Když v roce 2012 zasáhla New York superbouře Sandy, napáchala velké škody. Podle prognóz má ale do roku 2100 přijít bouře další, a mnohem ničivější. Jak by potom jedno z nejdůležitějších měst světa vypadalo?
Před šesti lety bouře Sandy zaplavila tunely metra, poničila rozvodnou elektrickou síť, poškodila více než 200 000 aut a vyžádala si 14 lidských životů.
Předpokládá se ale, že v případě další katastrofy by škody mohly být daleko rozsáhlejší a zasáhly by mnohem hlouběji do města. Podle amerických armádních inženýrů by se totiž hladina moře mohla zvednout ještě o více než metr a půl!
![Bouře Sandy v roce 2012 zasáhla New York ve velkém.](http://epochaplus.cz/wp-content/uploads/2018/05/1-25.jpg)
Hladinu moře zvedá Golfský proud
New York patří mezi riziková místa především kvůli své nízké poloze. Podle pozorování vědců se hladina oceánu poblíž New Yorku zvyšuje 3–4krát rychleji. Za hlavního „viníka“ přitom experti označují Golfský proud.
Ten bývá ovlivněn táním ledovců a za posledních 10 let zvedl hladinu oceánu o více než 10 cm. Město se tak připravuje na krizovou situaci, a to tak, že plánuje vystavět protipovodňové bariéry a upravit některé ulice a infrastrukturní sítě.
![Zvedání hladiny moře způsobuje hlavně Golfský proud.](http://epochaplus.cz/wp-content/uploads/2018/05/Golfstream_wiki.jpg)
Síla bouře:
Když se bouře blíží k pobřeží, silné větry na pravé straně tlačí před ní vodu.
U pobřeží je mělké mořské dno. Ve vrcholné fázi přílivu se zde hromadí velké množství vody.
Vlny narážejí na zem jako beranidlo. Sutiny se pak sunou směrem do vnitrozemí. Dokonce i malý nárůst hladiny moře tak může způsobit velké škody.