Domů     Jaká je pravda o El Doradu? Tajemná říše plná zlata možná opravdu existuje!
Jaká je pravda o El Doradu? Tajemná říše plná zlata možná opravdu existuje!

Tajemná říše plná zlata ukrytá někde hluboko v Jižní Americe po staletí přitahovala průzkumníky a odvážlivce z různých koutů světa. Ti se i přes obrovské nebezpečí prodírali do skrytých míst nezmapovaného kontinentu.

Namísto vytoužené slávy a bohatství ale okusili jen pocity zmaru a někdy i smrt. Byly jejich snahy úplně marné? Existuje vůbec nějaká přesvědčivá informace o existenci El Dorada?

El Dorado původně nebylo pojmenování místa, nýbrž osoby. Šlo totiž o přezdívku panovníka jednoho z jihoamerických domorodých kmenů.

Kmen Muisků se mezi lety 600 – 1600 ukrýval vysoko v Andách a pokaždé, když se měl chopit moci nový náčelník, bylo jeho tělo pokryto zlatem. To nemělo pro domorodce hodnotu drahého kovu, ale kovu posvátného, v němž se skrývala nadpřirozená moc.

Pozlacený vládce

Muiskové proto používali zlato pouze k výrobě náboženských předmětů a k obřadům.

Nový panovník, zcela nahý, ale rituálně posypaný zlatým prachem a ozdoben třpytivými šperky a peřím, absolvoval dlouhé iniciační obřady, které vyvrcholily plavbou na voru doprostřed posvátného jezera jménem Guatavita.

Tam za přítomnosti kmenových kněží naházel do hlubin poklady nedozírné ceny – zlaté předměty a také drahokamy, údajně především smaragdy.

Příliv dobyvatelů

Legenda o nedozírném zlatém pokladu se nesla od úst k ústům a jak už to tak bývá, ze zlatého panovníka se stalo město, pak království a následně celá zlatá říše.

Inspirováni tímto mýtem, který popsal již španělský historik Gonzalo Fernández de Oviedo na počátku 16. století a následně  v roce 1638 bogotský spisovatel Juan Rodriguez Freyle, se nejen španělští dobyvatelé, ale i mnozí další dobrodruzi pouštěli do prohledávání všech končin Kolumbie, Venezuely i částí Guyany a severní Brazílie.

Kmen Muisků nalezen!

V roce 1536 líčení bohatství El Dorada omámilo španělského dobyvatele Gonzala Jimeneze de Quesadu natolik, že se jej spolu s armádou 800 mužů vypravil do zákrut vysokých And hledat. Skutečně tam nalezl kmen Muisků a sebral mu tolik zlata, kolik jen měli.

I to ho utvrdilo v domnění, že El Dorado je na dosah. Když v květnu 1539 Gonzalo odplul zpět do Španělska, v pátrání po zlaté říši pokračoval jeho bratr Hernán Pérez de Quesada.

Pro Muisky bylo zlato posvátným kovem.
Pro Muisky bylo zlato posvátným kovem.

Neúspěch za neúspěchem

Hernán si vzal s sebou 270 španělských vojáků a začal propátrávat povodí řeky Orinoko. Expedice byla ovšem neúspěšná a poté, co vojsko dorazilo až do Quita, hlavního města Ekvádoru, a po El Doradu ani stopy, vrátilo se zpět.

V roce 1540 byl guvernérem v Quitu jmenován Gonzalo Pizzaro – nevlastní mladší bratr neblaze proslulého Franceska Pizzara, který svrhl celou inckou říši v Peru.

Domorodci útočí

Krátce po dosazení do úřadu se Gonzalo od místních dozvěděl o údolí daleko na východě, zlatem oplývající. Na nic nečekal, sestavil expedici tvořenou 340 vojáky a přibližně 4000 domorodci a postavil se do jejího čela.

Coby jeho poručík se k Pizzarovi připojil jeho bratranec a rovněž známý dobyvatel, Francisco de Orellana. Gonzalo to vzdal poté, co mnoho vojáků i domorodců po cestě zemřelo na následky opakovaných útoků nepřátelských domorodců, nemocí a hladovění.

Bratr slavného Franceska Pizzara, Gonzalo, vytvořil expedici na nalezení El Dorada.
Bratr slavného Franceska Pizzara, Gonzalo, vytvořil expedici na nalezení El Dorada.

Divoký kmen Amazonek

Stačil ovšem nařídit Orellanovi, aby pokračoval dolů po proudu řeky až k Atlantskému oceánu.

Expedice sice zlato nenašla, ale Orellana vstoupil do dějin jakožto objevitel řeky Amazonky, která dostala své jméno podle kmenu divokých bojovnic, jež na Orellanovy muže zaútočily.

I další dobrodruzi pátrali po El Doradu v okolí Amazonky – byli to baskičtí dobyvatelé Pedro de Ursúa a Lope de Aguirre v roce 1560. Cestou k Atlantiku zničili každou domorodou vesnici, na kterou narazili, ale zlatý poklad stále nikde.

Poklad na zlatém jezeře?

Zvláštní pozornosti dobyvatelů hladových po zlatě se „těšilo“ posvátné jezero Guatavita, které objevil v roce 1537 už zmíněný Gonzalo Jimenez de Quesada.

Dobyvatelé zaslepení touhou po pokladu se ho v roce 1945, v čele s Gonzalovým bratrem Hernánem, dokonce pokusili vypustit. Utvořený lidský řetěz po tři měsíce vyléval vodu z jezera za pomoci džberů.

Voda za tu dobu poklesla o tři metry a odhalila jen nevelké množství zlata – zhruba v hodnotě v přepočtu 2 000 000 korun.

Posvátné jezero Guatavita je dodnes neprobádané.
Posvátné jezero Guatavita je dodnes neprobádané.

Z podnikatele žebrákem

To bogotskému obchodníkovi Antoniu de Sepúlvedovi se v roce 1580 povedlo vytvořením obří odtokové jámy  „upustit“ jezero o neuvěřitelných 20 metrů. Mnoho z 8000 dělníků ale tehdy zkolabovalo nebo dokonce zemřelo.

Část nálezů, sestávající z rozličných zlatých šperků a zbroje, byla poslána králi Filipovi II. do Španělska. Celková hodnota objeveného zlata činila v přepočtu asi 6 000 000 korun, což bylo vzhledem k nákladům devastující.

Sepúlveda zemřel jako chudý muž, pohřben je u kostela v malém městečku poblíž jezera.

Zaplatil smrtí syna

Snad nejznámějším pátračem po El Doradu se stal Walter Raleigh. Ten se na přelomu 16. a 17. století zúčastnil dokonce dvou expedic zaměřených na objevení zlatého pokladu nedozírné ceny. Zaplatil ovšem tehdy za svou hamižnost jednu z nejvyšších cen.

Zatímco první výprava byla neúspěšná, druhou lze nazvat přímo tragickou. Při průzkumu řeky Orinoco se totiž strhla šarvátka se Španěly, během níž přišel o život Raleighův syn Watt.

Poprava známého dobrodruha

Zdrcený dobrodruh se vrátil zpět do rodné Anglie, kde bylo ale jeho jednání označeno jako nebezpečné a bezohledné.

Angličtí průzkumníci měli totiž přísně nařízeno, aby v Americe předcházeli jakýmkoli konfliktům se Španěly, protože v té době byl mír mezi oběma zeměmi velice křehký. Raleigh byl na základě rozhodnutí krále Jakuba popraven.

Walter Raleigh byl nejznámějším pátračem po El Doradu.
Walter Raleigh byl nejznámějším pátračem po El Doradu.

Konec pátrání

Kolik drahocenností se z bahna jezera Guatavita celkově podařilo vytáhnout není jasné, ale jedno je jasné: nálezy nestačily ani na zaplacení obrovských nákladů. K úplnému vyprázdnění Guatavity nikdy nedošlo a jeho střed zůstal nedotčený.

V roce 1965 vyhlásila kolumbijská vláda jezero za kulturní dědictví a jakékoli vykopávky jsou tedy od té doby již nepřípustné. Zdá se, že bájné El Dorado zůstane nadále živé jen v pověstech a písních.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Záhady a tajemství
Kouzelný Lykúrgův pohár: Sloužily ve starém Římě nanotechnologie k odhalení jedu?
Jednou září smaragdovou zelení, podruhé rudě žhnoucí červení. Přitom nádoba vypadá jako úplně obyčejné sklo, jenom zdobené propracovanými reliéfy. To je ale omyl. Kouzlo římských sklářů odhalí vědci až na sklonku 20. století.   O nanotechnologiích jistě ještě hodně uslyšíme. Je v nich ukryta budoucnost mnoha oborů, na tom se dnes vědci shodují. Překvapivé je, že zřejmě […]
Záhady a tajemství
Ovládali Vikingové předchůdce GPS navigace?
Pravděpodobně jste se ve škole v hodinách dějepisu učili o středověkém řádění dobyvačných Vikingů. V průběhu 9. a 10. století si podmaní část britských ostrovů, zabydlí se v Grónsku i na Islandu. Tím ale jejich nájezdy nekončí. Přibližně na přelomu 10. a 11. století vedeni Leifem Erikssonem (asi 970–asi 1020) doplují až současnému kanadskému Newfoundlandu. Jak […]
Záhady a tajemství
Přinesly českému králi Václavovi II. hvězdy smůlu?
Čeští králové se v minulosti při svém státnickém rozhodování hodně řídili podle hvězd. Ty jim však nebyly vždy jenom příznivě nakloněny. Svoje by o tom mohl dopodrobna vyprávět třeba český král Václav I.   Zatímco korunovaci prvního českého krále Vratislava II. (po r. 1031–1092) nebo podpis Zlaté buly sicilské podle hvězd 26. září 1212 si bylo […]
Záhady a tajemství
3 travičky, které píší dějiny: Měla Kateřina Medicejská jedovou komnatu?
Směs bahna a močůvky pod okny pařížských domů nabírá rudý nádech lidské krve. Bartolomějská noc z 23. na 24. srpna 1572 je v plném proudu. Podle všeho iniciuje řádění francouzská královna Kateřina Medicejská (1519–1589). Nechvalně se tak zapíše do historie.   Ostatně, na dvoře ji za života manžela nikdo příliš nemusí, je nižšího původu a […]
reklama
zajímavosti
Zrození povinné školní docházky u nás: Proč se jí církev a šlechta bála?
Vývoj jde v 18. století nezadržitelně kupředu, rozjíždí se manufakturní a strojní výroba, která si žádá obsluhu schopnou alespoň číst a psát. Nezbývá než podniknout radikální krok, posunout vzdělanost v rakouské monarchii alespoň na základní úroveň. Brzdou reformy škol je ale katolická církev a šlechta. Proč? Školy do té doby většinou fungují pod ochranou klášterů nebo bohatých […]
Hry v říši zvířat: Mají své zákonitosti?
Na základě důkazů zoologů z Univerzity v Idahu si zvířata hrají nejvíce v době, kdy se jejich nervové buňky a nervové systémy vyvíjejí nejrychleji. Hravější jsou prý pak údajně zvířata s delšími cykly dospívání, takže kupříkladu šimpanzi si hrají delší dobu a komplikovaněji než například ježci…   Prostřednictvím hraní poznávají mladá zvířata svět kolem sebe. […]
Výbuch Tambory: Nejničivější erupce novověku vyvolala hladomor
Erupce sopky byly tak mohutné, že se jejich celková energie vyrovná téměř 180 000 explozím hirošimské jaderné pumy! „Běsnění“ Tambory změní indonéský ostrov Sumbawa na nehostinnou pustinu a způsobí i krutou smrt statisíců lidí z celého světa! Z dálky se ozývá nepříjemné dunění. „Jako kdybyste naráz vystřelili ze dvou až tří děl,“ zapíše si tehdy do lodního […]
Jak a proč se jmenujeme? První příjmení se rodila ve 14. století
Jmenujete se třeba Martin Černý a sousedka například Jana Pekařová. Napadlo vás zamyslet se nad tím, odkud se vzalo vaše nebo její příjmení? Je to zajímavý příběh. Při jeho vyprávění se vrátíme o 700 let zpátky. Příjmení jsou hodně stará. Co na to říká jazykověda? Už po roce 1300 se u nás začínají objevovat první […]
reklama
historie
Váleční sloni: Tank s chobotem
Římská legie se řadí k boji. Zazní bubny a rozkazy centurionů. Vojáci se seřadí do linie, skryti za hradbou velkých štítů. Před nimi je řeka a za ní nepřítel. Překročit vodní tok nebude snadné, ale není nic, co by římská legie nezvládla. Na druhém břehu se pustí do boje. A začne vítězit! V roce 280 př.nl. stojí […]
Rozkvět a pád Babylonské říše
Babylonská říše se formovala postupně na břehu řeky Eufrat v dnešním Iráku již dva tisíce let před naším letopočtem. Dnes se v dané oblasti nachází převážně poušť, ale před čtyřmi tisíci lety se zde nacházela úrodná krajina s pravidelným přísunem srážek a teplým vlhkým podnebím. Nejprve se jednalo o městský stát v bezprostřední blízkosti města nazývaného v akkadštině Báb-ilí (Brána […]
Císař Leopold II. dal přednost nákupům před učenou diskusí
V 18. století se rodí nový fenomén – průmyslové výstavy. V Čechách se ta první odehrála v roce 1754 ve Veltrusích a nadšená z ní byla Marie Terezie. Z té další v roce 1791 v Praze zase císař Leopold II.   Když Marie Terezie projevuje zájem o všechno a během obchůzky se často zastavuje. Teď […]
Buffalo Bill: Nejslavnější jezdec Pony Expressu skončil u cirkusu
Milujete westerny a zkoušíte si představit, jaké by to bylo žít na Divokém západě? V amerických dějinách se tak obvykle označuje dění v západních oblastech USA v období po skončení občanské války Severu proti Jihu v roce 1865 a rokem 1890. Chcete si vyzkoušet, jak by se ti nosily kolty proklatě nízko? Nebýval to žádný med. Přežil ten rychlejší. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz