Domů     Dreyfusova aféra: Největší skandál francouzské justice a armádních kruhů
Dreyfusova aféra: Největší skandál francouzské justice a armádních kruhů
17.4.2023

Konec římskokatolické víry jako státního náboženství, vznik sionismu, rozklad francouzské třetí republiky.

To a ještě mnohem více má na svědomí Dreyfusova aféra z let 1894 až 1906. Všechno přitom začne, když uklízečka v odpadkovém koši na německém velvyslanectví najde tajné dokumenty.

Období po konci prusko-francouzské války z let 1870–1871, která pro Francii skončila potupnou porážkou a vyhlášením německého císařství, se ve Francii nese ve znamení růstu špionáže.

Její obyvatelé vidí pokoutnou německou činnost na každém kroku, zároveň mezi nimi sílí antisemitismus. Obě tendence tragicky vyústí do Dreyfusovy aféry, justičního omylu, který zůstává nevyřešen dlouhých dvanáct let!

1859

Alfred Dreyfus (1859–1935) se narodí v roce 1859 v Alsasku do rodiny zámožného židovského krejčího jako nejmladší z devíti dětí.

Když po prusko-rakouské válce připadne Alsasko Prusku, mohou si jeho obyvatelé vybrat, zda se chtějí přihlásit k německé nebo francouzské národnosti. Dreyfusovi si vyberou druhou možnost a odstěhují se do Paříže.

Mladý Alfred po studiích nastoupí k vojsku, protože doufá, že se jednou vojensky přičiní k navrácení Alsaska zpátky Francii.

I když u zmanipulovaných závěrečných zkoušek dostane pro svůj židovský původ nižší hodnocení, postupně se vypracuje až na kapitána dělostřelectva a příslušníka francouzského generálního štábu. Mezi kolegy ale není příliš oblíbený. Prý už jen svým vzhledem připomíná typického špiona.

1894

Na konci září 1894 se najde v odpadkovém koši německého velvyslanectví soupis francouzských vojenských tajemství, který kdosi očividně doručil Němcům. Dotyčným má být někdo z generálního štábu.

Je proveden rozbor písma, a to nikým menším než Louisem Alphonsem Bertillonem (1853–1914), tvůrcem identifikačního systému zvaného bertillonáž.

Bertillon však nemá v písmoznalectví téměř žádné zkušenosti a jeho posudek je tak nepochybně zkreslený. Tato skutečnost ale nikomu příliš nevadí, Bertillon totiž označí viníka, který lidem na vyšších místech vyhovuje:

Alfreda Dreyfuse, neoblíbeného Žida, navíc se špatným hodnocením za školy. Kromě posudku jsou „nalezeny“ i další „důkazy“ a za jeho odsouzení se přimlouvá i ministr války a někteří generálové.

Dreyfus je 15. října zatčen a 22. prosince odsouzen za vlastizradu k doživotnímu vyhnanství na Ďábelském ostrově u pobřeží Francouzské Guyany.

Soud s Dreyfusem sleduje celá země. FOTO: Henri Meyer / Creative Commons / volné dílo
Soud s Dreyfusem sleduje celá země. FOTO: Henri Meyer / Creative Commons / volné dílo

1895

Celá kauza nezůstane utajena před veřejností. I když v té době Francii ovládají antisemitské nálady, najdou se tací, kteří se odsouzeného Dreyfuse zastanou.

Mezi nimi je například literární kritik a žurnalista Bernard Lazare (1865–1903) či spisovatel Marcel Prévost (1962–1941).

Velkou podporou je pro Dreyfuse jeho manželka Lucie (1869–1945) a bratr Mathieu Dreyfus (1857–1930). Naopak nepřítelem je Dreyfusovi tisk, který přináší další a další „zaručené“ zprávy a důkazy o jeho vině.

Počátkem ledna je Dreyfus slavnostně degradován. Ačkoli rozvášněný dav pokřikuje hesla jako „Na smrt se zrádcem“ či „Smrt Židům“, Dreyfus zůstává nezlomen a pouze opakuje, že je nevinen. Ještě v průběhu roku 1895 je statečný dělostřelec poslán na Ďábelský ostrov.

Dreyfusova degradace FOTO: Henri Meyer / Creative Commons / volné dílo
Dreyfusova degradace FOTO: Henri Meyer / Creative Commons / volné dílo

1896

Kauza tím však není u konce. Na jaře roku 1896 je totiž objeven skutečný viník, major Ferdinand Walsin-Esterházy (1875–1923), uherský šlechtic a hazardní hráč.

Prozradí ho dopis od německého velvyslance, ze kterého plyne, že právě Esterházyho využíval jako špiona. Paradoxně je důkaz opět nalezen uklízečkou v odpadkovém koši. Rukopis se navíc přesně shoduje s písmem objeveným na tajných dokumentech.

Nový velitel francouzské zpravodajské služby, plukovník Georges Picquart (1854–1914), se jako čestný muž rozhodne Dreyfusův případ znovu otevřít.

Náčelník generálního štábu generál Raoul Le Mounton Boisdeffre (1839–1919) mu však zakáže se případu dále věnovat, nechce totiž přiznat chybu!

Nové důkazy se ale dostanou až k senátorovi Augustu Scheurer-Kestnerovi (1833–1899), díky jehož tlaku je Esterházy postaven před soud.

V této chatrči přebýval Dreyfus na Ďábelských ostrovech. FOTO: Philipp Weigell / Creative Commons / CC BY 3.0
V této chatrči přebýval Dreyfus na Ďábelských ostrovech. FOTO: Philipp Weigell / Creative Commons / CC BY 3.0

1898

Ačkoli by se mohlo zdát, že vše spěje ke šťastnému konci, soud Esterházyho pro nedostatečné důkazy osvobodí a Dreyfus zůstává ve vyhnanství. I tento soud byl zmanipulovaný:

šlo přece o dobré jméno armády a osud nespravedlivě odsouzeného člověka byl proti tomu maličkost.

Už dva dny po vynesení rozsudku, v polovině ledna 1898, otisknou noviny L’Aurore pamflet, jehož autorem je proslulý spisovatel Émile Zola (1840–1902). Jeho název J´accuse…! („Žaluji…!“) se vepíše do dějin.

Zola v něm apeluje na prezidenta, aby pomohl „vnést do věci jasno ve jménu lidství, jež tolik utrpělo a má právo na štěstí“. Za svou obranu Dreyfuse je ale postaven před soud a odsouzen k tučné pokutě a roku ve vězení.

Před trestem uteče do Londýna a Dreyfusova očištění se nikdy nedočká, umírá už v roce 1902.

1899

V roce 1898 vyjdou najevo nové informace o padělaných důkazech v prvním procesu. Následujícího roku tak může konečně dojít k novému soudu, který se odehraje v srpnu v Rennes. Z Ďábelského ostrova je dopraven i samotný Dreyfus.

Cesta trvá celý měsíc a po návratu do Francie je nebohý Žid umístěn do vojenské věznice. Ani tento nový proces neproběhne spravedlivě. Soudce je očividně zaujatý a výpovědi svědků křivé. Dreyfus však zůstává stejně jako před lety pevný a důstojný.

A to i tehdy, když si vyslechne nový rozsudek, který ho znovu odsoudí, tentokrát na deset let za mřížemi. „Nespravedlnost zvítězila, pravda byla znovu poražena,“ okomentuje výsledek zhrzený Mathieu Dreyfus. Francouzský lid se bouří.

Zemi ovládají nepokoje, stávky a hrozí i ozbrojené povstání. Prezident Émile Loubet (1838–1929) proto Dreyfusovi uděluje 19. září milost.

Alfred Dreyfus v roce 1935, krátce před smrtí. FOTO: mahj / Creative Commons / volné dílo
Alfred Dreyfus v roce 1935, krátce před smrtí. FOTO: mahj / Creative Commons / volné dílo

1906

I když je Dreyfus omilostněn, na jeho jménu stále ulpívá špína. De facto je totiž stále vinen. „Vláda Republiky mi vrací svobodu. Ta pro mě beze cti ale nic neznamená. Ode dneška budu pokračovat

v úsilí o nápravu hrozného justičního omylu, jehož jsem obětí,“ píše ve veřejném prohlášení. Úplného očištění se Alfred Dreyfus dočká až v červenci roku 1906. Tehdy je také v hodnosti majora opět zařazen do armády.

Na stejném nádvoří, kde byl před jedenácti lety degradován, je Dreyfus povýšen a vyznamenán stužkou Čestné legie. Francie už ale není taková jako před aférou.

Kdysi mocná armáda ztrácí velkou část svého vlivu, katolická církev vlivem proticírkevních nálad v roce 1905 přestává být státním náboženstvím.

Antisemitské názory ze společnosti nevymizí, inspirují ale židovského novináře Theodora Herzla (1860–1904) k formulování myšlenky, že by Židé měli mít právo na vlastní stát Izrael.

Foto: Aaron Gerschel / Creative Commons / volné dílo, Henri Meyer / Creative Commons / volné dílo, Philipp Weigell / Creative Commons / CC BY 3.0, mahj / Creative Commons / volné dílo
reklama
Související články
Svět zločinu
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
Měla to být oslava, při které v Boleslavi zasednou za masivními stoly dva bratři: kníže Václav (asi 907–935/929) a Boleslav (asi 915–967/972), který si později získá přízvisko Ukrutný. Svátek svatých Kosmy a Damiána však naservíruje krvavou dohru. Nejznámější vraždu české historie.     Co o ní lze s jistotou říct? Téměř nic – snad kromě […]
Svět zločinu
Psychopat Manson: Založí sektu zabijáků
Potomek alkoholičky a kriminálnice Charles Manson (†83) se již jako třináctiletý vydá na cestu zločinu. Je zapleten do krádeží aut, loupežných přepadení, kuplířství i falšování šeků. Když jej v roce 1967 naposledy propouštějí z vězení, žádá, ať ho tam nechají. Kéž by ho vyslyšeli. Manson za mřížemi strávil podstatný kus svého dosavadního života, a tak […]
Svět zločinu
David Berkowitz: Samův syn střílí na páry v autech
Z domova v činžáku na newyorském předměstí vyráží násilník na své mise. V okolí propukají nové a nové požáry. A umírají psi. Po čase vrah uvede, že mu v hlavě nezněl jejich štěkot, ale hlasy, kterým rozuměl. A jednomu takovému hlasu nakonec začal naslouchat. Narození Davida Berkowitze se datuje do 1. června 1953. Kulisy pro […]
Svět zločinu
Yorkshirského rozparovače prý vedl Bůh: Prostě prý čistil ulice
Je to noční můra každé prostitutky. Co prostitutky. Každé Angličanky! Někdo chodí setmělými ulicemi a vraždí ženy. Nejprve svoji oběť omráčí, poté ji rozpárá, ubodá, zkrátka zabije. Ale kdo to je? Začnou mu říkat Yorkshirský rozparovač. Říká se, že boží mlýny melou pomalu, ale jistě. Nakolik a jak rychle mlely v případě anglického sériového vraha […]
reklama
zajímavosti
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
Na první pohled jsou to jen dva muži, sedící nad 64 černobílými čtvercovými poli. Jenže v sázce je mnohem víc. Nejde jen o to, kdo bude nejlepší šachista světa. Je to souboj mezi demokracií a komunismem. Mezi Spojenými státy americkými a Sovětským svazem. S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se […]
Boříme mýty o antikoncepci: Zabrání citron či kojení početí?
Je kolébkou medicíny civilizace Řecka a Říma ve 4. století před naším letopočtem? Zčásti. Teprve v druhé polovině 19. století se ukáže, jak vyspělá je medicína ve Starém Egyptě.   Německý egyptolog Georg Ebers (1837–1898) kupuje roku 1873 papyrus, který ponese jeho jméno. A hlavně – až jej přeloží, zboří zažité představy o egyptské kultuře. […]
Zuby moudrosti: Proč se nám proříznou až v dospělosti?
Teplota, bolest, otoky. V horším případě i cysty nebo dokonce zlomenina zánětem oslabené čelisti. Všechny tyhle lahůdky nás mohou potkat, pokud se dens serotinus neboli třetí stoličky rozhodnou vydrat ven. Tenhle proces začíná v dospělosti a může trvat roky. Vědci přišli na to, proč si u lidí dávají zuby moudrosti tak na čas.     […]
Kult známého světce: Komunistům se svatý Václav nelíbil
Už od konce 10. století se v českých zemích začíná šířit kult svatého Václava (asi 907–935). Nejdříve se český kníže stal symbolem panovnické dynastie a poté i patronem národa. Velký význam získává svatováclavský svátek za první republiky, ale nejde to jednoduše. První republika se totiž hodně orientuje směrem na husitské tradice a svatý Václav tak zůstává […]
svět zločinu
Spekulace o vraždě: Otrávil někdo maličkého synka Karla IV.?
Konečně vytoužený mužský potomek a dědic trůnu. Karel IV. plný radosti už spřádá velkolepé plány. Narodil se budoucí český král! Kdyby jenom tušil, že malý synek v kolébce se nedožije ani dvou let. Druhá manželka Karla IV. Anna Falcká (1329–1353), dcera rýnského falckraběte Rudolfa II. (1306–1353), svému muži porodí syna Václava (1350–1351), který pořádně zamíchá nástupnictvím […]
Šéfkuchař tráví své milence bezbarvou kyselinou
Tohle by mohlo být to pravé! Mladík si povídá s výrazně starším mužem u něj v bytě. Smějí se, popichují jeden druhého a popíjejí drinky se samými exotickými názvy. „Teď pro tebe mám něco speciálního,“ pronese hostitel. Tělo své nové známosti brzy pohodí na hřbitově.   Když oslaví Angličan Stephen Port (*1975) první narozeniny, přestěhuje se i […]
Strašlivý konec apokalyptické sekty. V kostele uhořely stovky lidí
Je to již dvaadvacet let, co africkou Ugandou zasáhla tragédie ohromných rozměrů. V pátek 17. března 2000 otřásla zdejším městem Kanungu obrovská exploze, jejíž epicentrum bylo v jednom z kostelů. Na místě zůstaly stovky roztrhaných těl. Následné vyšetřování ukázalo, že nešlo o náhodu, a děsivý obraz zkázy měl snad ještě hororovější podhoubí. Africká Uganda se […]
Mladičká satanistka Miranda: Pusťte mě a budu vraždit zas!
Motor auta spokojeně vrní krajinou. Vozidlo konečně zastaví. Vedle řidičky usedne muž. Dívčí obličej rámovaný hustými dlouhými vlasy se k němu otočí: „Viděl jsi už dneska hvězdy?“ Než stihne muž odpovědět, někdo mu hodí kolem krku smyčku.     Mít v rodném listu jako místo narození Severní pól zní pro našince obskurně samo o sobě. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak vybrat a využít chytrou technologii na zápěstí
panidomu.cz
Jak vybrat a využít chytrou technologii na zápěstí
Také jste si všimli, že stále více lidí nosí na zápěstí chytré hodinky nebo fitness náramek? Pokud byste se i vy rádi nechali pohltit tímto trendem, ale nevíte, k čemu jsou taková zařízení dobrá a jak vybírat, jste na správné adrese. S obojím vám totiž poradíme. Jak vybrat chytré zařízení na zápěstí? Při výběru chytrého zařízení na
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
enigmaplus.cz
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
Italský Terst je považován za jedno z hlavních evropských měst okultismu. Vděčí za to dlouhé zednářské tradici i spiritualitě, která je pečlivě ukrytá za fasádou oficiální historie. Řada míst v Terstu
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
21stoleti.cz
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
Sonda OSIRIX-REx se na svou pouť vydala v září 2016. Jejím primárním cílem byla planetka Bennu patřící do Apollonovy skupiny. Zde měla sonda získat vzorky, naložit je do speciální kapsle a tu pak dopr
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Duch psa běhal domem
skutecnepribehy.cz
Duch psa běhal domem
Jela jsem s přítelem na návštěvu k jeho pratetě. Petr mě varoval, že je teta trochu šílená, protože tvrdí, že po nocích v jejím domě běhá černý pes. Před lety jsem zažila něco hodně zvláštního. S přítelem jsme navštívili jeho tetu z pátého kolene. Petr mi dopředu říkal, že je teta trochu vyšinutá, tak ať její slova neberu vážně. Tvrdila
Oceán na Europě obsahuje uhlík
21stoleti.cz
Oceán na Europě obsahuje uhlík
Jupiterův měsíc Europa přitahuje zájem odborné veřejnosti jako magnet. Důvod je jasný. Měření ukázala, že pod ledovým povrchem se ukrývá oceán tekuté a teplé vody. A mnozí vědci nevylučují, že v této
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
nasehvezdy.cz
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
Populární Marek Taclík (50) si snad už oddychne. Pokud soud vydá konečné rozhodnutí, zavře za jeho dluhy dveře. V roce 2018 vyhlásil osobní bankrot poté, co měl nepravidelné příjmy a nebyl schopen
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Zřícenina Lichnice: Obchází tu duch krvavé Milady?
enigmaplus.cz
Zřícenina Lichnice: Obchází tu duch krvavé Milady?
Vyrazit za středověkou atmosférou je v České republice poměrně snadné. Není však moc hradů a jejich zřícenin, které by člověka vtáhly do minulosti takovým způsobem, jako to umí východočeská Lichnice.
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je