Domů     Dreyfusova aféra: Největší skandál francouzské justice a armádních kruhů
Dreyfusova aféra: Největší skandál francouzské justice a armádních kruhů
17.4.2023

Konec římskokatolické víry jako státního náboženství, vznik sionismu, rozklad francouzské třetí republiky.

To a ještě mnohem více má na svědomí Dreyfusova aféra z let 1894 až 1906. Všechno přitom začne, když uklízečka v odpadkovém koši na německém velvyslanectví najde tajné dokumenty.

Období po konci prusko-francouzské války z let 1870–1871, která pro Francii skončila potupnou porážkou a vyhlášením německého císařství, se ve Francii nese ve znamení růstu špionáže.

Její obyvatelé vidí pokoutnou německou činnost na každém kroku, zároveň mezi nimi sílí antisemitismus. Obě tendence tragicky vyústí do Dreyfusovy aféry, justičního omylu, který zůstává nevyřešen dlouhých dvanáct let!

1859

Alfred Dreyfus (1859–1935) se narodí v roce 1859 v Alsasku do rodiny zámožného židovského krejčího jako nejmladší z devíti dětí.

Když po prusko-rakouské válce připadne Alsasko Prusku, mohou si jeho obyvatelé vybrat, zda se chtějí přihlásit k německé nebo francouzské národnosti. Dreyfusovi si vyberou druhou možnost a odstěhují se do Paříže.

Mladý Alfred po studiích nastoupí k vojsku, protože doufá, že se jednou vojensky přičiní k navrácení Alsaska zpátky Francii.

I když u zmanipulovaných závěrečných zkoušek dostane pro svůj židovský původ nižší hodnocení, postupně se vypracuje až na kapitána dělostřelectva a příslušníka francouzského generálního štábu. Mezi kolegy ale není příliš oblíbený. Prý už jen svým vzhledem připomíná typického špiona.

1894

Na konci září 1894 se najde v odpadkovém koši německého velvyslanectví soupis francouzských vojenských tajemství, který kdosi očividně doručil Němcům. Dotyčným má být někdo z generálního štábu.

Je proveden rozbor písma, a to nikým menším než Louisem Alphonsem Bertillonem (1853–1914), tvůrcem identifikačního systému zvaného bertillonáž.

Bertillon však nemá v písmoznalectví téměř žádné zkušenosti a jeho posudek je tak nepochybně zkreslený. Tato skutečnost ale nikomu příliš nevadí, Bertillon totiž označí viníka, který lidem na vyšších místech vyhovuje:

Alfreda Dreyfuse, neoblíbeného Žida, navíc se špatným hodnocením za školy. Kromě posudku jsou „nalezeny“ i další „důkazy“ a za jeho odsouzení se přimlouvá i ministr války a někteří generálové.

Dreyfus je 15. října zatčen a 22. prosince odsouzen za vlastizradu k doživotnímu vyhnanství na Ďábelském ostrově u pobřeží Francouzské Guyany.

Soud s Dreyfusem sleduje celá země. FOTO: Henri Meyer / Creative Commons / volné dílo
Soud s Dreyfusem sleduje celá země. FOTO: Henri Meyer / Creative Commons / volné dílo

1895

Celá kauza nezůstane utajena před veřejností. I když v té době Francii ovládají antisemitské nálady, najdou se tací, kteří se odsouzeného Dreyfuse zastanou.

Mezi nimi je například literární kritik a žurnalista Bernard Lazare (1865–1903) či spisovatel Marcel Prévost (1962–1941).

Velkou podporou je pro Dreyfuse jeho manželka Lucie (1869–1945) a bratr Mathieu Dreyfus (1857–1930). Naopak nepřítelem je Dreyfusovi tisk, který přináší další a další „zaručené“ zprávy a důkazy o jeho vině.

Počátkem ledna je Dreyfus slavnostně degradován. Ačkoli rozvášněný dav pokřikuje hesla jako „Na smrt se zrádcem“ či „Smrt Židům“, Dreyfus zůstává nezlomen a pouze opakuje, že je nevinen. Ještě v průběhu roku 1895 je statečný dělostřelec poslán na Ďábelský ostrov.

Dreyfusova degradace FOTO: Henri Meyer / Creative Commons / volné dílo
Dreyfusova degradace FOTO: Henri Meyer / Creative Commons / volné dílo

1896

Kauza tím však není u konce. Na jaře roku 1896 je totiž objeven skutečný viník, major Ferdinand Walsin-Esterházy (1875–1923), uherský šlechtic a hazardní hráč.

Prozradí ho dopis od německého velvyslance, ze kterého plyne, že právě Esterházyho využíval jako špiona. Paradoxně je důkaz opět nalezen uklízečkou v odpadkovém koši. Rukopis se navíc přesně shoduje s písmem objeveným na tajných dokumentech.

Nový velitel francouzské zpravodajské služby, plukovník Georges Picquart (1854–1914), se jako čestný muž rozhodne Dreyfusův případ znovu otevřít.

Náčelník generálního štábu generál Raoul Le Mounton Boisdeffre (1839–1919) mu však zakáže se případu dále věnovat, nechce totiž přiznat chybu!

Nové důkazy se ale dostanou až k senátorovi Augustu Scheurer-Kestnerovi (1833–1899), díky jehož tlaku je Esterházy postaven před soud.

V této chatrči přebýval Dreyfus na Ďábelských ostrovech. FOTO: Philipp Weigell / Creative Commons / CC BY 3.0
V této chatrči přebýval Dreyfus na Ďábelských ostrovech. FOTO: Philipp Weigell / Creative Commons / CC BY 3.0

1898

Ačkoli by se mohlo zdát, že vše spěje ke šťastnému konci, soud Esterházyho pro nedostatečné důkazy osvobodí a Dreyfus zůstává ve vyhnanství. I tento soud byl zmanipulovaný:

šlo přece o dobré jméno armády a osud nespravedlivě odsouzeného člověka byl proti tomu maličkost.

Už dva dny po vynesení rozsudku, v polovině ledna 1898, otisknou noviny L’Aurore pamflet, jehož autorem je proslulý spisovatel Émile Zola (1840–1902). Jeho název J´accuse…! („Žaluji…!“) se vepíše do dějin.

Zola v něm apeluje na prezidenta, aby pomohl „vnést do věci jasno ve jménu lidství, jež tolik utrpělo a má právo na štěstí“. Za svou obranu Dreyfuse je ale postaven před soud a odsouzen k tučné pokutě a roku ve vězení.

Před trestem uteče do Londýna a Dreyfusova očištění se nikdy nedočká, umírá už v roce 1902.

1899

V roce 1898 vyjdou najevo nové informace o padělaných důkazech v prvním procesu. Následujícího roku tak může konečně dojít k novému soudu, který se odehraje v srpnu v Rennes. Z Ďábelského ostrova je dopraven i samotný Dreyfus.

Cesta trvá celý měsíc a po návratu do Francie je nebohý Žid umístěn do vojenské věznice. Ani tento nový proces neproběhne spravedlivě. Soudce je očividně zaujatý a výpovědi svědků křivé. Dreyfus však zůstává stejně jako před lety pevný a důstojný.

A to i tehdy, když si vyslechne nový rozsudek, který ho znovu odsoudí, tentokrát na deset let za mřížemi. „Nespravedlnost zvítězila, pravda byla znovu poražena,“ okomentuje výsledek zhrzený Mathieu Dreyfus. Francouzský lid se bouří.

Zemi ovládají nepokoje, stávky a hrozí i ozbrojené povstání. Prezident Émile Loubet (1838–1929) proto Dreyfusovi uděluje 19. září milost.

Alfred Dreyfus v roce 1935, krátce před smrtí. FOTO: mahj / Creative Commons / volné dílo
Alfred Dreyfus v roce 1935, krátce před smrtí. FOTO: mahj / Creative Commons / volné dílo

1906

I když je Dreyfus omilostněn, na jeho jménu stále ulpívá špína. De facto je totiž stále vinen. „Vláda Republiky mi vrací svobodu. Ta pro mě beze cti ale nic neznamená. Ode dneška budu pokračovat

v úsilí o nápravu hrozného justičního omylu, jehož jsem obětí,“ píše ve veřejném prohlášení. Úplného očištění se Alfred Dreyfus dočká až v červenci roku 1906. Tehdy je také v hodnosti majora opět zařazen do armády.

Na stejném nádvoří, kde byl před jedenácti lety degradován, je Dreyfus povýšen a vyznamenán stužkou Čestné legie. Francie už ale není taková jako před aférou.

Kdysi mocná armáda ztrácí velkou část svého vlivu, katolická církev vlivem proticírkevních nálad v roce 1905 přestává být státním náboženstvím.

Antisemitské názory ze společnosti nevymizí, inspirují ale židovského novináře Theodora Herzla (1860–1904) k formulování myšlenky, že by Židé měli mít právo na vlastní stát Izrael.

Foto: Aaron Gerschel / Creative Commons / volné dílo, Henri Meyer / Creative Commons / volné dílo, Philipp Weigell / Creative Commons / CC BY 3.0, mahj / Creative Commons / volné dílo
Související články
Svět zločinu
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se […]
Svět zločinu
Zabila své dva životní partnery. Tomu druhému uřízla hlavu!
Na usedlosti je rušno. Kolem domu i v něm se pohybují technici a vyšetřovatelé. Přijede i soudní lékař. Málem uklouzne na náledí. Pohlédne na popel, kterým je posypaná cesta. Vtom ho zamrazí. Všimne si, že v popelu jsou úlomky kostí. Na ten hrůzný zážitek nikdy nezapomenou. Kdo? Cestující, kteří jedou 9. prosince 1964 ranním vlakem […]
Svět zločinu
Únosy dětí v Argentině: Děsivý přelom 70. a 80. let
Rodí nahé, ve špíně, spoutané a se zavázanýma očima. Ne, to není nějaký perverzní horor. To je Argentina na přelomu 70. a 80. let. Takhle tu zacházejí se svými oponenty. Junta nemá ani slitování s jejich dětmi. Prohlásí je za sirotky a odložené caparty, aby je přenechali svým důstojníkům a loajálním podporovatelům. Po smrti kontroverzního […]
Svět zločinu
Matej Čurko: Slovenského kanibala vzrušovala chuť lidského masa
Mladá dívka dorazí na smluvené místo. Asi má radost. Konečně se jí splní její dlouhodobé přání a odejde z tohoto světa. Už se nemusí marně pokoušet o sebevraždu. Internetový kat a kanibal to udělá za ni. Jméno Matej Čurko (*1968) možná některým lidem nic moc neřekne. Jiným třeba vytane na mysli slovenský hudebník z televizního […]
reklama
historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
reklama
záhady a tajemství
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
Velký Roudný, svědek souboje Boha s Luciferem?
Velký Roudný se ve výšce 780 m n. m. tyčí v malebném prostředí Nízkého Jeseníku. Tato sopka, aktivní před miliony let, si v místní krajině získala výraznou dominanci. Obsahuje rozmanité druhy vulkanického materiálu, včetně čedičové lávy, která vytvořila čtyři impozantní lávové proudy na svazích vrchu. Nejdelší z těchto proudů měří až pět kilometrů. V minulosti […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn