Domů     Chlad zabíjí i zachraňuje: Smrtící mráz drží smrt na uzdě!
Chlad zabíjí i zachraňuje: Smrtící mráz drží smrt na uzdě!
2.1.2019

Snahy obnovit životní funkce sahají hluboko do minulosti. Objevují se i v legendách. Už bohyně Isis manžela Osirida oživovala tak, že mu dýchala do úst. A křesťanský bůh oživil Adama tím, že mu „vdechl v chřípí dech života.“ Lidé to s oživováním zkouší také. Ve středověku dokonce i bičováním.

Od poloviny 16. století se používá dmychací měch, ale špatným postupem a malou znalostí anatomie často víc škodí, než pomáhá.

Přesto se používá až do roku 1829, kdy francouzský chirurg Jean-Jacques-Joseph Leroy d’Etiolles (1798-1860) poukáže na barotrauma – smrtelné poškození plic způsobené přefouknutím.

Z poloviny 18. století se dochovaly také zprávy o postupu, při kterém je do zvířecího měchýře vydechován tabákový kouř a odtud je pak vyfukován do konečníku oběti.

Lidé se pokoušejí obnovit životní funkce různým metodami odnepaměti
Lidé se pokoušejí obnovit životní funkce různým metodami odnepaměti

Z úst do úst a masírovat

Na lepší časy se začíná blýskat v roce 1858, kdy londýnský lékař dr. Henry Robert Silvester (1829-1908) publikuje metodu umělého dýchání.

Postupně ji zdokonalují další lékaři a do optimální podoby ji v roce 1957 dotahují James Elam (1918–1995) a rakouský lékař českého původu Peter Safar (1924–2003).

Ten v roce 1961 vytváří ucelenou metodu resuscitace, kde vedle umělého dýchání hraje důležitou roli zajištění krevního oběhu, tedy masáž srdce.

Její význam se postupně ukazuje pro úspěšnou resuscitaci klíčový a v současnosti je považována za důležitější než samotné umělé dýchání. Protože, k čemu je tělu okysličená krev, když se nedostane tam kam má, tedy do mozku. Nebo se tam nedostane včas.

Čtyři až pět minut po zástavě krevního oběhu totiž začínají odumírat mozkové buňky a i když se ho později podaří obnovit, vyšší mozkové funkce bývají poškozené. Proto také lékaři dříve po dvaceti minutách oživovací pokusy vzdávali.

Ani dnes nebývá doba delší než 45 minut a její prodloužení je plně na rozhodnutí lékaře. Dnes je tu však nový prvek, který dobu, po kterou je člověka možno na cestě ke smrti otočit a vrátit, značně prodlužuje. Tím je chlad. Zatím totiž byla řeč o zástavě a resuscitaci při běžné teplotě.

Ann Bågenholmové stráví ve vodě pod ledem 80 minut. Přesto, nebo právě proto přežije.
Ann Bågenholmové stráví ve vodě pod ledem 80 minut. Přesto, nebo právě proto přežije.

80 minut pod ledem

Před 20 lety by se většina lidí oživená po 20 minutách vrátila jako živá, ale prázdná schránka. Dnes už to neplatí. Lékaři jsou schopní za vhodných podmínek vrátit bez poškození mozku k životu i ty, kteří už na cestě do záhrobí strávili několik hodin.

Pomáhá jim zima. Chlazení organismu a zejména mozku. Lékařské knihy zmiňují případ švédské radioložky Ann Bågenholmové (*1970), kterou v roce 1999 nehoda při lyžování uvěznila v potoce pod vrstvou ledu.

Podařilo se jí sice najít vzduchovou kapsu a téměř 40 minut zůstat při vědomí, poté však dochází k zástavě. Než se ji záchranářům podaří vyprostit, zůstává v ledové vodě 80 minut.

Nedýchá, její srdce netluče a tělesná teplota klesla na 13,7 °C. Paradoxně právě extrémní podchlazení jí zachrání život. Přivést ji zpět mezi živé trvá početnému lékařskému týmu téměř devět hodin, přičemž první tři, zůstává její srdce nehybné.

Dr. Mads Gilbert Fredrik (*1947) si však uvědomuje, že nízká teplota její mozek chrání a tak resuscitace pokračuje. O další hodinu později se rovná čára na monitoru EKG poprvé pohne. O deset dnů později se Anna probudí. Až na menší následky poranění nervů je v pořádku.

Mráz zabíjí, ale někdy může život i zachránit
Mráz zabíjí, ale někdy může život i zachránit

Nejlepší záchranář je děda Mráz

Pro mozek je totiž rozhodující přísun kyslíku, a pokud se zastaví, je jeho poškození otázkou několika desítek vteřin. Jakmile totiž kyslík dojde, mozek nastartuje pokus o záchranu formou poměrně destruktivního „nátlakového“ procesu.

V jeho průběhu nakonec mimo jiné dochází k otoku mozku, který vzniká vinou dilatace mozkových arteriol, jako následku snahy zásobovat mozek větším množstvím méně okysličené krve. A právě chlad je nejlepší obranou.

S každým stupněm, o který je mozek ochlazen, totiž klesá spotřeba kyslíku o 5 až 7 procent. „Zní to neuvěřitelně, ale za určitých podmínek se může při ochlazení přísun kyslíku zcela zastavit, aniž by to mozek poškodilo,“ prozrazuje dr. Neal Mitchell.

Této podivuhodné skutečnosti se dnes využívá při revolučních operacích mozku nebo srdce, kdy je pacient před zákrokem uvedou do stavu umělé smrti a jeho tělo ochlazeno na 17°C. I tato technika má samozřejmě svá omezení.

Hluboké podchlazení může například trvat maximálně 60 minut, poté hrozí odumírání mozkových buněk. Poměrně obtížnou procedurou je také opětovné zahřívání a probouzení těla.

Foto: pxhere, wikipedie, Laissez Faire Books, quwenge.com
Související články
Věda a technika
Hlubiny: Skutečná mekka zvláštností
Hlubiny skryté lidským očím v letošním roce vydaly další svědectví o mimořádných živočiších, mořští biologové dokázali popsat celkem šestnáct dosud neznámých druhů hlubinných ryb rodu Anoplogaster, jež fungují na stejném principu jako vesmírné černé díry – neodrážejí prakticky vůbec žádné světlo. Vědci to zjistili tak, že se jednoho z nově objevených živočichů snažili vyfotografovat. Ryba […]
Věda a technika
30 let od objevu Ardi: Evoluce převyprávěná kostmi
Její ostatky zadupala do země někdy na sklonku třetihor stáda hrochů. Za dalších 4,4 milionů let se stala nejpodivněji vypadající fosilií zástupce lidské vývojové linie, který byl do té doby nalezen. Objev tohoto dávného hominida, připomínajícího hybrida lidoopa, opice a člověka, obrátil na ruby většinu toho, co vědci věděli o rané evoluci člověka. Jak napsal […]
Věda a technika
Extrasmysly, které nám příroda nedala
Fakt, že stojíme na vrcholu pomyslného žebříčku evoluce, ještě neznamená, že nám příroda dala vždy to nejlepší, co vytvořila. O řadě smyslových schopností, kterými obdařila vývojově jednodušší tvory, se nám může jenom zdát. Nedokážeme toho hodně. Nevidíme polarizované světlo a nemáme senzory pro infračervené záření, ačkoliv jsou pro řadu druhů hmyzu nebo hadů běžné. A […]
Věda a technika
Hyperaktivní Slunce: Budou superbouře a polární záře častější?
V květnu patřil obzor polárním zářím, které se v podobné intenzitě opakují jednou za 500 let. Zatímco se svět kochal, naše planeta čelila nejsilnější geomagnetické bouři za více než 20 let. Podle vědců šlo ale jen o ochutnávku toho, co nás čeká v nejbližších letech. Žhavme foťáky, chraňme elektroniku, Slunce se dostává do ráže. Mezi 3. a 9. […]
reklama
historie
Eduard VIII.: Nekorunovaný mistr průšvihů
Je pohledný, charismatický, zcestovalý a jeho styl diktuje módu v ostrovním státě. Pro svou snahu být v první linii si vyslouží i úctu prvoválečných veteránů.   Řeč je o králi Spojeného království a britských dominií a císaři Indie Eduardovi VIII. (1894–1972). Většina lidí si ho ale spojí hlavně s abdikací kvůli fanatické lásce k Američance Wallis Simpsonové (1896–1986). Eduardova […]
Na český trůn pomohli Habsburkům až Turci
Hned dvakrát v rané historii českých zemí mají Habsburkové český trůn nadosah. Pokaždé ale člen jejich rodu vládne jen krátce a poté náhle zemře na úplavici. A tak si musejí počkat až do roku 1526, kdy po bitvě s Turky u Moháče padne poslední Jagellonec na českém trůnu, Ludvík, aby se na něj konečně mohli posadit. Pak […]
Život Ludvíka Svobody byl plný zvratů, vzestupů a pádů
Muž, který se dokázal vzepřít okupaci. Pražský hrad, jaro 1969. Legionář a tvůrce našich zahraničních jednotek v Sovětském svazu Ludvík Svoboda sedí zhroucený v křesle, jako kdyby měl za sebou jedno ze svých pověstných tažení. „Věřte mi, že jsem podepsal nejtěžší dokument ve svém životě!“ říká svému poradci. „Snad nebude tak zle, pane prezidente,“ chlácholí oslovený muž […]
Bartolomeu Dias: Muž, který našel jih Afriky
V kronikách se píše léta páně 1453. Osmanská říše dobývá Konstantinopol. Hedvábná stezka, po které proudí do Evropy vzácné zboží z Asie, je v rukou muslimů a řeč peněz je neúprosná. „Musíme najít nové cesty!“ shodují se obchodníci. A tak vojenská porážka na jednom konci světa otevírá nové možnosti na druhém. Z Lisabonu vyplouvají první lodě s nelehkým úkolem: objevit […]
historie
Ludvík Jagellonský: Král dítě a jeho vláda na dálku
Dítě ve zlatem vyšívané peřince spokojeně žvatlá a natahuje ruky k hostům. „Ještě neumí řádně mluvit, a už mu vstavujeme na hlavu korunu,“ stěžují si současníci, pro které je k neuvěření, že droboučký princ se dnes stal králem. Otázka za milion, na niž by všichni, zejména stárnoucí a nemocný král Vladislav Jagellonský (1456–1516), chtěli znát odpověď. Porodí mu […]
Bratři, jak se patří: Život Cyrila a Metoděje je plný zvratů!
Ušli spolu stovky kilometrů, ale až v Římě se stav jednoho z nich výrazně zhorší. Propadlé tváře a těžký dech dává na vědomí, že nemocný trpí tuberkulózou. Cestování nepřichází v úvahu, dokončení započaté práce tak leží na starším z bratrů! Do historie se ale zapíší oba. Pátého července si Česko připomíná příchod Cyrila (826-869) a Metoděje (815-885). V datu má […]
Tajemný letohrádek Hvězda: Kráčí kolem něj historie a ukrývá recept na věčný život!
S mírnou nadsázkou by stačilo otevřít okno, vyklonit se a sledovat, co se děje nedaleko. Dvouhodinová bitva rozhoduje o osudu českého národa na stovky let. Letohrádek vyvázne, ale ani jeho osud neušetří. Příběh stavby, která trůní uprostřed stejnojmenné obory, potahuje háv tajemství. Zároveň se nevyhne nelichotivým kapitolám, protože z letohrádku Hvězda se na čas dokonce stává skladiště! […]
10 věcí, které jste nevěděli o královně Alžbětě II.
Vždy v dokonale sladěném pastelovém kostýmku, s nezbytnou kabelkou a sršící grácií. Fascinující ženu s celým jménem Elizabeth Alexandra Mary Windsor známe zkrátka jako královnu Alžbětu II. Kdy potkala osudovou lásku, co dělala, když jí nudil oficiální rozhovor, i jakou poťouchlost jí udělal vnuk Harry? I když bylo královně 96 let, zdálo se, že oplývá aurou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz