Domů     Jak ovlivňují nové technologie náš mozek?
Jak ovlivňují nové technologie náš mozek?
21.11.2019

Informace se na nás hrnou ze všech stran. A je jich čím dál tím víc. Dřív jsme ráno zapnuli rádio či televizi, dnes rozsvítíme displej svého chytrého telefonu či tabletu. A během dne to uděláme ještě mnohokrát. Jak dlouho to může náš mozek vydržet?

Už dávný filozof Sokrates (469 470 př. n. l. –399 př. n. l.) bil na poplach. Vůbec se mu nelíbilo, že lidé stále častěji tráví čas čtením knih. „Když budou lidé umět číst a psát, nebudou používat paměť,“ varoval.

To, že lidi určitě zhloupnou, tvrdili i nepřátelé knihtisku, psacích strojů, rádia i televize. Nestalo se tak. Jenže moderní technologie, počítače, chytré telefony, tablety, to je úplně něco jiného.

Už Sokrates se bál, že lidé budou hloupnout.
Už Sokrates se bál, že lidé budou hloupnout.

Při surfování po internetu je mozek aktivnější!

Tak jak to je? Zakrní nám kvůli internetu mozek? Zmenší se kvůli celodennímu používání smartphonů lidské IQ? Poslední průzkumy dokazují, že by odpověď mohlo být „ano“.

Významný americký psychiatr Garry W. Small došel ve svém výzkumu z roku 2008 ke zjištění, že při obyčejném surfování po internetu vykazuje lidský mozek daleko vyšší aktivitu, než při běžném čtení knih.

V akci jsou zejména ty části mozku, které odpovídají za komplexní uvažování a rozhodování.

Při surfování po internetu se aktivují jiné část mozku než při čtení knih.
Při surfování po internetu se aktivují jiné část mozku než při čtení knih.

Proč si pamatujeme víc textu z knihy?

Trošku jinak je na tom v této souvislosti lidská paměť. Ať čtete jakýkoliv text, vždy si pamatujete o třetinu více, když přitom držíte v ruce knihu, než když se díváte na obrazovku. Může za to váš mozek.

Ten je totiž zvyklý číst tak, že si pomyslně text zarámuje na stránce, kterou pak otočí. Tak si ho lépe uloží i do paměti, odkud si vše vyzvedne, když potřebuje. U monitoru takový trik ovšem nefunguje.

Vnímají děti, co čtou?

Autor knižního bestselleru Digitální demence, německý neurolog a psychiatr Manfred Spitzer, vůbec nepochybuje o ničivém vlivu nových technologií na lidský mozek. Zvláště na ten dětský. Nejmladší generace podle něj vůbec nedokáže vnímat to, co z obrazovek čte.

Místo toho, aby se děti zabořily do křesla a na dlouhé minuty se vžily do děje, svýma očima písmenka pouze přelétnou, tzv. skimmují. A v paměti jim nezůstane skoro nic.

Podle Manfreda Spitzera mají technologie negativní účinky především na děti.
Podle Manfreda Spitzera mají technologie negativní účinky především na děti.

Přece nebudete stát před kasinem

Ještě daleko více si s naším mozkem, a tedy i s námi zahrávají sociální sítě. Někteří neurologové je přirovnávají ke kasinu. Nejprve chodíte nějakou dobu kolem dveří a občas ve vší počestnosti nakouknete, co se vlastně děje uvnitř. Zdá se nic.

Jenže pak dovnitř postupně vejdou úplně všichni vaši známí. Nebudete přece stát na chodníku sami. Otevřete dveře a vejdete.

Snažte se a dostanete dopamin

Po ruce máte desítky hracích automatů. Jsou nastaveny tak, že vás občas nechají vyhrát malý obnos. A současně vás na blikajícím displeji Štěstěna upozorňuje, že se blíží výhra, která změní váš život. Co dělá v tu chvíli váš mozek?

Posílá vám látku zvanou dopamin. Díky ní cítíte pocity slasti a štěstí. Jsou to chvíle, kdy se konečně cítíte jako vítězové.

Nebezpečná moc obyčejného „lajku“

Co má společné kasino se sociálními sítěmi? V okamžiku, kdy zmáčknete tlačítko počítače a obrazovka monitoru se rozjasní, dostanete od mozku malou, ale přesto dostatečně citelnou dávku dopaminu.

A co teprve tehdy, když vám někdo „olajkuje“ váš poslední komentář nebo fotku? Omámeni látkou štěstí sáhnete po mobilu a vyfotíte další a další… A dostáváte další a další lajky.

Lajky v lidech vyvolávají falešný pocit štěstí.
Lajky v lidech vyvolávají falešný pocit štěstí.

Sociální sítě působí jako kokain

V době, kdy je možné získat záznam lidské mozkové činnosti, vědci zjistili, že pobyt na sociálních sítích má na lidský mozek stejně silný vliv jako jedna z nejnebezpečnějších drog světa – kokain.

