Domů     Krvelačné zrůdy ze Slovenska: Rigo, Svitek, Slovák
Krvelačné zrůdy ze Slovenska: Rigo, Svitek, Slovák
8.5.2024

Se svými obětmi nemají slitování. Jejich agrese a úchylky nad nimi získávají moc. Jen bezvládné zkrvavené tělo je dokáže plně uspokojit. Neváhají usmrtit dítě, mladou dívku, ba ani stařenku.

Neštítí se ani rozřezání vlastních dětí včetně plodu vytrženého z lůna matky. To jsou slovenská monstra.

Ondrej Rigo: Ponožkový vrah souložil s mrtvými, zatkli ho bez ponožek

Je 17. prosince 1955 a do slovenské rodiny s romskými kořeny se právě narodil Ondrej Rigo. Je prvním ze šesti sourozenců. Rodina žije v malém městečku Modra na jihozápadě Slovenska.

Dětství a dospívání má Ondrej bouřlivé, i přes veškeré peripetie si však buduje k rodičům silné citové pouto. Nic na tom nemění ani to, když je spolu se sourozenci odebrán sociálkou a dostává se na rok do dětského domova.

Jeho otec „živí“ rodinu především majetkovou trestnou činností. Často je proto za mřížemi. Rigo ještě není dospělý, když je otec při dalším protizákonném „tažení“ zastřelen.

Maminka Rigová, žena v invalidním důchodu, si občas přivydělává jako toaletářka či šatnářka. Ve škole má Ondrej problémy, špatně se učí, chodí za školu a propadá, účastní se kdejaké rvačky a kvůli chování je umístěn i do polepšovny.

Narodil se v malebném městečku Modra na jihozápadě Slovenska. FOTO: Cibtom / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 DEED
Narodil se v malebném městečku Modra na jihozápadě Slovenska. FOTO: Cibtom / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 DEED

Vrah hledá štěstí v zahraničí

Sexuální život Riga se zdá být v pořádku, sice střídá partnerky jako na běžícím pásu, přesto se dvakrát ožení a zplodí dceru. Rodinným životem však nežije, jeho koníčkem je především seznamování se s cizími ženami v kavárnách a v nočních podnicích.

Je kriminálník už od útlého mládí, než začne vraždit, je jedenáctkrát odsouzen. Většinou za majetkovou trestnou činnost. Na konci roku 1989, kdy se po sametové revoluci otevírají hranice, získává Rigo falešný pas a odjíždí za lepším živobytím do zahraničí.

Tím se však opět dostává do křížku se zákonem. Jeho dosavadní trestná činnost je však ničím oproti tomu, v co se již brzy promění. V sériového vraha!

Útočí trubkou, kostkou i betonem

Vraždit začíná v Německu, v Mnichově. Poprvé zaútočí 8. června 1990. Tehdy se vkrade do přízemního bytu, v němž spí Helena S. (40). Rigo ji ubije skoro tříkilovou železnou tyčí. Jakmile je po všem, vykoná na oběti soulož.

A pak postupuje v podstatě podle stejného vzorce: obětí je osamělá žena, bydlící v přízemním bytě, do kterého se v noci či nad ránem vloupá a oběť usmrtí ranami do hlavy. Poslouží mu k tomu ocelová trubka, dlažební kostka nebo třeba kus betonu.

Následně zakryje hlavu zavražděné peřinou či polštářem a vykoná na nehybném těle pohlavní akt. Aby nezanechal na místě otisky prstů, nasazuje si při činu na ruce vlastní ponožky. Získává tak přezdívku Ponožkový vrah.

Než z bytu oběti odejde, něco většinou ukradne. Vražedný nástroj nechává pokaždé na místě činu. Stejně jako nedopalky cigaret, které odhazuje na podlahu.

