Domů     Legendy Divokého západu: Znáte nejznámější pistolníky?
Legendy Divokého západu: Znáte nejznámější pistolníky?
26.3.2019

Pustá prérie, kovbojové, drsní šerifové, indiáni a divoké pitky v saloonech. Tak si představujeme Divoký západ známý hlavně z filmových westernovek. Jak ale vzniklo toto fascinující období historie? Jak nakonec dopadli nejznámější pistolníci?

Divoký západ začal vznikat již v 18. století, velkého rozmachu se dočkal až na začátku 19. století, když skončila občanská válka mezi britskými koloniemi.

Třináct bývalých britských kolonií na východním pobřeží se sjednotilo, a kolonisté tak velmi záhy obrátili pozornost k neprozkoumanému území na západě severoamerického kontinentu.

Ještě před válkou byl hlavní motivací lov kožešin, po válce se jí stal chov dobytka. Díky tomu vzniklo i označení kovboj neboli poháněč krav.

Všudypřítomné zlato

První kovbojové byli především veteráni občanské války a zkrachovalí farmáři, často se jednalo i problémové existence. Obrovská migrační vlna nastala v polovině 19. století, a to díky objevení zlata v Kalifornii.

V prvních pěti letech se zde vytěžilo až 370 tun zlata v hodnotě 16 miliard dolarů (podle přepočtu na dnešní ceny). Důsledky zlaté horečky byly velmi výrazné. Začala se stavět velká města, v nich školy a kostely.

Postupně se také vyvinuly nové způsoby přepravy, oba konce kontinentu spojila železnice. V každém případě ale nastala velmi tvrdá a krutá éra.

Hlavní důvod, proč se na Divoký západ přicházeli lidé, bylo zlato.
Hlavní důvod, proč se na Divoký západ přicházeli lidé, bylo zlato.

Konflikty s indiány

Při své pouti po americkém kontinentu se kolonisté velmi často dostávali do potyček s původními domorodými indiány a Mexičany, postupně je začali vytlačovat. Není ale pravda, že by kolonisté indiány brutálně a masově vyvražďovali.

Rapidní pokles domorodců nastal ještě před příchodem bělochů, jelikož se kmeny mezi sebou vybíjely samy, a to ve velkém počtu. Na vině byly také epidemie nemocí, proti kterým se původní obyvatelé nedokázali bránit.

Zákony ve vlastních rukou

Nově vzniklé osady se staly brzy místy bez pravidel a zákonů. Kvůli tomu stoupala míra zločinnosti a o bitky a přestřelky nebyla nouze. Kolonisté převzali roli soudců, poroty i vykonavatelů rozsudků, které často končily popravou.

Proto se postupem času přesunoval zákon a pořádek z východu směrem na západ. Jednotlivé kolonie si začaly najímat šerify a maršály, kteří měli na starosti udržovat pořádek.

O přestřelky nebyla na Divokém západě nouze.
O přestřelky nebyla na Divokém západě nouze.

Psanci za odměnu

Šerifům se zločinci ochotně vypomáhali i občané měst. Za účelem dopadení každého „psance“, jak se kriminálníkům říkalo, se vylepovaly po městech plakáty s jejich přibližnými portréty a nápisem „Hledá se“.

Velkou motivací pro obyvatele měst byla vysoká finanční odměna za chyceného uprchlíka, živého nebo mrtvého. Na ty nejznámější zločince se vypisovaly obrovské sumy, například u Jesseho Jamese se částka vyšplhala až na 5000 dolarů.

Reklama na Divoký západ

Předlohou pro mnoho umělecký děl s tematikou Divokého západu se stal slavný Buffalo Bill (1846–1917). Původně lovec bizonů a unijní voják založil show nazvanou jednoduše Wild West, se kterou cestoval nejprve po USA, později po celém světě.

Divákům předváděl značně zromantizovanou představu o drsných kovbojích, indiánech a přestřelkách, kterou známe dodnes.

