Domů     Co se děje v našem mozku při halucinacích? Máme je všichni?
Co se děje v našem mozku při halucinacích? Máme je všichni?
25.8.2019

Halucinace jsou častější, než si myslíte. Ozývají se vám hlasy v hlavě? Vidíte věci, které ve skutečnosti neexistují? Nemusíte být na drogách nebo mít schizofrenii a hned běžet za psychiatrem.

Halucinace jsou totiž poměrně časté a podle nejnovějších vědeckých poznatků každý dvacátý člověk v populaci vidí věci nebo jevy, které jiní nevidí.

Ukázalo se, že jsou těmito stavy postiženi mnozí lidé s normálně fungujícím mozkem. Takže co to vlastně halucinace je?

Podle australského psychiatra Johna McGratha z Queenslandského mozkového institutu jde o falešné vnímání reality, postihující řadu smyslů, zejména zraku a sluchu.

Za normálních okolností náš mozek dobře rozlišuje mezi zvuky nebo obrazy, které se objevují ve vnějším světě, a těmi, které jsou jen produktem naší mysli. Ale občas se může něco pokazit.

Jak vznikají halucinace?

Jedna z hlavních teorií tvrdí, že k nim dochází tehdy, když se ve spojení mezi frontálním lalokem mozku a mozkovou kůrou něco pokazí.

Například sluchové halucinace, se kterými se nejvíce setkávají lidé, postižení schizofrenií, zahrnují právě poruchy v části mozku, zpracovávající zvuk. To má za následek představy náhodných zvuků a dokonce i útržky řeči, které se jim ozývají v hlavě.

Podobně také u lidí s Parkinsonovou chorobou se objevuje hyperaktivita zrakových nervů a jejich zakončení v mozkové kůře, takže vidí obrazy, které ve skutečnosti neexistují.

Stejně jako u Parkinsonovy choroby se objevuje hyperaktivita zrakových nervů.
Stejně jako u Parkinsonovy choroby se objevuje hyperaktivita zrakových nervů.

Mají je i zdraví lidé

Aby měl zdravý člověk halucinace, nemusí být zrovna na drogách. Přesto jsou i u zdravých lidí poměrně častým jevem. Nemusí to být vždy halucinace rušivé, negativní či dokonce děsivé, ale mnohdy bývají i příjemné.

Až 70% lidí prožívá tyto neškodné halucinace při usínání. Dostavují se představy, že je někdo volá jménem po telefonu, mohou prožívat představu, že jsou v lodi, pohupující se na vlnách, nebo dokonce vidí někoho sedět na konci své postele.

Halucinace probíhají i u zdravého člověka.
Halucinace probíhají i u zdravého člověka.

Proč nás někdy stresují a jindy ne?

Právě výzkum těchto halucinací u zdravých lidí vědce nejvíce zajímá, nicméně výzkum je teprve v samých počátcích.

Nejméně sto let se tvrdilo, že halucinace jsou vždy spojeny se schizofrenií a teprve výzkumy v posledních letech prokazují, že to tak vždycky není.

Vědci se pokoušejí pochopit, zda existují různé druhy halucinací, nebo zda jde jen o jeden typ, který má různé podoby. Pokoušejí se pochopit i to, proč jsou halucinace někdy stresující a jindy ne.

Jednou z teorií klade vznik halucinací u zdravých lidí do souvislosti se nedostatkem spánku, stresem, smutkem, či nějakým zlým zážitkem.

Někdy přicházejí halucinace v důsledku stresu nebo špatného zážitku.
Někdy přicházejí halucinace v důsledku stresu nebo špatného zážitku.

Část mozku si vezme dovolenou

Neuropsycholožka Flavie Watersová ze Západoaustralské univerzity nabízí srovnání: „ Když váš mozek funguje dobře, váš čelní lalok je jako řidič auta, který se rozhoduje kudy jet, co udělat a kontroluje zbytek mozku.

Při stresu, nebo nedostatku spánku si náš čelní lalok potřebuje odpočinout a vypnout. Přestane chod mozku tak důsledně kontrolovat a naše mozkové senzory si mohou dělat, co chtějí“. Právě v těchto okamžicích tedy může docházet k nekontrolovaným halucinacím.

Poněkud odlišný pohled na halucinace nabízí vědecký tým z univerzity v Cambridge. Při několika studiích na dobrovolnících se zabýval schopnostmi mozku zaplnit prázdná místa.

Ukázali jim například fotografii s velkou bílou plochou, zaplněnou jen několika černými skvrnami. Řada účastníků pokusu dokázala najít na fotografii určité objekty a dokonce i jakýsi děj.

Při stresu přestane fungovat jedna část mozku, které mohou způsobovat halucinace.
Při stresu přestane fungovat jedna část mozku, které mohou způsobovat halucinace.

Je to evoluční výhoda

Vědci to vysvětlují tak, že mozek je schopný sám prázdná místa doplnit a v tom se skrývá vlastně původ halucinací. Právě to považují odborníci za velmi důležitou vlastnost pro úspěšnou evoluci lidstva. Náš mozek vlastně vykonává tvůrčí práci.

Profesor Paul Fletcher z univerzity v Cambridge k tomu říká: „Mít mozek, schopný doplnit nám sám o sobě řadu informací, z nás dělá efektivní a adaptabilní druh, který si dokáže vytvořit ucelený obraz nejasného a složitého světa“.

Halucinace jsou podle vědců důležité.
Halucinace jsou podle vědců důležité.

Halucinace a drogy

To, že halucinace se dají přivodit uměle, za použití některých drog, není žádným tajemstvím. Někteří lidé pak popisují své zážitky jako mystické a někdy dokonce prospěšné pro vnitřní klid duše.

Ale psychedelické houbičky obsahující psilocybin, výtažky s meskalinem z kaktusu peyotl, LSD či další příbuzné látky, mohou způsobit v mozku zmetek, paranoiu či emocionální pocity úzkosti.

Člověk přeceňuje své možnosti, zdá se mu například, že může létat a někdy končí tyto případy tragicky.Norští vědci však přišli nedávno s překvapujícím zjištěním. Halucinogenní drogy mohou prý být pro některé lidi dokonce prospěšné.

Jejich výzkum se týkal více než 130 000 lidí s psychickými poruchami. Z nich si na 22 000 vzalo někdy psychedelickou drogu. Vědci nedokázali najít žádnou spojitost mezi halucinogeny a zvýšenou aktivitou mentálních poruch. Právě naopak.

U lidí, užívajících například meskalin nebo psilocybin se v době užívání projevila nižší míra psychických onemocnění, snížila se i spotřeba psychiatrických léků.

Halucinace mohou vyvolat drogy, hlavně LSD.
Halucinace mohou vyvolat drogy, hlavně LSD.

Uměle vyvolané halucinace

Je zajímavé, že v některých kulturách jsou halucinace považovány za normální součást života a dokonce se uměle vyvolávají. Lidé pak slyší hlasy svých zemřelých příbuzných, dokážou slyšet hlas Boží, či hlas ďábla.

Toho využívají i některé náboženské sekty, které své ovečky udržují ve stavu mírného halucinogenního opojení. Převážně se však užívání drog k vyvolání halucinací traduje u domorodých kmenů, například u jihoamerických indiánů.

S tím je spojena i úloha kmenových šamanů, kteří si přivolávali svá vidění pomocí přírodních drog.

Halucinace bez drog? Snadné!

Lze k tomu využít tzv. Ganzfeldův efekt. Ten se dostavuje, když jste vystaveni jednotvárnému a monotónnímu zvukovému nebo světelnému efektu.

Je to například pobyt v absolutní tmě, nebo stav doprovázený syčením televize bez signálu, případně jiným monotónním, zvukem. Lidský mozek se v takových případech pokouší doplnit chybějící vizuální či sluchové signály sám o sobě a už tu máme halucinace.

Jeden z vědců popisoval pocity při uzavření v černočerné zvukotěsné komoře pom dobu 45 minut. Brzy se začaly před jeho očima objevovat světelné záblesky, viděl podivné medúzy, a doslova cítil, jak tlukot jeho srdce otřásá celým tělem.

Zkuste si své halucinace

Vyzkoušet si to můžete i doma, i když ne každému se to zrovna podaří. Stačí si pořídit, nebo vyrobit z papíru klapky na oči, vzít si zvukotěsná sluchátka a položit se v naprostém klidu na záda.

U většiny lidí se začnou projevovat podobné halucinace, jako u popsaného vědeckého pokusu. Už po 20 minutách se mohou začít objevovat různé světelné tvary, barevné květiny, či Sauronovo oko. Citlivější jedinci mohou zaslechnout i smích, nebo křik.

Náš mozek se zkrátka činí seč může, aby nás nenechal jen tak bez signálů opuštěné v tichu a temnotě.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Zajímavosti
Sakura: Strom japonské národní hrdosti
Když rozkvetou sakury, je to úchvatná podívaná. Pro mnoho měst, které je pěstují jako okrasné stromy, to často bývá vrchol turistické sezóny. Miliony lidí po celém světě se totiž vydává obdivovat nádherné pastelově zbarvené květy. Tato dřevina má jedinečnou historii a stejně fascinující současnost. Obvykle je máme spojeny s Japonskem, kde k nejznámějším místům se […]
Zajímavosti
Na Střeleckém ostrově se volila nová Miss Tourism World Czech Republic 2024!
Dne 27. června 2024 se konala v módním průmyslu očekávaná akce roku. Několik módních přehlídek spojených s finále soutěže Miss Tourism World 2024. Tato prestižní událost se uskutečnila v nádherném prostředí historického města Prahy – na Střeleckém ostrově. A přilákala hosty z různých koutů světa. To vše pod záštitou vlajkové lodi vydavatelství RF-HOBBY, čtrnáctideníku Epocha. […]
Zajímavosti
Starověké olympijské hry: Na přehlídku naháčů ženy nesměly
Davy lidí se tísní v řecké Olympii. Každý chce vidět svého favorita. Kohosi tam vykuřují – za chvíli bude dotyčný obětovat bohům, a tak musí projít touto očistou. Zeus, Hestia i další bohové dostanou, co jim náleží, aby sportovní slavnost nic nenarušilo. Přichází na řadu shromáždění v búleuterionu, řídícím domě her, jakési radnici. Závodníci tu […]
Zajímavosti
Vlasy v číslech: Naše kštice unese 2 slony!
Někdo je pěstuje, někdo je stříhá, v každém případě ale pořád rostou… Kam až by dorostly? Kdo má nejdelší a kdo jich má nejvíce? A jakými zajímavými vlastnosti se naši vlasy chlubí? 100 000 Tolik vlasů průměrně zdobí naše hlavy. Nejštědřejší byla příroda k blonďákům, kteří jich mají na hlavě okolo 150 000, naopak a […]
reklama
záhady a tajemství
Stál na Rhodosu rozkročený gigant? Ale kdeže…
Pyramidy v Gíze, visuté zahrady, Diova socha, Artemidin chrám, Mauzoleum v Halikarnassu a… Kolos Rhódský! Sedmička divů starověkého světa, z nichž se dochoval jediný: Pyramidy. A stejně jako u Semiramidiných zahrad, i u kolosu se dodnes spekuluje, zda vůbec existoval.   Líčen je ale tak často a v mnohých detailech, že by bylo s podivem, […]
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
Doba bronzová a železná je v plném proudu a na dnes turisticky oblíbených ostrovech Mallorca a Menorca drží otěže moci společnost, kterou dnes nazýváme Talajotickou kulturou.   Zhruba mezi 1. a 2. tisíciletím před Kristem se pustí do budování talajotů, megalitických památek, o jejichž účelu se dnes můžeme jen dohadovat. Předcházejí jim takzvané tumuly, které […]
Skutečně skrývají ruiny polského hradu ďáblem střežený poklad?
Starobylý polský hrad Liwa prý ukrývá poklad, který se kdysi dávno vydal Jasiek, chlapec z Liwy, do této zříceniny hledat. Cennosti údajně v kobkách hradu skryla královna Bona, když v roce 1556 opouštěla Polsko. Jak známo, zemřela pak v Itálii na otravu. Poklad existuje! Lidé raději nechávali její poklady na pokoji, neboť se obávali ďábelských […]
Zuzana Dřízhalová: Odmalička si představovala, že bude slavnou herečkou
Je to talent od dětských krůčků. Zpívá, vystupuje s Bambini di Praga a sní o herectví. Překvapivě ale málem končí jako odborník na chemii. Náhoda tomu chce, že se vydá na DAMU. Zákeřná choroba jí chce ale překazit plány. Dvakrát ji porazí a zakládá úspěšnou pacientskou organizaci. Třetí kolo boje je ale fatální.   Zuzana […]
lifestyle
Courtney Love: Život napěchovaný drogami a alkoholem
Výrazné rudé rty, blond vlasy, hubená rozevlátá postava. Nepřehlédnutelná rockerka Courtney Love si v průběhu svého života vyslouží pověst „nejkontroverznější ženy historie rockové hudby“, aspoň podle magazínu Rolling Stone. Za co si toto označení vysloužila? Z problémové muzikantky, pocházející ze svobodného prostředí hippies, se do dnešních dní vyvinula potížemi ošlehaná osobnost, které dal život nejednu […]
Civilizační choroby útočí, braňte se!
Moderní styl života s sebou nese pohodlí, ovšem také strašáky v podobě civilizačních nemocí. Nadbytek jídla, všudypřítomný stres, nedostatek pohybu a znečištěné životní prostředí s sebou přinášejí takzvané nemoci z nadbytku, které mají na svědomí více než 70 % ročních světových úmrtí. Které civilizační nemoci vás ohrožují a jak se jim bránit? Podle zprávy Světové zdravotnické organizace stojí civilizační […]
Tragédie kolem Aaliyah Dany Haughtonové
V srpnu 2001 skončila rychlá a slibná kariéra R&B hvězdy Aaliyah tragickou leteckou nehodou. S ní zahynuli i další lidé, kteří jí byli nejbližší. Jak se události vyvíjely od posledního natáčení na Bahamách až po fatální chvíli, která změnila životy mnoha. Narodila se v Brooklynu a o pozdvižení se postarala hned poté, co spatřila světlo světa. […]
Jan Libíček: Smích na jevišti, smutek v zákulisí
Jan Libíček, známý český herec, který rozesmával diváky na divadelních prknech i filmovém plátně, žil život plný kontrastů. V soukromí však čelil hlubokým osobním bojům, které ho postupně stravovaly. Zatímco v roli komediálních postav dokázal vyvolat salvy smíchu, jeho vlastní život byl spíše melancholickou tragikomedií. Od skromných začátků v estrádách, kde se musel spokojit s […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pečená kachna na citronech
tisicereceptu.cz
Pečená kachna na citronech
Kachna připravená na citronech, česneku a zázvoru nejlépe chutná s rýží nebo opečenými bramborami. Suroviny 1 celá kachna 3 citrony 4 cm zázvoru 2 cibule 3 paličky česneku 3 lžíce másla 1
Švagrovi v Říši přichystal Václav II. podraz
historyplus.cz
Švagrovi v Říši přichystal Václav II. podraz
Uprostřed léta roku 1290 se Václav II. potkává se svým tchánem Rudolfem Habsburským v Erfurtu. Oba muži se přátelsky obejmou. Před římským králem už však nestojí ten nejistý chlapec, jenž ho žádával o pomoc a o radu. Václav nyní vystupuje sebevědomě a je to Rudolf, kdo po něm tentokrát bude něco chtít…   Rytíř v
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Paulová na sobě dře kvůli StarDance
nasehvezdy.cz
Paulová na sobě dře kvůli StarDance
Už dlouhé týdny je jasné, které celebrity vyrazí do boje v nadcházejícím ročníku StarDance. Jednou z hvězd bude také nestárnoucí herečka ze seriálu Jedna rodina Jana Paulová (69). Ta je dokonce hist
Záhadné monstrum ze Želvího jezera: Patří na talíř, nebo do paleontologického muzea?
enigmaplus.cz
Záhadné monstrum ze Želvího jezera: Patří na talíř, nebo do paleontologického muzea?
Folklorní příběhy z Kanady obsahují i legendu o záhadném vodním monstru, které by mělo žít v Želvím jezeře v provincii Saskatchewan. Jistě, podle místního názvu byste možná čekali nějakého krvežíznivé
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
panidomu.cz
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný
Benátská! s Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
epochanacestach.cz
Benátská! s Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let. Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají
Magie oblečení: Noste na sobě štěstí!
nejsemsama.cz
Magie oblečení: Noste na sobě štěstí!
Už vás nebaví počítat každou korunu a toužíte po balíku peněz? Tak zkontrolujte, co máte v šatníku. Stará čínská magie praví, že jakmile máte ve skříni nepořádek, odhání to od vás peníze a přitahuje nesnáze. Pozor si dejte také na barvy, které každý den oblékáte. Mají svůj jasný význam. Bílá košile k vám navrátí peníze Bílá je
Nevěra posílila naše manželství
skutecnepribehy.cz
Nevěra posílila naše manželství
V manželství se Zdeňkem jsem prožila situaci, o které jsem si vůbec nedovedla představit, že by někdy mohla přijít. Průběh mého vztahu se Zdeňkem, mým manželem, byl asi takový, jaký bývá ve většině dlouhodobých partnerství. Poznali jsme se, když nám oběma bylo něco málo přes dvacet pět let. Nějakou dobu jsme se jen tak vídali,
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
Teplota oceánů cupuje rekordy již více než rok. Co se děje?
21stoleti.cz
Teplota oceánů cupuje rekordy již více než rok. Co se děje?
Globální oceán již více než rok každý den překonává své teplotní rekordy. Rok 2024 zatím pokračuje v trendu z roku 2023. Právě tehdy se vlna rekordů nastartovala a od té doby nezpomaluje. Podle údajů
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující