Domů     Co jste netušili o tmě?
Co jste netušili o tmě?
3.4.2023

Je to prostě stav, kdy nevidíme! Tma se neúnavně vrací den co den a nic zajímavého na ní snad ani být nemůže… Nebo ano?

Tma má mnoho podob. Může být romantická, strašidelná i nebezpečná. Někdy je škodlivá, někdy léčivá a téměř nikdy není černá! A je vůbec skutečná?

Proč přichází každou noc?

Zdá se to logické. Když Slunce zapadne, nastává tma. Pokud se však nad tím zamyslíme trochu víc, vůbec co nedává smysl!

Slunce přeci není jedinou hvězdou ve vesmíru – z našeho pohledu ze Země je jich nekonečno. Každičký milimetr by tak měla pokrývat nějaká hvězda a jejich záře by měla celou oblohu osvítit tak, až by nám to oslepilo oči. Jenže tak to není. V noci je tma! Proč?

Této záhadě se říká fotometrický paradox a vědci nad ní bádají už celá staletí. Jako nejpravděpodobnější se jim zdá vysvětlení, že náš výhled je zkrátka omezený. Vidíme jen tak daleko, jak je celý vesmír starý.

Hvězdy vzdálenější než 14 miliard světelných let nemůžeme zahlédnout, protože jejich světlo k nám ještě nestihlo doputovat. A neboť se vlivem rozpínání vesmíru hvězdy od sebe pořád vzdalují, záře těch dalekých nám stále utíká. Tím vzniká ten prázdný prostor, který vnímáme jako temnou oblohu.

Při spánku za světla si naše tělo neodpočine. Netvoří se tak dostatek melatoninu odpovědného za regeneraci. Foto: Claudio_Scott / Pixabay.
Při spánku za světla si naše tělo neodpočine. Netvoří se tak dostatek melatoninu odpovědného za regeneraci. Foto: Claudio_Scott / Pixabay.

Nechoďte bez ní spát!

Pokud jste hodně unaví, usnete jistě i za bílého dne. Není to však totéž – za světla se uvolňuje mnohem méně melatoninu, hormonu, který dělá spánek hlubším a kvalitnějším a pomáhá tak tělu lépe se zregenerovat.

Noc milující melatonin navíc není odpovědný jen za hloubku spánku, má vliv také na metabolismus, krevní tlak, produkci dalších hormonů i rychlost stárnutí. Pokud ho máte opravdu nedostatek, může to znamenat větší riziko některých druhů rakoviny!

Ideální je tedy spát ve tmě – víkendové dospávání přes celé dopoledne váš oslabený organismus nezachrání.

Nahradí nám léky?

Život ve světle je samozřejmě jednodušší. A proto je velkou výzvou strávit nějaký čas v naprosté tmě!

Stará tibetská metoda nazvaná terapie tmou doporučuje pobyt v permanentní temnotě nejméně jeden, ale klidně i sedm týdnů! Tělo tak zvýší produkci melatoninu, což napomůže při mnoha zdravotních obtížích.

Posílíte imunitu, zlepšíte si kondici, zbystříte smysly a zbavíte se stresu. A začnete si lépe uvědomovat sebe sama. Ideální je během pobytu ve tmě ještě držet půst.

Tma je na naší planetě opravdovou vzácností! Světelné znečištění už zamořilo téměř všechna místa na každém z kontinentů. Foto: WikiImages / Pixabay.
Tma je na naší planetě opravdovou vzácností! Světelné znečištění už zamořilo téměř všechna místa na každém z kontinentů. Foto: WikiImages / Pixabay.

Když je nepřítelem…

Celkem běžná situace. Je večer, jste zabraní do nějaké činnosti… a v jednom okamžiku je všude tma!

Většina lidí si posvítí mobilem a jde zkontrolovat pojistky. Někomu ale začne bušit srdce, celý se roztřeste, zpotí a přes paniku nebude schopný slova ani pohybu. Nebo naopak dostane hysterický záchvat. Takoví lidé trpí nyktofobií – chorobným strachem ze tmy!

Pokud je vám ale jen nepříjemné chodit v noci venku, je to v pořádku. Přirozenou obavu ze tmy mají všichni a jde o pozůstatek evoluce. Když se nemůžeme spolehnout na oči, nepostřehneme třeba blížícího se vetřelce.

Temná, temnější, nejtemnější

Není tma jako tma! Natolik je temná, určuje tzv. Borleova stupnice, kterou zavádí v roce 2001 americký amatérský astronom John E. Bortle.

Jednotlivé stupně tmy, od „černé“ až do „bílé“, zjednodušeně vyjadřují, jaká je v daném místě míra světelného znečištění. Čím je menší, tím je tma temnější a tím více vidíme na obloze hvězd.

Za nejtmavší tmou na Zemi musíme vycestovat třeba do chilské pouště Atacama, na vrcholky Havajských ostrovů či do některých neobydlených části Kanady, Austrálie a Afriky. Nad hlavami vám tu bude zářit 3000 až 4000 hvězd!

U nás se nám taková podívaná nepoštěstí, máme však několik tzv. oblastí tmavé oblohy, kde si bez dalekohledu prohlédnete stále neuvěřitelných 2000 hvězd! Vydejte se na Manětínsko, do Beskyd, Jizerských hor nebo Podyjí.

Proč je tak těžké najít v přírodě skutečnou tmu? Protože osvětlení z měst běžně ovlivní náš pohled na nebe až na desítky kilometrů daleko. Dodnes zbylé oblasti tmavé oblohy tedy pečlivě střeží astronomové spolu s ochranáři přírody.

Míst, odkud můžeme zahlédnou ramena Mléčné dráhy, je na Zemi čím dál tím méně. Foto: Angeleses / Pixabay.
Míst, odkud můžeme zahlédnou ramena Mléčné dráhy, je na Zemi čím dál tím méně. Foto: Angeleses / Pixabay.

Slepým se skrývá

Často se říká, že nevidomí lidé mají kolem sebe tmu. Ale není to tak! Slepé oko nemůže vidět tmu, protože nedokáže rozlišovat mezi světlým a tmavým pozadí. Slepí doslova nevidí nic, jejich zrak je ze skupiny smyslů vyřazen.

Zkuste zavřít pravé oko a dívat je jen levým. A pak se zamyslete nad tím, co vidíte tím pravým. Tma to není.

Vidět ve tmě je hračka!

Závidíte kočkám jejich kouzelnou schopnost vidět ve tmě? Nemusíte! Vědci jsou totiž přesvědčeni o tom, že lidé to umí taky!

Když při jednom experimentu na univerzitě v britském Rochesteru zavřou dobrovolníky do temné komory a nechají je dělat různé pohyby rukama, zjistí, že 50 % zúčastněných ruce před sebou skutečně vidí!

Stačí, když proprioreceptory (vnímající pohyb a polohu) pošlou do mozku ty správné pokyny o tom, kde se ruce zrovna nacházejí.

Pokud tedy budeme trénovat mávání rukama, střídavě ze zavřenýma a otevřenýma očima, náš pohyb ve tmě bude mnohem jistější.

Kočka vidí ve tmě bez problémů. Člověk se to prý může naučit také! Foto: Angeleses / Pixabay.
Kočka vidí ve tmě bez problémů. Člověk se to prý může naučit také! Foto: Angeleses / Pixabay.

Voda je jejím spojencem

Tmu jako v ranci najdete i na dně oceánů. Kde se tam ale vzala, když voda je přeci průhledná a sluneční světlo by přes ni mělo projít? Neprojde!

Voda je pro světlo doslova smrticí zbraní – její molekuly a různé přítomné částečky všechny paprsky buď pohltí, anebo rozpráší do všech stran.

V hloubce okolo 10 metrů už neuvidíme červenou a oranžovou (světlo největších vlnových délek), poté zmizí žlutá a zelená a ve 150 metrech už máme vše modré. A asi kilometr pod hladinou neuvidíme nic!

Téměř nejtemnější tmu najdeme hluboko pod mořem. Světlo se ve vodě vytratí. Foto: PublicDomainPictures / Pixabay.
Téměř nejtemnější tmu najdeme hluboko pod mořem. Světlo se ve vodě vytratí. Foto: PublicDomainPictures / Pixabay.

Žádná neexistuje!

Tma jest negativní pojem, vlastně něco, co neexistuje…“ vysloví již v 17. století český vědec Jan Marcus Marci (1595-1667).

Absolutní tmu skutečně nikde nenajdete, na každém místě na světě budou alespoň minimální zbytky světla, přestože je nemáme šanci postřehnout.

I kdyby to tak nebylo, pořád tma vlastně není ničím. Tma je jen nepřítomnost světla, stejně jako třeba absolutní nula (-273 °C) je nepřítomnost tepla.

A pokud tedy tma ve skutečnosti neexistuje, nemá ani černou barvu, jak si všichni myslí! Nemá totiž žádnou.

Foto: úvodní foto: Myriams-Fotos / Pixabay 1 – 5: Pixabay
reklama
Související články
Zajímavosti
Boříme mýty o antikoncepci: Zabrání citron či kojení početí?
Je kolébkou medicíny civilizace Řecka a Říma ve 4. století před naším letopočtem? Zčásti. Teprve v druhé polovině 19. století se ukáže, jak vyspělá je medicína ve Starém Egyptě.   Německý egyptolog Georg Ebers (1837–1898) kupuje roku 1873 papyrus, který ponese jeho jméno. A hlavně – až jej přeloží, zboří zažité představy o egyptské kultuře. […]
Zajímavosti
Zuby moudrosti: Proč se nám proříznou až v dospělosti?
Teplota, bolest, otoky. V horším případě i cysty nebo dokonce zlomenina zánětem oslabené čelisti. Všechny tyhle lahůdky nás mohou potkat, pokud se dens serotinus neboli třetí stoličky rozhodnou vydrat ven. Tenhle proces začíná v dospělosti a může trvat roky. Vědci přišli na to, proč si u lidí dávají zuby moudrosti tak na čas.     […]
Zajímavosti
Kult známého světce: Komunistům se svatý Václav nelíbil
Už od konce 10. století se v českých zemích začíná šířit kult svatého Václava (asi 907–935). Nejdříve se český kníže stal symbolem panovnické dynastie a poté i patronem národa. Velký význam získává svatováclavský svátek za první republiky, ale nejde to jednoduše. První republika se totiž hodně orientuje směrem na husitské tradice a svatý Václav tak zůstává […]
Zajímavosti
Proč se říká: Svině a perly, roh hojnosti a máj podzimu
V každodenním životě se setkáváme s mnoha rčeními, příslovími i pranostikami. Některá mají hodně zajímavé pozadí. V této rubrice se jim podíváme na zoubek a vysvětlíme si, co vlastně znamenají i jak vznikly. Pýcha se nevyplácí, to je známá věc. Podíváme se, co se může stát lidem, kteří nosí nos nahoru. Zjistíme i to, odkud […]
reklama
zajímavosti
Ochrana nohou před chladem: Propagovali ponožky kazatelé?
Nutnost ochránit si nohy před zimou je stará prakticky jako lidstvo samo. Už naši dávní předkové si prostě nohy v botách něčím ovinuli a bojovali tak proti chladu. Kusy látky, zvířecí chlupy, to jsou předchůdkyně dnešních ponožek a punčoch. Staří Římané už navlékají na nohy první opravdové ponožky – ty pletené se u nich objevují už […]
Náboženská mše: Proč kněží střídají barvy roucha?
Mše má pro nevěřícího laika punc tajemna. Jaké předměty se při ní používají a jaký mají význam? Zklidněme se a nahlédněme do klidu a ticha katolického kostela. Právě přichází kněz a obřad začíbá.  Misál je průvodcem bohoslužbou. V katolické církvi se stává nejpoužívanější knihou, již zavádí už papež Pavel III. (1468–1549) při reformách na Tridentském koncilu […]
Vrať se! Příběh bumerangu
Věci vyhazujeme proto, že se jich chceme zbavit, nikoliv aby se nám vrátily zpět. Existuje ale výjimka – už tisíce let lidé s nadějí na návrat vyhazují bumerang! Když najdou archeologové v 80. letech 20. století v jeskyni Obłazowa v Polsku asi 60 cm dlouhý kus mamutího klu, něco se jim na něm nezdá. Je […]
Zázrak jménem meduňka lékařská: Zklidní mysl i tělo, likviduje herpesviry a léčí opary
Říká se, že meduňka má čarovnou moc. Starobylé herbáře dokonce uvádějí, že „meduňka na noc pitá vyvolá klidný spánek a veselé sny“. Zahání prý chmury a z tohoto důvodu by měla být údajně neustále zavěšena na některém místě v bytě. Ještě přínosnější variantou je pak její uchovávání v plátěném pytlíčku pod polštářem v naší ložnici. […]
věda a technika
Slavná busta Nefertiti: Seznam nálezů usvědčil Borchardta z podvodu
Německý archeolog Ludwig Borchardt bere do ruky ušpiněný vápencový předmět. Chvíli přemýšlí. Potom dílko strčí do krabice se štukovými nálezy. V hlavě se mu rodí plán, jak si s ním trochu pohrát. Když se řekne Nefertiti (14. století př. n. l.), každý si vybaví slavnou bustu s vysokým modrým kloboukem znázorňující egyptskou královnu z doby 18. dynastie […]
Opioidová krize v USA
Spojené státy americké se od 90. let minulého století potýkají s rozsáhlou opioidovou krizí, aktuálně probíhá už její čtvrtá vlna. Podle odborníků souvisí tato krize se strukturou amerického zdravotnického systému, ve kterém je předepisování léků upřednostňováno před dražšími terapiemi.   Profesorka Judith Feinbergová z West Virginia University k tomu podotýká: „Většina pojištění, zvláště pro chudé lidi, nezaplatí v USA […]
Zbraň proti depresím se špatnou pověstí
Říká se jim něžně houbičky a někteří lidé je vyhledávají kvůli jejich halucinogenním účinkům. Nové výzkumy ovšem ukazují, že lysohlávky v sobě skrývají zajímavé možnosti týkající se léčby duševních problémů. Ne všechny lysohlávky patří mezi halucinogenní houby, ale ty, které ano, obsahují ve velké míře dvě látky: psilocin a také psilocybin. Psilocybin je jedním z […]
Nevím, proč to dělám! Nejpodivnější reflexy lidského těla
Někdy je naše tělo zkrátka rychlejší než my. Nečeká, než nám něco docvakne v hlavě, a na jistý vnější podnět hned reaguje samo. Proč to nejde zastavit? Je to reflex! Pokus, při kterém lékař pacienta klepne kladívkem pod kolenem, tomu se stáhne stehenní sval a vykopne nohu vpřed, všichni známe. Zajímavých reflexů však naše tělo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dotlačila ho manželka k oltáři?
nasehvezdy.cz
Dotlačila ho manželka k oltáři?
Do svatby se herec Filip Blažek (50) z Jedné rodiny moc nehrnul. Trvalo mu dlouhých 18 let, než došel s krásnou partnerkou a matkou svých dvou dcer Jolanou (43) k oltáři. A i když už jsou to tři rok
Tajné kostely v Amsterdamu: Uchovávaly svědectví o velkém zázraku
enigmaplus.cz
Tajné kostely v Amsterdamu: Uchovávaly svědectví o velkém zázraku
Ačkoli má nyní Nizozemsko pověst velmi tolerantní země, nebylo tomu tak vždy. Hnutí reformace v 16. století způsobilo hluboký rozkol v katolické církvi a následně vznik církví protestantských. Katolic
Příběh Bludného Holanďana se opakuje?
enigmaplus.cz
Příběh Bludného Holanďana se opakuje?
Tajemných zmizení v tzv. Bermudském trojúhelníku bylo popsáno již mnoho. Některá z nich se už stala téměř legendárními. Je však rovněž znám také i případ potopené lodi, jež ale následně opět vyplula n
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Přichází podzimní rovnodennost. Je pravda, že den bude stejně dlouhý jako noc?
21stoleti.cz
Přichází podzimní rovnodennost. Je pravda, že den bude stejně dlouhý jako noc?
V sobotu 23. září 2023 v 8 hodin a 50 minut našeho času nastane podzimní rovnodennost. Z astronomického pohledu jde o okamžik, kdy se střed slunečního kotouče ocitne na světovém rovníku v souhvězdí Pa
Také vás bolí záda? Zkuste tyto cviky
panidomu.cz
Také vás bolí záda? Zkuste tyto cviky
V takovém případě mnohdy pomůže cvičení. Možná to víte a už máte své oblíbené cviky, které provádíte alespoň občas. Našli jsme pro vás další a jsou skutečně účinné. NA KRČNÍ PÁTEŘ Protažení v záklonu 1) Můžete provádět ve stoje i v sedě. Držte krk, ramena a trup rovně. Bradu držte také rovně a pohled je namířený
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Bylo to za všechny peníze
skutecnepribehy.cz
Bylo to za všechny peníze
Já to mám, a vždycky měla, tak trochu zamotané. Nevím proč se to vždycky nějak zašmodrchalo a já pak koukala, co se to děje. A za všechno platila. S Robertem jsme se poznali, když mi bylo třiatřicet. Vlastně byl stejně starý, a to se mojí mámě tenkrát nelíbilo. Prý má být chlap starší, tak jako
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
epochanacestach.cz
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
O grafitu víme, že se používá k výrobě tužek, ale naši dávní předkové ho znali především jako přísadu do keramiky. Proto také na Českokrumlovsku kvalitní grafit těžili už Keltové a po nich se v tom pokračovalo i v dalších staletích. Posledním z otevřených dolů byl v 70. letech minulého století Městský vrch spojený překopem s nedalekým dolem Lazec. A právě v těchto
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Kde je pravda o indiánech a kovbojích?
epochalnisvet.cz
Kde je pravda o indiánech a kovbojích?
"Kovbojové na koních v záři zapadajícího slunce, drsní muži s vůlí dobývat a přežít. Na druhé straně indiáni, tajemní a zvláštní obyvatelé divočiny s mystickými rituály." To jsou obrazy, které nás fas
Kde je pravda o indiánech a kovbojích?
21stoleti.cz
Kde je pravda o indiánech a kovbojích?
"Kovbojové na koních v záři zapadajícího slunce, drsní muži s vůlí dobývat a přežít. Na druhé straně indiáni, tajemní a zvláštní obyvatelé divočiny s mystickými rituály." To jsou obrazy, které nás fas