenců z celé republiky předváděly tělocvičnou exhibici na pražském strahovském stadionu. Nad konáním celostátní spartakiády v roce 1985 se ale stahují mračna. V pražských ulicích totiž již několik měsíců řádí sériový vrah.

Okrádá, znásilňuje a vraždí ženy. V politických kruzích panuje oprávněná obava, že cvičenky budou mít strach do Prahy přijet.

Zloděje a násilníka první oběť obalamutí

Jiří Straka (*1968) rozhodně nepatří mezi pilné žáky. Jeho IQ sice dosahuje nadprůměrných 125 bodů, ale s prospěchem má problémy. Učitelé i rodiče u něj pozorují zjevné známky hyperaktivity.

Lumpárny, drobné krádeže i další přestupky vůči školnímu řádu ho přivedou až do psychiatrické ordinace. Lékaři mu diagnostikují syndrom psychomotorického neklidu s neurotickými projevy a minimální projevy citu.

S nástupem puberty se u mladíka projeví silné, těžce kontrolovatelné sexuální touhy. Pohledný hoch z bezproblémové rodiny odchází po dokončení základní školy do hornického učiliště. Z rodné Prahy se stěhuje na internát do Stochova u Kladna.

Víkendy tráví v Praze. A právě tehdy páchá své zrůdnosti.

Ze Stochova odjíždí na víkendy do Prahy, kde vraždí. FOTO: Dezidor / CC BY 3.0 Deed
Ze Stochova odjíždí na víkendy do Prahy, kde vraždí. FOTO: Dezidor / CC BY 3.0 Deed

Oběť ho obalamutí

Je neděle 17. února 1985. Milena (20), povoláním restaurátorka, se prochází lesíkem poblíž sídliště Novodvorská v Praze 4. Najednou na ni zaútočí neznámý mladík. Zápasí spolu asi pět minut.

Když vyčerpá své síly, zalehne útočník napadenou svým tělem. Milena se však nevzdá. Začne s útočníkem mluvit. Navrhne mu, aby ji následoval do jejího bytu. Násilník se jí dokonce svěří, že je mu teprve 16 let a bydlí na internátě mimo Prahu.

Když se dostanou do blízkosti obydlených domů, začne dívka křičet. Volá o pomoc. Mladík se lekne a vezme nohy na ramena.

Stejně jako mnoho žen a dívek, které byly znásilněny nebo které pokus o znásilnění přestály, tak ani tato svůj otřesný zážitek na bezpečnosti neohlásí.

Dívky chce okrást

V následujících dnech zaútočí násilník hned dvakrát. Tentokrát mu nejde o sex, ale o „hmotné statky“.  V pátek 15. března odemyká studentka (18) vstupní dveře do domu, kde bydlí. Zezadu k ní přiskočí jakýsi mladík.

Praští ji do hlavy dlažební kostkou a z ruky vytrhne igelitku. Dívka volá o pomoc. Uloupené sušenky sní násilník hned za rohem a je bohatší o 260 československých korun. O deset dní později sevřou neznámé mužské ruce paže mladé ženy (19) a strhnou ji na zem.

Lupič se snaží ukrást kabelku. Studentka se brání. Útočník je úspěšný až napotřetí. Okradená se svého majetku nemíní jen tak vzdát. Za neznámým běží, ale ten jí po chvíli zmizí z očí v potemnělých ulicích velkoměsta.

Osamělé ženy večer jsou snadným cílem. FOTO: Freepik
Osamělé ženy večer jsou snadným cílem. FOTO: Freepik

Nabídne jí doprovod

Je úterý 2. dubna před půlnocí, když Ludmila (18) osloví na zastávce tramvaje neznámého mladíka. Zajímá ji, kdy jede tramvaj. Nato mladík nezná nejspíš odpověď. Jako správný gentleman jí však nabídne, že ji doprovodí, aby se jí „něco nestalo“.

Představí se jako Jirka. Vykládá, že se učí druhým rokem ve Stochově u Kladna a že mají přísného nového ředitele. Jeho otevřenost a dobrota brzy skončí. Před Ludmiliným domem začne dívku osahávat. Když mu vyhrožuje, že bude volat o pomoc, nechá ji být.

Jakmile však začne otáčet klíčem v zámku, začne ji „gentleman“ škrtit až do bezvědomí. Dívka procitá a cítí, že ji „Jirka“ svléká. Zve ho k sobě, ale hned jakmile dvojice vkročí do domu, začne zvonit na zvonky nájemníků.

Mladík nadává a vybíhá z domu s dívčinou taškou s doklady a 500 československých korun.

Žádná už mu neuteče, Své oběti vraždí a okrádá

Na Velikonoční pondělí 8. dubna večer spěchá matka dvou dětí Alice (23) za svým přítelem. Při průchodu potemnělou roklí v blízkosti Novodvorské ulice je jí v patách neznámý muž. Žena přidá do kroku. Ovšem pronásledovatel ji brzy dožene.

Strne ji k zemi. Škrtí ji. Táhne ji stranou od cesty do třešňového sadu. Alice křičí. Neurvalec se ji snaží umlčet. Škrtí ji tak dlouho, dokud žena neztratí vědomí. Pod stromy svou oběť znásilní. Aby ho neprozradila, rozhodne se ji udusit.

Vyšetřovatelé naleznou mrtvou ženu zahrabanou v listí. Do úst jí vrah nacpal kromě hlíny také kamení a kalhotky. Z krku jí strhl stříbrný řetízek a vzal si její zapalovač.

Vrah může čekat kdekoli... FOTO: Freepik
Vrah může čekat kdekoli… FOTO: Freepik

Přežije svou smrt

Další oběť si vrah vyhlédne v sobotu 4. května. Tentokrát je připraven lépe. Má s sebou provaz. Starší ženu (54) si vytipuje v tramvaji, mířící do Hloubětína. Když vyhlédnutá oběť na stanici před konečnou vystoupí, sleduje ji „lovec“ do tmy.

Drží se za ní ve vzdálenosti asi 10 metrů. Čeká na příležitost. Když už je zjevné, že se žena blíží k domu, kde bydlí, „lov“ začíná. Napadne ji zezadu a odtáhne ji za oplachtovanou dodávku. Provazem ji škrtí tak dlouho, dokud jeho oběť neztratí vědomí.

Nelíbí se mu, a tak se spokojí s jejími věcmi. Provaz zaváže na dva uzly a bezvládné tělo vhodí na korbu dodávky. Žena po chvíli procitne. Zbaví se škrtidla. Přivolá si pomoc. Odcizené šperky zahodí vrah do křoví, kabelku a igelitku do kanálu. Ponechá si jen cigarety a 950 československých korun.

Tluče ji botou do hlavy

Ještě během téže noci potká bestie s dětskou tváří opět v tramvaji lékařku Věru F. (30). Když žena vystoupí, vydá se za ní. Po chvíli ji přepadne a odtáhne ji na liduprázdné prostranství za obytnými domy.

Tluče svou oběť do hlavy podpatkem její vlastní boty tak dlouho, až ztratí vědomí. Potom ji svlékne a znásilní. Aby smazal stopy, opět vraždí. Provaz už u sebe nemá, a tak ženu uškrtí ramínkem od její podprsenky. Mrtvolu okrade a nepozorován mizí. Lup mu vynese 200 československých korun a cigarety.

Uškrtí ji ve sklepě

Poslední vražda se stane ve čtvrtek 16. května. Tehdy řekne Straka matce, že jede na internát, ale vypraví se do pražských ulic. Na „lov“. V nočních hodinách se potuluje po Puškinově náměstí v Praze 6, když zahlédne osamělou ženu (30). Přepadne ji zezadu.

Za krk ji zatáhne do sklepa blízkého domu, ve kterém je obchod s ovocem a zeleninou. Škrtí ji provazem, jejž si vzal z domu. Svlékne ji a znásilní. Žena chroptí.

Na obranu jí ale už nezbývají síly.  Nezletilý vrah ukončí život své třetí oběti tak, že jí kolem krku utáhne opasek z jejího svetru.

S blížící se spartakiádou rostly obavy veřejnosti. FOTO: Nechranická / CC BY-SA 4.0 DeedŽeny se bojí vycházet

Na stolech vyšetřovatelů drnčí jeden telefon za druhým. Politici jsou nervózní. Ženy se bojí vycházet do ulic. V Praze řádí sériový vrah! Konání 6. československé spartakiády je ohroženo!

Hromadné veřejné tělocvičné vystoupení se pravidelně koná na přelomu června a července. V táboru socialistických zemí hrozí Československé socialistické republice do nebe volající ostuda. Špičky Veřejné bezpečnosti se snaží politikům vyhovět.

Na řešení tohoto případu jsou povolání elitní vyšetřovatelé. Případ má na starost budoucí legenda pražské mordparty kriminalista Jiří Markovič (1942–2022). K ruce má dva vyšetřovatele a 200 strážců pořádku.

Veřejná bezpečnost zachytí stopu

Policisté otevírají případy sexuálních útoků v Praze, které neskončily vraždou. Když se podaří zajistit svědectví dosud mlčící restaurátorky, jež byla napadena u Novodvorské, začne mít vyšetřování spád.

Výpověď první oběti lidské zrůdy je doplněna o další zajištěné důkazy. Mimo jiné pomohly i drobné částice vznikající při obrábění kovů, které vrah zanechal na místech svých činů.

Strach se šíří Prahou, jeho podobu nikdo zatím nezná. FOTO: Freepik
Strach se šíří Prahou, jeho podobu nikdo zatím nezná. FOTO: Freepik

Pro vraha jdou do učiliště

Do hornického učiliště ve Stochově u Kladna jedou kriminalisté šest dnů po poslední vraždě téměř najisto. Učni se tady mimo jiné učí pracovat na kovoobráběcích strojích. Mezi nimi snadno vytipují mladíka s dětskou tváří – Jiřího Straku.

Šestnáctiletý učeň nezapírá. Ochotně a bez známek emocí  s vyšetřovateli spolupracuje na objasňování případu „spartakiádního vraha“. Soud mladistvého Straku posílá v prosinci 1985 do vězení s nevyšším možným trestem. Dostane 10 let nepodmíněně. Také mu je nařízena ústavní léčba.

Má změněnou identitu

Ve vězení si Straka prožije od spoluvězňů peklo na zemi. Je otázka, zda mu zde pomůže šikanu přežít vysoká inteligence, rychlá orientace, pohotové jednání, nebojácnost a dobrá fyzická kondice, nebo ochrana některého ze silnějších vězňů.

Z věznice Straka odchází díky prezidentské amnestii o rok dříve. Během vycházek z uzavřeného sexuologického oddělení psychiatrického ústavu v Praze Bohnicích užívá drogy.

Z psychiatrické léčebny v Opavě, kde pozná budoucí manželku, ho propustí na Štědrý den 2004. Nyní žije „spartakiádní vrah“ na svobodě. S ženou se rozvedl. Žije na Moravě, změnil si jméno na Nováka.

Foto: Viz popisky. Titulní foto: Freepik
Související články
Svět zločinu
Zabiják z Moldavy uřízl zbité oběti ucho!
Podlaha je zkropená krví. U nohou dvou mužů sténá jejích zbitý kamarád. Ale ani jeden z nich s ním nemá slitování. Právě naopak. Ještě s obětí neskončili. Nejhorší z násilníků vytáhne nůž a začne jí odřezávat ucho… Na počátku všeho stojí alkohol. První víkend v prosinci 2013 dva Moldavané přijdou na návštěvu k Ukrajince Teťáně (35) a […]
Svět zločinu
Nejhorší slovenské bestie posledních let dostaly doživotí
Rudolf Dorčík toužil zjistit, jaké to je zabít člověka… Jsou to docela normální kluci. Na první pohled. Milan Jesenský (23) hrál v dětství šachy, Rudolf Dorčík (21) zase fotbal. Druhý jmenovaný ovšem nežil v příliš zdravém prostředí. Jeho otce několikrát zavřeli, kluk nechodil do školy, nejméně jednou propadl. V budoucnu mu nedělá problém někoho zbít, […]
Svět zločinu
Pedofil se ve věznici nedožil rána
Je to všemi milovaný a usměvavý chlapec. Má ale tu smůlu, že onoho dne narazí na lidskou zrůdu. Ta ho vezme k sobě domů. Jakmile se za nimi zaklapnou dveře, chlapce znásilní a ubodá bajonetem. Případ, který dodnes lidem z města Ostrov u Karlových Varů vhání slzy do očí. Sexuální deviant a pedofil tam podle […]
Svět zločinu
Tim Lambesis: Prosím, zabijte moji ženu!
Kromě skutečných fajnšmekrů se běžní milovníci tvrdé hudby někdy tak úplně nevyznají v jejích druzích. Zasvěceným je však jasné, že žánr zvaný metalcore spojuje prvky punku a metalu. A také moc dobře vědí, o kom je řeč, když se vysloví jméno kapely As I Lay Dying a jejího frontmana, zpěváka Tima Lambesise (*1980). Kapela se […]
reklama
lifestyle
Paul Newman a Joanne Woodwardová: Stvořeni jeden pro druhého
„Miluji tě,“ zašeptají jeden druhému, pak se políbí a odjedou vstříc zapadajícímu slunci. A pokud nezemřeli, žijí spolu dodnes. Každá správná pohádka končí svatbou. Bohužel ne každá svatba končí pohádkou. A pro Hollywood, kde se rodí ty nejslavnější pohádky, to platí dvojnásob. Pokaždé když člověk otevře nějaký společenský magazín, musí mít pocit, že se tu […]
Janis Joplin: Královna blues, která uhořela na hranici slávy
Drogy, sex a rock’n’roll. Život Janis Joplin, legendární zpěvačky s nakřáplým hlasem, která se stala ikonou hippies a symbolem ženské svobody, byl plný vášně, excesů a tragického konce v pouhých 27 letech.   Hudební svět ještě nestihl smířit se ztrátou Jimiho Hendrixe, a už 4. října 1970 truchlí znovu. Na předávkování drogami umírá v prokletém věku […]
Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
Elvis Presley nebyl jen hudebníkem, ale také filmovou hvězdou. Jeho písně a filmy ovlivnily generace a jeho jméno se stalo synonymem pro rock’n’roll. Podívejme se na jeho hudební a filmovou kariéru.   Roky 1968 až 1977 1977 jsou považovány za hvězdné období jeho pěvecké dráhy. Tehdy nahrává největší hity své hudební kariéry. Elvis Presley jen […]
Coober Pedy: Město, kde se žije pod zemí
Uvnitř australského vnitrozemí leží městečko, které na první pohled nevypadá nijak zvláštně, jen denní teploty tu dosahují až 50 °C a k vodě je to daleko. Tak proč žít zrovna tady? Byly zde objeveny velké zásoby opálu, které sem přilákaly tisíce nadšených hledačů. Aby ale vydrželi v tak nehostinných podmínkách, které zde během roku panují, přesunuli svá […]
reklama
svět zločinu
Shelley Malil: Žárlivec s kuchyňským nožem
Jak velká je pravděpodobnost, že se hollywoodská hvězda stane z chudého chlapce z rybářské osady kdesi v jižní Indii? Malý Shelley Malil (*1964) se nemůže vynadívat na obrazovku jediné televize, kterou ve vesnici mají, a zapřísahá se, že se stane slavným hercem. Podaří se mu to, ale jednou se proslaví ještě něčím jiným. Mezi lékaři […]
Brutální mordy ve vesničce Klučov: Trojnásobného vraha chytili po letech díky DNA
Nevypadá  jako protřelý kriminálník. Připomíná spíš zmateného pijana po dlouhém flámu. Rozhodně nejde o žádného verbálního sprintera. Vyjadřuje se pomalu, zdlouhavě. Často se dívá kamsi do prázdna. Přesto čelí obvinění z brutální trojnásobné vraždy. Jaro roku 1990 je v plném proudu. Plnými doušky si ho užívají i obyvatelé malé obce Klučov na Kolínsku. Ve stavení […]
Heparinový vrah poslal na onen svět sedm pacientů!
Pacient v bezvědomí tiše oddechuje. Nevnímá, že k němu právě přišel zdravotník a do kapačky mu cosi píchl. Je to heparin, snižující srážlivost krve. Brzy nato je na oddělení poplach. Muž silně krvácí. To už ale vrah leží doma s nohama na gauči.  Jen málokdo v České republice nezná jméno Petr Zelenka. Pokud si někdo […]
Charles Manson: Psychopatický vůdce sekty
Charles Manson byl charismatický, ale psychopatický vůdce sekty „Rodina“, která v 60. letech 20. století terorizovala Kalifornii. Manson byl zodpovědný za vraždu Sharon Tate a dalších devíti lidí a jeho zločiny dodnes šokují a fascinují svět. Mansonův život Charles Manson se narodil v roce 1934 v Cincinnati ve státě Ohio. Jeho matka byla prostitutka a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Když se vám zdá o fazolích, je to jasné zlé znamení!
nejsemsama.cz
Když se vám zdá o fazolích, je to jasné zlé znamení!
Nikdy jsem nevěřila na různé pověry a na sny taky ne! Dokonce i černá kočka přes cestu mě nechává dodnes klidnou. Ovšem předpověď o fazolích se naplnila. Jako malá holčička jsem prý mívala sny, podle kterých moje babička vykládala, co se do dvou dnů stane. Můj otec ale byl zapřísáhlý nepřítel jakékoli pověry a všeho, co zavánělo tajemnem. Byl
Otázka „za milion“: Kdo zavraždil mumii?
enigmaplus.cz
Otázka „za milion“: Kdo zavraždil mumii?
Existují záhadné vraždy, u kterých můžeme diskutovat, zda už byly, či nebyly promlčeny. Pak ale existují takové mordy, od kterých nás dělí již celé epochy. Jsou de facto z jiného světa. Takový je příp
Přemysl Otakar II. se přesvědčil o intrikách kurfiřtů
historyplus.cz
Přemysl Otakar II. se přesvědčil o intrikách kurfiřtů
Jeho smrt se musí udržet v tajnosti za každou cenu. Král Václav I. skonal trochu nenadále 22. září 1253 v Počáplích u Berouna. Jeho syn a jediný dědic Přemysl Otakar II. se v té chvíli nachází stovky kilometrů od domova. Zrovna hájí své zájmy v Rakousku a Štýrsku. Domů se vrací skoro až o měsíc
Mladí dospělí v Česku se potýkají s úzkostmi, depresemi i syndromem vyhoření
21stoleti.cz
Mladí dospělí v Česku se potýkají s úzkostmi, depresemi i syndromem vyhoření
Dle výsledků deset let trvajícího výzkumu, který prováděl vědci z Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, jsou mladí dospělí ve věku od 18
Rezidence pro jedenáct veteránů
rezidenceonline.cz
Rezidence pro jedenáct veteránů
Dům postavený v šedesátých letech minulého století prošel rozsáhlou rekonstrukcí a dočkal se i velkorysého rozšíření. Nyní tahle moderní a elegantní rezidence, nacházející se v regionu Eastern Townships v kanadském Quebecu, nabízí komfort svým obyvatelům i reprezentativní prostor unikátní sbírce. Prvním záměrem majitelů, vášnivých sběratelů, bylo upravit stárnoucí nemovitost tak, aby v ní mohli parkovat
Karlovarský kraj: Bujná příroda, tajuplné podzemí a dech beroucí kulturní památky
epochanacestach.cz
Karlovarský kraj: Bujná příroda, tajuplné podzemí a dech beroucí kulturní památky
Karlovarský kraj, to nejsou jen světoznámé lázně na seznamu UNESCO. Jeho ráz utváří i bujná příroda, tajuplné podzemí a dechberoucí kulturní památky. Vydejte se s námi do historických měst, odkud můžete podnikat výlety za poznáním dalších magických míst. Cheb – po stopách středověkých kupců Ve městě Cheb najdete nevídanou koncentraci památek. Prohlédnete si unikátní komplex hrázděných
Už žádné zbytky!
panidomu.cz
Už žádné zbytky!
Nejen proto, že zero waste nebo hezky česky od čumáčku po ocásek je moderní, ale pokud se budete snažit zpracovat každý kousek suroviny, nebudete nic vyhazovat, ušetříte a můžete vymyslet i opravdu zajímavou kulinární kreaci. Možná jste si toho už všimli. Nějak se vám nedaří spotřebovat všechno, co nakoupíte, a tak lecjaká surovina končí v koši.
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
iluxus.cz
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
Ve středu 22. května uspořádalo renomované hodinářství Koscom večer věnovaný švýcarské značce Norqain. Ta je úzce spojená s hokejem, a tak měla akce návaznost na aktuálně probíhající Mistrovství světa
Snacha nás nehorázně využívá, mám toho dost!
skutecnepribehy.cz
Snacha nás nehorázně využívá, mám toho dost!
Říkala jsem si, že budu laskavá a chápající tchyně. Jenže to jde těžko s takovou snachou. Andrea je líná a neschopná, a z nás si dělá otroky. Se svou tchyní Vilmou jsem si užila peklo. Měla tři syny, a stíhala kontrolovat všechny snachy, jestli dělají jejím synáčkům dostatečné zázemí. Byla to strašná ženská a já si slíbila, že jednou taková nebudu. Že
Jiřina Bohdalová potřebuje být stále mezi lidmi
nasehvezdy.cz
Jiřina Bohdalová potřebuje být stále mezi lidmi
Má pořád síly na rozdávání. Jiřina Bohdalová (92) opět ukázala, že i po devádesátce člověk může žít naplno. Nedávno se například zúčastnila křtu knihy významného českého novináře, na kterém se objevil
Pečený losos s chřestem
tisicereceptu.cz
Pečený losos s chřestem
Tohle je jednoduchá a časově úsporná varianta na šmrncovní lahůdku, která zasytí i velké jedlíky a do níž můžete zapracovat všelijaké kousky zbylé zeleniny. Výsledek je pokaždé naprosto dokonalý. I
Pohřbili kancléře zaživa?
epochalnisvet.cz
Pohřbili kancléře zaživa?
„To ne! Proboha ne!“ vykřikne kancléř a celý vyděšený se posadí na posteli. Ten příšerný sen se mu zdál už potřetí! Je v něm pohřben do rakve, v níž ovšem po pár dnech obživne!   Svého času je prakticky nejmocnějším mužem v zemi. Je mu něco málo přes 40 let, a už má za sebou funkci diplomata, císařského