Proslulý budhistický učitel Taičo Daiši šplhá společně s Gengorou Sasakirim na posvátnou horu Hakusan nedaleko japonské vesnice Awazu. Po velké námaze se dostanou až na vrchol, kde se uloží k spánku.
Ve snu se Daishimu zjeví božstvo hory, které k němu promlouvá. Z jeho poselství se zrodí hotel, který letos oslaví 1300 let své existence.
„Nedaleko (asi 20 km – pozn. red.) od této posvátné hory leží vesnice zvaná Awazu. Tam najdete podzemní horký pramen, který navrací lidem zdraví. Tyto schopnosti mu dal sám Yakushi Nyorai, velký lékař duší. Vesničané netuší, jaké štěstí leží u jejich nohou.
Slezte proto z této hory a jděte do Awazu. Přimějte vesničany, aby odkryli horký pramen. Bude jim sloužit navěky,“ vyslechne Taičo Daiši. Svůj sen bere vážně, ani na vteřinu nepřipustí, že by přání horského boha nesplnil.
Vydá se proto na sestup dolů a dojde až do vesnice Awazu. „Ani nevíte, jak cenný poklad se zde skrývá,“ vypráví vesničanům a podle božských pokynů společně odhalí termální pramen zvaný onsen.
Uzdraví nemocné
„Ponořte se do jeho teplých vod,“ pobídne Daiši několik nemocných vesničanů. Teprve po jeho slovech se lidé konečně osmělí a vstoupí do vody. „Bolest kloubů mne přešla,“ kroutí nevěřícně jeden z mužů.
Podle legendy se uzdraví všichni, kteří do vody vstoupili, a pochopí, jakou sílu má léčivá voda. Sám Daiši je ale na cestě k duchovnímu osvícení a budování lázní by ho zdržovalo na této pouti. Na světě má jiné úkoly.
Rozhodne se proto praktické záležitosti přenechat lidem, kteří je zvládnou lépe než on.
„Jdi a vybuduj u pramene lázeňský dům, který bude sloužit lidem a jejich uzdravení,“ pobídne svého žáka, Garyho Hóšiho, syna řezbáře Gengora Sasakiriho, který ho doprovázel při výstupu na vrchol hory Hakusan.
Čaj zklidní mysl
Gary poslechne svého učitele. Roku 718 n. l. v Awazu zakládá lázeňský hotel. „Vykoupejte se jednou a vyjdete krásnější než dříve, vykoupete se dvakrát a můžete se rozloučit se všemi nemocemi,“ vypráví se o zdejším léčivém prameni. Nikdo se proto nemůže divit, že sem stále přicházejí nemocní.
Čeká je vždy stejné uvítání, během kterého berou do ruky nádobku s čajem. Napijí se a odloží ji. Rituál čajového obřadu, kde má každý pohyb ruky svoje pevné místo, jim zklidní mysl. Ruch vnějšího světa sem prakticky nepronikne.
Oblečeni do tradičního bavlněného kimona yukata si vychutnávají každý okamžik blaženosti. Při meditaci v zahradách se stres stává jenom dávnou vzpomínkou.
1300 let v rukou jedné rodiny
Do dnešních dnů už se ve vedení hotelu Hóši ryokan (ryokan je tradiční japonský hostinec –pozn. red.) vystřídá od roku 718 celkem 46 generací rodiny Hoshi.
V současnosti má hotel v Awazu u japonského města Komatsu v prefektuře Išikawa celkem 100 pokojů a dokáže najednou ubytovat až 450 hostů. I dnes tu příchozí vítají čajovým obřadem a zařízení odpovídá klasickému japonskému stylu včetně sezení na rohožích tatami.
Dnešní majitel po smrti svého nejstaršího syna převede hotel na svého vnuka, který se stane již 48. generací, která bude hotel vést.