Na skenu lidského mozku totiž u 20 respondentů vědeckého výzkumu, náruživých uživatelů sociálních sítí, doslova zářily stejné části mozku, které jinak dokáže stimulovat právě kokain.

Určitě není náhoda, že slavný anglický psychiatr Peter C. Whybrow, profesor na University of California v Los Angeles, mluví o přístrojích s displejem jako o elektronickém kokainu.

Číňané si zase pro surfování po internetu a podobné technologické lahůdky našli pojem digitální heroin.

Jste také závislí na svém smartphonu?

Není žádným tajemstvím, že v těchto dvou státech je počet osob závislých na chytrých telefonech a přístrojích s displejem vůbec nejvyšší.

A zařízení, v nichž se klienti více či méně dobrovolně zbavují závislosti na internetu a videohrách, tam rostou jako houby po dešti. Během jednoho z průzkumu každý 3. dotázaný Američan potvrdil, že trpí závislostí na svém chytrém telefonu.

Podle studií trpí každý třetí Američan závislostí na svém mobilním telefonu.
Podle studií trpí každý třetí Američan závislostí na svém mobilním telefonu.

Jako byste přečetli 45 milionů stránek

Odborníci odhadují, že každý den se na internetu, a tudíž na displeji našich mobilů, tabletů a monitorech našich počítačů, objeví tolik informací jako na 45 000 000 přečtených stránkách!

Od roku 1984 do roku 2011 došlo podle vědecky ověřených dat k pětinásobnému nárůstu množství informací, které si můžeme přečíst na svých displejových přístrojích, v časopisech, novinách či knihách.

Kam jste dali svůj autoatlas?

Na druhou stranu jsme přestali používat svůj mozek, trénovat paměť. Vozíte si v přístrojové desce auta dvacet let starý autoatlas, nebo dáváte přednost navigaci v mobilu? Vzpomenete si teď hned na telefonní číslo svých rodičů či dětí?

A zapsali jste si pro jistotu adresu firmy, kam máte dorazit na přijímací pohovor? Odborníci na lidský mozek tvrdí, že tohle už současní lidé nedělají. Mají totiž v kapse externí mozek. Svůj smartphone.

Telefony slouží lidem jako externí mozek.
Telefony slouží lidem jako externí mozek.

Přetížený mozek provádí úplný „delete“

Jenže i chytrý telefon může zkolabovat. A totéž platí i pro náš lidský mozek.

Vědci z Královského technologického institutu ve Stockholmu svými průzkumy dokázali, že i při průměrné době strávené na komunitní síti je uživatel vystaven takové přemíře informací, že v lepším případě může přijít o významné údaje dávno uložené ve vlastní paměti.

V tom horším případě pak dokonce přetížený mozek může sáhnout po záchranné brzdě a zmáčknout pomyslný delete.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
reklama
Související články
Věda a technika
Moderní lanovky: Zázraky soudobého inženýrství
Historie lanovek sahá do daleké minulosti – zařízení na způsob lanových drah se využívala už ve 4. století před naším letopočtem v Číně pro přepravu materiálu na stavby. Na vývoji lanovek v průběhu staletí je tak možné sledovat, jak se neustále zdokonalovala lidská zručnost a možnosti moderní techniky. Přelomem pro vývoj lanovek byl především vynález […]
Věda a technika
Mechanismus z Antikythéry: Proč se nacházel na ztroskotané lodi a kdy začal fungovat?
Kolem roku 65 př. n. l. se nedaleko řeckého ostrova Antikythéra potopila loď. Její vrak roku 1900 objevili sběrači mořský hub. Místo se proslavilo zejména nálezem tzv. mechanismu z Antikythéry, Jde o ozubené soukolí sloužícího k zaznamenávání pohybu Slunce a Měsíce. Třebaže zbytky lodi byly během 20. století zkoumány hned několikrát, nebyly z nich vyloveny všechny cennosti. Roku […]
Věda a technika
Jak bojovat proti bolesti?
Co je to vlastně bolest? Jedná se o nepříjemný smyslový i pocitový zážitek, který je pro nás obrannou reakcí a varováním před hrozícím nebo již i existujícím poškozením tkání. Z tohoto důvodu bychom ji tedy nikdy neměli podceňovat… Různorodé vnímání bolesti Většina lidí ji už zřejmě někdy zažila a ví, jak dokáže znepříjemnit život. Navíc […]
Věda a technika
Soudný den Středozemního moře: Až si pro vás připlavou perutýni!
Zdánlivě je všechno v pořádku. Obloha je modrá, z okolních kopců klesá k mořské hladině omamná vůně středomořských bylin. Skupinka místních rybářů míří k majáku a nese pruty hrdě jako kopí vítězné armády. Vědí však, že už  se pomalu pro původní život v tomto moři blíží soudný den? Východní část Středozemního moře je ohraničena na […]
reklama
věda a technika
Rover: Planetární tuláci pomáhají lidstvu prozkoumávat vesmír!
Inženýři z NASA se drbou na hlavě. Přemýšlí, jak nejnovější stroj pojmenovat, nakonec nechají rozhodnout veřejnost. „Zvědavost, duch a příležitost jsou při bádání v kosmu důležité, chybí však vytrvalost,“ píše v eseji sedmák Alex. A tak vědci rozhodnou, že nové vozítko se bude jmenovat Vytrvalost – anglicky Perseverance! Jejich operace probíhají miliony kilometrů od domovské Země. Bytelná vesmírná […]
Umějí se zvířata smát?
Lidé se smějí, když chtějí vyjádřit emoce, když slyší vtip nebo jim zkrátka něco přijde legrační. Anebo když je někdo lechtá! Jak je to ale se zvířaty? Mají to také tak? V roce 2009 to britská psycholožka Marina Davila Rossová vyzkouší na těch nejmenších. Na jedné straně si vezme skupinu kojenců, na druhé opičí mláďata, […]
Jak se množí mořské korály? Na záchranu korálových útesů nám zbývá tak osm let…
Vůbec první přímý přenos rozmnožování mořských korálů v umělých podmínkách se podařilo zachytit vědcům z londýnského Mordenu!   Laboratoř Coral Spawning Lab se zabývá záchranou korálových útesů pomocí řízeného tření. Tento proces zahrnuje výběr zdravých korálů, jejich přípravu na tření, stimulaci tření, sběr vajíček a spermatu, jejich oplodnění a následné pěstování embryí v laboratoři. Po […]
Kdy se vrátíme na Měsíc? Mise Artemis zatím slaví úspěch
Naposledy lidé přistáli na Měsíci v roce 1972. Po jeho povrchu se žádný člověk neprocházel už víc než půl století. To se má brzy změnit. Cílem vesmírného programu Artemis ale není jen další přistání – Měsíc by se měl stát mezistanicí pro cesty mnohem dál.   Je 16. listopadu 2022, krátce po půlnoci. V řídicí místnosti vesmírného […]
reklama
lifestyle
Slavné osobnosti s psychickými poruchami
Duševní poruchy se nevyhýbají ani slavným osobnostem, naopak v minulosti jimi trpěl nejeden panovník, což mohlo vést až k rozpoutání války. Maniodepresivní psychózou či bipolární poruchou, kdy se u člověka střídají stavy mánie a deprese, trpí například herečka Catherine Zeta-Jonesová či herec Mel Gibson. Měla ji i zpěvačka Sinead O‘Connor, zpěvák Kurt Cobain či hudební skladatel Ludwig […]
5P bezpečných chvil za volantem
Nejen náročná jízda na dovolenou, ale třeba i kratší výlety nebo služební cesty pro nás často znamenají nutnost strávit dlouhé hodiny za volantem. To pro naše tělo představuje zátěž, s níž je třeba umět se vyrovnat. Jak tedy nejlépe ve zdraví přežít dlouhé cestování? Jak dojet bezpečně do cíle? Nástrah na trase číhá mnoho, ale některá […]
Inkontinence. Noční můra až 40 procent lidí. Proč je stále tabu?
Potížemi s únikem moči trpí v České republice až 40 % lidí, zejména žen, ale příliš se o tom nemluví. Onemocnění je tabu, pacienti se o něm stydí mluvit se svými blízkými a někdy i s lékaři.   Zhoršování problémů často vede k tomu, že se pacienti kvůli strachu z „nehody“ čím dál častěji uzavírají […]
Jak hubnout a nezbláznit se
Dělená, zónová, chrononutriční, krabičková, raw, podle krevních skupin, paleo… Když zadáte do internetového vyhledávače slovo „dieta“, vypadne 860 milionů odkazů. Diety. Hrnou se ze všech stran. Jedna tvrdí: „Vajíčka škodí, rozhodně se jim vyhýbejte!“ druhá trvá na tom, že vajíčka jsou zdravá a nejlepší by bylo nejíst nic jiného. Totéž platí o mase, mléku, pečivu. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Plněná cuketa s kuskusem, zeleninou a šunkou posypaná sýrem
tisicereceptu.cz
Plněná cuketa s kuskusem, zeleninou a šunkou posypaná sýrem
Suroviny 4 rajčata 3 cibule 8 lžic kuskusu 150 g uzené slaniny 200 g šunky 200 g strouhaného sýra Postup Cuketu podélně rozřízněte a vnitřek vydlabejte. Vydlabaný vnitřek nakrájejte na m
Hrádek u Nechanic: Po stopách šlechtického rodu Harrachů
epochanacestach.cz
Hrádek u Nechanic: Po stopách šlechtického rodu Harrachů
Reprezentační sídlo starobylého rodu Harrachů je ideálním prostředím k udržování starých tradic. A na zámku Hrádek u Nechanic dobře vědí, co zajímavého pro své návštěvníky připravit. Známý novogotický zámek Hrádek u Nechanic byl vystavěn hraběcí rodinou Harrachů mezi lety 1839 až 1857 jako jejich letní lovecké a reprezentační sídlo. Vyznačuje se nejen anglickou architekturou, bohatě zdobenými
Velikonoce s Baronem
iluxus.cz
Velikonoce s Baronem
Velikonoce klepou na dveře, a jak lépe je strávit než v přítomnosti prvotřídních českých ovocných specialit a pálenek Baron Hildprandt. Nenechte se zaskočit dospělými koledníky, a kromě obarvených vaj
Čočková polévka s cizrnou a zeleninou
panidomu.cz
Čočková polévka s cizrnou a zeleninou
V této vegetariánské verzi supluje bílkovinu zelená čočka a cizrna, která chuťově doplňuje rajčata i brambory s řapíkatým celerem. Klidně uvařte toto jídlo z dvojnásobné dávky, určitě si nikdo nebude stěžovat ani druhý den, kdy se skvěle rozleží. Ingredience 300 g brambor 3 řapíkaté celery (200 g) 2 stroužky česneku 1 menší cibule 2 lžíce olivového
Jak shodit kila a nepřibrat
nejsemsama.cz
Jak shodit kila a nepřibrat
Přejídáte se, jenže pak si vyčítáte nadbytečná kila? Do posilovny vás nikdo nedostane? Moc toho nenaspíte a v práci máte stres? Zkuste na to jít jinak. Asi vás překvapí, že váš chytrý metabolismus sám od sebe spálí 1300 až 2000 kalorií denně, bez jakékoli aktivity. Kolik přesně, to už záleží na vaší váze, výšce i jiném. Už to je ale přece dobrý
Co vše skrývá zřícenina hradu Házmburk?
enigmaplus.cz
Co vše skrývá zřícenina hradu Házmburk?
Zřícenina gotického hradu Házmburk, jež najdeme u vsi Klapý, asi 3,5 kilometru severozápadně od města Libochovice v okrese Litoměřice, je opředena nejednou bájí a pověstí, tak jako ostatně každé staro
Průmyslové potraviny jako zhouba našeho zdraví?
21stoleti.cz
Průmyslové potraviny jako zhouba našeho zdraví?
Člověk je tvor nepoučitelný, zejména co se skladby jídelníčku týká. Jakmile má možnost dopřát si potraviny s vysokým obsahem cukru, soli nebo tuku, nedokáže odolat. Přitom by měl. S každou další porcí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jak jsem zkoumala svůj rozvětvený rod
skutecnepribehy.cz
Jak jsem zkoumala svůj rozvětvený rod
Seděla jsem nad archivem dlouho do noci a kolem mě se promenádovali duchové mých předků. Pak zamířili do jídelny ke kulatému stolu. Do toho domu po prarodičích jsem se přistěhovala nově, bydlela jsem tu zatím jen pár dní. Domek byl hodně dlouho opuštěný, protože babička s dědou už před lety odešli bydlet do domova seniorů, kde měli
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
epochalnisvet.cz
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
Na více než 15 000 kamenech s rytinami najdeme údajně potvrzení prakticky všeho, o čem dnešní záhadologové sní. Obrázky zachycují dinosaury, pokročilé lékařské zákroky nebo pokročilé technologie, nápadně připomínající ty moderní. Jsou kameny skutečné? Kdo je mohl vytvořit a co všechno by měly dokazovat?   Peruánský lékař Javier Cabrera Darquea (1924–2001) slaví 42. narozeniny. Mezi dary se
Richard Lví srdce krutostí šokoval muslimy i křižáky
historyplus.cz
Richard Lví srdce krutostí šokoval muslimy i křižáky
S rukama pevně svázanýma za zády je postupně vyvádějí z města do pouště. Tam na ně již čekají kati. Marně budou muslimští vojáci sultána Saladina bušit do křesťanských řad, aby zachránili své souvěrce. Jejich osud je zpečetěn. Přezdívají mu Lví srdce. Už jeho současníci pohlížejí na anglického krále Richarda I. (1157–1199) jako na hrdinu, rytíře
Radostná událost v rodině Leoše Mareše!
nasehvezdy.cz
Radostná událost v rodině Leoše Mareše!
U Marešových se slaví! Syn Jakub (18) se dostal na prestižní univerzitu Florida Southern College v Americe, kde se kromě studií byznysu bude také věnovat vodnímu lyžování, ve kterém je opravdu dobrý.