Domů     Jací jsou největší zvířecí cestovatelé?
Jací jsou největší zvířecí cestovatelé?
26.3.2019

Migraci můžeme pozorovat u všech velkých zvířecích skupin, ať už ve vzduchu, na souši nebo ve vodě. Hlavním důvodem je únik před zimou nebo hladem. Často jde také o nalezení vhodného místa pro reprodukci, výchovu mláďat nebo útěk před predátory. Kteří živočichové patří mezi rekordmany v přesunu z jednoho místa na druhé?

Ptáci:

Rybák dlouhoocasý (Sterna paradisaea)

Rozpětí křídel: 80 cm

Rychlost během migrace: 30 km/h

Rybák patří v migraci mezi absolutní rekordmany. Průměrná vzdálenost jeho letu dosahuje délky až 64 000 km, a to přes celou zeměkouli, z Arktidy do Antarktidy. Překvapením je nejen obrovská vzdálenost, ale i způsob letu.

Při návratu rybáci kličkují a odchylují se od ideálního směru. Proč? Využívají tak vzdušných proudů ve svůj prospěch a vyhýbají se tak protivětru.

Rybák patří mezi rekordmani migrace.
Rybák patří mezi rekordmani migrace.

Vlaštovka obecná (Hirundo rustica)

Rozpětí křídel: 33 cm

Rychlost během migrace: 50 km/h

Vlaštovka se vyskytuje na všech kontinentech kromě Antarktidy. Aristoteles připisoval nepřítomnost vlaštovek v zimě jejich hibernaci, ve středověku si lidé mysleli, že se ukrývají pod hladinou jezer. Skutečnost je taková, že evropské vlaštovky tráví zimu v Africe.

Káně bělohrdlá (Buteo swainsoni)

Rozpětí křídel: 118 cm

Rychlost během migrace: 40 km/h

Velká hejna káňat využívají teplé proudy, a to na vzdálenosti až 13 000 km mezi Severní Amerikou a argentinskými pampami, s občasnými krátkými mezipřistáními ve Střední Americe.

Káně létá až 13 000 kilometrů.
Káně létá až 13 000 kilometrů.

Jeřáb bílý (Grus leucogeranus)

Rozpětí křídel: 2 m

Rychlost během migrace: 55 km/h

Jeřáb bílý je závislý na mokřadech více než jiní jeřábi, proto tento druh ztratil většinu zimních stanovišť v Číně a západní Asii. Populace ze Sibiře zimuje v Íránu a poté se vrací zpět.

Dlouho byl považován za vysoce ohrožený druh, v současnost se jejich stavy pohybují kolem 3000 4000 jedinců.

Husa indická (Anser indicus)

Rozpětí křídel: 1,5 m

Rychlost během migrace: 64 km/h

Jedná se o nejvýše létajícího ptáka na světě. Při každoročních cestách překonává Himálaj, při přeletu dosahuje nadmořské výšky 9000 metrů nad mořem. K tomu jim dopomáhá speciální struktura plic a svalů.

Husy létají v obrovských nadmořských výškách.
Husy létají v obrovských nadmořských výškách.

Savci:

Netopýr šedý (Lasiurus cinereus)

Rozpětí křídel: 38 cm

Rychlost během migrace: 32 km/h

Pouhá 3 % druhů netopýrů migrují. Je to zejména kvůli hledání teplejšího podnebí, kde se nachází zdroje potravy. I když se nejedná o ohrožený druh, vysokou úmrtnost během migrace mají na svědomí větrné elektrárny.

Sajga tatarská (Saiga tatarica)

Velikost: 1,3 m

Rychlost během migrace: 4 km/h

Sajga je antilopa původem z euroasijských stepí, momentálně patří mezi ohrožené druhy.  Jejím typickým znakem je zvláštně tvarovaný čenich, který v létě používá k filtrování prachu a v zimě k oteplování mrazivého vzduchu.

Jeho čumák se používá k filtrování prachu.
Jeho čumák se používá k filtrování prachu.

Pakůň žíhaný (Connochaetes taurinus)

Velikost: 2 m

Rychlost během migrace: 1 km/h

Spouštěčem migrace pakoní je hlavně žízeň. V Africe totiž výkyvy počasí ohrožují miliony zvířat nejen nedostatkem vody, ale i nedostatkem trávy.

Poslední velká migrace pakoňů čítající přes milion jedinců proběhla z tanzanského Národního parku Serengeti do Keni přes řeku Maru.

Plejtvákovec šedý (Eschrichtius robustus)

Velikost: 14 m

Rychlost během migrace: 4 km/h

Plejtvákovec pluje každý rok 18 000 km z Arktidy do Tichého oceánu, kde se rozmnožuje na východě u pobřeží Kalifornie a na západě u korejských břehů. Cesta trvá kytovcům kolem tří měsíců.

Oči velryb vidí jasně na hladině, ale i pod ní, čímž jim umožňují sledovat břeh.

Plejtváci cestují kolem třech měsíců.
Plejtváci cestují kolem třech měsíců.

Ryby:

Tuňák obecný pacifický (Thunnus orientalis)

Velikost: 2,5 m

Rychlost během migrace: 6 km/h

Všichni tuňáci v severním Tichém oceánu pocházejí z Japonska a směřují směrem na východ, aby žili ve vodách v Kalifornii a Mexika.

Jako dospělí se vracejí zpátky na místo rozmnožování.Bohatě prokrvené svaly dělají z tuňáka v podstatě teplokrevného živočicha, který je schopen cestovat ve vodách s různou teplotou.

Žralok bílý (Carcharodon carcharias)

Velikost: 6,4 m

Rychlost během migrace: 5 km/h

Patří mezi nejnebezpečnější žraloky. Nové studie ale také potvrdily, že je schopen dlouhých migrací. Při cestách se pohybuje pomalu a potápí se do hloubek až 900 metrů. Jeden žralok dokáže urazit zhruba 20 000 km za méně než 9 měsíců.

Důvodem jeho cestování je pravděpodobně potrava nebo páření. Žraloci cítí magnetické pole Země prostřednictvím Lorenziniho ampule, která je součástí jejich senzorického systému. Tento orgán pomáhá žralokům orientovat se v prostoru.

Při migraci se žralok potápí až do 900 metrů hluboko.
Při migraci se žralok potápí až do 900 metrů hluboko.

Úhoř říční (Anguilla anguilla)

Velikost: 1 m

Rychlost během migrace: 5 km/h

Typickým znakem úhoře je jeho protáhlé, válcovité tělo, které připomíná spíše hada než rybu. Úhoři říční migrují až 7000 km do Sargasového moře po dobu 1,5 roku, během níž nepřijímají žádnou potravu.

Zde nakladou statisíce jiker, přičemž dospělí úhoři hynou a plůdky jsou za pomoci Golfského proudu unášeny k Evropě. Tato cesta trvá 3–4 roky.

V brakických vodách (voda, která má nižší koncentraci soli než mořská) se z nich stávají samci, ve sladkých vodách téměř výlučně samice.

Mikroorganismy:

Klanonožci (Copepoda)

Velikost: 5 mm

Rychlost během migrace: 0,13 km/h

Nejmasivnější migrace na Zemi se objevuje v noci na moři v podobě miliardy tun drobného zooplanktonu, včetně klanonožců, kteří plavou k povrchu, aby se nakrmili. Zooplankton požírá mikroskopické rostliny zvané fytoplankton, sám je však potravou pro ryby.

Klanonožci jsou součástí zooplanktonu.
Klanonožci jsou součástí zooplanktonu.

Korýši:

Červení krabi (Gecarcoidea natalis)

Velikost: 10 cm

Rychlost během migrace: 0,08 km/h

Migrace krabů na Vánočním ostrově bývá označována za jeden ze zázraků přírody. Více než 65 milionů krabů putuje na několikametrovou pouť z pralesa na pláž, aby položili vejce do moře. Migrace trvá dva týdny a začíná s příchodem monzunových dešťů.

Po spáření se samci vracejí do vnitrozemí, zatímco samičky 14 dní opatrují oplozená vajíčka.

Plazi: 

Kareta obecná (Caretta caretta)

Velikost: 1 m

Rychlost během migrace: 0,75 km/h

Všechny želvy jsou dálkovými plavci, ale nejdále se dostane kareta, která opouští pobřeží Brazílie, aby nakladla vejce na východě Atlantského oceánu.

Vědci se domnívají, že se želvy orientují podle magnetického pole, oceánských proudů, složení vody, a dokonce i vlastní paměti. Nově vylíhlé karety se orientují podle reflexního světla, které se odráží na moři.

Karety se orientují podle reflexního světla.
Karety se orientují podle reflexního světla.

Obojživelníci:

Rosnička bradavčitá (Phrynohyas venulosa)

Velikost: 7,5 cm

Rychlost během migrace: 0,002 km/h

Tato tropická žába žije většinu života v korunách stromů. S prvním lijákem ale sestupuje na zem, aby nakladla vajíčka do trychtýřů rostlin, které jsou naplněné vodou. Žáby pak pulce krmí neoplodněnými vajíčky. Během několik dní se vrátí na opět stromy.

Hmyz:

Monarcha stěhovavý (Danaus plexippus)

Velikost: 10 cm

Rychlost během migrace: 19 km/h

Celou trasu dlouhou okolo 6500 km neurazí žádný monarcha. Migrace se totiž postupně účastní více generací. Spekulovalo se, že se tito motýli řídí geomagnetickým polem země, vědecké studie ale tento mýtus vyvrátily.

Krásná podívaná nastává ve chvíli, kdy se tisíce motýlů usadí na stromy, které pak vypadají jako rozkvetlé. Tykadla monarchů jsou životně důležitá pro navigaci, snímání světla a nastavení biologických hodin motýla, takže Slunce používá jako svůj kompas.

Při migraci se vystřídá několik generací motýlů.
Při migraci se vystřídá několik generací motýlů.

Vážka Anax junius (Anax junius)

Velikost: 10 cm

Rychlost během migrace: 35 km/h

Podle ekologů vážky cestují pouze každý 3. den, dva dny odpočívají a sledují počasí. Aby mohly migrovat, musí vyčkat na správný jižní vítr, který obvykle fouká za prvních chladných nocí. Další generace pak podniká zpáteční cestu.

Některé druhy hmyzu mohou vidět i za tmy díky polarizovanému světlu, kdy částice ve vzduchu rozptylují světlo.

Foto: National Geographic, wikimedia.org
Související články
Věda a technika
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Věda a technika
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
reklama
věda a technika
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
reklama
věda a technika
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
nejsemsama.cz
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
Nikdy bych nevěřila, že se ta zlá holka někdy změní. Byla sobecká, povýšená, nikomu nepřála nic dobrého. Jednou změnila šatník a stal se snad zázrak. Už jako malá bývala Martina zlá a sobecká. Slyšela jsem o ní jen to nejhorší, a to nejen od spolužaček, ale i od její starší sestry Agáty. Byl to užalovaný, rozmazlený fracek. V dětství si vybrečela
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
enigmaplus.cz
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
Řady tvořené více než 2000 neopracovanými kameny s nejasným posláním jsou dnes největší megalitickou památkou Česka. A zřejmě také jednou z našich největších záhad. Jeden z nejzáhadnějších kamennýc
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
skutecnepribehy.cz
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
Byl to žertík, kterým jsem všechny zaskočila. Nakonec jsem ale byla zaskočena já. Splnil snad kamínek na mém krku moje slova? V  tom malém městečku na jihu Moravy jsme se ocitli s přítelem náhodou. Ten kámen na tržišti mě zaujal hned, jak jsem ho uviděla. Když jsem ho vzala do ruky, už jsem se ho nemohla vzdát.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
historyplus.cz
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
V ulicích Birminghamu v americké Alabamě je opět rušno. Nejdřív je slyšet rána a pak jako domek z karet padá k zemi jeden příbytek afroamerické rodiny. Následně je zdemolován kostel, v němž se černoši setkávají. Obyvatelé tmavé pleti v „Bombinghamu“, jak se městu v 50. a 60. letech minulého století říká, nejsou před řáděním Ku-klux-klanu v bezpečí.  
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
iluxus.cz
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
Připravte se na novou podobu Dubaje. Město, které již teď září jako drahokam na Blízkém východě, nyní plánuje projekt, který ho nejen povznese, ale také obohatí jeho ekosystém. Dubaj Mangroves, ambici
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
nasehvezdy.cz
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
V křehké tmavovlásce Simoně Postlerové (†59) byla vždy ohromná síla. Musela se rozloučit se životní láskou. Čelila i dalším vážným problémům, přesto se stále usmívala. Kdyby se vyplnil její dětský
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
21stoleti.cz
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
Podle studie zveřejněné v časopise The Journal of the American Heart Association je u lidí, kteří často kouří marihuanu, vyšší riziko infarktu a mrtvice. Článek je analýzou každoročního průzkumu ameri
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno