Skip to content

Nejostudnější debakl: Rusy porazí jejich vlastní zbraň!

Dvoumetrové závěje, -35 stupňů Celsia. Tanky a auta nejsou k ničemu. Pušky selhávají. Protitanková děla jsou rovnou k smíchu. Rusové se svou 200násobnou převahou měli Finy slupnout jako malinu. Nakonec musejí vzít nohy na ramena.

Finský Děda Mráz nezná slitování.

Zimní válka s Finy má být bleskovou akcí, trvající maximálně 2 týdny. Finové mají ale hroší kůži. Za místo ofenzívy si Sověti vyberou okolí obce Suomussalmi. A těžko si mohli vybrat hůř. Kopcovitou krajinu pralesů, bažin a jezer doplňuje extrémně špatný stav komunikací.

Vše stojí, a v tomto případě padá, na žalostně špatném plánu sovětské akce. Generál Vorošilov (1881–1969) zcela ignoruje zprávy o situaci od tajné rozvědky a velitel Čujkov (1900–1982) zase více času věnuje plánování triumfální vojenské přehlídky.

Jedno se jim upřít nedá – Finy rozhodně překvapí. A nakonec sami nevyjdou z údivu.

Bílá smrt. Finové na lyžích jsou bleskurychlí, v bílých uniformách neviditelní.

V nejlepším se má přestat

Sověti se převalí přes finské hranice jako rudá mašina. Se svou 200násobnou početní převahou suverénně postupují a na konci listopadu 1939 obsazují vesnici Suomussalmi. Za Finy nemluví tolik počty, ale důvtip.

Zatímco Rusové jsou odkázáni na cesty, pro Finy na lyžích bažina ani zamrzlé jezero není překážkou. Kamufláž pro Rusy neexistuje – jejich tmavě zelené uniformy z nich tvoří na sněhu ideální cíl pro finské ostřelovače.

Situace se obrací o 180 stupňů. Posílení Finové jdou do protiútoku, obkličují 163. divizi plukovníka Zelencova v obci Suomussalmi a likvidují polní kuchyni nepřítele. Není kam utéct ani co jíst.

Důvtip v drsném terénu vítězí nad těžkou technikou. Finové zabavují, co za sebou prchající Sověti nechali.

David poráží Goliáše

Zelencov burcuje sovětské velení – stále více mrzne, nepřestává sněžit a vojáci nevědí, zda je víc trápí omrzliny, nebo hlad. Odpovědí mu jsou dva pytle zmražených sucharů pro celou divizi, dopravené vzdušným zásobováním, a rozkaz držet pozice.

Plukovníkovi dochází trpělivost. Nasazuje vlastní krk, když se rozhodne dát začátkem ledna 1940 povel k evakuaci. Jenže Finové už je mají v hrsti. Následuje chaos v ruských řadách. Někteří zahazují zbraně a naslepo se prohrabávají závějemi ve směru, kde tuší sovětské hranice.

Výsledkem bitvy u Suomussalmi je zesměšnění Rudé armády, jaké předtím ani potom nemělo obdoby.

Z ostudy si Rusové odnesou poučení, které se později ukáže nedocenitelné při vpádu nacistů do Sovětského svazu.

Foto: thesun.co, ndla.no, pbs.twimg.com, s1.1zoom.me
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Konflikty
Zobrazit více …