Skip to content
reklama
reklama

6 netušených zajímavostí o Bibli: Věděli jste, že…

Největší bestseller historie? Jednoznačně Bible. Nelze se tedy divit, že se ke knize knih váže spousta zajímavostí a kuriozit.

blank

Nejmenší Bible na světě Pod pojmem Bible si člověk obvykle představí docela tlustou knihu. Nemusí tomu však být tak vždy. Vědci z Izraelského technologického institutu vytvořili nanobibli, která by téměř prošla i uchem jehly.

Izraelci se z pochopitelných věnovali jen Starému zákonu. Kniha v hebrejském jazyce obsahuje 308 428 slov a vešla se na čip velký jako hlavička od špendlíku. Miniaturní Bible byla vyrobena v rámci programu propagujícím nanotechnologie.

blank

Bible na sluneční pohon V roce 2010 Haiti postihlo ničivé zemětřesení, které už tak jednu z nejchudších zemí světa zpustošilo ještě víc. Na západní část ostrova Hispaniola poté proudila humanitární pomoc z celého světa.

Jedna americká náboženská organizace poslala na Haiti speciální zásilku, která obsahovala 600 Biblí. Na tom by nebylo nic zvláštního, avšak v tomto případě šlo o speciální zařízení, které v kreolštině přednášelo biblické příběhy.

Naráz ji mohlo poslouchat až 300 lidí a zvláštní Bible získávala svou energii ze Slunce.

blank

Otec vlasti Bibli uměl Nejstarším rukopisem na našem území je zlomek evangelia sv. Marka z 6. století s vlastnoručním přípisem Karla IV., který jej získal v říjnu 1354. Jsou to 2 listy pergamenu o rozměrech 305×255 mm.

V kronice Beneše Krabice je také zmíněna hluboká monarchova znalost Bible. Ve chvílích, kdy mu některý z dvořanů předčítal Písmo u jeho lůžka, měl ve zvyku čtoucího sám z paměti opravovat. Kronikář hovoří i o obdivu univerzitních mistrů k panovníkovým teologickým vědomostem.

blank

Nejkradenější kniha světa Osmé přikázání podle judaismus a reformovaných křesťanských církví a zároveň sedmé přikázání dle katolické tradice hovoří jasně a nekompromisně: „Nepokradeš“. Morální kodex, jehož je toto přikázání součástí, obdržel Mojžíš v knize Exodus.

A tak není bez zajímavosti, že podle statistik světových knihoven je nejkradenější knihou právě Bible. O zvláštní primát se dělí s Guinessovou knihou rekordů.

blank

Četl praotec Čech Bibli? Je zřejmé, že Bible v mnohých oblastech ovlivnila i českou literární historii. Podle mytologického líčení přivedl Čechy z dávné pravlasti Praotec Čech. V čele svého kmene, aby vyhledal zemi zaslíbenou, putoval přes řeky, hory a louky, až dorazil do krajiny nástrojem nedotčené.

Došel k hoře Říp uprostřed roviny, vylezl na vrchol a zaplesal: „To je ona, země zaslíbená, mlékem a strdím oplývající!“ Praotec se zřejmě nechal při svém proslovu inspirovat v Bibli, protože velmi podobný výrok pronesl Mojžíš na hoře Sinaj. A nebo, což je pravděpodobnější, tvůrci mýtu o praotci Čechovi byli s Biblí velice dobře obeznámeni.

blank

Inaugurační pomůcka Bible bývá součástí ceremoniálu přísahy prezidenta Spojených států. Není to sice zákonem dáno, ale vzhledem k vysoké religiozitě Američanů, se tak stalo nepsanou tradicí. Přesto Chester A. Arthur v roce 1881 a Theodore Roosevelt roku 1901 na Bibli přísahat odmítli.

Barack Obama při inauguraci roku 2009 přísahal na stejnou bibli jako Abraham Lincoln, který zrušil otrokářství. Na Lincolnovu Bibli přísahal i při své letošní inauguraci Donald Trump, který si ještě přinesl i svůj vlastní výtisk Svatého Písma.

Foto: NBC, pinterest, recoveringgrace,, Medieval Histories, Pexels, nocamels
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Pohoří Smrčiny: Po stopách J. W. Goetha
epochanacestach.cz

Pohoří Smrčiny: Po stopách...

Oblast skal na okraji...
Bude svatba, nebo další zklamání?
nasehvezdy.cz

Bude svatba, nebo další...

Už jednou měla Eva...
Medové chilli brambory
tisicereceptu.cz

Medové chilli brambory

Pikantní varianta je skvělá samotná i jako příloha....
Skutečné Čelisti: Žraločí sériový zabiják rozpoutá v New Jersey peklo!
enigmaplus.cz

Skutečné Čelisti: Žraločí...

Žralok bílý patří právem k nejobávanějším...
Vrátil se ke své bývalé manželce
skutecnepribehy.cz

Vrátil se ke své bývalé...

Když jsem se seznámila se...
Straší na hradě duch tureckého vojáka?
enigmaplus.cz

Straší na hradě duch...

Mohutný hrad v maďarském městě Eger se...
Potápky Prim pro ty, kdo se nebojí výzev
iluxus.cz

Potápky Prim pro ty, kdo se...

Svět ticha, jen modrá hlubina a vy. Objevování...
Je libo garsonku, nebo 3+1?
21stoleti.cz

Je libo garsonku, nebo 3+1?

3D tisk ušel za několik málo let...
Jak čaruje fata morgána?
epochalnisvet.cz

Jak čaruje fata morgána?

Fata morgána je fascinující jev, opředený řadou mýtů....
Reminiscence zlaté jazzové éry
rezidenceonline.cz

Reminiscence zlaté jazzové éry

V blízkosti slavného kasina,...
Umění cestovat nalehko
panidomu.cz

Umění cestovat nalehko

Chystáte se na několikadenní dovolenou a...
Pošle partnera na mateřskou?
nasehvezdy.cz

Pošle partnera na mateřskou?

Už za pár dnů se z EVY...