Skip to content
reklama

Jak chránit ohrožené medvědy na Lysé hoře? Pomohou speciální mince

Na krásy české horské přírody a ohrožené šelmy v ní žijící se snaží upozornit série stříbrných mincí České hory. V pořadí třetí mince z edice České hory od společnosti Golden Gate zobrazuje Lysou Horu a chráněného medvěda hnědého.

Opět platí, že část výtěžku z prodeje mincí jde na ochranu tohoto dnes už vzácného druhu.

Celá série mincí České hory je ražena v nejvyšší kvalitě proof. Foto: Golden Gate

Své jméno získala Lysá hora, která je nejvyšším vrcholem Moravskoslezských Beskyd a Těšínska, podle svého holého vršku, kde se nachází charakteristický telekomunikační vysílač, meteorologická stanice a několik horských chat.

Vypíná se do výšky 1324 m n. m., proto jde o jedno z nejchladnějších, nejdeštivějších a největrnějších míst v Česku.

Unikátní biotop

Zároveň toto výjimečné klima přináší vzácný a unikátní biotop s různými chráněnými druhy, včetně velkých šelem, mezi něž patří i medvěd hnědý. Právě ten zdobí v pořadí třetí minci ze série České hory, která doplňuje mince s motivem vrcholu Plechý a Sněžky.

Vzácný medvěd hnědý v novém motivu přísně dohlíží na svou domovinu, v pozadí se tyčící Lysou horu. Beskydy jsou totiž jedinou evropsky významnou lokalitou nacházející se v Česku, v níž se medvěd nachází.

blank
Pole mince je vysoce leštěno a reliéf je matnější, což vytváří zajímavý a luxusní efekt. Formy pro ražbu proof jsou upravovány ručně a proces ražení probíhá pomaleji než u standardní kvality. Foto: Golden Gate

Medvěd hnědý je největší evropská šelma. Přes zdánlivě mírumilovný a sympatický vzhled je však považován za jednu z nejnebezpečnějších šelem. Na rozdíl od velkých koček nebo vlka totiž nemá skoro žádnou mimiku obličeje, a tak se jen těžko odhadují jeho okamžitá nálada či úmysly.

Skolit ho bylo hrdinským činem a výrazem odvahy, a tak není divu, že už v 16. a 17. století medvědi postupně mizeli z většiny našich hor.

V současné době jde o kriticky ohrožený druh, který je třeba důsledně chránit, čemuž pomáhá právě i nová mince Lysá hora. Její koupí automaticky přispějete 50 korun na ochranu vzácných šelem pod záštitou Hnutí Duha.

blank
Díky tomu vyniknou nejjemnější detaily designu. Součástí mince je luxusní dárkové balení. Foto: Golden Gate

Od medvěda ke královně

Rub mince z ryzího stříbra o hmotnosti 1 oz (31,1 g) zdobí profil královny Alžběty II. Je totiž ražena australskou mincovnou The Coin Company, která se řadí ke špičce svého oboru. Zajímavostí je, že tato mince s českým významem je zároveň legálním platidlem tichomořského ostrova Niue patřícího pod Nový Zéland.

Její nominální hodnota jsou dva novozélandské dolary, což je na jejím rubu rovněž zaznamenáno.

Motiv českých hor se díky této sérii objevuje na mincích úplně poprvé, jde tedy o zajímavou sběratelskou záležitost s charitativním přesahem. Fyzické stříbro zároveň vždy představuje dobrou investici, která v čase dále roste,” vysvětluje Markéta Svobodová ze společnosti Golden Gate CZ.

blank
Mince je uložena v dřevěné etuji a zabalena do papírové krabičky s motivem mince. Foto: Golden Gate
Foto: Úvodní foto: Golden Gate
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články