Domů     Hitlerovi bodyguardi: Jak pracovali ti, kteří měli střežit Vůdcův život?
Hitlerovi bodyguardi: Jak pracovali ti, kteří měli střežit Vůdcův život?
8.6.2020

Hitlerova hrůzovláda nezůstane bez odezvy. Jako mocný muž, dělající mnoha lidem ze života peklo, si může na čelo rovnou nakreslit terč. Ze zájemců o jeho likvidaci se vytvoří dlouhá fronta, která Vůdcovým osobním strážcům nedovolí nudit se.

Jaké je to být nejmilovanější a zároveň nejnenáviděnější muž široko daleko, ví Adolf Hitler až příliš dobře. V dobách své největší slávy se o život musí bát prakticky neustále. Zvlášť, když atentátníci jsou čím dál vynalézavější.

Kromě střelby a trhavin zkoušejí třeba kytici s ukrytým jedem, jindy plnicí pero s výbušninou. Z více než 40 vážných pokusů o jeho zabití ale nevyjde ani jeden. Neomezený vládce třetí říše jakoby uzavřel pakt s osudem, štěstím a náhodou. Přesto všechno, chránit ho není taková brnkačka, jak se zdá.

Loajalita a oddanost

To jsou vlastnosti, na které Hitler při výběru svých osobních strážců spoléhá především. A samozřejmě na nelítostnost. Takový je třeba Bruno Gesche (1905–1980), opilec a rváč, který by pro Vůdce vypustil duši.

V duchu hesla „škoda rány, která padne vedle“ se nebojí rozdávat pěsti v krvavých potyčkách s politickými protivníky během počátečních let Hitlerovy cesty k moci.

Postupně se probije až na post velitele SS-Begleitkommanda – Vůdcovy původně osmičlenné osobní stráže, ozbrojené pistolemi a samopaly, která ho chrání nepřetržitě ve třech osmihodinových směnách.

Mezi tisíci profesionálních policistů a příslušníků polovojenských jednotek, rovněž se starající o Vůdcovu bezpečnost, vypadá tato nekultivovaná gorila jako pěst na oko.

Hlavně Heinrich Himmler (1900–1945) ho nemůže ani vystát a snaží se ho všemožným způsobem z vysoké pozice vyštípat.

Přesto se Gesche ve vedení s krátkou přestávkou udrží deset let – až do roku 1944, kdy to přežene s alkoholem a agresivitou a je definitivně sesazen.

Nelítostný Josef „Sepp“ Dietrich je po válce odsouzen k 25 letům žaláře.
Nelítostný Josef „Sepp“ Dietrich je po válce odsouzen k 25 letům žaláře.

Prapor jen pro vyvolené

Gesche ale pochopitelně není jedinou „hradbou svalů“, kterou se prozíravý Hitler obklopuje. Po jmenování německým kancléřem v lednu roku 1933 má k dispozici celý bezpečnostní aparát a policejní síly Výmarské republiky.

On však dál dává přednost svým vlastním ochranným jednotkám. Jádrem zůstává SS-Begleitkommando, k němuž však záhy přibývá Leibstandarte SS – Prapor tělesné stráže pod vedením drsného Seppa Dietricha (1892–1966).

Za úkol má hlídat Hitlerovy rezidence a úřady, při veřejných vystoupeních kolem něj tvořit lidskou zeď a plnit zvláštní bezpečností úkoly. Za pouhý rok se v něm sejde skoro 1000 mužů.

S výtečnou fyzičkou, věkem od 23 do 35 let a potvrzeným rodokmenem bez židovských příbuzných. Tak zní podmínky přijetí.

Jeden z největších zločinců lidstva

Aby toho nebylo málo, tak jen pár dní po Hitlerově příkazu o vytvoření Praporu tělesné stráže kývne Himmler na založení Hitlerovy ochranné skupiny známé jako Führer Schutzkommando, složené převážně z detektivů bavorské policie.

Dva nově vzniklé ochranné oddíly ovšem způsobí v nacistických řadách zmatky. Na jaře roku 1933 dokonce Hitler přikáže řidiči svého mercedesu, aby šlápl při cestě Mnichovem na plyn, protože je sleduje tajemné auto.

Až dodatečně vyjde najevo, že jde o členy Führer Schutzkommanda, kteří se ani neobtěžovali Hitlera o svém doprovodu informovat. Skupina se nakonec přejmenuje na Reichssicherheitsdienst (RSD) a na starost dostane prověřování zpráv o pokusech o atentát.

Sleduje také Hitlerova oblíbená místa, zajišťuje trasy jeho cest a před jeho veřejnými vystoupeními lustruje osoby i dějiště.

Hitler s některými příslušníky SS-Begleitkommanda u Vlčího doupěte.
Hitler s některými příslušníky SS-Begleitkommanda u Vlčího doupěte.

Hlídejte raději sami sebe!

Nikdy nezahynu cizí rukou,“ prohlašuje Hitler sebevědomě a nemýlí se. V totalitním policejním státě, který z Německa udělá, je velmi těžké dostat se mu na kobylku. A o moc lepší to není ani v momentě, kdy vyjede za jeho hranice.

Členové jeho osobní ochranné gardy mají neustále oči na šťopkách a nejen oni. Pokud je to jen trochu možné, ulice nebo přístupy k budovám jsou lemovány uniformovanými příslušníky SS. Každý třetí je přitom obrácen tváří k davu.

Na střechách pak dění dole s prstem na spoušti pozorují snipeři. V pohodlí domova už Hitler tak obezřetný není.

Při svých pravidelných vycházkách od rezidence Berghof na Obersalzbergu k nedaleké čajovně okřikuje každého osobního strážce, který se plíží za ním, že „jestli se bojí, měl by hlídat sám sebe!“

Hitler a vrah? Nesmysl!

Neumím si Hitlera jako vraha představit. To prostě není možné. Byl tak přátelský, tak milý,“ prohlašuje Rochus Misch (1917–2013) zatvrzele až do konce svého života. Jako člen jeho nejužší stráže i univerzální pomocník stráví s Hitlerem pět let.

Zažije ho jako sebevědomého diktátora, majícího Evropu v hrsti i jako roztřesenou trosku na pokraji sil v závěrečných týdnech ďábelského režimu. S takovým mužem pak prožije jeho poslední chvíle v bunkru v Berlíně.

Je u toho, když jeden z lékařů SS vsune ampuli do tlamy Hitlerovy fenky Blondi, aby otestoval účinky jedu, a jeden z mála svědků, kteří spatří nehybná těla diktátora a jeho čerstvé manželky po společné sebevraždě.

Ministr propagandy Joseph Goebbels (1897–1945) mu stiskne pravici sotva pět minut předtím, než se zastřelí. Následně Misch přežije devět let v ruském zajetí, infarkt i zápal plic a k muži, kterému neřekne jinak než „šéf“, se až do smrti hrdě hlásí.

K SS-Begleitkommandu záhy přibývá Leibstandarte SS – Prapor tělesné stráže.
K SS-Begleitkommandu záhy přibývá Leibstandarte SS – Prapor tělesné stráže.
Foto: drama.uktv.co.uk, pinterest.ru, the-saleroom.com, historynet.
Související články
Historie
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Historie
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Historie
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Historie
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
reklama
historie
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
reklama
lifestyle
Hudebník a herec Mark Wahlberg: Na kontě má několik rasistických ataků
Mark Wahlberg se stal známou tváří filmového průmyslu, ale jeho cesta k úspěchu byla poznamenána temnými událostmi. Jeho rasistické útoky ve mládí ho stále provázejí, ačkoli se od té doby hodně změnil. Mark Wahlberg, známý hudebník a herec, se dostal do problémů kvůli svým rasistickým útokům v mládí. Přestože se od té doby změnil a […]
Světové štěstí: Finsko, Dánsko a Island mají nejšťastnější obyvatelstvo na světě, Česko je na 18. místě!
Štěstí… Co je to štěstí? A dá se vůbec měřit? Už desátým rokem vydává organizace OSN, zabývající se udržitelným životem, Světovou zprávu o štěstí. To není vtip! Podle ní jsou i pro rok 2023 nejšťastnější seveřané. Je to paradox, protože právě v těchto zemích se roky potýkali s vysokým počtem sebevražd. Česko se drží v […]
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
Praha stověžatá? Spíš kavárenská! Tři vyhlášené podniky, kde si známé osobnosti podávají dveře!
Vzduch je těžký a nasáklý kouřem z fajfek. Do kavárny vchází obrýlený fousáč, v němž všichni poznají Aloise Jiráska. Stůl u okna dnes pro změnu patří architektu Josefu Gočárovi. Zdánlivý klid naruší hluk ze zadní místnosti – nejde o nic vážného, to jen Jaroslav Hašek tropí vylomeniny. Vítejte v Unionce! Svatyně intelektuálů Co: Kavárna Union Zajímavost: Hašek zůstane […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Dostane ji Gránský do postele?
nasehvezdy.cz
Dostane ji Gránský do postele?
Pohledný herec ze seriálu ZOO David Gránský (32) je sice už několik let ženatý, ale dlouhodobě se o něm říká, že je to svůdník. Krásné ženy mu nedopřejí klidného spaní a momentálně je prý úplně vedl
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
21stoleti.cz
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále ví
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
iluxus.cz
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
Dakarskou kachnu, se kterou zvládla česká děvčata, Barbora Holická a Lucie Engová, dojet jako první Citroën 2CV do cíle Dakar rallye, můžete vidět v rámci nově otevřené pop artové galerie Josefa Rataj
Sekaná s houbami
nejsemsama.cz
Sekaná s houbami
Není nad domácí sekanou, a když ji ještě vylepšíte houbami… Ingredience na 6 porcí: ● 800 g mixu vepřového a hovězího masa ● 100 g strouhaného uzeného sýra ● 200 g hub ● 2 lžíce másla ● 100 ml mléka ● 4 vejce ● 2 jarní cibulky ● 1 střední cibule ● 1 červená paprika ● sůl ● čerstvě mletý pepř Postup: V míse smíchejte mleté maso s mlékem a polovinou najemno
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
epochalnisvet.cz
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie
Domov s vůní přírody
panidomu.cz
Domov s vůní přírody
Každý byt a dům má svůj typický pach, který může cizí lidi odrazovat. Proto je dobré si místnosti provětrat vůněmi, které jsou příjemné všem. Nejlepší volbou je přírodní cesta bez chemie ve vzduchu. Skvělým pomocníkem bývají čerstvé květiny, jenže kupovat je pravidelně není zrovna levné. Čím dalším lze provonět byt? Sušené květiny Dlouho vydrží a
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
enigmaplus.cz
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
Už dlouhou dobu se spekuluje, že se přímo ve Vatikánu nachází jedno z hlavních center výzkumu mimozemského života. Přísně tajná skupina zvaná Secretum Omega údajně sbírá informace u UFO a předává je p
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
skutecnepribehy.cz
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
Objevila jsem strom s puklinou, do které jsem se podívala. Neměla jsem to dělat. Následovalo něco, co mě málem připravilo o život. Když je hezky, vyrážíme s dětmi na výlety. Snažím se v nich už od narození probudit lásku k přírodě, protože město je možná pohodlné a všechno máte na dosah, ale člověk potřebuje přijít i na jiné myšlenky. Jeden z našich výletů
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
historyplus.cz
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
Zatímco na povrchu řidiči v kolonách netrpělivě troubí a tramvaje se vlečou, pod zemí to sviští stále stejně rychle a spolehlivě. Praha právě nyní slaví 50 let od chvíle, kdy se první cestující svezli podzemní dráhou. Nápad od Rotta První pokus o výstavbu pražského metra učiní už v roce 1898 známý pražský obchodník a majitel železářství Ladislav
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml