Skip to content
reklama
reklama

Co se děje v našem mozku při halucinacích? Máme je všichni?

Halucinace jsou častější, než si myslíte. Ozývají se vám hlasy v hlavě? Vidíte věci, které ve skutečnosti neexistují? Nemusíte být na drogách nebo mít schizofrenii a hned běžet za psychiatrem. Halucinace jsou totiž poměrně časté a podle nejnovějších vědeckých poznatků každý dvacátý člověk v populaci vidí věci nebo jevy, které jiní nevidí.

Ukázalo se, že jsou těmito stavy postiženi mnozí lidé s normálně fungujícím mozkem. Takže co to vlastně halucinace je? Podle australského psychiatra Johna McGratha z Queenslandského mozkového institutu jde o falešné vnímání reality, postihující řadu smyslů, zejména zraku a sluchu.

Za normálních okolností náš mozek dobře rozlišuje mezi zvuky nebo obrazy, které se objevují ve vnějším světě, a těmi, které jsou jen produktem naší mysli. Ale občas se může něco pokazit.

Jak vznikají halucinace?

Jedna z hlavních teorií tvrdí, že k nim dochází tehdy, když se ve spojení mezi frontálním lalokem mozku a mozkovou kůrou něco pokazí. Například sluchové halucinace, se kterými se nejvíce setkávají lidé, postižení schizofrenií, zahrnují právě poruchy v části mozku, zpracovávající zvuk.

To má za následek představy náhodných zvuků a dokonce i útržky řeči, které se jim ozývají v hlavě. Podobně také u lidí s Parkinsonovou chorobou se objevuje hyperaktivita zrakových nervů a jejich zakončení v mozkové kůře, takže vidí obrazy, které ve skutečnosti neexistují.

blank
Stejně jako u Parkinsonovy choroby se objevuje hyperaktivita zrakových nervů.

Mají je i zdraví lidé

Aby měl zdravý člověk halucinace, nemusí být zrovna na drogách. Přesto jsou i u zdravých lidí poměrně častým jevem. Nemusí to být vždy halucinace rušivé, negativní či dokonce děsivé, ale mnohdy bývají i příjemné.

Až 70% lidí prožívá tyto neškodné halucinace při usínání. Dostavují se představy, že je někdo volá jménem po telefonu, mohou prožívat představu, že jsou v lodi, pohupující se na vlnách, nebo dokonce vidí někoho sedět na konci své postele.

blank
Halucinace probíhají i u zdravého člověka.

Proč nás někdy stresují a jindy ne?

Právě výzkum těchto halucinací u zdravých lidí vědce nejvíce zajímá, nicméně výzkum je teprve v samých počátcích. Nejméně sto let se tvrdilo, že halucinace jsou vždy spojeny se schizofrenií a teprve výzkumy v posledních letech prokazují, že to tak vždycky není.

Vědci se pokoušejí pochopit, zda existují různé druhy halucinací, nebo zda jde jen o jeden typ, který má různé podoby. Pokoušejí se pochopit i to, proč jsou halucinace někdy stresující a jindy ne. Jednou z teorií klade vznik halucinací u zdravých lidí do souvislosti se nedostatkem spánku, stresem, smutkem, či nějakým zlým zážitkem.

blank
Někdy přicházejí halucinace v důsledku stresu nebo špatného zážitku.

Část mozku si vezme dovolenou

Neuropsycholožka Flavie Watersová ze Západoaustralské univerzity nabízí srovnání: „ Když váš mozek funguje dobře, váš čelní lalok je jako řidič auta, který se rozhoduje kudy jet, co udělat a kontroluje zbytek mozku.

Při stresu, nebo nedostatku spánku si náš čelní lalok potřebuje odpočinout a vypnout. Přestane chod mozku tak důsledně kontrolovat a naše mozkové senzory si mohou dělat, co chtějí“. Právě v těchto okamžicích tedy může docházet k nekontrolovaným halucinacím.

Poněkud odlišný pohled na halucinace nabízí vědecký tým z univerzity v Cambridge. Při několika studiích na dobrovolnících se zabýval schopnostmi mozku zaplnit prázdná místa. Ukázali jim například fotografii s velkou bílou plochou, zaplněnou jen několika černými skvrnami.

Řada účastníků pokusu dokázala najít na fotografii určité objekty a dokonce i jakýsi děj.

blank
Při stresu přestane fungovat jedna část mozku, které mohou způsobovat halucinace.

Je to evoluční výhoda

Vědci to vysvětlují tak, že mozek je schopný sám prázdná místa doplnit a v tom se skrývá vlastně původ halucinací. Právě to považují odborníci za velmi důležitou vlastnost pro úspěšnou evoluci lidstva.

Náš mozek vlastně vykonává tvůrčí práci. Profesor Paul Fletcher z univerzity v Cambridge k tomu říká: „Mít mozek, schopný doplnit nám sám o sobě řadu informací, z nás dělá efektivní a adaptabilní druh, který si dokáže vytvořit ucelený obraz nejasného a složitého světa“.

blank
Halucinace jsou podle vědců důležité.

Halucinace a drogy

To, že halucinace se dají přivodit uměle, za použití některých drog, není žádným tajemstvím. Někteří lidé pak popisují své zážitky jako mystické a někdy dokonce prospěšné pro vnitřní klid duše. Ale psychedelické houbičky obsahující psilocybin, výtažky s meskalinem z kaktusu peyotl, LSD či další příbuzné látky, mohou způsobit v mozku zmetek, paranoiu či emocionální pocity úzkosti.

Člověk přeceňuje své možnosti, zdá se mu například, že může létat a někdy končí tyto případy tragicky.Norští vědci však přišli nedávno s překvapujícím zjištěním. Halucinogenní drogy mohou prý být pro některé lidi dokonce prospěšné.

Jejich výzkum se týkal více než 130 000 lidí s psychickými poruchami. Z nich si na 22 000 vzalo někdy psychedelickou drogu. Vědci nedokázali najít žádnou spojitost mezi halucinogeny a zvýšenou aktivitou mentálních poruch.

Právě naopak. U lidí, užívajících například meskalin nebo psilocybin se v době užívání projevila nižší míra psychických onemocnění, snížila se i spotřeba psychiatrických léků.

blank
Halucinace mohou vyvolat drogy, hlavně LSD.

Uměle vyvolané halucinace

Je zajímavé, že v některých kulturách jsou halucinace považovány za normální součást života a dokonce se uměle vyvolávají. Lidé pak slyší hlasy svých zemřelých příbuzných, dokážou slyšet hlas Boží, či hlas ďábla.

Toho využívají i některé náboženské sekty, které své ovečky udržují ve stavu mírného halucinogenního opojení. Převážně se však užívání drog k vyvolání halucinací traduje u domorodých kmenů, například u jihoamerických indiánů.

S tím je spojena i úloha kmenových šamanů, kteří si přivolávali svá vidění pomocí přírodních drog.

Halucinace bez drog? Snadné!

Lze k tomu využít tzv. Ganzfeldův efekt. Ten se dostavuje, když jste vystaveni jednotvárnému a monotónnímu zvukovému nebo světelnému efektu. Je to například pobyt v absolutní tmě, nebo stav doprovázený syčením televize bez signálu, případně jiným monotónním, zvukem.

Lidský mozek se v takových případech pokouší doplnit chybějící vizuální či sluchové signály sám o sobě a už tu máme halucinace. Jeden z vědců popisoval pocity při uzavření v černočerné zvukotěsné komoře pom dobu 45 minut.

Brzy se začaly před jeho očima objevovat světelné záblesky, viděl podivné medúzy, a doslova cítil, jak tlukot jeho srdce otřásá celým tělem.

blank

Zkuste si své halucinace

Vyzkoušet si to můžete i doma, i když ne každému se to zrovna podaří. Stačí si pořídit, nebo vyrobit z papíru klapky na oči, vzít si zvukotěsná sluchátka a položit se v naprostém klidu na záda. U většiny lidí se začnou projevovat podobné halucinace, jako u popsaného vědeckého pokusu.

Už po 20 minutách se mohou začít objevovat různé světelné tvary, barevné květiny, či Sauronovo oko. Citlivější jedinci mohou zaslechnout i smích, nebo křik. Náš mozek se zkrátka činí seč může, aby nás nenechal jen tak bez signálů opuštěné v tichu a temnotě.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Proč stále tají svého partnera?
nasehvezdy.cz

Proč stále tají svého...

Krásná herečka Petra...
Zubní kartáček: V sarkofágu ho má každá mumie!
epochalnisvet.cz

Zubní kartáček: V sarkofágu ho...

Nejstarší důkazy o stomatologických zákrocích pocházejí z...
Louis Vuitton kolekce Empreinte
iluxus.cz

Louis Vuitton kolekce...

Nadčasová kolekce šperků Louis Vuitton...
Koláč s mascarpone
tisicereceptu.cz

Koláč s mascarpone

Stačí upéct korpus a koláč pak už jen naplnit....
Reminiscence zlaté jazzové éry
rezidenceonline.cz

Reminiscence zlaté jazzové éry

V blízkosti slavného kasina,...
Na sklonku června to uteklo. Domovská planeta má za sebou nejkratší den v historii
21stoleti.cz

Na sklonku června to uteklo....

Naše domovská planeta si před pár týdny připsala...
Kdo si hraje, nezlobí… ale může strašit
enigmaplus.cz

Kdo si hraje, nezlobí… ale...

Imaginárního kamaráda má spousta dětí, ale jen...
Středočeští medvědi: Konopiště a Beroun
epochanacestach.cz

Středočeští medvědi:...

Nedaleko Benešova se nachází...
Zachrání jejich vztah třetí dítě?
nasehvezdy.cz

Zachrání jejich vztah třetí...

Vztah s ONDŘEJEM...
Ve zřícenině jsem slyšela nářek a vytí
skutecnepribehy.cz

Ve zřícenině jsem slyšela...

Na ten hrad jsem se...
Tiskárna poslouží školákovi i celé rodině
panidomu.cz

Tiskárna poslouží školákovi i...

Pokud chystáte pokojíček pro školáka nebo...
Uroboros: Alchymický had věčnosti
enigmaplus.cz

Uroboros: Alchymický had...

Hájem plným stromů a květin se prochází...