Domů     Hudba jako lék lidstva: Proč nás zvuky provázejí odjakživa a jak nám pomáhají?
Hudba jako lék lidstva: Proč nás zvuky provázejí odjakživa a jak nám pomáhají?
3.6.2025

Hudba je mocná nositelka emocí, která provází lidstvo odnepaměti. Co je na ní tak fascinujícího? Jaké účinky má na náš mozek a potřebujeme ji k životu? Vědci dnes potvrzují to, co naši předkové možná tušili:

hudba je skutečným lékem pro tělo i duši, od relaxace až po pomoc s agresí. Ponořme se do světa zvuků a objevme sílu, kterou hudba drží v našich rukou.

Pokud bychom žili v tichém vakuu, zešíleli bychom. Hudba provází člověka odnepaměti, proč tomu ale tak je? Jaké účinky na nás má a potřebujeme ji k životu? Otázek na adresu hudby, mocné nositelky emocí, je dost.

Hudba je stará jako lidstvo a až dnes vědci potvrzují to, co naši předkové možná věděli lépe: Umí nám lidem pomáhat.

Hudba je nositelkou emocí. Působí na nejstarší části mozku. Umí vyvolat příjemné i smutné vzpomínky, umí roztančit i rozplakat, dokonce dokáže zklidnit tep a zpomalit dech.

Umí dodat energii do práce, zklidnit mysl při potřebě se soustředit, a dokonce pomůže s vybitím agrese!

Aktivní cvičení na hudební nástroj vyvolá v mozku ohňostroj akcí. Obrovskou spolupráci několika mozkových center najednou – zapojeny jsou oči, uši, hmat, pohybová centra… A to podporuje procesy učení, jemnou a hrubou motoriku, orientaci v prostoru, vnímání různými smysly.

V mozku se odehrává pozitivní akční bouře, která má neskutečný přínos pro rozvoj mozku a procesů v něm.

Hudba je nositelkou emocí.
Hudba je nositelkou emocí.

Úplné ticho může přivést k šílenství

Hudba provází lidstvo od pradávna. Vyvíjela se tisíce let až do dnešní doby, kdy je většina lidí na planetě obklopena reproduktory doma, v restauracích, obchodních centrech, dopravních prostředcích i na veřejných záchodech.

Být delší dobu v absolutním tichu by pro některé mohlo znamenat šílenství. Vědecky řečeno, může vést k nepříjemným psychickým stavům, jako jsou úzkost, dezorientace nebo dokonce změněné stavy vědomí a halucinace!

Absolutní ticho lze zažít pouze ve speciální – anechoické – komoře. I večerní ticho v odlehlé lesní chatě ale může u některých lidí vést k úzkostným stavům, které v hlučném městě nezná. To už jsme ale u zvuků, ne u hudby jako takové.

A je potřeba si říci, že hudba nepatří k biologickým nutnostem člověka tak jako potrava, voda nebo spánek.

Společné bytí s hudbou má sílu

Kde se hudba vzala? Odkud lidstvo vzalo všechny tklivé tóny violoncell, dechberoucí varhanní fugy, vřeštivé fanfáry trubek a drásavé riffy elektrických kytar? Urazila tisíce vývojových let.

Jisté je, že tu nebyl jeden vynálezce jako u střelného prachu nebo žárovky. Vyvíjela se tak, jak se vyvíjelo lidstvo samo. Lidé od pradávna komunikovali různými zvuky tvořenými hrdlem a ústy. Muselo je bavit ty zvuky opakovat, rozvíjet, měnit výšku a hlasitost.

Napodobovali i zvuky přírody. A nejen zpěv ptáků, ale i proudící vodu nebo vítr šumící ve větvích. Společné opakování a napodobování zvuků a potřeba rytmu mohly podporovat rozvoj vzájemných vazeb v rámci komunity.

Vytváření a opakování zvuků i rytmů určitě bylo i součástí rituálů. Záznamy o tom ovšem nemáme. Takové společné bytí zřejmě taky podporovalo pocity sounáležitosti a solidarity. A už tehdy se pravděpodobně využívala schopnost hudby ovlivňovat emoce.

Na počátku bylo slovo. Nebo ne?

Na to, jak je stará hudba a zvuk a jakou má souvislost existence lidstva s hudbou mají názory i tradiční světová náboženství. „Na počátku bylo Slovo, a to Slovo bylo u Boha a to Slovo bylo Bůh. To bylo na počátku u Boha.

Všechno povstalo skrze něj a bez něj nepovstalo nic, co je,“ píše se v křesťanské Bibli (Jan 1:1-5). V hinduismu a buddhismu se zase věří, že celý svět vznikl díky mantře OM, prapůvodní vibraci vesmíru, která symbolizuje boha Brahmu.

OM je zvuk, ze kterého vzniklo vše, co dnes považujeme za svět. Představuje počátek života, smrt a znovuzrození. Je projevením božskosti v našem světě.

Muzikoterapie umí pomáhat. Využívá k tomu hudbu

Využíváním zvuků a hudby k působení na lidské tělo i duši se zabývá muzikoterapie. Poměrně mladý obor, který je ve světě často uznávanou součástí léčebného procesu, zatímco v Česku jej stále vnímáme jen jako „pouštění hudby pacientům“.

I když i to má velký význam, třeba právě pro lidi s dlouhotrvajícími bolestmi – s artrózou či při výhřezu plotének. Záměrný poslech jakékoli hudby pouhou hodinu denně podle výzkumů pomáhá snížit bolest až o 20 procent.

Zároveň klienti uvádějí například nárůst pocitu kontroly nad vlastním životem. Hudba v rukou odborníka si ale umí poradit i s duševními poruchami, neurologickými onemocněními, traumaty či poruchami učení.

A umí vrátit řeč lidem po poranění mozku a páteře, dokonce se díky ní může podařit i postavit pacienta zpět na nohy.

Na to, aby léčila, nemusí znít harmonicky.

Poslech hudby „jen tak“ ještě není muzikoterapií. Správný odborník přesně ví, co, kdy a jak použít. Při vybavování vzpomínek u seniorů pracuje s texty písní, dětem s problémy se psaním a čtením pomůže hra na buben a rytmus.

Od stresu může ulevit poslech relaxační či klasické hudby. Muzikoterapeuti mohou při své práci sáhnout i pro CD s punkem nebo ostrým metalem. Jak to? Důležitý je cíl.

Rychlé tempo, agresivní kytary a vokály mohou pomoci vybít přetlak emocí – frustraci a hněv. Pro některé lidi může být pomocí k utvrzení místa ve společnosti, hodnot a životních postojů.

Na pozadí hudby vznikají přátelství a komunitní vazby lidí s podobnými zájmy a hodnotami. Intenzivní kytarové riffy mohou přinášet pocity vzrušení a nadšení.

Aktivní cvičení na hudební nástroj vyvolá v mozku ohňostroj akcí.
Aktivní cvičení na hudební nástroj vyvolá v mozku ohňostroj akcí.

Hudba může srovnat i kriminálníky!

Lidé, kteří mají problémy se zákonem, často neumí vnímat a ovládat své emoce. Hudba nabízí cestu, jak se k nim dostat. A například hra na hudební nástroj či zpěv vyžadují disciplínu a trpělivost.

A to vede k nácviku sebeovládání i užitečnému trávení volného času. Všechny tyto pokroky posilují sebedůvěru a pocit životního úspěchu.

A pokud to vše dostane nástavbu společného hraní a zpívání, kde je potřeba spolupráce a komunikace, učí se komplikovaní lidé novému fungování ve společnosti. Vše dohromady ovšem vyžaduje dlouhou dobu a výdrž.

Před zvukem se nedá schovat

Zvuk je vibrace. Prochází vzduchem i vodou. Voda je skvělým nositelem vibrací. A lidské tělo je až z 65 procent složeno z vody. Zvuky člověk vnímá ušima a díky důmyslné spolupráci ucha a mozku je pak vyhodnocuje a může považovat za příjemné či nelibé.

Vibrace zvuků zároveň působí na naše tělo. Jemnou vibraci nabízí flétna, silnou buben nebo sound systém. Ale taky motory těžkých náklaďáků. A zatímco náš mozek se naučí vypnout vnímání hluku ušima, naše tělo se před nimi neukryje.

Hudba je mnohem víc než jen pouhá zábava. Je to hluboce zakořeněná součást lidské existence, která ovlivňuje náš mozek, emoce i sociální vazby.

Od pradávných rituálů až po moderní terapie, hudba neustále prokazuje svou sílu a schopnost pomáhat lidem překonávat obtíže a nalézat harmonii. Její vliv je tak všudypřítomný, že si bez ní náš život jen stěží dokážeme představit.

Zdroje informací: www.wikipedia.org, www.britannica.com, www.psychologytoday.com, www.healthline.com, www.frontiersin.org, www.muzikoterapie.cz, www.nationalgeographic.com, částečně AI
Foto: Shutterstok, Pixabay
Související články
Zajímavosti
Pivo vs. víno a katastrofa z Ameriky: Jak se české vinařství potýkalo s výzvami
V 19. století se české a moravské vinařství ocitlo pod tlakem. Rostoucí obliba piva, zrušení roboty a dovoz levných uherských vín způsobily propad spotřeby a úbytek vinic. K tomu se přidala devastující rána z Ameriky – révokaz a houbové choroby, které zdecimovaly evropské vinice. Projděte s námi toto náročné období, kdy se vinaři museli přizpůsobit […]
Zajímavosti
Fenomén Trabant: Živé dědictví východoněmeckého automobilu
Trabant není jen zapomenutou relikvií minulosti, ale živoucím symbolem doby, která formovala miliony životů. Od jeho zrodu v roce 1957 až po definitivní konec výroby v roce 1991 prošel Trabant mnoha proměnami, ačkoli jeho základní minimalistický charakter zůstal nezměněn. Co udělalo z tohoto malého vozu skutečnou ikonu? Proč i dnes, desítky let po zrušení jeho […]
Zajímavosti
Bizarní japonské televizní soutěže: Hranice absurdity v zábavě
Zapomeňte na běžné vědomostní kvízy a pěvecké soutěže. Japonská televize je plná bizarních a nepochopitelných show, které posouvají hranice zábavy do extrémních rozměrů. Připravte se na svět, kde se bowling hraje s lidskými kuželkami a zpěváci jsou rozptylováni skrytými modelkami. Soutěž ve zpěvu karaoke, kde soutěžící obšťastňuje skrytá modelka? Bowling s lidskou „koulí“? Foukání hmyzu […]
Zajímavosti
Fobie: Jak se zbavit ochromujícího strachu z děsivých situací i dlouhých slov
Navzdory tomu, že fobie postihují miliony lidí po celém světě, stále kolem nich koluje mnoho mýtů a nedorozumění. Jsou fobie jen přehnané strachy? Jsou lidé s fobiemi „blázni“? A je vůbec možné se jich zbavit? V tomto článku se ponoříme do hlubin těchto iracionálních obav, odhalíme vzácné a kuriózní fobie, jako je strach z dlouhých […]
reklama
lifestyle
Světoběžník Michail Baryšnikov: Baletní génius, který utekl KGB
Na jeviště vlétne společně s prvními tóny, které naplní celé divadlo. Cupitání se mění v jelení skoky, které zakončí piruetou. V dalších minutách zkoprnělí diváci sledují mistra svého řemesla při práci. Málokomu se povede, aby se jeho jméno stalo synonymem pro odvětví, ve kterém vynikl ještě za jeho života. Tanečníkovi Michailu Baryšnikovovi (*1948) se to ale podařilo. Se […]
Lásky diktátorů: Idi Amin, takový dobrák s rukama od krve
Jsou krutí, krvelační a lidský život pro ně nic neznamená. Na kontě mají miliony zmařených lidských životů. Přesto se občas i oni zamilují bláznivě, a někdy dokonce i nešťastně. Ugandský diktátor Idi Amin (1923/28–2003), přezdívaný řezník z Kampaly, se neptá. On si bere. A nikdo mu neodporuje, protože nechce skončit jako krmení pro krokodýly. Ani devatenáctiletá […]
Šťastné manželství? Věrnost nikdy nebyla kladnou stránkou Johna Fitzgeralda Kennedyho
Štěstí novomanželů Johna a Jackie podtrhuje skutečnost, že Johna si právě voliči vybrali do funkce senátora za americký stát Massachusetts. Brána světa velké politiky se mu otevírá. Líbánky proběhnou na pobřeží Tichého oceánu v mexickém Acapulcu. „Jackii mám navždycky zapsanou v srdci. Děkuji, mami a tati, že jsem jí hoden,“ telegrafuje John Fitzgerald Kennedy (1917–1963) rodičům. Ví, […]
Šerpové: Tajemství himálajských „lidí z Východu“ a jejich superschopnosti
Objevte fascinující svět Šerpů, etnika žijícího v drsných podmínkách Himálaje, jejichž jméno se stalo synonymem pro neuvěřitelnou odolnost a horolezeckou zdatnost. Ponořte se do jejich historie, kultury a vědeckých objevů, které naznačují, že jejich schopnosti ve vysokých nadmořských výškách mohou být zakódovány přímo v jejich DNA. Jak se tito „lidé z Východu“ stali legendami Mount […]
reklama
věda a technika
Nová hrozba z dávné minulosti: Jak nás může ohrozit spící virus z arktického ledu?
Pandemie nám v nedávné době připomněly, jak křehká je naše civilizace. Ale co kdyby se objevila nemoc, na kterou nemáme žádnou obranu, navíc probuzená z dávných hlubin Země? S tajícími ledovci Arktidy se vynořuje obava z prastarých virů a bakterií, které by mohly znamenat skutečnou hrozbu pro lidstvo. Je to jen sci-fi, nebo reálný scénář? […]
Česká stopa v Ig Nobelových cenách: Od koček po bijící srdce
Věděli jste, že i čeští vědci zanechali výraznou stopu v historii Ig Nobelových cen? Od zkoumání vlivu koček na duševní zdraví až po synchronizaci srdečního tepu zamilovaných – jejich výzkumy ukazují, že i ta nejméně očekávaná témata mohou vést k překvapivým a někdy i skutečně důležitým objevům. Česká stopa v Ig Nobelových cenách: Od koček […]
Když řádí bouřka: Fascinující síla přírody a její tajemné jevy
Bouřky odjakživa budily v lidech úžas i hluboký respekt. Představte si sílu, která dokáže spálit orgány za zlomek vteřiny, a přesto je opředena tajemnými jevy, jež dodnes fascinují vědce. Ponořte se do světa blesků, kulových blesků a Eliášových ohňů, a zjistěte, jak se dávné obavy proměňovaly v moderní poznání tohoto dechberoucího fenoménu. Fenomén Blesk spálí […]
Mikroplasty: Neviditelná hrozba, která dobývá naši planetu
Plast je všude kolem nás a stal se nedílnou součástí moderního života. Ale co když se jeho neviditelné částice, mikroplasty, stávají tichou pohromou, která proniká do každého koutu naší planety – od nejhlubších oceánských příkopů až po mateřské mléko? Objevte, proč se tento fenomén stal jednou z největších ekologických výzev současnosti a co to znamená […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz