Skip to content
reklama

Tajemné mumio: Hmota s pověstí zázraku!

Říká se mu životní elixír králů a velmožů. Vzácné mumio se od pradávna považuje za zázrak, který dokáže pomoci při řadě vážných zdravotních problémů. Kdysi se informace o něm předávaly jen mezi vyvolenými a i dnes je vysoce ceněným přírodním prostředkem.

Název mumio má svůj původ v řečtině. Znamená „uchovávající tělo“, což je vzhledem k předpokládaným účinkům této látky velmi výstižné. Pravému mumiu se říká černé zlato a v minulých dobách se za něj tímto drahým kovem také platilo.

Tuto hmotu ve svých spisech zmiňuje už antický učenec Aristotelés (384-322 př.n.l.) a popisuje ji jako antiseptický prostředek s celkově povzbuzujícími vlastnostmi, který je užíván především na Kavkaze.

Vysoko v horách

Hutná, lepkavá hmota připomínající dehet je poměrně vzácná. Její barva může mít různé odstíny hnědé až k téměř černé. Má výrazně hořkou chuť, která připomíná pelyněk. Této bylině je podobná také svou vůní.

Sbírá se ve skalních trhlinách, dutinách či výklencích asijských hor, nejčastěji v Kyrgyzstánu, Mongolsku, Indii nebo Číně. Vyškolení sběrači z řad místních lidí mají svá naleziště v těžko dostupném terénu ve výšce nad 3000 metrů.

Mumio vytváří drobné krápníky a proto se mu říká také slzy hor.

Říká se mu slzy hor

Zajímavé složení

Jeho původ není zcela objasněn, jedna z teorií tvrdí, že jde o vedlejší produkt při vzniku ropy. Jiná hypotéza ho označuje za organické pozůstatky fauny a flóry, které se během tisíců let promísily s anorganickými minerály.

Další možností je, že by prý mohlo jít o mineralizované exkrementy dávných hlodavců a následnou činnost geologických procesů. Podle chemiků se v případě mumia jedná o cennou přírodní směs organických i anorganických látek, obsahující řadu vitamínů, minerálů, aminokyseliny, steroidy, éterické oleje, fosfolipidy a další biologicky aktivní látky.

Uvádí se, že mumio obsahuje přes 200 různých komponentů.

blank
Mumio ve formě pudru.

Král léčiv

Východní národy ho považují za prostředek, který může významně oddálit stárnutí organismu a podle Tibeťanů je králem léčiv. Stejně, jako jsou jím nadšeni antičtí učenci, také ve středověku a renesanci ho jako lék uznávají známé osobnosti tehdejší medicíny, jako například Avicenna (980-1037), Paracelsus (1493-1541) nebo Georgius Agricola (1494-1555).

Zatímco po dlouhá staletí se informace o jeho účincích uchovávaly jako vzácné tajemství, určené k předávání jen v rámci rodů nebo církevních řádů, v 18. století vychází v Číně rozsáhlé dílo o možnostech léčby touto přírodní látkou.

blank
Med s přídavkem mumia.

Důležitá obezřetnost

Podle jeho příznivců má účinky na zvyšování odolnosti organismu, pomáhá při únavě a výrazně posiluje imunitní systém. Doplňuje hladinu vitamínů a minerálních látek, urychluje hojení a chrání proti působení negativních vlivů prostředí.

Jeho významné antiseptické účinky podporují také boj s různými druhy zánětů. Pokud by chtěl někdo účinky mumia vyzkoušet na vlastní kůži, je třeba dát si pozor, aby si zakoupil ověřený produkt. I dnes se na trhu mohou vyskytnou nejen méně kvalitní výrobky, ale i padělky.

blank
Z daru skal se vyrábí řada produktů, nejen kapsle, ale i tablety, krémy, tinktury a mnoho dalších.

Rozdílné názory

Navzdory tomu, že mumio doporučují lidoví léčitelé, někteří lékaři i lidé, kteří mají s tímto přírodním prostředkem vlastní zkušenosti, existují stále pochybnosti o tak významných účincích, které jsou deklarovány.

Například Český klub skeptiků Sisyfos uvádí, že údaje o léčivých vlastnostech jsou nevěrohodné například kvůli nedostatku klinických studií nebo nestandardnímu složení mumia.

Foto: www.yogalean.com, www.patrika.com, www.wellandgood.com, www.healthline.com, www.whitemountainhoney.com.my,
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články