Nejznámější pistolníci:

Butch Cassidy (1866–1908) a The Sundance Kid (1867–1908)

Butch Cassidy, rodným jménem Robert LeRoy Parker, a jeho parťák Harry Alonzo Longabaugh alias Sundance Kid, prosluli především jako vlakoví lupiči, kteří unikali před spravedlností velmi dlouhou dobu.

Cassidy se poprvé vydal na dráhu zločinu ve svých 14 letech, kdy se vloupal do obchodu, ukradl kalhoty a něco k jídlu. Když pak odešel z města s tím, že si bude hledat práci, skončil opět jako zločinec.

Prodával lidem ukradené koně, později je přihlašoval do závodů, za které inkasoval peníze.

Tajný úkryt gangu

Cassidy je také považován za zakladatele gangu Wild Bunch. Ten byl všeobecně známý jako nenásilný, ale i přesto došlo při přepadávání bank či vlaků k několika úmrtí. Za ukradené peníze si Cassidy pořídil farmu, která sloužila především jako tajný úkryt.

Zásadní se stal rok 1896, kdy se ke gangu připojil Harry Alonzo Longabaugh. K nejslavnější loupeži došlo v roce 1899, kdy skupina přepadl banku Union Pacific ve Wyomingu. Po tomto incidentu začala být celá parta masivně pronásledována.

I když lupiči utekli, nedokázali se zříci minulého života.
I když lupiči utekli, nedokázali se zříci minulého života.

Nechycení kamarádi

Pro Cassidyho bandu bylo typické, že se po loupeži všichni rozprchli do různých stran a později se sešli v úkrytu. A i když později zůstali pouze tři, ještě v roce 1900 vyloupili První národní banku v Nevadě a odnesli si přes 30 000 dolarů.

O měsíc později přepadli vlak, odkud ukradli téměř 60 000 dolarů v hotovosti. Smyčka se kolem nich ale utahovala ještě pevněji. Byl najat lovec odměn, zabiják Tom Horn, aby členy gangu dopadl a přivedl před soud.

Nepoučitelní lupiči

Aby oba dva unikli před spravedlností, rozhodli se odjet do Jižní Ameriky, kde je nikdo neznal. Dlouho ale žít slušným životem nevydrželi a začali opět loupit.

Roku 1905 přepadli banku a odnesli si lup ve výši 100 000 dolarů a stali se i zde hledanými zločinci. Pomyslná smyčka se na ně stáhla v roce 1908, kdy je obklíčila přesila vojáků a oba při divoké přestřelce padli.

Billy the Kid (1859–1881)

Zločinec, který byl po své smrti zproštěn obvinění. I tak by se dal popsat krátký a drsný život Billyho Kida. Už ve velmi mladém věku ho opustil otec a po smrti matky skončil v sirotčinci.

Svou první vraždu provedl v roce 1877 při hospodské rvačce s místním kovářem, který ho urazil. Přisuzuje se mu více než 20 vražd, spolehlivě se dají prokázat jen čtyři.

Billy the Kid žil život na plno, zemřel ale v pouhých 21 letech.
Billy the Kid žil život na plno, zemřel ale v pouhých 21 letech.

Slavný útěk z vězení

Kid se neustále zaplétal do krvavých šarvátek, až na něj byla nakonec vypsána odměna ve výši 500 dolarů s jasným cílem: Dopadnout Kida za každou cenu! To se také povedlo. Kid byl poslán před soud a obviněn z vraždy šerifa Williama Bradyho. Rozsudek zněl: Smrt!

Když ale čekal na popravu, zosnoval svůj největší plán útěku na svobodu. Útěk se nevydařil podle jeho představ, zastřelil při něm dva zástupce šerifa. Dlouho se ze svobody neradoval, o pár měsíců později ho našel a zastřelil šerif Pat Garrett. Billy Kid umírá ve svých 21 letech.

Jesse James (1847–1882)

Jesse James patří k nejvýraznějším osobnostem odvrácené strany zákona a dá se označit jako Robina Hooda Divokého západu, který bohatým bral a chudým dával.

Během občanské války působil jako záškodník ve službách Jihu, činnost neukončil ani po skončení konfliktu. Svůj gang založil spolu se svým bratrem Frankem a bratry Youngery, brzy se stali nejproslulejší lupičskou skupinou.

Specialisté na přepadávání vlaků

Gang provedl svou první bankovní loupež v roce 1866 ve městě Libery ve státě Missouri, odkud si odnesl 60 000 dolarů. Na útěku pak zastřelili šestnáctiletého chlapce, který je zahlédl. Největší lupy ale získával při přepadávání vlaků a dostavníků.

Vlaky vždy buď vykolejili nebo je jinak přinutili zastavit, vybrali pokladní vůz a cestující připravili o všechny cennosti a peníze. Při svých loupežích si nebrali žádné servítky a podle některých pramenů během své „loupežné kariéry“ zabili až 80 lidí.

Jesse James byl nejprve hrdinou, poté zatracencem.
Jesse James byl nejprve hrdinou, poté zatracencem.

Z hrdiny psancem

Kvůli zabíjení a brutalitě se od nich odklonila i veřejnost, kterou měli zločinci zpočátku na své straně. Během nejaktivnějšího řádění vyplenili celkem sedm vlaků, dvanáct bank a pět dostavníků.

Smrtelný úder gangu se nakonec podařilo zasadit lovecké agentuře, patřící Allanu Pinkertonovi. Ten si najal bratry Roberta a Charlieho Fordovy, kteří se do skupiny infiltrovali. V roce 1882 pak šéfa gangu, Jesseho Jamese, Robert zastřelil zezadu ranou do hlavy.

Wild Bill Hickok (1837–1876)

Ješitný, charismatický, spravedlivý, ale také nenapravitelný karbaník. Na rozdíl od ostatních byl téměř vždy na straně zákona a několikrát se stal šerifem. Základ slávy Divokého Billa stojí především na jeho schopnostech a dovednostech jako pistolníka a zvěda.

Během občanské války stál na straně Unie. Na Západ přišel jako dostavníkový kočí, poté se stal ochráncem zákona.

Bill Hickok stál na spravedlivé straně zákona, přesto byl nemilosrdný.
Bill Hickok stál na spravedlivé straně zákona, přesto byl nemilosrdný.

Osudné karty

Hickok si nijak neliboval v násilí a sám prý nikdy nevyprovokoval pistolnický souboj. Když se ale naskytla příležitost, neodolal. Střelecký souboj vnímal jako vysoce ideovou a prestižní záležitost. Jeho záliba v hazardu se mu nakonec stala osudnou.

Když se jednoho dne sešel se svými přáteli na partičku pokeru, jeden z nich zasedl židli, na které obvykle sedával on. Hickok mu několikrát nabízel výměnu míst, byl ale odmítnut. Tak zůstal slavný pistolník poprvé v životě sedět s odkrytými zády.

Do salonu pak vešel mladík jménem Jack McCall a střelil Divokého Billa nekompromisně do hlavy.

Tom Horn (1860–1903)

Tom Horn také nepatřil mezi typické zločince. Velkou část svého života strávil jako muž zákona a detektiv. Zároveň to byl jeden z nejchladnokrevnějších zabijáků.

Jeho nenávist ke zločincům, hlavně zlodějům, pramenila z vlastní zkušenosti, když zloději dobytka ukradli všechny jeho zásoby a Horn zbankrotoval. Horn si také za války vybudoval skvělou reputaci jako zvěd. I díky tomu pracoval pro slavné Pinkertony jako stopař a lovec odměn.

Tom Horn byl nejprve ochránce zákona, poté se byl obviněn z několika vražd.
Tom Horn byl nejprve ochránce zákona, poté se byl obviněn z několika vražd.

Podezřelý z vraždy

V roce 1894 ale musel rezignovat na post detektiva poté, co jej začali spojovat s vraždami 17 osob. Přímo zodpovědný byl za smrt několik zlodějů dobytka. Horna nakonec chytili a oběsili v roce 1903 za vraždu čtrnáctiletého chlapce. Ironií osudu je, že tuto vraždu Tom Horn ve skutečnosti nespáchal.

Foto: Shutterstock.com, wikipedie
Související články
Historie
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Historie
Kníry: Dovedete si bez něj představit Chaplina?
Mrožák, angličák, kartáček, podkova, tkanička, řídítka. Druhů a variant knírů jsou desítky. A každý má minimálně jednu slavnou osobnost, která by bez něj nebyla kompletní. Knír je natolik dominantním prvkem tváře, že se v mnoha případech stává nejen poznávacím znamením, ale doslova obchodní značkou. Jeho historie dlouhá, plná vítězství i porážek. Žižka má holou bradu Vousy […]
Historie
Poslední válečná kořist: Nacistická ponorka vezla uran i plány stíhačky
Jaký byl osud německé zaoceánské ponorky typu XB? Dne 25. března 1945 se ponorka U 234 vydala na přísně tajnou misi do Japonska s exkluzivním nákladem na palubě Cestou se však její posádka dozvěděla o kapitulaci Německa, a tak se musela vzdát… Oceánská minonosná ponorka U 234 byla jednou z největších ponorek své doby. Objednávku na její […]
Historie
Věra Čáslavská: Tragédie slavné rodiny
Tragédie se bohužel nevyhýbají nikomu z nás. Platí to i o slavných rodinách umělců, vědců a sportovců. Ani zlaté medaile z olympiád a mistrovství světa nikomu nezaručují domácí štěstí.  V lepších případech to končí rozvodem, v těch horších se neshody kupí i po rozvodu. A někdy může dojít i k násilí a smrti někoho z […]
reklama
záhady a tajemství
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
Hrad Bítov, místo paranormálních jevů
Umístění stavby impozantního středověkého hradu Bítov nebylo velice pravděpodobně vůbec náhodné. Pod tímto malebným šlechtickým sídlem se prý totiž křižují dvě silné linie zemské energetické mřížky… Brána do jiné dimenze? Zdejší energie zde pak údajně způsobuje skutečně zvláštní úkazy… Jeden z nejsilnějších proudů místní energie se v minulosti měl snad nacházet ještě kdesi mimo vlastní […]
Michail Jefremov: Neřízená střela na čtyřech kolech
Když v roce 2007 získává prestižní cenu Zlatý lev na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách ruský film režiséra Nikity Michalkova Dvanáct, je to mimo jiné i zásluhou výkonu jednoho z jeho aktérů, herce a zasloužilého umělce Michaila Jefremova (*1963). Ten má ovšem kromě toho na svém kontě desítky dalších filmů a televizních seriálů a patří […]
Mandragora: Skutečně odkrývá poklady a navrací mládí?
Mandragora neboli v českém jazyce pokřín obecný je bylina známá již od nejstarších dob. Této jedovaté rostlině se daří zejména ve středomořské oblasti, není tedy divu, že ji znali už ve starověkém Egyptě či Palestině. Byla velmi pravděpodobně známa jako opojný prostředek i lék. Dobře o ní věděl například středověký perský filozof a lékař Avicenna […]
reklama
historie
100leté výročí lázeňského speciálu: Nebeský frmol Praha – Mariánky
82 434 kilometrů. Přesně tolik nalétají letouny vtipně přezdívané lázeňské speciály. Dnes trochu nepředstavitelně létají dvakrát za den dva na trase Praha – Mariánské lázně!    V průběhu roku 1924 se v Aero, jednom z nejstarších leteckých výrobců na světě, rozběhla výroba letounu A-22, který byl využívaný jako poštovní a dopravní letoun. V letech 1925 […]
Plastická chirurgie a váleční veteráni
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořených vojáků je dožít v ústraní a zahalení. Pak ale přichází lékař, který jim navrátí naději. Objev anestezie, sepse a dezinfekce v 19. století spustily skutečný rozvoj v oblasti plastické chirurgie. Tohle […]
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Špenátové muffiny
tisicereceptu.cz
Špenátové muffiny
Že muffiny musí být jen sladké? Omyl! Báječné slané muffiny bez mouky poslouží jako teplá snídaně či pohoštění. Chutnají i studené. Potřebujete 20 g listového špenátu 100 g šunky nebo slaniny
Vyberte si jarní vůni
nejsemsama.cz
Vyberte si jarní vůni
