Domů     Jak ovlivňují nové technologie náš mozek?
Jak ovlivňují nové technologie náš mozek?
21.11.2019

Informace se na nás hrnou ze všech stran. A je jich čím dál tím víc. Dřív jsme ráno zapnuli rádio či televizi, dnes rozsvítíme displej svého chytrého telefonu či tabletu. A během dne to uděláme ještě mnohokrát. Jak dlouho to může náš mozek vydržet?

Už dávný filozof Sokrates (469 470 př. n. l. –399 př. n. l.) bil na poplach. Vůbec se mu nelíbilo, že lidé stále častěji tráví čas čtením knih. „Když budou lidé umět číst a psát, nebudou používat paměť,“ varoval.

To, že lidi určitě zhloupnou, tvrdili i nepřátelé knihtisku, psacích strojů, rádia i televize. Nestalo se tak. Jenže moderní technologie, počítače, chytré telefony, tablety, to je úplně něco jiného.

Už Sokrates se bál, že lidé budou hloupnout.
Už Sokrates se bál, že lidé budou hloupnout.

Při surfování po internetu je mozek aktivnější!

Tak jak to je? Zakrní nám kvůli internetu mozek? Zmenší se kvůli celodennímu používání smartphonů lidské IQ? Poslední průzkumy dokazují, že by odpověď mohlo být „ano“.

Významný americký psychiatr Garry W. Small došel ve svém výzkumu z roku 2008 ke zjištění, že při obyčejném surfování po internetu vykazuje lidský mozek daleko vyšší aktivitu, než při běžném čtení knih.

V akci jsou zejména ty části mozku, které odpovídají za komplexní uvažování a rozhodování.

Při surfování po internetu se aktivují jiné část mozku než při čtení knih.
Při surfování po internetu se aktivují jiné část mozku než při čtení knih.

Proč si pamatujeme víc textu z knihy?

Trošku jinak je na tom v této souvislosti lidská paměť. Ať čtete jakýkoliv text, vždy si pamatujete o třetinu více, když přitom držíte v ruce knihu, než když se díváte na obrazovku. Může za to váš mozek.

Ten je totiž zvyklý číst tak, že si pomyslně text zarámuje na stránce, kterou pak otočí. Tak si ho lépe uloží i do paměti, odkud si vše vyzvedne, když potřebuje. U monitoru takový trik ovšem nefunguje.

Vnímají děti, co čtou?

Autor knižního bestselleru Digitální demence, německý neurolog a psychiatr Manfred Spitzer, vůbec nepochybuje o ničivém vlivu nových technologií na lidský mozek. Zvláště na ten dětský. Nejmladší generace podle něj vůbec nedokáže vnímat to, co z obrazovek čte.

Místo toho, aby se děti zabořily do křesla a na dlouhé minuty se vžily do děje, svýma očima písmenka pouze přelétnou, tzv. skimmují. A v paměti jim nezůstane skoro nic.

Podle Manfreda Spitzera mají technologie negativní účinky především na děti.
Podle Manfreda Spitzera mají technologie negativní účinky především na děti.

Přece nebudete stát před kasinem

Ještě daleko více si s naším mozkem, a tedy i s námi zahrávají sociální sítě. Někteří neurologové je přirovnávají ke kasinu. Nejprve chodíte nějakou dobu kolem dveří a občas ve vší počestnosti nakouknete, co se vlastně děje uvnitř. Zdá se nic.

Jenže pak dovnitř postupně vejdou úplně všichni vaši známí. Nebudete přece stát na chodníku sami. Otevřete dveře a vejdete.

Snažte se a dostanete dopamin

Po ruce máte desítky hracích automatů. Jsou nastaveny tak, že vás občas nechají vyhrát malý obnos. A současně vás na blikajícím displeji Štěstěna upozorňuje, že se blíží výhra, která změní váš život. Co dělá v tu chvíli váš mozek?

Posílá vám látku zvanou dopamin. Díky ní cítíte pocity slasti a štěstí. Jsou to chvíle, kdy se konečně cítíte jako vítězové.

Nebezpečná moc obyčejného „lajku“

Co má společné kasino se sociálními sítěmi? V okamžiku, kdy zmáčknete tlačítko počítače a obrazovka monitoru se rozjasní, dostanete od mozku malou, ale přesto dostatečně citelnou dávku dopaminu.

A co teprve tehdy, když vám někdo „olajkuje“ váš poslední komentář nebo fotku? Omámeni látkou štěstí sáhnete po mobilu a vyfotíte další a další… A dostáváte další a další lajky.

Lajky v lidech vyvolávají falešný pocit štěstí.
Lajky v lidech vyvolávají falešný pocit štěstí.

Sociální sítě působí jako kokain

V době, kdy je možné získat záznam lidské mozkové činnosti, vědci zjistili, že pobyt na sociálních sítích má na lidský mozek stejně silný vliv jako jedna z nejnebezpečnějších drog světa – kokain.

Na skenu lidského mozku totiž u 20 respondentů vědeckého výzkumu, náruživých uživatelů sociálních sítí, doslova zářily stejné části mozku, které jinak dokáže stimulovat právě kokain.

Určitě není náhoda, že slavný anglický psychiatr Peter C. Whybrow, profesor na University of California v Los Angeles, mluví o přístrojích s displejem jako o elektronickém kokainu.

Číňané si zase pro surfování po internetu a podobné technologické lahůdky našli pojem digitální heroin.

Jste také závislí na svém smartphonu?

Není žádným tajemstvím, že v těchto dvou státech je počet osob závislých na chytrých telefonech a přístrojích s displejem vůbec nejvyšší.

A zařízení, v nichž se klienti více či méně dobrovolně zbavují závislosti na internetu a videohrách, tam rostou jako houby po dešti. Během jednoho z průzkumu každý 3. dotázaný Američan potvrdil, že trpí závislostí na svém chytrém telefonu.

Podle studií trpí každý třetí Američan závislostí na svém mobilním telefonu.
Podle studií trpí každý třetí Američan závislostí na svém mobilním telefonu.

Jako byste přečetli 45 milionů stránek

Odborníci odhadují, že každý den se na internetu, a tudíž na displeji našich mobilů, tabletů a monitorech našich počítačů, objeví tolik informací jako na 45 000 000 přečtených stránkách!

Od roku 1984 do roku 2011 došlo podle vědecky ověřených dat k pětinásobnému nárůstu množství informací, které si můžeme přečíst na svých displejových přístrojích, v časopisech, novinách či knihách.

Kam jste dali svůj autoatlas?

Na druhou stranu jsme přestali používat svůj mozek, trénovat paměť. Vozíte si v přístrojové desce auta dvacet let starý autoatlas, nebo dáváte přednost navigaci v mobilu? Vzpomenete si teď hned na telefonní číslo svých rodičů či dětí?

A zapsali jste si pro jistotu adresu firmy, kam máte dorazit na přijímací pohovor? Odborníci na lidský mozek tvrdí, že tohle už současní lidé nedělají. Mají totiž v kapse externí mozek. Svůj smartphone.

Telefony slouží lidem jako externí mozek.
Telefony slouží lidem jako externí mozek.

Přetížený mozek provádí úplný „delete“

Jenže i chytrý telefon může zkolabovat. A totéž platí i pro náš lidský mozek.

Vědci z Královského technologického institutu ve Stockholmu svými průzkumy dokázali, že i při průměrné době strávené na komunitní síti je uživatel vystaven takové přemíře informací, že v lepším případě může přijít o významné údaje dávno uložené ve vlastní paměti.

V tom horším případě pak dokonce přetížený mozek může sáhnout po záchranné brzdě a zmáčknout pomyslný delete.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Věda a technika
Diamantový Merkur: Nejmenší planeta sluneční soustavy ukrývá nezměrné bohatství
Merkur, nejmenší planeta sluneční soustavy, možná skrývá poklad, o kterém jsme dosud neměli tušení. Pod jeho povrchem by se podle nejnovějších výzkumů mohla nacházet až 18 kilometrů silná vrstva diamantů! Jak k tomuto objevu vědci došli a co to znamená pro naše chápání vzniku planet? Planeta možná ukrývá nezměrné bohatství! Je to nejmenší planeta naší sluneční […]
Věda a technika
Čínská Nebeská brána: Nejdelší lanovka světa vedoucí k branám nebes
Představte si jízdu dlouhou téměř 7,5 kilometru, během které se kabina lanovky vyšplhá do závratné výšky a vy se budete kochat výhledy na čínské hory, jež vypadají jako z pohádky. To je lanovka Tianmen Shan v Číně, nejdelší kabinová lanovka světa, která vás doveze až k legendární „Nebeské bráně“ – monumentálnímu přírodnímu skalnímu oblouku. Odvážíte […]
Věda a technika
Smrt z moře: Čtyřhranka a měchýřovka
Průhlední, téměř neviditelní, ale smrtelně nebezpeční. Čtyřhranka Fleckerova a měchýřovka portugalská patří mezi nejjedovatější mořské živočichy. Setkání s nimi může skončit paralýzou i zástavou srdce. Čtyřhranka Fleckerova: Průhledná smrt z moře Jeden z nejjedovatějších živočichů působí na první pohled křehce a étericky, málem ho ve vodě ani nevidíte: je jím čtyřhranka Fleckerova. Vypadá jako velká, […]
Věda a technika
Apple Vision Pro: Revoluce, nebo předražená hračka?
Nové 3D brýle od Applu vzbuzují obrovský rozruch. Nabízejí neuvěřitelně realistický obraz, sledování pohybů očí a rozšířenou realitu. Jsou ale skutečně přelomové, nebo jde jen o další drahý gadget pro nadšence? Zatím hlavně pro zábavu Headset je doslova našlapaný i dalšími technologiemi. Má vlastní operační systém VisionOS a technologie umožňující sledování vašich očí a rozpoznávání […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemné světélkující houby
V hlubinách nočních lesů se občas objeví podivuhodný jev: kmeny stromů a spadané větve jemně září zelenkavým světlem. Tento fenomén, známý jako „liščí oheň“ (foxfire), fascinoval lidi po staletí a inspiroval nespočet legend o lesních přízracích a bludičkách.​ Vědecké pozadí bioluminiscence Bioluminiscence u hub je výsledkem chemické reakce mezi luciferinem a enzymem luciferázou. Specifickým luciferinem […]
Záhadný objekt v Baltském moři: UFO, nacistická relikvie, nebo jen hříčka přírody?
V hlubinách Baltského moře se ukrývá podivný kruhový útvar, který od svého objevu v roce 2011 rozděluje vědce i nadšence záhad. Připomíná vesmírnou loď z filmů, ale co je zač doopravdy? Skrývá se v něm tajemství mimozemské civilizace, nebo jde jen o neobvyklý geologický jev? Mezinárodní firma Ocean X patří dlouhodobě mezi nejznámější a nejlépe […]
Původ lidské řeči: Tajemství, které stále hledá odpovědi
Představte si dobu, kdy naši předkové teprve začínali komunikovat. Možná vše začalo jednoduchým poukázáním na zralé ovoce. Postupně se pak z těchto prvotních pokusů o dorozumění vyvinulo něco mnohem systematičtějšího. Jak se stalo, že jsme z pouhých zvuků a gest vyvinuli něco tak složitého, jako je lidská řeč? Na začátku možná lidé používali gesta a […]
Nan Madol: Tajemné město na umělých ostrovech, které vědci nedokážou vysvětlit
V hlubinách Tichého oceánu, nedaleko ostrova Pohnpei, se ukrývá jeden z nejzáhadnějších archeologických pokladů světa – ruiny města Nan Madol. Postavené na umělých ostrůvcích z obřích čedičových kvádrů, toto místo odolává jednoznačnému vysvětlení. Kdo ho skutečně postavil a jak to dokázali? Odpovědi možná leží v zapomenuté historii dávné civilizace. Moře a oceány jsou pro nás […]
reklama
lifestyle
Slavní, které roztřásl Parkinson: Johnny Cash
Začne to nenápadně. Třeba tím, že se malíček ruky chvěje a nechce přestat. Po čase se přidají další prsty. Tělo posílá vzkaz. Když ho lékař „přečte“ nahlas, život se rázem mění. Bez ohledu na slávu, bohatství či moc. Tělo Johnnyho Cashe (1932–2003), jedné z největší amerických hudebních legend, dostává pořádně zabrat. V šedesátých letech naplno zahučí do […]
Ledničky, myčky a trouby: Jak se vařilo a uchovávalo jídlo před sto lety?
Představte si život bez lednice nebo myčky nádobí. Jak naši předkové uchovávali potraviny a myli nádobí? Prozkoumejte fascinující historii spotřebičů, které dnes považujeme za samozřejmost. Lednička byla dvakrát dražší než auto Před vynálezem ledničky se lidé snažili uchovávat potraviny déle čerstvé pomocí komor a sklepení naplněných ledem. V domácnostech šlo o dřevěné skříňky opláštěné kovem, […]
Chytré technologie pro domácnost, vztahy i dobrodružství
Chcete se učit jazyky zábavně, nebo si pořídit kameru, která přežije i extrémní podmínky? A co takhle aplikace, která pomůže udržet váš vztah v kondici? Představujeme inovativní produkty, které změní váš každodenní život. VZDĚLÁVÁNÍ Jazyky hravě a jednoduše! Učte se anglicky nebo německy hravě. Po velkém úspěchu vzdělávacích pexes španělsky, francouzsky a italsky hravě přichází […]
Revoluce v outdoorovém grilování a relaxačních technikách
Chystáte se na piknik do přírody a nechcete tahat těžký gril? Nebo hledáte dokonalou oční masku, která uleví od stresu? Přinášíme vám přehled chytrých vychytávek, které usnadní pobyt v přírodě i domácí relaxaci. CAMPING Tenhle gril se dá po použití hodit do křoví. Rozloží se. Jednorázový ekologický grill Casus Grill od stejnojmenné značky se hodí na krátké […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz