Domů     Jaká je pravda o El Doradu? Tajemná říše plná zlata možná opravdu existuje!
Jaká je pravda o El Doradu? Tajemná říše plná zlata možná opravdu existuje!

Tajemná říše plná zlata ukrytá někde hluboko v Jižní Americe po staletí přitahovala průzkumníky a odvážlivce z různých koutů světa. Ti se i přes obrovské nebezpečí prodírali do skrytých míst nezmapovaného kontinentu.

Namísto vytoužené slávy a bohatství ale okusili jen pocity zmaru a někdy i smrt. Byly jejich snahy úplně marné? Existuje vůbec nějaká přesvědčivá informace o existenci El Dorada?

El Dorado původně nebylo pojmenování místa, nýbrž osoby. Šlo totiž o přezdívku panovníka jednoho z jihoamerických domorodých kmenů.

Kmen Muisků se mezi lety 600 – 1600 ukrýval vysoko v Andách a pokaždé, když se měl chopit moci nový náčelník, bylo jeho tělo pokryto zlatem. To nemělo pro domorodce hodnotu drahého kovu, ale kovu posvátného, v němž se skrývala nadpřirozená moc.

Pozlacený vládce

Muiskové proto používali zlato pouze k výrobě náboženských předmětů a k obřadům.

Nový panovník, zcela nahý, ale rituálně posypaný zlatým prachem a ozdoben třpytivými šperky a peřím, absolvoval dlouhé iniciační obřady, které vyvrcholily plavbou na voru doprostřed posvátného jezera jménem Guatavita.

Tam za přítomnosti kmenových kněží naházel do hlubin poklady nedozírné ceny – zlaté předměty a také drahokamy, údajně především smaragdy.

Příliv dobyvatelů

Legenda o nedozírném zlatém pokladu se nesla od úst k ústům a jak už to tak bývá, ze zlatého panovníka se stalo město, pak království a následně celá zlatá říše.

Inspirováni tímto mýtem, který popsal již španělský historik Gonzalo Fernández de Oviedo na počátku 16. století a následně  v roce 1638 bogotský spisovatel Juan Rodriguez Freyle, se nejen španělští dobyvatelé, ale i mnozí další dobrodruzi pouštěli do prohledávání všech končin Kolumbie, Venezuely i částí Guyany a severní Brazílie.

Kmen Muisků nalezen!

V roce 1536 líčení bohatství El Dorada omámilo španělského dobyvatele Gonzala Jimeneze de Quesadu natolik, že se jej spolu s armádou 800 mužů vypravil do zákrut vysokých And hledat. Skutečně tam nalezl kmen Muisků a sebral mu tolik zlata, kolik jen měli.

I to ho utvrdilo v domnění, že El Dorado je na dosah. Když v květnu 1539 Gonzalo odplul zpět do Španělska, v pátrání po zlaté říši pokračoval jeho bratr Hernán Pérez de Quesada.

Pro Muisky bylo zlato posvátným kovem.
Pro Muisky bylo zlato posvátným kovem.

Neúspěch za neúspěchem

Hernán si vzal s sebou 270 španělských vojáků a začal propátrávat povodí řeky Orinoko. Expedice byla ovšem neúspěšná a poté, co vojsko dorazilo až do Quita, hlavního města Ekvádoru, a po El Doradu ani stopy, vrátilo se zpět.

V roce 1540 byl guvernérem v Quitu jmenován Gonzalo Pizzaro – nevlastní mladší bratr neblaze proslulého Franceska Pizzara, který svrhl celou inckou říši v Peru.

Domorodci útočí

Krátce po dosazení do úřadu se Gonzalo od místních dozvěděl o údolí daleko na východě, zlatem oplývající. Na nic nečekal, sestavil expedici tvořenou 340 vojáky a přibližně 4000 domorodci a postavil se do jejího čela.

Coby jeho poručík se k Pizzarovi připojil jeho bratranec a rovněž známý dobyvatel, Francisco de Orellana. Gonzalo to vzdal poté, co mnoho vojáků i domorodců po cestě zemřelo na následky opakovaných útoků nepřátelských domorodců, nemocí a hladovění.

Bratr slavného Franceska Pizzara, Gonzalo, vytvořil expedici na nalezení El Dorada.
Bratr slavného Franceska Pizzara, Gonzalo, vytvořil expedici na nalezení El Dorada.

Divoký kmen Amazonek

Stačil ovšem nařídit Orellanovi, aby pokračoval dolů po proudu řeky až k Atlantskému oceánu.

Expedice sice zlato nenašla, ale Orellana vstoupil do dějin jakožto objevitel řeky Amazonky, která dostala své jméno podle kmenu divokých bojovnic, jež na Orellanovy muže zaútočily.

I další dobrodruzi pátrali po El Doradu v okolí Amazonky – byli to baskičtí dobyvatelé Pedro de Ursúa a Lope de Aguirre v roce 1560. Cestou k Atlantiku zničili každou domorodou vesnici, na kterou narazili, ale zlatý poklad stále nikde.

Poklad na zlatém jezeře?

Zvláštní pozornosti dobyvatelů hladových po zlatě se „těšilo“ posvátné jezero Guatavita, které objevil v roce 1537 už zmíněný Gonzalo Jimenez de Quesada.

Dobyvatelé zaslepení touhou po pokladu se ho v roce 1945, v čele s Gonzalovým bratrem Hernánem, dokonce pokusili vypustit. Utvořený lidský řetěz po tři měsíce vyléval vodu z jezera za pomoci džberů.

Voda za tu dobu poklesla o tři metry a odhalila jen nevelké množství zlata – zhruba v hodnotě v přepočtu 2 000 000 korun.

Posvátné jezero Guatavita je dodnes neprobádané.
Posvátné jezero Guatavita je dodnes neprobádané.

Z podnikatele žebrákem

To bogotskému obchodníkovi Antoniu de Sepúlvedovi se v roce 1580 povedlo vytvořením obří odtokové jámy  „upustit“ jezero o neuvěřitelných 20 metrů. Mnoho z 8000 dělníků ale tehdy zkolabovalo nebo dokonce zemřelo.

Část nálezů, sestávající z rozličných zlatých šperků a zbroje, byla poslána králi Filipovi II. do Španělska. Celková hodnota objeveného zlata činila v přepočtu asi 6 000 000 korun, což bylo vzhledem k nákladům devastující.

Sepúlveda zemřel jako chudý muž, pohřben je u kostela v malém městečku poblíž jezera.

Zaplatil smrtí syna

Snad nejznámějším pátračem po El Doradu se stal Walter Raleigh. Ten se na přelomu 16. a 17. století zúčastnil dokonce dvou expedic zaměřených na objevení zlatého pokladu nedozírné ceny. Zaplatil ovšem tehdy za svou hamižnost jednu z nejvyšších cen.

Zatímco první výprava byla neúspěšná, druhou lze nazvat přímo tragickou. Při průzkumu řeky Orinoco se totiž strhla šarvátka se Španěly, během níž přišel o život Raleighův syn Watt.

Poprava známého dobrodruha

Zdrcený dobrodruh se vrátil zpět do rodné Anglie, kde bylo ale jeho jednání označeno jako nebezpečné a bezohledné.

Angličtí průzkumníci měli totiž přísně nařízeno, aby v Americe předcházeli jakýmkoli konfliktům se Španěly, protože v té době byl mír mezi oběma zeměmi velice křehký. Raleigh byl na základě rozhodnutí krále Jakuba popraven.

Walter Raleigh byl nejznámějším pátračem po El Doradu.
Walter Raleigh byl nejznámějším pátračem po El Doradu.

Konec pátrání

Kolik drahocenností se z bahna jezera Guatavita celkově podařilo vytáhnout není jasné, ale jedno je jasné: nálezy nestačily ani na zaplacení obrovských nákladů. K úplnému vyprázdnění Guatavity nikdy nedošlo a jeho střed zůstal nedotčený.

V roce 1965 vyhlásila kolumbijská vláda jezero za kulturní dědictví a jakékoli vykopávky jsou tedy od té doby již nepřípustné. Zdá se, že bájné El Dorado zůstane nadále živé jen v pověstech a písních.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
reklama
Související články
Záhady a tajemství
Záhady kolem krále Artuše: Kým vlastně byl, kde ležel bájný hrad Camelot a kde se vzala kouzelník Merlin?
„Zítra nás čeká boj,“ prohlašuje Artuš a přehlédne svoje rytíře. Usedá s nimi u kulatého stolu, kde nikdo nemůže být v čele. Kde se jejich legendární setkání mohla odehrávat? A jak to bylo se samtoným Artušem? Po téměř čtyřech staletích vlády Římanů nad Anglií zůstává na ostrovech spousta římských staveb včetně amfiteátrů. Jeden z nich se nachází […]
Záhady a tajemství
Posvátný oltář na hoře Ebal: Je dobývání Kanaánu Izraelity jenom mýtus?
„Až tedy přejdete Jordán, postavíte na hoře Ébalu ony kameny, jak vám dnes přikazuji, a obílíš je vápnem. Vybuduješ tam oltář Hospodinu, svému Bohu, oltář z kamenů, ale nebudeš je opracovávat železem,“ přikazuje Mojžíš (1394/1393–1274/1273 př. n. l.) vojevůdci Jozuovi (†1245 př. n. l.). Ten poslechne a skutečně oltář vybuduje a provádí na něm oběti Hospodinu. […]
Záhady a tajemství
Tajemný Ötzi: Z Itala kočovným zemědělcem?
Byl urostlý, svalnatý, měl dlouhé vlasy a tmavou pleť… I přestože se kvůli „zubu času“  poněkud scvrkl a i jeho kštice vzala za své, patří k nejatraktivnějším vědeckým artefaktům. Řeč je o nejslavnější evropské mumii, jejíž tělo odkryl ledovec v Ötztalských Alpách 19. září 1991. Ötzi, jak se ledovému muži dnes přezdívá, přitom nebyl žádným […]
Záhady a tajemství
Louis Le Prince: Vynálezce filmu zmizel beze stopy
Vynalezne film dlouho před Edisonem i bratry Lumiérovými. Dva dny předtím, než ho může představit světu, záhadně zmizí. Jak a proč dodnes zůstává záhadou. Francouzský vynálezce Louis Aimé Augustin Prince (1841-??) je sice označován za „skutečného otce kinematografie“, přesto je pro mnohé zcela neznámý. Jak je to možné? Fotí královnu K zachyceným obrázkům má blízko […]
reklama
lifestyle
Kde leží pravlast špaget? Skutečně je jako první připravovali Italové?
Pocházejí špagety z Itálie, nebo recept na jejich přípravu přivezl z Asie Marco Polo? Špagety bývají synonymem Itálie, i když svoji popularitu si už dávno vydobyly po celém světě. Jíst špagety je tak trochu životní styl. Pochutnáte si na kvalitních těstovinách s prověřenými přísadami. Italové jsou proslulí chutnou kuchyní, ve které kladou důraz na maximální kvalitu výchozích surovin, […]
Premiéry hudebních kusů napomáhaly k revoluci a způsobovaly skandály
Římské divadlo Teatro Argentina uvádí 20. února 1816 premiéru opery Lazebník sevillský od italského skladatele Gioacchina Rossiniho. Během představení však spousta diváků syčí a píská, čímž dává najevo svoji nespokojenost. Úspěchu se Rossini dočká až později. Když v roce 1814 pobývá německý hudební skladatel Carl Maria von Weber v českých lázních Libverda, nedaleká rokle ho prý inspiruje […]
Hudební géniové: Citliví, závistiví i toporní
Třebaže je rakouský skladatel Franz Schubert (1797–1828) neuvěřitelně pracovitý, nikdy se mu nepodaří se finančně zajistit. Po celý život musí proto spoléhat na pomoc svých příbuzných, přátel a obdivovatelů. Se Schubertovým dílem se začíná veřejnost seznamovat teprve v posledních letech jeho krátkého života. Francouz Hector Berlioz (1803–1869) ve své umělecké tvorbě dokonale vystihuje pojem romantický umělec. […]
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
Komteska skrz zdobenou škrabošku znuděně pokukuje po královském páru. Přemýšlí, kolik peněz musely stát královniny šperky. Na pohyb se příliš nesoustředí. Její tanečník se jí dvakrát nezamlouvá, ale tenhle večer s ním musí vydržet. Bohužel jde zrovna o nejdelší tanec plesové historie – 16 figur se střídá v nekonečném reji více jak hodinu!     […]
lifestyle
Počátky líčení: Líbit se chtěly už starověké Egypťanky, zlatou éru přinesla renesance
Zelenočerně nalíčené oči dominují tvářím Egypťanek. Na plochu celého horního očního víčka si nanášejí zelený malachitový prášek, tedy uhličitan měďnatý. Kolem oka vytvářejí silné linky černidlem, které se skládá z rozdrceného uhličitanu olovnatého spojeného s dalšími přísadami kvůli roztírání. Stejné černidlo používají i na řasy a obočí. Líčení, jež vypadá hodně výrazně, má i svůj praktický význam. […]
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
Boj proti třídnímu nepříteli u nás v 50. letech 20. století vrcholí politickými procesy. „Nejdřív bylo třeba si vyřídit účty s předúnorovými politickými partnery komunistů… Pak přišli na řadu potenciální odpůrci nového režimu,“ píše publicista Pavel Tigrid (1917–2003). V rámci procesu s poslankyní za národně socialistickou stranu Miladou Horákovou (1901–1950) padnou v červnu 1950 čtyři rozsudky smrti. Jenže bezpečnostnímu […]
V 50. letech 20. století jste v Československu dostali první zaměstnání příkazem
Píše se polovina 50. let 20. století v Československu. Kdybyste v té době absolvovali školu, neměli byste si šanci vybírat, kam jít pracovat. Také o soukromém sektoru byste si tehdy mohli nechat jenom zdát. Všechno bylo totiž státní. Absolvent pedagogické fakulty si v červnu 1955 prohlédne svoji umístěnku. Sen o tom, že bude učit děti v rodném městě, […]
Život na vídeňském dvoře: Císař složil 230 hudebních skladeb
Císař Leopold I. se zaposlouchá do tónů skladby a nevnímá okolí. Sám hraje skvěle na cembalo, flétnu i další nástroje. Učí se hrát také u dvou varhaníků. „Jeho sluch byl tak ostrý, že mezi padesáti hudebníky rozeznal toho, kdo zahrál falešný tón,“ tvrdí o něm jeho životopisec Gottlieb Eucharist Rinck. Skládání hudby věnuje Leopold I. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Francouzské pekařství PAUL oslaví Mezinárodní den kávy netradiční specialitou
iluxus.cz
Francouzské pekařství PAUL oslaví Mezinárodní den kávy netradiční specialitou
Mezinárodní den kávy je oslavou lahodně hořkého nápoje, bez kterého si většina z nás nedokáže nebo spíš nechce svůj den ani představit. To dobře ví ve francouzských pekařstvích PAUL, kde pro zákazníky
Indiány děsí Seskveč, zbytek USA Bigfoot: Obývá lesy Severní Ameriky lidoopí kryptid?
enigmaplus.cz
Indiány děsí Seskveč, zbytek USA Bigfoot: Obývá lesy Severní Ameriky lidoopí kryptid?
Hranici mezi uvěřitelným a neuvěřitelným často určuje jedna zásadní věc: důkaz, o němž se můžeme přesvědčit na vlastní oči. Proto vám ENIGMA v tomto seriálu představuje nejzáhadnější jevy a události,
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Co s tanečníkem tolik skrývají?
nasehvezdy.cz
Co s tanečníkem tolik skrývají?
Vletošním ročníku StarDance má herečka Ivana Chýlková (59) nespornou výhodu. Jejím tanečním partnerem je bývalý porotce Jan Tománek (51), kterému po pár týdnech tréninků neřekne jinak než Honzíčku.
Klimatické změny jsou problémem i pro stabilitu budov
21stoleti.cz
Klimatické změny jsou problémem i pro stabilitu budov
Extrémní jevy v počasí, bleskové povodně, zvyšující se teplota i hladina oceánů, ztráta biodevirzity, migrace lidí, to vše jsou na první pohled viditelné změny, ke kterým vede globální oteplování. Kli
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
epochalnisvet.cz
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
K potemnělému svatostánku se blíží další poutníci. Od úst jim přitom stoupají obláčky páry. V kalendáři je totiž 13. leden a venku mrzne, jako když praští. Ve čtyři hodiny ráno je přesto bazilika v se
Skrývá okolí zámku Konopiště otisk tragického osudu statečného německého vojáka?
enigmaplus.cz
Skrývá okolí zámku Konopiště otisk tragického osudu statečného německého vojáka?
Čtyřicet kilometrů jihovýchodně od Prahy, nedaleko města Benešov ve Středočeském kraji, najdeme Konopiště, zámek v historizujícím stylu. Je známo, že ve starobylých sídlech lze objevit nemalé množství
Dávný slib jsme si nakonec splnili
skutecnepribehy.cz
Dávný slib jsme si nakonec splnili
To, co začalo nevinným dětským slibem, se po letech ukázalo jako ten nejlepší nápad. Museli jsme si na sebe ale počkat. S Václavem jsme se dlouhé roky míjeli. Slíbili jsme si kdysi, mohlo nám být tak šest let, že se jednou vezmeme a budeme mít velkou rodinu. Ale víte, jak to s dětskými láskami bývá. Jak šel život
SKOČTE SI DO PARDUBIC
epochanacestach.cz
SKOČTE SI DO PARDUBIC
Podzimní městské slavnosti nabízejí bohatý program: Spanilá jízda kočárů, vystoupení zpěvačky Moniky Absolonové, staročeské tržiště, Pigy a Lily, kapela Electrophonix, HORSE SHOW,  Saxana dětem, Ivana Korolová s kapelou, Oldtimer Corso veteráni, T.J. Sokol Pardubice, Šlapeto, PM Stars, Dny medu, lampionový průvod, Běh Univerzity Pardubice, ELÁN KontraBand, Vinařský minifestival, poutové atrakce, Laserová a světelná show. http://pardubice.eu/podzimni-mestske-slavnosti-6-7-10-2023
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
21stoleti.cz
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
Paleontologové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy s kolegy popsali v jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů trilobita starého 465 milionů let se zachovaným obsahem trávicí soustavy. Ta
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
4 talenty kakaa
panidomu.cz
4 talenty kakaa
Je běžně v regálech – balíček nepřichuceného kakaového prášku. Stejného, kterého si staří Aztékové a Mayové vysoce cenili pro jeho mimořádné účinky. Některé jsou spíš bájné, ale další už věda potvrdila. * Proti stárnutí Za stárnutí víc než plynutí času může klesající schopnost buněk bránit se poškození, které jim způsobují agresivní volné radikály. Ty jsou