Ulice Obchodná v Bratislavě byla posledním Rigovým místem činu. FOTO: Aktron / Creative Commons / CC-BY-SA-2.5
Ulice Obchodná v Bratislavě byla posledním Rigovým místem činu. FOTO: Aktron / Creative Commons / CC-BY-SA-2.5

Kopuluje i s mrtvolou stařenky

V Německu zavraždí celkem dvě ženy. Následně v nizozemském Amsterodamu, kam odjíždí za svou sestrou, ubije v září 1990 dlažební kostkou Marii van der W. (58).

Zkraje října už je zpátky ve své rodné zemi, kde dá své vnitřní bestii stoprocentní volnost. V bratislavském domově důchodců zavraždí Terezii R. (88). Je to jeho nejstarší oběť. Zkraje ledna 1991 se vloupá k Anně P. (40).

Ta však není v bytě sama. Je tam i její asi 15letý syn Juraj. Musí tak zabít i chlapce. Následuje jeden pokus o vraždu a pak dokonaná vražda, než smrt zavítá i k Henrietě O. (22), Rigově nejmladší ženské oběti.

To už se píše červenec 1991. Naposledy Rigo vraždí 4. března 1992. Onoho dne jde v centru Bratislavy se svou přítelkyní do kina.

Nemá na sobě ponožky

Promítání skončí, dvojice odchází z biografu, když Rigo zničehonic prohlásí, že si musí ještě něco zařídit. Opouští partnerku, která nemůže tušit, že chodí se sériovým vrahem, jenž právě míří k Matildě U. (67).

A jako už mnohokrát předtím, také teď opouští oběť s dárky pro svou dceru. Jsou to věci, které ukradl zavražděné. V tuto dobu po něm již intenzivně pátrají policisté tří států.

Na jeho dopadení se podílí i FBI. Krátce po spáchání poslední vraždy je Rigo zatčen slovenskou policií. Strážci pořádku si pro něj přijdou do hotelu na bratislavském náměstí. Pracuje tam jako šatnář. V době zatčení na sobě nemá ponožky.

Použil je totiž při posledním útoku. Na oblečení má stopy krve.

V době zatčení pracoval v šatně tohoto bratislavského hotelu. FOTO: Xpucmo / Creative Commons / CC BY-SA
V době zatčení pracoval v šatně tohoto bratislavského hotelu. FOTO: Xpucmo / Creative Commons / CC BY-SA

Říká jednu lež za druhou

Jeho pozdější výmluvy jsou více než kreativní. Krev, kterou měl při zatýkání na sobě? To byl pouze sirup. Sperma nalezené na poslední oběti? To zařídila jakási prostitutka z erotického klubu. A nedopalky cigaret v blízkosti místa činu? Další náhoda!

Prostě zrovna potřeboval na záchod a přitom si zakouřil. A kde vzal všechny ty šperky obětí? Ženy ho prý rády obdarovávaly. Jedna lež zkrátka střídá druhou. Proti zabijákovi stojí i svědkyně. Jediná oběť, která jeho útok přežila.

Rigo je nakonec odsouzen k doživotnímu trestu odnětí svobody. Odpyká si tři dekády a 14. června 2022 umírá ve věku 66 let.

Štefan Svitek: Horehronský rozparovač útočil sekerou, nožem, žiletkou

Tohle jméno bude jednou synonymem krutosti, bolesti, odpornosti. Teď, 23. ledna 1960, ale Štefan Svitek teprve přichází na svět.

Do slovenské rodiny se čtyřmi sourozenci, kde vládne tvrdou rukou otec alkoholik, který používá přísné tělesné tresty. Štefan se špatně učí, je zaostalý a chodí proto často za školu.

Od útlého věku kouří a holduje alkoholu, později se stává na alkoholu a prášcích závislý. Svoje sexuální představy uspokojuje od mládí na zvířatech. Vzrušuje ho sadismus i masochismus.

Sebepoškozuje se, drátem se píchá do bradavek, varlat a břicha, řeže se, mučí také zvířata, týrá slepice, zapaluje žáby, kočku přivazuje k vosímu hnízdu, kravám na pastvě odřezává vemena, býkům penisy a varlata, zvířata bodá a týrá je. Vzrušuje ho představa, že totéž provádí ženám.

Vrah a jeho oběti žili ve městě Brezno. FOTO: Szeder László / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 DEED
Vrah a jeho oběti žili ve městě Brezno. FOTO: Szeder László / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 DEED

Je agresivní, rodinu bije

Nakonec se však jako správný muž ožení. Vezme si Romku Márii, která má holčičku z předchozího manželství. Svitkovi porodí dceru a další potomek je na cestě.

Dvojice žije v rodinném domě ve městě Brezno, které leží asi 10 kilometrů od Svitkovy rodné vesnice Podbrezová. Místa patří do regionu Horní Pohroní neboli Horehroní. Soužití manželů Svitkových ovšem rozhodně není takříkajíc pohádkové.

Muž je agresivní, rodinu bije. To vůbec nejhorší však teprve přijde.

Alkohol hrál v jeho životě velkou roli od dětství. Pil i v den, kdy vraždil. FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / CC0 1.0 DEED
Alkohol hrál v jeho životě velkou roli od dětství. Pil i v den, kdy vraždil. FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / CC0 1.0 DEED

Opilce žena nechce pustit

Je 30. října 1987. Svitek už od rána popíjí. Po práci v lese odchází se známým do hospody a alkohol konzumuje i následně v hotelu, kde se zdržuje až do večerních hodin. Značně opilý se vrací domů. „Šel jsem pěšky, ale nebyl jsem schopen chůze.

Na hodinu jsem si sedl v parku na lavičku. Domů jsem přišel asi ve 23 hodin. Dveře byly zamčené, v domě byla tma, tak jsem zabouchal,“ bude popisovat Svitek. Jeho těhotná manželka už velmi dobře zná agresivní chování svého opilého muže.

Přes dveře na něj zakřičí, ať se vrátí tam, odkud přišel. „Slyšel jsem, jak si jde zase lehnout. To mě rozzuřilo. Vzal jsem v dřevníku sekeru, zapáčil jsem s ní v místě, kde je zámek, a otevřel si dveře,“ doplní chlap, který záhy rozpoutá nepopsatelné peklo.

Krutí a nelítostní vrazi. FOTO: Freepik
Krutí a nelítostní vrazi. FOTO: Freepik

Vykuchá všechny nejbližší

Ubohé ženě zasazuje nesčetné množství ran do hlavy a krku, čímž jí prakticky oddělí hlavu od těla. Když vidí, že se začínají probouzet dcery (4 a 6), sekerou oběma rozmlátí hlavy. To je však teprve začátek.

Nabuzen hrůzným činem a pohledem na krev, dává průchod svým nejniternějším představám. Ženu svléká, sekerou a nožem jí otevírá hrudník. Odřezává jí obě prsa, vytrhává vnitřnosti a rozhazuje je kolem. Vyndavá i několikaměsíční plod, jevící známky života.

Řeže do něj žiletkou a vytahuje i jeho vnitřnosti. Stejný osud čeká i dcery, ani je neušetří vykuchání. Nad mrtvolami se opakovaně ukájí. Po hrůzném činu utíká z domu. Později své řádění označuje za nejsilnější sexuální zážitek v životě.

Na ženu, dcery i nenarozené dítě použil nůž, sekeru i žiletku. FOTO: Freepik
Na ženu, dcery i nenarozené dítě použil nůž, sekeru i žiletku. FOTO: Freepik

Psychopat není schopen nápravy

Monstrum Svitek se rozhodne utéct. V bývalém domě svých rodičů se pokouší o sebevraždu. Nejprve do sebe řeže žiletkou. Potom se pokouší oběsit. Smyčka však neunese tíhu jeho těla a přetrhne se. „Umyl jsem se ve studni. Pak jsem šel do nedaleké obce Sedmák.

U cesty jsem uviděl zaparkovanou policejní avii, tak jsem se příslušníkům Veřejné bezpečnosti přihlásil,“ bude líčit Svitek. Je zatčen. Nepociťuje však žádnou lítost.

Jako psychopatická osobnost s úchylkami nekrofilie, zoofilie a sadomasochismu je shledán neschopným nápravy a je odsouzen k trestu smrti. Neúspěšně se odvolává a 8. června 1989 je v Bratislavě oběšen ve věku 29 let. Stává se tak posledním popraveným v dějinách Československa.

Jozef Slovák se vydával za policejního důstojníka. Oběti pak zabíjel a okrádal

Jozef Slovák se narodil 7. dubna 1951. O jeho mládí a dětství se moc neví.

Je to nadprůměrně inteligentní charismatický narcista s výbušnými, agresivními a egocentrickými sklony… Píše se rok 1990 a kvůli rozsáhlé prezidentské amnestii se Slovák dostává z vězení. Odpykával si tam patnáctiletý trest za vraždu 21leté Jugoslávky.

Tu uškrtil, když odmítla jeho sexuální návrhy. Během následujících dvou let po propuštění se dopustí dalších 4 vražd. Celkem je za svůj život osmkrát odsouzen. Třeba za nedovolené ozbrojování. Je to protřelý kriminálník. Umí si zajistit falešné doklady.

Pro svůj důvěryhodný zjev nemá problém vylákat dívky na opuštěná místa. Budoucí oběti přesvědčí také různými historkami. Vydává se za policejního důstojníka kriminální policie nebo kontrarozvědky s tajným a nebezpečným posláním. A ženy mu na to „skáčou“.

Jozef Slovák vraždil a svou oběť ukryl v oboře na Konopišti. FOTO: Marek Prokop / Creative Commons / CC BY 2.0 DEED
Jozef Slovák vraždil a svou oběť ukryl v oboře na Konopišti. FOTO: Marek Prokop / Creative Commons / CC BY 2.0 DEED

Těla zakrývá větvemi

Za necelé 4 měsíce po propuštění z vězení, 4. července 1990, se v Praze seznamuje se Slovenkou Monikou O. (16). Vyláká ji na výlet do Konopiště u Benešova, kde ji v zámecké oboře omráčí výstřely z plynové pistole s neuroparalytickým střelivem.

Následně ji ubije holí. Mrtvé sebere peníze, prsten, a dokonce i make-up. Tělo zamaskuje větvemi. O pár dní později se na místo vrací. Dívce dává do kapsy jízdenku z Českých Budějovic. Chce tím zmást policii. Na konci července zaútočí na další oběť.

Na Vladislavu M. z Chebu (18). S tou se seznamuje ve vlaku během cesty do Bratislavy. Zde ji vyláká k vysílači Kamzík a úderem lokte do krku ji zabíjí. Oběť opět schová a přikrývá větvemi. Brzy nato jde „bručet“ na 8 měsíců za nedovolené ozbrojování.

Oběti ukryté nedaleko televizního vysílače v Bratislavě bylo jen 18 let. FOTO: Wizzard / Public domain
Oběti ukryté nedaleko televizního vysílače v Bratislavě bylo jen 18 let. FOTO: Wizzard / Public domain

Používá falešné doklady

A právě za mřížemi získá od svého spoluvězně kontakt na Dianu L. (18) z Bratislavy. Dívce se 26. června 1991 legitimuje falešnými doklady jako vysoký policejní důstojník.

I ji vyláká na odlehlé místo pod záminkou, že jí umožní setkání s uvězněným druhem. Úderem lokte do jazylky ji zabíjí. Tělo opět ukrývá pod větvemi. Zhruba o měsíc později si vyhlédne Annu K. (18) z Bratislavy.

S tou se seznamuje v bytě její matky, když se snaží prodat kradené šperky. Annu napadá klackem a následně ji škrtí páskem. Čin je tak podobný jeho první vraždě, že se okamžitě dostává do hledáčku vyšetřovatelů. Ti už ho podezřívají z několika vražd.

Slovák si s nimi hraje, přiznává se k činům, které nespáchal. A ty, jež spáchal, zase hází na bývalé spoluvězně. Nakonec se policii podaří prokázat mu 4 vraždy, za které je odsouzen k doživotnímu odnětí svobody. Ve výkonu trestu je tento sedmdesátník dodnes.

Foto: Viz popisky. Titulní foto: Freepik
Související články
Svět zločinu
Zabiják z Moldavy uřízl zbité oběti ucho!
Podlaha je zkropená krví. U nohou dvou mužů sténá jejích zbitý kamarád. Ale ani jeden z nich s ním nemá slitování. Právě naopak. Ještě s obětí neskončili. Nejhorší z násilníků vytáhne nůž a začne jí odřezávat ucho… Na počátku všeho stojí alkohol. První víkend v prosinci 2013 dva Moldavané přijdou na návštěvu k Ukrajince Teťáně (35) a […]
Svět zločinu
Nejhorší slovenské bestie posledních let dostaly doživotí
Rudolf Dorčík toužil zjistit, jaké to je zabít člověka… Jsou to docela normální kluci. Na první pohled. Milan Jesenský (23) hrál v dětství šachy, Rudolf Dorčík (21) zase fotbal. Druhý jmenovaný ovšem nežil v příliš zdravém prostředí. Jeho otce několikrát zavřeli, kluk nechodil do školy, nejméně jednou propadl. V budoucnu mu nedělá problém někoho zbít, […]
Svět zločinu
Pedofil se ve věznici nedožil rána
Je to všemi milovaný a usměvavý chlapec. Má ale tu smůlu, že onoho dne narazí na lidskou zrůdu. Ta ho vezme k sobě domů. Jakmile se za nimi zaklapnou dveře, chlapce znásilní a ubodá bajonetem. Případ, který dodnes lidem z města Ostrov u Karlových Varů vhání slzy do očí. Sexuální deviant a pedofil tam podle […]
Svět zločinu
Tim Lambesis: Prosím, zabijte moji ženu!
Kromě skutečných fajnšmekrů se běžní milovníci tvrdé hudby někdy tak úplně nevyznají v jejích druzích. Zasvěceným je však jasné, že žánr zvaný metalcore spojuje prvky punku a metalu. A také moc dobře vědí, o kom je řeč, když se vysloví jméno kapely As I Lay Dying a jejího frontmana, zpěváka Tima Lambesise (*1980). Kapela se […]
reklama
lifestyle
Paul Newman a Joanne Woodwardová: Stvořeni jeden pro druhého
„Miluji tě,“ zašeptají jeden druhému, pak se políbí a odjedou vstříc zapadajícímu slunci. A pokud nezemřeli, žijí spolu dodnes. Každá správná pohádka končí svatbou. Bohužel ne každá svatba končí pohádkou. A pro Hollywood, kde se rodí ty nejslavnější pohádky, to platí dvojnásob. Pokaždé když člověk otevře nějaký společenský magazín, musí mít pocit, že se tu […]
Janis Joplin: Královna blues, která uhořela na hranici slávy
Drogy, sex a rock’n’roll. Život Janis Joplin, legendární zpěvačky s nakřáplým hlasem, která se stala ikonou hippies a symbolem ženské svobody, byl plný vášně, excesů a tragického konce v pouhých 27 letech.   Hudební svět ještě nestihl smířit se ztrátou Jimiho Hendrixe, a už 4. října 1970 truchlí znovu. Na předávkování drogami umírá v prokletém věku […]
Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
Elvis Presley nebyl jen hudebníkem, ale také filmovou hvězdou. Jeho písně a filmy ovlivnily generace a jeho jméno se stalo synonymem pro rock’n’roll. Podívejme se na jeho hudební a filmovou kariéru.   Roky 1968 až 1977 1977 jsou považovány za hvězdné období jeho pěvecké dráhy. Tehdy nahrává největší hity své hudební kariéry. Elvis Presley jen […]
Coober Pedy: Město, kde se žije pod zemí
Uvnitř australského vnitrozemí leží městečko, které na první pohled nevypadá nijak zvláštně, jen denní teploty tu dosahují až 50 °C a k vodě je to daleko. Tak proč žít zrovna tady? Byly zde objeveny velké zásoby opálu, které sem přilákaly tisíce nadšených hledačů. Aby ale vydrželi v tak nehostinných podmínkách, které zde během roku panují, přesunuli svá […]
reklama
záhady a tajemství
Nejznámější brněnská legenda: Skutečně město sužoval děsivý drak?
Legendy a pověsti si lidé vyprávějí odpradávna. Díky nim tak můžeme objevovat mimo jiné i historii měst a seznamovat se se zajímavými příběhy. Podobně na tom jsou také oblíbené brněnské pověsti. Brno jich má skutečně celou řádku a mnohé z nich jsou nesmírně zajímavé… V ulicích města najdeme například rovněž poměrně velké množství domovních znamení, […]
Kdo zavraždil krásnou letušku? Neznámý ruský vrah „řezník“
Televizní seriály se točí v každé zemi a diváci dobře znají jejich hvězdy. V Rusku mezi takové patří Konstantin Kordo-Sysojev (*1971), který podobně jako v populárním krimiseriálu Litějnyj často ztvárňuje policisty a detektivy. Znají ho i filmoví diváci třeba ze snímku Rasputin s Gérardem Depardieuem nebo z vesmírného trikového trháku Saljut-7. Na jaře roku 2016 […]
Petr Muk: Rozervaná duše, kterou nešlo zachránit
Zpívá v několika úspěšných kapelách, rádia celá desetiletí hrají jeho populární písničky a dvakrát se umisťuje na druhém místě ankety Zlatý slavík. Přesto není šťastný, nebo alespoň ne úplně. Deprese, velikášství i nadměrná sebekritika umělce ničí a stahují na dno. Když má pocit, že mu už prášky nepomáhají, sahá k alkoholu. Chodí na terapie a […]
Od zločinu k slávě: Příběh tanečníka a herce Jana Révaie
Jan Révai začínal jako talentovaný tanečník, ale život ho zavál do vězení za loupežné přepadení benzínové stanice. Během pobytu za mřížemi se zdokonalil ve svém umění a po propuštění se vydal cestou úspěšného muzikálového herce a tanečníka. Jeho příběh je o druhých šancích, odvaze překonávat chyby a proměně z rebela ve vzor. I přes svou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Když se vám zdá o fazolích, je to jasné zlé znamení!
nejsemsama.cz
Když se vám zdá o fazolích, je to jasné zlé znamení!
Nikdy jsem nevěřila na různé pověry a na sny taky ne! Dokonce i černá kočka přes cestu mě nechává dodnes klidnou. Ovšem předpověď o fazolích se naplnila. Jako malá holčička jsem prý mívala sny, podle kterých moje babička vykládala, co se do dvou dnů stane. Můj otec ale byl zapřísáhlý nepřítel jakékoli pověry a všeho, co zavánělo tajemnem. Byl
Otázka „za milion“: Kdo zavraždil mumii?
enigmaplus.cz
Otázka „za milion“: Kdo zavraždil mumii?
Existují záhadné vraždy, u kterých můžeme diskutovat, zda už byly, či nebyly promlčeny. Pak ale existují takové mordy, od kterých nás dělí již celé epochy. Jsou de facto z jiného světa. Takový je příp
Přemysl Otakar II. se přesvědčil o intrikách kurfiřtů
historyplus.cz
Přemysl Otakar II. se přesvědčil o intrikách kurfiřtů
Jeho smrt se musí udržet v tajnosti za každou cenu. Král Václav I. skonal trochu nenadále 22. září 1253 v Počáplích u Berouna. Jeho syn a jediný dědic Přemysl Otakar II. se v té chvíli nachází stovky kilometrů od domova. Zrovna hájí své zájmy v Rakousku a Štýrsku. Domů se vrací skoro až o měsíc
Mladí dospělí v Česku se potýkají s úzkostmi, depresemi i syndromem vyhoření
21stoleti.cz
Mladí dospělí v Česku se potýkají s úzkostmi, depresemi i syndromem vyhoření
Dle výsledků deset let trvajícího výzkumu, který prováděl vědci z Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, jsou mladí dospělí ve věku od 18
Rezidence pro jedenáct veteránů
rezidenceonline.cz
Rezidence pro jedenáct veteránů
Dům postavený v šedesátých letech minulého století prošel rozsáhlou rekonstrukcí a dočkal se i velkorysého rozšíření. Nyní tahle moderní a elegantní rezidence, nacházející se v regionu Eastern Townships v kanadském Quebecu, nabízí komfort svým obyvatelům i reprezentativní prostor unikátní sbírce. Prvním záměrem majitelů, vášnivých sběratelů, bylo upravit stárnoucí nemovitost tak, aby v ní mohli parkovat
Karlovarský kraj: Bujná příroda, tajuplné podzemí a dech beroucí kulturní památky
epochanacestach.cz
Karlovarský kraj: Bujná příroda, tajuplné podzemí a dech beroucí kulturní památky
Karlovarský kraj, to nejsou jen světoznámé lázně na seznamu UNESCO. Jeho ráz utváří i bujná příroda, tajuplné podzemí a dechberoucí kulturní památky. Vydejte se s námi do historických měst, odkud můžete podnikat výlety za poznáním dalších magických míst. Cheb – po stopách středověkých kupců Ve městě Cheb najdete nevídanou koncentraci památek. Prohlédnete si unikátní komplex hrázděných
Už žádné zbytky!
panidomu.cz
Už žádné zbytky!
Nejen proto, že zero waste nebo hezky česky od čumáčku po ocásek je moderní, ale pokud se budete snažit zpracovat každý kousek suroviny, nebudete nic vyhazovat, ušetříte a můžete vymyslet i opravdu zajímavou kulinární kreaci. Možná jste si toho už všimli. Nějak se vám nedaří spotřebovat všechno, co nakoupíte, a tak lecjaká surovina končí v koši.
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
iluxus.cz
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
Ve středu 22. května uspořádalo renomované hodinářství Koscom večer věnovaný švýcarské značce Norqain. Ta je úzce spojená s hokejem, a tak měla akce návaznost na aktuálně probíhající Mistrovství světa
Snacha nás nehorázně využívá, mám toho dost!
skutecnepribehy.cz
Snacha nás nehorázně využívá, mám toho dost!
Říkala jsem si, že budu laskavá a chápající tchyně. Jenže to jde těžko s takovou snachou. Andrea je líná a neschopná, a z nás si dělá otroky. Se svou tchyní Vilmou jsem si užila peklo. Měla tři syny, a stíhala kontrolovat všechny snachy, jestli dělají jejím synáčkům dostatečné zázemí. Byla to strašná ženská a já si slíbila, že jednou taková nebudu. Že
Jiřina Bohdalová potřebuje být stále mezi lidmi
nasehvezdy.cz
Jiřina Bohdalová potřebuje být stále mezi lidmi
Má pořád síly na rozdávání. Jiřina Bohdalová (92) opět ukázala, že i po devádesátce člověk může žít naplno. Nedávno se například zúčastnila křtu knihy významného českého novináře, na kterém se objevil
Pečený losos s chřestem
tisicereceptu.cz
Pečený losos s chřestem
Tohle je jednoduchá a časově úsporná varianta na šmrncovní lahůdku, která zasytí i velké jedlíky a do níž můžete zapracovat všelijaké kousky zbylé zeleniny. Výsledek je pokaždé naprosto dokonalý. I
Pohřbili kancléře zaživa?
epochalnisvet.cz
Pohřbili kancléře zaživa?
„To ne! Proboha ne!“ vykřikne kancléř a celý vyděšený se posadí na posteli. Ten příšerný sen se mu zdál už potřetí! Je v něm pohřben do rakve, v níž ovšem po pár dnech obživne!   Svého času je prakticky nejmocnějším mužem v zemi. Je mu něco málo přes 40 let, a už má za sebou funkci diplomata, císařského