Jestli hledáte nový parfém na jaro a nedokážete se rozhodnout, zkuste si vybrat podle jeho složení. Vyberte si takový, jenž obsahuje ingredienci, která vám nejvíc voní. Pro letošní jaro budou v kurzu složky, o nichž píšeme níže – určitě některou z nich najdete i v tom svém. Stačí si pročíst složení vybraného parfému. Citrusy Svěží vůně citrusů nabudí smysly. A když se pomeranče,
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
iluxus.cz
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
Evropský trh s potravinami prochází transformací díky rostoucí poptávce po vysoce kvalitních, pohodlných řešeních pro přípravu jídel. Ready to Cook sady představují ideální řešení pro moderního spotře
Záhadná mapa Piriho Reise: Důkaz o existenci Atlantidy?
enigmaplus.cz
Záhadná mapa Piriho Reise: Důkaz o existenci Atlantidy?
Když v roce 1929 nalezl německý teolog Deissmann v istanbulské knihovně starou mapu, nejspíše vůbec netušil, jak obrovský ohlas jeho nález vyvolá. Mapa totiž zobrazuje místa, která v době jejího vznik
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
historyplus.cz
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
Uprostřed noci buší komando Státní bezpečnosti na dveře vily. Po chvíli příslušníci vyvlečou ven rozespalého starého muže. Pacienti, kteří k němu zítra přijdou prosit o záchranu života, budou už na jeho pomoc čekat marně. K bylinkám má Jan Mikolášek (1889–1973) přirozený vztah už od malička. Jeho rodiče vlastní zahradnictví v Rokycanech, a tak není divu, že i on
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
epochanacestach.cz
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
Když se podíváme na lidové valašské stavby, možná nás napadne, jak jsou krásné a jaký vyvolávají přímo umělecký dojem. Pak nás možná nepřekvapí, že na počátku Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm stáli dva výtvarníci. Bratři Alois a Bohumír Jaroňkovi v Rožnově založili Uměleckovýtvarné dílny, v nichž vyráběli předměty, využívající prvků lidových tradic jako malované truhličky, gobelíny
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
skutecnepribehy.cz
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
Byla to moje vina. Nehoda, při níž zemřel člověk! Teď se mi o něm bude zdát až do smrti? Chodí se mi snad v noci mstít? Když jsem po třech letech znovu uchopil volant, proběhlo mým tělem mrazení. Znejistil jsem. Po nepříjemné autonehodě, při které jsem přišel málem o nohu, jsem v sobě konečně našel odhodlání a nasedl do auta,
Industriální styl má své kouzlo
panidomu.cz
Industriální styl má své kouzlo
Tento trend bydlení je inspirován prostředím továrních hal a průmyslových prostor. Se svou střízlivostí a sklonem k minimalismu je protipólem romantických trendů bydlení. Možná to je ale přesně to, co se vám zalíbí. Zdálo by se, že zařídit si byt v industriálním trendu bude velmi lehké. Opak je pravdou, protože musíte přísně dodržet jednotný styl,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
epochalnisvet.cz
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
Kauzu drogově závislých žraloků řeší tým odborníků z Floridy. Americký stát totiž funguje jako důležitý uzel pro obchodníky s drogami, zejména kokainem, putujícím do USA z Jižní a Střední Ameriky. A protože ne vždycky probíhá cesta podle plánu, je občas pro pašeráky bezpečnější se nákladu prostě zbavit. Hodit ho do moře.   A spolu s
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
nasehvezdy.cz
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
Po dovolené o samotě velmi toužila herečka Tereza Kostková (47) ze seriálu Jedna rodina, která takhle cestovala celé mládí. Po narození syna už o samotě nikam nevyrazila a nepovedlo se jí to ani teď
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
21stoleti.cz
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
Už přes 16 000 pacientů se v České republice zapojilo do výzkumu nových léků a očkovacích látek. Takzvaná klinická hodnocení probíhají nejčastěji v oblasti onkologie, imunologie a infekčních onemocněn