Domů     Dort: Sladký hřích zdobí svatby a funguje jako afrodiziakum
Dort: Sladký hřích zdobí svatby a funguje jako afrodiziakum

Rozklepnout několik vajíček a pořádně je vyšlehat společně s cukrem. Do mísy míří také mouka, v níž se schovává kypřící prášek. Kuchtík nesmí zapomenout na kakao, poté směs nalije do vymazané formy a strčí ji do trouby. Základ sladké tečky bude 45 minut odpočívat v horké výhni!

Lidé mlsají ve všech historických epochách, dezerty ale projdou rapidní proměnou. Tatam jsou časy, kdy připomínaly chleby s medem, při pohledu na dnešní dorty se totiž všem sbíhají sliny.

Dobroty před naším letopočtem

Pekařské umění prověřují starověcí Egypťané téměř dva a půl tisíce let před naším letopočtem. Jde spíše o pšeničné placky, jež jsou k sobě připláclé medem. Aby se odlišily od chleba, dozdobí je ještě ořechy.

O pár kilometrů dál v Řecku zase dorty platí za občerstvení během náboženských obřadů. V dochovaných textech autoři píší o dortu, jemuž se říká plakous, což v překladu znamená tenký. Antičtí pekaři těsto proloží sýrem a osladí medem.

K tomu ještě přidávají bobkový list a samozřejmě sušené ovoce. Někteří historici tvrdí, že jde o jakýsi cheesecake. Římané recepturu obšvihnou. I takový učenec jako je Cato starší (234–149 př. n. l.) radí, jak smíchat med a kozí sýr v hmoždíři.

Dokonce dělí dorty na tři různé varianty. Jeho kolega Ovidius (43 př. n. l.–17 nebo 18 n. l.) zase ztratí pár slov o bratrově narozeninové oslavě, dostane na ní totiž dort!

Za poctivým a pravým Sachrem musí člověk až do Vídně.
Za poctivým a pravým Sachrem musí člověk až do Vídně.

Výsada boháčů

Nejde ale o cheesecake v pravém smyslu, za jeho skutečným původem musíme do středověké Anglie. V roce 1390 se o něm zmíní kuchař Richarda III. (1452–1485). Tehdy jde ale spíše o slanou než sladkou pochoutku.

Po raně středověkém období temna se dorty vrací zpět do hry. Přidává se do nich skořice, muškátový oříšek nebo zázvor. Od roku 1615 si lidé pochutnávají také na dortech z piškotového těsta, zároveň roste poptávka po zdobených dezertech.

K tomu všemu musíme připočíst vysokou cenu za třtinový cukr, a tak si dorty mohou dovolit především movitější lidé. Zavedení cukru ocení zejména chuťové pohárky, protože produkty jsou mnohem sladší a jemnější.

Pekaři se blýsknou třeba na svatbách, kde dorty mají bílou polevu – ta symbolizuje čistotu a nevinnost.

Kouzelný prášek

Když se v únoru 1840 vdává anglická královna Viktorie (1819–1901), manželství oslaví pořádným dortem – má tři patra a váží kolem 140 kilogramů. Zajímavostí je, že jeden z kusů se v roce 2023 prodá za 700 liber.

K jídlu ale už moc není, zub času se na něm pořádně podepíše. Průmyslová revoluce znamená průlom také v případě dobrot. Rychlejší a méně náročná výroba dostává dorty mezi lidi.

Převratným vynálezem je uvedení kypřícího prášku, objev z roku 1843 je připisován chemikovi Alfredu Birdovi (1811–1878).

Nadýchaný dezert údajně připomíná sukni baletky.
Nadýchaný dezert údajně připomíná sukni baletky.

Z nouze ctnost

V téže době už lidstvo zná Sacherův dort. Podle povídaček ho má na svědomí šestnáctiletý učeň Franz Sacher (1816–1907). Slouží u knížete Metternicha (1773–1859), který zrovna hostí banket a chce nový dezert. Jako na potvoru hlavní kuchař onemocní.

„Né, že mi uděláte ostudu,“ prohodí k Sacherovi kancléř. Chlapec připraví čokoládový dort, jež sice hostům chutná, moc pozornosti mu ale nevěnují. Sacher si nakonec ve Vídni založí vlastní podnik, kde svou pochoutku připravuje.

Krapet ho vylepší jeho syn Eduard (1843–1892), jež zákusek vybaví meruňkovým džemem a přidá k němu šlehačku. Dodnes má Sachrův dort pověst delikatesy a pravá receptura je přísně střeženým tajemstvím!

Zasvěcenci však tvrdí, že nejde o těsto, nýbrž o čokoládovou polevu, kterou je dort potažen.

Pochutina od sousedů

Sacher jako by otevřel dveře všem ostatním cukrářům a pekařům, protože v 19. a 20. století vznikají dorty, které přežijí až do dnešní doby. Na předměstí německého Bonnu žije Josef Keller (1887–1981).

A právě jemu je připisován schwarzwaldský dort – dobrota z piškotového těsta, se šlehačkou, v níž se ukrývají třešně a vrchol zdobí čokoládové hobliny. Keller ale nemá žádné hmatatelné důkazy, dokonce jeho varianta má několik odchylek s aktuální verzí.

Podle jedné z teorií dostává jméno podle pohoří Schwarzwald, další zase tvrdí, že hobliny připomínají krajinu právě ve Schwarzwaldu. Pravdou ale zůstává, že schwarzwaldský dort má od roku 1934 místo na jídelních lístcích berlínských cukráren.

Jeden z nejlepších zákusků – tiramisu.
Jeden z nejlepších zákusků – tiramisu.

Nový Zéland vs Austrálie

Obří popularitu si užívá také Pavlova. Velká část mlsounů se domnívá, že pochází z Ruska, jenže receptura na bází sněhových pusinek je z Nového Zélandu.

I v tomto případě ale není historie zcela jasná, protože některé důkazy tvrdí, že první návod k přípravě otisknou New Zealand Herald už v listopadu 1911. Tím by ale boří zavedenou legendu související s ruskou baletkou Annou Pavlovou (1881–1931).

Ta totiž v rámci tanečního turné objede Austrálii a Nový Zéland až ve 20. letech 20. století. O slovo se hlásí také Australané, kteří dezert připravují v hotelu Esplanade v Perthu. Ať už je pravda jakákoliv, existuje více než 20 různých receptů. Pavlova má symbolizovat jemnost a vzdušnost.

Tak tam dejte řepu…

Pozadu nezůstávají ani Američané, kteří propadají dezertu, jemuž se říká red velvet – v překladu červený samet. Ikonická červená barva je výsledkem reakce mezi kakaem, podmáslím a octem. Díky tomu se zákusku přezdívá ďábelský dort.

Čert ale aby se vyznal v jeho historii, protože se k němu hlásí více lidí, než je zdrávo. Lidé ho baští od první poloviny 20. století. V dobách druhé světové války, kdy je nedostatek potravin, pekaři dosahují červeného efektu díky řepné šťávě.

Red velvet ale zažívá ústupu ze slávy, zákazníci dávají přednost jiným výrobkům. Na výsluní se vrací až díky snímku Ocelové magnólie (1989), kde je k vidění právě red velvet ve tvaru pásovce.

Pozdě ale přece

Svou troškou do mlýna přispějí také Italové se svým tiramisu. Směs vajec, cukru, mascarpone a piškotů namočených v kávě okouzlí svět až relativně pozdě – na přelomu 60. a 70. let minulého století.

Dezert, jehož jméno v překladu znamená rozvesel mě, připraví Roberto Linguanotto (1943–2024). Nečekaná popularita ale vzbudí vášně. Podobný dort totiž vymyslí v květnu 1938 kuchař Mario Cosolo, jež obsluhuje italského krále.

Historici zase tvrdí, že zákusek připomínající tiramisu podávají prostitutky v toskánských nevěstincích – jde totiž o výtečné afrodiziakum.

Zdroje informací: Wikipedia, Britannica, Garry´s Grill, Food Timeline
Foto: 1 (Mikelo /wikimedia.commons.org / CC BY-SA 2.0) ), 2 (IllustratedJC / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0), 3 (Hazel Fowler / wikimedia.commons.org / Volné dílo), 4 (Sharon Chen / wikimedia.commons.org / CC BY 2.0)
Související články
Lifestyle
Šťastné manželství? Věrnost nikdy nebyla kladnou stránkou Johna Fitzgeralda Kennedyho
Štěstí novomanželů Johna a Jackie podtrhuje skutečnost, že Johna si právě voliči vybrali do funkce senátora za americký stát Massachusetts. Brána světa velké politiky se mu otevírá. Líbánky proběhnou na pobřeží Tichého oceánu v mexickém Acapulcu. „Jackii mám navždycky zapsanou v srdci. Děkuji, mami a tati, že jsem jí hoden,“ telegrafuje John Fitzgerald Kennedy (1917–1963) rodičům. Ví, […]
Lifestyle
Šerpové: Tajemství himálajských „lidí z Východu“ a jejich superschopnosti
Objevte fascinující svět Šerpů, etnika žijícího v drsných podmínkách Himálaje, jejichž jméno se stalo synonymem pro neuvěřitelnou odolnost a horolezeckou zdatnost. Ponořte se do jejich historie, kultury a vědeckých objevů, které naznačují, že jejich schopnosti ve vysokých nadmořských výškách mohou být zakódovány přímo v jejich DNA. Jak se tito „lidé z Východu“ stali legendami Mount […]
Lifestyle
Fenomén Trabant: Malý, levný, lidový symbol socialistického světa
Trabant se stal víc než jen automobilem; byl to symbol éry, touhy a každodenního života v socialistickém bloku. Tento minimalistický vůz, na který se čekalo i deset let, představoval pro mnohé splněný sen o vlastním autě. Přes své technické nedostatky se zapsal do srdcí milionů a jeho kultovní status přetrvává dodnes. Ponořte se s námi […]
Lifestyle
Mizející profese a jejich stinné stránky: Od majáku k horám
V době, kdy technologie neustále mění trh práce, mizí některá kdysi klíčová a osamělá povolání. Připravte se na pohled do světa, kde požární hlídky nahrazují drony a majáky řídí stroje. Poznejte temné stránky samoty a psychické zátěže, které tyto profese přinášely, a zjistěte, co je to „kabinová horečka“. Kuriózní povolání Mizející profese a jejich stinné […]
reklama
svět zločinu
Nejslavnější útěky z vězení: Od irské vzpoury po vrtulníkové lety
Útěk z Alcatrazu sice patří k nejznámějším, ale svět historie vězeňských útěků je plný ještě mnoha dalších, stejně neuvěřitelných příběhů. Od hromadných vzpour teroristů v Irsku, přes nepolapitelného britského krále útěků, až po dramatické úniky vrtulníkem. Projděte si s námi ty nejslavnější případy, které dokazují, že lidská touha po svobodě nezná hranic a lidská vynalézavost […]
Geniální plán útěku z Alcatrazu: Jak se z vysavače stala vrtačka a z pláštěnek člun
Útěk z Alcatrazu nebyl jen o odvaze, ale především o neuvěřitelné vynalézavosti a precizním plánování. Představte si, jak se z příborů a vysavače stala vrtačka, a z obyčejných pláštěnek plnohodnotný člun. Tento článek vás provede zákulisím příprav na legendární únik, ukáže, jak vězni překonávali zdánlivě nepřekonatelné překážky a jak jim k tomu pomohl dokonce i […]
Alcatraz: Nepochopitelný únik, který otřásl nejslavnější věznicí
Věznice Alcatraz, symbol nepřekonatelné bezpečnosti, byla v roce 1962 svědkem jednoho z nejpozoruhodnějších útěků v historii. Frank Morris a bratři Anglinovi, vyzbrojení důmyslným plánem a neobyčejnou vynalézavostí, zmizeli bez stopy. Přežili mrazivé vody Sanfranciského zálivu, nebo je oceán pohltil navždy? Pojďme se podívat na detaily tohoto šokujícího útěku, který dodnes dráždí fantazii. Je úterý 12. […]
Anežka Hrůzová: Vražda, která otřásla Vysočinou a rozpoutala hilsneriádu
Před 125 lety změnila tragická událost na Vysočině osud mladé švadleny a celé země. Vražda Anežky Hrůzové se stala rozbuškou protižidovské hysterie, která vstoupila do dějin jako hilsneriáda. Přes obvinění a odsouzení Leopolda Hilsnera zůstává případ dodnes obestřen tajemstvím a mnoha nesrovnalostmi. Kdo doopravdy zabil Anežku Hrůzovou a co se vlastně stalo onoho aprílového dne […]
reklama
záhady a tajemství
Magie čísel ve stavbách: Mystérium pětky, osmička pro Pannu Marii a hřbitov ve tvaru lebky
Roku 1720 se pokládá základní kámen ke svatostánku na Zelené Hoře. Stavba, dílo Jana Blažeje Satniniho-Aichela, na které dělníci čile pracují až do roku 1722, se stává poctou mučedníkovi Janovi Nepomuckému. Santiniho stavby ukrývají spoustu církevních odkazů. Tady hraje velkou roli pětka, protože nad Nepomuckého mrtvým tělem se mělo rozzářit pět hvězd. Podle kabaly symbolizuje […]
Kronikář Přibík Pulkava: Skrýval se za ním sám císař Karel IV.?
Autor Kroniky české, arcibiskupský písař, správce školy. O jeho osobnosti toho mnoho nevíme. Snad proto kolem něj vznikaly různé dohady. O co vlastně jde? Pojďme se na jeho Přibíka Pulkavu a jeho dílo podívat. Tajemství zahaluje Příbíka Pulkavu z Radenína (†asi 1378/1380), který v Kronice české, podle některých pramenů nazývané také Kronika nejjasnějšího knížete Karla, krále českého […]
Zakódoval známý budovatel do svých děl místo, kde se skrývá templářský poklad?
Do svých staveb architekt Jan Blažej Santini-Aichel vtěloval i kabalistické symboly, kterým rozumí jenom zasvěcení a také varování budoucím generacím. Existují proto teorie, že náležel ke členům jakési tajné společnosti, patrně ke svobodným zednářům. Údajně Jan Blažej Santini-Aichel (1677–1723) kamsi zakódoval návod, kde se nalézá templářský poklad. Skutečně stavitel patřil k jádru tajného spolku? Prý pomocí […]
Tajemné hory a spící vojsko: My máme Blaník, Slováci Sitno, Němci a Rakušané Untersberg
Blaník je naší uctívanou horou. Tajemno kolem ní ještě více přiživí romantismus 19. století. V hoře se prý ztrácejí lidé! Po určité době z ní znovu vystoupí na povrch zemský s přesvědčením, že uvnitř strávili pár hodin. Ve skutečnosti ale zatím uplyne několik let, protože prý pouhý den strávený uvnitř hory rovná celému pozemskému roku. Podivnou a diskutovanou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz