Domů     Co jste netušili o tmě?
Co jste netušili o tmě?
3.4.2023

Je to prostě stav, kdy nevidíme! Tma se neúnavně vrací den co den a nic zajímavého na ní snad ani být nemůže… Nebo ano?

Tma má mnoho podob. Může být romantická, strašidelná i nebezpečná. Někdy je škodlivá, někdy léčivá a téměř nikdy není černá! A je vůbec skutečná?

Proč přichází každou noc?

Zdá se to logické. Když Slunce zapadne, nastává tma. Pokud se však nad tím zamyslíme trochu víc, vůbec co nedává smysl!

Slunce přeci není jedinou hvězdou ve vesmíru – z našeho pohledu ze Země je jich nekonečno. Každičký milimetr by tak měla pokrývat nějaká hvězda a jejich záře by měla celou oblohu osvítit tak, až by nám to oslepilo oči. Jenže tak to není. V noci je tma! Proč?

Této záhadě se říká fotometrický paradox a vědci nad ní bádají už celá staletí. Jako nejpravděpodobnější se jim zdá vysvětlení, že náš výhled je zkrátka omezený. Vidíme jen tak daleko, jak je celý vesmír starý.

Hvězdy vzdálenější než 14 miliard světelných let nemůžeme zahlédnout, protože jejich světlo k nám ještě nestihlo doputovat. A neboť se vlivem rozpínání vesmíru hvězdy od sebe pořád vzdalují, záře těch dalekých nám stále utíká. Tím vzniká ten prázdný prostor, který vnímáme jako temnou oblohu.

Při spánku za světla si naše tělo neodpočine. Netvoří se tak dostatek melatoninu odpovědného za regeneraci. Foto: Claudio_Scott / Pixabay.
Při spánku za světla si naše tělo neodpočine. Netvoří se tak dostatek melatoninu odpovědného za regeneraci. Foto: Claudio_Scott / Pixabay.

Nechoďte bez ní spát!

Pokud jste hodně unaví, usnete jistě i za bílého dne. Není to však totéž – za světla se uvolňuje mnohem méně melatoninu, hormonu, který dělá spánek hlubším a kvalitnějším a pomáhá tak tělu lépe se zregenerovat.

Noc milující melatonin navíc není odpovědný jen za hloubku spánku, má vliv také na metabolismus, krevní tlak, produkci dalších hormonů i rychlost stárnutí. Pokud ho máte opravdu nedostatek, může to znamenat větší riziko některých druhů rakoviny!

Ideální je tedy spát ve tmě – víkendové dospávání přes celé dopoledne váš oslabený organismus nezachrání.

Nahradí nám léky?

Život ve světle je samozřejmě jednodušší. A proto je velkou výzvou strávit nějaký čas v naprosté tmě!

Stará tibetská metoda nazvaná terapie tmou doporučuje pobyt v permanentní temnotě nejméně jeden, ale klidně i sedm týdnů! Tělo tak zvýší produkci melatoninu, což napomůže při mnoha zdravotních obtížích.

Posílíte imunitu, zlepšíte si kondici, zbystříte smysly a zbavíte se stresu. A začnete si lépe uvědomovat sebe sama. Ideální je během pobytu ve tmě ještě držet půst.

Tma je na naší planetě opravdovou vzácností! Světelné znečištění už zamořilo téměř všechna místa na každém z kontinentů. Foto: WikiImages / Pixabay.
Tma je na naší planetě opravdovou vzácností! Světelné znečištění už zamořilo téměř všechna místa na každém z kontinentů. Foto: WikiImages / Pixabay.

Když je nepřítelem…

Celkem běžná situace. Je večer, jste zabraní do nějaké činnosti… a v jednom okamžiku je všude tma!

Většina lidí si posvítí mobilem a jde zkontrolovat pojistky. Někomu ale začne bušit srdce, celý se roztřeste, zpotí a přes paniku nebude schopný slova ani pohybu. Nebo naopak dostane hysterický záchvat. Takoví lidé trpí nyktofobií – chorobným strachem ze tmy!

Pokud je vám ale jen nepříjemné chodit v noci venku, je to v pořádku. Přirozenou obavu ze tmy mají všichni a jde o pozůstatek evoluce. Když se nemůžeme spolehnout na oči, nepostřehneme třeba blížícího se vetřelce.

Temná, temnější, nejtemnější

Není tma jako tma! Natolik je temná, určuje tzv. Borleova stupnice, kterou zavádí v roce 2001 americký amatérský astronom John E. Bortle.

Jednotlivé stupně tmy, od „černé“ až do „bílé“, zjednodušeně vyjadřují, jaká je v daném místě míra světelného znečištění. Čím je menší, tím je tma temnější a tím více vidíme na obloze hvězd.

Za nejtmavší tmou na Zemi musíme vycestovat třeba do chilské pouště Atacama, na vrcholky Havajských ostrovů či do některých neobydlených části Kanady, Austrálie a Afriky. Nad hlavami vám tu bude zářit 3000 až 4000 hvězd!

U nás se nám taková podívaná nepoštěstí, máme však několik tzv. oblastí tmavé oblohy, kde si bez dalekohledu prohlédnete stále neuvěřitelných 2000 hvězd! Vydejte se na Manětínsko, do Beskyd, Jizerských hor nebo Podyjí.

Proč je tak těžké najít v přírodě skutečnou tmu? Protože osvětlení z měst běžně ovlivní náš pohled na nebe až na desítky kilometrů daleko. Dodnes zbylé oblasti tmavé oblohy tedy pečlivě střeží astronomové spolu s ochranáři přírody.

Míst, odkud můžeme zahlédnou ramena Mléčné dráhy, je na Zemi čím dál tím méně. Foto: Angeleses / Pixabay.
Míst, odkud můžeme zahlédnou ramena Mléčné dráhy, je na Zemi čím dál tím méně. Foto: Angeleses / Pixabay.

Slepým se skrývá

Často se říká, že nevidomí lidé mají kolem sebe tmu. Ale není to tak! Slepé oko nemůže vidět tmu, protože nedokáže rozlišovat mezi světlým a tmavým pozadí. Slepí doslova nevidí nic, jejich zrak je ze skupiny smyslů vyřazen.

Zkuste zavřít pravé oko a dívat je jen levým. A pak se zamyslete nad tím, co vidíte tím pravým. Tma to není.

Vidět ve tmě je hračka!

Závidíte kočkám jejich kouzelnou schopnost vidět ve tmě? Nemusíte! Vědci jsou totiž přesvědčeni o tom, že lidé to umí taky!

Když při jednom experimentu na univerzitě v britském Rochesteru zavřou dobrovolníky do temné komory a nechají je dělat různé pohyby rukama, zjistí, že 50 % zúčastněných ruce před sebou skutečně vidí!

Stačí, když proprioreceptory (vnímající pohyb a polohu) pošlou do mozku ty správné pokyny o tom, kde se ruce zrovna nacházejí.

Pokud tedy budeme trénovat mávání rukama, střídavě ze zavřenýma a otevřenýma očima, náš pohyb ve tmě bude mnohem jistější.

Kočka vidí ve tmě bez problémů. Člověk se to prý může naučit také! Foto: Angeleses / Pixabay.
Kočka vidí ve tmě bez problémů. Člověk se to prý může naučit také! Foto: Angeleses / Pixabay.

Voda je jejím spojencem

Tmu jako v ranci najdete i na dně oceánů. Kde se tam ale vzala, když voda je přeci průhledná a sluneční světlo by přes ni mělo projít? Neprojde!

Voda je pro světlo doslova smrticí zbraní – její molekuly a různé přítomné částečky všechny paprsky buď pohltí, anebo rozpráší do všech stran.

V hloubce okolo 10 metrů už neuvidíme červenou a oranžovou (světlo největších vlnových délek), poté zmizí žlutá a zelená a ve 150 metrech už máme vše modré. A asi kilometr pod hladinou neuvidíme nic!

Téměř nejtemnější tmu najdeme hluboko pod mořem. Světlo se ve vodě vytratí. Foto: PublicDomainPictures / Pixabay.
Téměř nejtemnější tmu najdeme hluboko pod mořem. Světlo se ve vodě vytratí. Foto: PublicDomainPictures / Pixabay.

Žádná neexistuje!

Tma jest negativní pojem, vlastně něco, co neexistuje…“ vysloví již v 17. století český vědec Jan Marcus Marci (1595-1667).

Absolutní tmu skutečně nikde nenajdete, na každém místě na světě budou alespoň minimální zbytky světla, přestože je nemáme šanci postřehnout.

I kdyby to tak nebylo, pořád tma vlastně není ničím. Tma je jen nepřítomnost světla, stejně jako třeba absolutní nula (-273 °C) je nepřítomnost tepla.

A pokud tedy tma ve skutečnosti neexistuje, nemá ani černou barvu, jak si všichni myslí! Nemá totiž žádnou.

Foto: úvodní foto: Myriams-Fotos / Pixabay 1 – 5: Pixabay
Související články
Zajímavosti
10 pivních podivuhodností, které (možná) nevíte
Říká se, že vláda, která zlevní pivo, nemůže padnout. Politiku ale dnes nechme ležet ladem. Padat budou jen rekordy, a to ty s pořádnou bílou pěnou.   Nejsilnější pivo? V Brewmeister Armageddon (65%)! O titul nejsilnějšího piva se vede skutečná přetahovací bitva, vyšperkovaná navíc velice originálními názvy finálního výrobku. Jen tak pro zajímavost je mezi […]
Zajímavosti
Vůz Klementa Gottwalda se musel prodlužoval kvůli tlusté první dámě
Luxus na kolech miluje i Klement Gottwald. Po nástupu do úřadu usedá do vozů značky Daimler, které na Pražském hradě zůstaly po Edvardu Benešovi. Jenže jako správný komunista je Klement Gottwald (1896‒1953) považuje za buržoazní vymoženost. Nepřipadá v úvahu, aby v nich reprezentoval socialistické zítřky. Chová se jako stín Josifa Vissarionoviče Stalina (1878‒1953). Je tedy […]
Zajímavosti
Tragédie nad mraky: Let kapely Lynyrd Skynyrd, který změnil rockovou historii
Když osud vzal cestou, která měla vést k hudbě, životy hudebníků se změnily v okamžiku. Příběh pádu letadla, který zastavil srdce jižanského rocku a zanechal svět v šoku. Máme nějaký problém s palivem            Tihle hoši byli od začátku průšviháři. Když už založí kapelu, tak hned několikrát změní její název. Z One percent se přes Noble Five […]
Zajímavosti
Zmije obecná: Jedem se neplýtvá!
Žádného jiného suchozemského hada nepotkáte v tolika státech světa (v tomto případě 35) a žádný také nevydrží takové teplotní výkyvy – zejména ty směrem do chladu. I proto na zmiji obecnou můžete třeba v Itálii narazit i v úctyhodné nadmořské výšce 2900 metrů. Přesto si libuje ve vyhřívání na slunci, ale ideálně v místech, kde […]
reklama
historie
Proč se Britové dozvěděli o kapitulaci Němců s dvanácti hodinovým zpožděním?
Kde podepsali Němci na konci druhé světové války kapitulaci?  Bylo to v Berlíně, nebo ve Francii?  Prameny uvádějí obě možnosti… A obě jsou pravdivé. Za bernou minci můžeme označit obě informace, protože k podepsání německé kapitulace došlo dvakrát. Poprvé ve francouzské Remeši 7. května 1945 ve 2 hodiny a 41 minut. Listinu tehdy parafuje německý generál […]
Sežrali slavného francouzského objevitele domorodci?
Na širé moře Verrazzano vyplouvá na podzim roku 1523 se čtyřmi loděmi. 17. ledna 1524 však u mysu Fear v dnešní Severní Karolíně přistane jenom Dauphine, další dvě plavidla zničila bouře, třetí potopili Španělé. Mořeplavec Giovanni da Verrazzano (1485–1528) pluje do Nového Světa z pověření francouzského krále Františka I. (1494–1547), který by si z nově objevených zemích […]
Nankingský masakr: Sexuální týrání Číňanek japonskými vojáky patřilo léta k tabuizovaným tématům
Když je 13. prosince 1937 dobyto japonské město Nanking, japonští vojáci začnou řádit. S čínskými ženami zacházejí jako s hadrovými panenkami, vybíjí si na nich sexuální pudy. Zajatce krutým způsobem zabíjejí. Proč Japonci vraždí s takovou krutostí? Podle jejich vojenského kodexu cti je život zajatce naprosto bezcenný. Navíc Číňané jsou v početní převaze a Japonci je nechtějí […]
Tábor: Revoluční hradby a sen, který nevyšel
„To je on! Tábor!“ šeptají poutníci, když se před nimi vynoří věže a hradby na vysokém ostrohu. Míří sem z blízka i z daleka za vidinou lepšího života. Vysoký ostroh nad řekou Lužnicí a Tismenickým potokem je jako stvořený pro bezpečné sídlo. Nabízí výhled daleko do kraje a současně je ze tří stran chráněn strmými svahy a […]
svět zločinu
Bill Cosby: Propuštění z vězení po procesních chybách
Bill Cosby, někdejší hvězda americké televize, byl v červenci 2021 propuštěn z vězení kvůli procesním chybám, které vedly k jeho odsouzení v roce 2018 za sexuální napadení. Tento krok vyvolal šok mezi více než šedesáti ženami, které ho obvinily ze sexuálního obtěžování. Přestože byl Cosby odsouzen za zdrogování a znásilnění Andrey Constandové, verdikt byl zrušen, […]
Harvey Weinstein: hlavní poražený kauzy MeToo se odmítá vzdát
Harvey Weinstein, někdejší mocný filmový producent, se snaží zvrátit své odsouzení za znásilnění a sexuální obtěžování. Jeho šance na očištění jsou však mizivé. Skandál, který začal v roce 2017, odhalil dekády zneužívání moci, kdy Weinstein nutil herečky k sexuálním službám výměnou za kariérní příležitosti. Navzdory pokusům vše zamést pod koberec a dohodám s oběťmi byl […]
Za co všechno se chodilo do basy za komunismu?
Za bývalého režimu se dalo sedět ve vězení za ledacos, co dnes stěží chápeme. Třeba za koupi západního vozu nebo cizí literatury. I nevinná legrace v restauraci může skončit tragicky, když v ní sedí konfident. Peníze, které vám přijdou omylem na účet, jsou cestou za mříže. A na sovětskou vlajku není radno sahat, abyste nepřivolali […]
O. J. Simpson: Možná jsem ji opravdu zabil já
Jmenuje se O. J. Simpson. Je dnes už bývalou legendou amerického fotbalu, průměrným hollywoodským hercem, dokonce i spisovatelem. Jestli si k tomu přidáte i slovo „vrah“, necháme už na vás. Píše se rok 1977. Hvězda nejsledovanějšího amerického sportu O. J. Simpson přichází do svého oblíbeného privátního klubu Daisy v Beverly Hills. Krásná, čerstvě osmnáctiletá blonďatá recepční Nicole […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
O rodinu se umí manžel postarat
skutecnepribehy.cz
O rodinu se umí manžel postarat
Mezi mojí a Matějovou rodinou byla přehrada. Bydleli jsme sice, já i Matěj, v paneláku, ale rozdíly by přehlédl jen slepý. Já byla hýčkaná princezna, jezdili jsme k moři, v pokojíčku jsem měla růžové závěsy a růžový přehoz přes křesílko, snídala jsem chleba s medem nebo bábovku a měli jsme chatu u rybníka. Zato Matěj. To byl smutný případ. Děti se mu smály, že
Nové zprávy z Europy. Astrobiologové se z nich neradují
21stoleti.cz
Nové zprávy z Europy. Astrobiologové se z nich neradují
Málokteré těleso ve Sluneční soustavě je pro astrobiology tak lákavé, jako Jupiterův Měsíc Europa. Pod jeho ledovým příkrovem se totiž ukrývá oceán kapalné vody, které je zde více, než v pozemských oc
Oslavy sv. Antonína: Svatby, barvy a chuť sardinek
historyplus.cz
Oslavy sv. Antonína: Svatby, barvy a chuť sardinek
Ve stáncích na ulicích Lisabonu se během oslav svatého Antonína prodává spousta dobrot. Největší zájem je ale jednoznačně o grilované sardinky. Lidé je obvykle pojídají spolu s křupavým chlebem. Bloumají při tom městem, které vzdává hold svému patronovi a „vyhlášenému dohazovači“. Pro jeho oblíbenost se mu občas říká „světec celého světa“. Je patronem zamilovaných, cestujících
Nádherná Ivona Dadic se stala tváří hodinářské značky Norqain
iluxus.cz
Nádherná Ivona Dadic se stala tváří hodinářské značky Norqain
Ivona Dadic, rakouská sedmibojařka, má za sebou pozoruhodnou kariéru a již dosáhla mnoha milníků v atletice. Byla první Rakušankou, která se kvalifikovala na olympijský sedmiboj v roce 2012 v Londýně,
Dceřin magický prsten střeží naše rodinné štěstí
nejsemsama.cz
Dceřin magický prsten střeží naše rodinné štěstí
Když ten šperk uviděla, doslova ji uhranul. Od té chvíle se nás štěstí drželo, ale jen do té doby, než se dcera rozhodla prsten prodat. Bylo to v dobách, kdy se hranice otevřely a my se začali hrnout do světa. U nás doma jsme nebyli výjimkou. První cesta vedla do Vídně. Možná si pamětníci vzpomenou na ty slevové kupony,
Tereza Kostková je pořád stejně štíhlá
nasehvezdy.cz
Tereza Kostková je pořád stejně štíhlá
V čem spočívá tajemství dokonalé postavy herečky a moderátorky Terezy Kostkové (47)? Konečně šla s pravdou ven. Zejména divačky si vždy v průběhu televizního pořadu StarDance aneb když hvězdí tančí
Spa Hotel Děvín láká na relaxační pobyty, i na kulturu Mariánských Lázní
panidomu.cz
Spa Hotel Děvín láká na relaxační pobyty, i na kulturu Mariánských Lázní
Mariánské Lázně, město zapsané na seznamu UNESCO, jsou známé jako jedno z nejkomplexnějších lázeňských měst na světě. Toto město se pyšní čistým vzduchem, malebnými procházkami v okolních parcích a lesích a relaxačními procedurami, které poskytují novou energii a regeneraci. Spa Hotel Děvín Superior *** nabízí širokou škálu služeb pod jednou střechou. Hotel poskytuje léčebné a
Kuskus s kuřetem a zeleninou
tisicereceptu.cz
Kuskus s kuřetem a zeleninou
Zbylo vám trochu pečeného kuřecího masa od oběda? Využijte ho k přípravě dalšího pokrmu. Potřebujete 150 g pečeného kuřecího masa 1 lžíci másla 3 lžíce oleje 250 g kuskusu 1 kuřecí bujón 1
Červnový festival Pivo na Náplavce představí 40 minipivovarů
epochanacestach.cz
Červnový festival Pivo na Náplavce představí 40 minipivovarů
Pivo na Náplavce – oblíbený degustační festival zlatavého moku, na kterém nebude chybět ani redakce Epochy na cestách, se v letošním roce bude konat 14. a 15. června na Rašínově nábřeží. Účastnit se ho budou stálice i nováčci, na pravém břehu Vltavy se představí 40 zástupců českých minipivovarů. Součástí festivalu budou i stánky s jídlem,
Hledání Semiramidiných zahrad
enigmaplus.cz
Hledání Semiramidiných zahrad
Při hledání místa, kde se zahrady stvořené pro Semiramis nacházely, se archeologové nemají čeho chytit. Německá skupina archeologů pod vedením Roberta Koldeweye se na domnělé místo vydává na přelomu
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Vlkodlaci mezi námi? Příběhy o nich sahají až do starověku!
epochalnisvet.cz
Vlkodlaci mezi námi? Příběhy o nich sahají až do starověku!
Nejstarší dochovaný příklad přeměny člověka na vlka se údajně nachází v Eposu o Gilgamešovi z doby kolem roku 2100 př.nl. Dodnes však světem kolují příběhy, ve kterých slýcháváme o krvelačném vlkovi, jenž se objevil při úplňku.   Vlkodlak, jak ho nyní známe, se poprvé objevuje ve starověkém Řecku a Římě, v etnografických, poetických a filozofických