Skip to content

Germán Arminius umoří Římany: Teutoburský les se promění v jatka!

,,Musíme je vylákat na otevřené prostranství,“ volal Varus na své legie. Slavná římská armáda se nedokázala přizpůsobit boji ve stísněném lesním prostředí a jedinou její možností bylo přesunout bitvu ven z lesa.

Velící Germán Arminius se však nenechal strhnout k chybě.

,,Stát!“ zahřměl v čele své bojechtivé armády Arminius (16 př. n. l.–21 n. l.) a jeho ruka prudce vystřelila vzhůru. ,,Varus bude hrát naší hru.“ Římský plán selhal, legiím nezbývalo než pokračovat v boji uprostřed temného Teutoburského lesa a dohrát tak svou roli lovné zvěře až do krvavého konce…

Falešné přátelství Arminius prožil část svého mládí v Římě jako rukojmí. Toho období využil k pilování svých znalostí římské politiky a každodenního života. I díky těmto nově nabytým zkušenostem se brzy vypracoval na velitele v římské armádě a skrze tuto pozici se také poprvé shledal s Publiem Quinctiliem Varem (46 př. n. l.–9 n. l.), římským správcem nově zavedené provincie Germania. Ač si s ním Arminius na oko budoval důvěrné vztahy, jeho jediným skutečným cílem bylo ukončení římské nadvlády.

Dnes byste jen sotva poznali, že se v těchto kdysi nehostinných Teutoburských lesích odehrála krvavá řež.

Hřál si hada na prsou Varovo povýšené chování ke Germánům hrálo Arminiovi do karet, neboť nyní byla touha po pomstě Římu ještě silnější. Na Arminiův popud Germáni zrealizovali pár menších povstání s cílem Vara vyprovokovat k činům.

A to se podařilo. V roce 9 našeho letopočtu vytáhl Varus se třemi římskými legiemi a dalšími pomocnými sbory vstříc vzbouřencům s cílem povstání potlačit. Početnou skupinu o síle asi 30 000 lidí doplňovaly také rodiny vojáků – ženy a děti.

Součástí této masy byli samozřejmě také Cheruskové vedení Arminiem, kterému Varus stále důvěřoval, navzdory všem varováním o možné zradě.

Takto zhruba vypadalo germánské opevnění, které Římanům zlomí vaz.

Čas k útoku Když římská armáda šnečím krokem vpochodovala do bahnitého Teutoburského lesa, Arminius i se svými muži náhle kolonu opustil a zmizel. Římané v těžké zbroji byli unavení z pochodu v deštivém počasí, nestáli v bojeschopné formaci, štíty nasáklé vodou sotva nesli a ještě za sebou vlekli ženy a děti – to byla pro Arminia ideální chvíle k zahájení útoku.

Byl si vědom toho, že kvalit římské armády Germáni nedosahují a že přímý střet by pro ně dopadl katastrofálně. Chystal se proto spustit sérii přepadů na jednotlivé oddíly nepřítele.

Masakr v Teutoburském lese Když útok začal, nastalo pro Varovy muže peklo. Barbaři se za děsivého válečného pokřiku vrhali na římské legie a masakrovali zaskočené a unavené vojáky jednoho za druhým. V lese se nedala vytvořit osvědčená římská formace a jakékoliv snahy Římanů přenést bitvu na otevřené prostranství se ukázaly jako neúčinné.

Arminius krotil germánskou zuřivost a útoky zahajoval pouze ve chvíli, kdy to bylo výhodné pro něj. Zhatil tak jakékoliv římské snahy o přechod na jejich hru. Osud Římanů byl zpečetěn.

První římský císař Augustus byl z římské porážky zdrcen.

Bez milosti Tři dny se lesem ozývalo řinčení zbraní a nářek raněných, než bylo konečně po všem. Ztráty Římanů byly absolutní – XVII., XVIII. a XIX. legie, šest kohort pěchoty a tři oddíly spojenecké jízdy.

Velitel Varus spáchal v beznadějné situaci sebevraždu. Přeživší vojáci a civilisté byli ukřižováni nebo prodáni do otroctví. Tato porážka byla jednou z nejhorších v římské historii. Germánie zůstala barbarská a Řím navíc ztratil početnou část své armády.

Zprávy o této katastrofě naprosto šokovaly stařičkého císaře Augusta (63 př. n. l.–14 n. l.), který prý ještě dlouho poté bloudil po paláci, bil hlavou o zeď a zoufale vykřikoval: ,,Vare, vrať mi mé legie!“

Foto: Wikimedia.org. Autor textu: Jan Martinec. Pro web upravil: Miroslav Horký
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Konflikty
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Stylové spaní v luxusu a pohodlí
rezidenceonline.cz

Stylové spaní v luxusu a...

Odpočinek, při němž člověk obnovuje své duchovní i...
Vydá Bennu svá tajemství?
21stoleti.cz

Vydá Bennu svá tajemství?

Krátce po půlnoci z 20. na 21....
Himmler chtěl příměří se Spojenci už v roce 1943!
epochalnisvet.cz

Himmler chtěl příměří se...

Hitler na konci války sesadil Himmlera a...
Vánoční dům a muzeum medvídků
epochanacestach.cz

Vánoční dům a muzeum medvídků

Sedm tisíc medvídků na...
Český fotograf prý poblíž skotského hřbitova vyfotil ducha
enigmaplus.cz

Český fotograf prý poblíž...

Na sociální síti Reddit se vloni objevil snímek...
Diamant Naděje: Je nejdražší šperk na světě prokletý?
enigmaplus.cz

Diamant Naděje: Je nejdražší...

Představují přepych a bohatství. Některé z...
Bára Jánová: Tohle žádnou ženu nepotěší
nasehvezdy.cz

Bára Jánová: Tohle žádnou ženu...

Ne vždy mají herečky na růžích ustláno. I herectví je...
Bakterie v ústech nejen na obtíž
21stoleti.cz

Bakterie v ústech nejen na...

Pojem bakterie je vnímán obecně spíše negativně,...
Snacha se živila vzdycháním
nasehvezdy.cz

Snacha se živila vzdycháním

Vnoučata jsem hlídala každý den, přestože s...
Moët & Chandon tyto Vánoce uvádí speciální dárkovou edici „Tie your wish“
iluxus.cz

Moët & Chandon tyto Vánoce...

Šampaňský dům Moët & Chandon si pro...
Rozhledna Klínovec: Odměna na vrcholu stejnojmenné hory
epochanacestach.cz

Rozhledna Klínovec: Odměna...

Vrchol nejvyšší hory...
České start upy: ESA BIC jsou úspěšné v kosmu i na Zemi
enigmaplus.cz

České start upy: ESA BIC jsou...

3, 2, 1… Start! Stratoscout míří vzhůru, až do...