Domů     Chirurg Harold Gillies zachraňoval znetvořené obličeje vojáků
Chirurg Harold Gillies zachraňoval znetvořené obličeje vojáků

„Opatrně vyříznout a vytvořit kožní klapku,“ šeptá si chirurg. Postup operace má promyšlený do detailu. Kus kůže spojený s tělem přenese na nos vymodelovaný z chrupavky žebra. Obličej anglického nadporučíka Williama Spreckleyho už nebude hyzdit ohavná díra.

Mladý novozélandský lékař Harold Gillies (1882–1960) se po vypuknutí 1. světové války připojí k britskému Lékařskému sboru královské armády.

Odjíždí do Wimereux nedaleko Bologne, kde kouká pod ruku zubaři Augustu-Charlesovi Valadierovi (1873–1933), který opravuje čelisti. Experimenty s kožními štěpy mladíka zaujmou.

Zamíří proto k proslulému chirurgovi Hippolytovi Morestinovi (1869–1919), jenž rekonstruuje obličej pomocí kůže z čela pacienta. „Pro tisíce vojáků se zohyzděným obličejem by to byla šance na nový život,“ říká Gillies.

Harold Gillies jako mladý lékař v roce 1915. Dva roky poté otevře kliniku plastické chirurgie a spravuje válečná zranění britských vojáků.
Harold Gillies jako mladý lékař v roce 1915. Dva roky poté otevře kliniku plastické chirurgie a spravuje válečná zranění britských vojáků.

Rodí se nová klinika

Po návratu do Anglie si sjedná schůzku s armádním chirurgem Arbuthnotem Laneem (1856–1943). „Musíme zřídit chirurgické oddělení, které by dokázalo zraněným pomoci,“ přesvědčuje ho.

Lane má pro jeho záměr porozumění, a tak vzniká nové oddělení ve Vojenské nemocnici v Aldershotu. Ukazuje se ale, že svojí kapacitou nepokryje potřeby. Jenom bitva na Sommě (1. července -18. listopadu 1916) kliniku zásobuje 2000 pacientů.

V Sidcupu v Kentu proto vzniká Královská nemocnice specializovaná přímo na rekonstrukce obličeje. Otevírá v červnu roku 1917 a má přes 1000 lůžek.

Královskou nemocnicí projde na 5000 mužů, kterým je transplantována část obličeje - takhle nemocnice vypadala v roce 2002.
Královskou nemocnicí projde na 5000 mužů, kterým je transplantována část obličeje – takhle nemocnice vypadala v roce 2002.

Příliš krutá zkušenost

Do roku 1925 projde nemocnicí 5000 mužů, kterým Gillies s kolegy provede 11 000 operací. „Nejde jenom o funkci tváře, ale i o vzhled,“ uvědomuje si lékař. Je to nelehký úkol. Už samotná transplantace kůže je náročná a s vysokým rizikem infekce.

Nepovede se pokaždé. Pilota Henryho Lumleyho (1892–1918) přijímá Gillies s popáleninami v obličeji. Vezme mu k transplantaci velký kus kůže z hrudníku. Jenže do tkáně se dostane infekce a Lumley umírá. Na vině je příliš velký štěp a oslabený stav pacienta.

„Plastické operace musím provádět po malých krocích,“ uvědomuje si chirurg po této kruté zkušenosti.

Technika operací, při kterých se transplantovaná tkáň nechá ve spojení s původní tkání pomocí trubičky, se ukáže jako úspěšná.
Technika operací, při kterých se transplantovaná tkáň nechá ve spojení s původní tkání pomocí trubičky, se ukáže jako úspěšná.

Důležitá trubička

Jde na to jinak. V blízkosti rány (třeba z čela) vyřízne kus tkáně, ale ponechá ji částečně spojenou s tělem, aby do ní proudila krev. Přemístí ji do rány. Díky fyzickému spojení s tělem roste pravděpodobnost, že organismus štěp přijme.

Transplantaci většího kusu kůže si znovu zkusí u Willieho Vicarageho, který má z bitvy u Jutska (31. května-1. června 1916) popálený obličej. Vyřízne kus kůže z hrudníku a při přemostění vytvoří trubičku z kůže tzv.

tubed pedicle a nechává ji na místě po celé týdny. Jakmile štěp sroste a je zásobován krví, trubičku odstřihne.

Walter Yeo se stal jedním z Gilliesových prvních pacientů. Transplantace proběhla úspěšně.
Walter Yeo se stal jedním z Gilliesových prvních pacientů. Transplantace proběhla úspěšně.

Nemocnice bez zrcadel

Pozornost lékaři věnují i psychologickým traumatům, které působí znetvoření. Uvnitř nemocnice chybí zrcadla, aby zranění neviděli svůj obraz. Muži po úspěšných operacích tak poskytují útěchu těm, kteří přijedou na zákrok. Pomáhají i fotografie.

„Tak budete vypadat“ ukazují doktoři nově příchozím snímky úspěšně odoperovaných. Dávají jim naději, že opět vyjdou na ulici bez zakrytého obličeje. Gillies nepodceňuje ani osvětu.

Svoji práci popíše v roce 1920 v díle „Plastická chirurgie tváře“ a o deset let později se za svoji záslužnou průkopnickou lékařskou praxi dočká i ocenění. Je pasován na rytíře.

Foto: http://www.gilliesarchives.org.uk, wikipedia.org, iwm.org.uk
Související články
Historie
Thomas Alva Edison: Génius, který osvětlil svět
Vyrůstal v Michiganu, jako malý býval často nemocný. Do školy chodil Thomas jen krátce, protože poté, co o něm učitel prohlásil, že je mentálně postižený, a proto nemá cenu, aby školu navštěvoval, ho jeho matka vzdělávala doma. Ve skutečnosti byl hodně zvídavý a řadu věcí se čtením naučil sám. Fascinovala ho technika a rád prováděl nejrůznější […]
Historie
Myrha: Vzácná látka dražší než zlato
Neobyčejná pryskyřice s opojnou vůní je kdysi cennější než zlato. Doprovází starověké obřady, balzamování i biblické příběhy. Víte, jak se získává, kde má původ a proč stále fascinuje výrobce parfémů i lékaře? Objevte s námi tajemství této cenné látky, která propojuje dávné tradice se současností. Svátkem Tří králů (6. ledna) končí tradičně vánoční období. V […]
Historie
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Historie
Michelle Stuartová: Blíž k zemi i hlíně
Předtím, než se začala naplno věnovat umění, pracovala jako armádní topografka. To znamená, že pro vojsko mapovala terén. Možná právě proto měla ke krajině velmi úzký vztah. Malovala na dlouhé role papíru hlínou – často přímo venku –, nebo na ně přenášela strukturu přírodních povrchů. Zanechala ale dílo i přímo v krajině. Když ji umělecké centrum v americkém Oregonu […]
reklama
zajímavosti
Pelmel zajímavostí! Proč býky dráždí červená? A mají zvířata sny?
Když se řeknou býčí zápasy, každý si okamžitě vybaví neohroženého toreadora a proti němu běžícího funícího býka. Toreador se následně zavlní, zamává na býka rudou muletou, načež býčí zuřivost dosáhne maxima a rozběhne se směrem k toreadorovi s úmyslem nabrat ho na své mohutné rohy. Proč býky dráždí červená? Překvapivě se tak ale neděje kvůli rudé barvě. […]
Varhánky: Překvapivě potřebná vlastnost
I další podivuhodnou vlastnost našich těl zná dozajista každý. Varhánky – tedy podivně zkrabatěné konečky prstů – se totiž dělají více či méně každému, kdo stráví nějaký čas ve vodě. Co za tím je? Po dlouhou dobu lidé věřili, že varhánky jsou ve skutečnosti projevem průniku vody do svrchní vrstvy kůže – že jde zjednodušeně […]
Neuvěřitelné technické vychytávky, které vás ohromí!
Drobné věcičky na cesty, ale i na zpříjemnění každodenního života doma. Možná po jedné z těchto vychytávek zatoužíte i vy. Cestovní lékárnička Já a můj pes.  Úrazy se obvykle nestávají doma, ale na cestách. Pokud si rádi užíváte výpravy do divočiny se svým psem, měli byste myslet i na něj. Lékárnička Adventure Dog Series Me […]
Sůl nad zlato? kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
reklama
lifestyle
Krajka: Krása lehká jako dech
Krajka je vzdušná, krásná a křehká. A stejně jako existuje množství různých způsobů výroby, také je více verzí o jejich původu. Víte, že nošení krajek upravují v minulosti zákony? A napadá vás, proč se do dnešních dnů dochovalo jen málo opravdu starých kousků anebo kde hledat muzeum krajek? Nádherná krajka dodává i jednoduchému oděvu punc […]
Palec nahoru i vztyčený prostředníček. Sociální sítě vrátily do hry gesta
Pojď sem, podívej se támhle… Spoustu gest používáme, aniž bychom si to uvědomovali. A stejně tak je i jen tak mimochodem čteme. Jsou rodiny, kde jsou běžnou součástí komunikace. Jinde se drží toho, že „na veřejnosti se neukazuje“. Kde se ale tahle gesta vzala? Jejich historie sahá daleko před náš letopočet. Významů pro stejný posunek […]
Z malé české vesničky do Hongkongu: Město nákupů a luxusního jídla za pár korun
S batohem na zádech napříč Asií! Přinášíme exkluzivní reportáž z cesty na neobyčejná místa, kam nevedou kroky turistů, ale předčí všechny oblíbené destinace. Vydejte se s námi do Hongkongu, poznejte místní život a ochutnejte zdejší neotřelý street food!  Cestovat znamená především snít s cílem objevovat, prožívat, měnit své postoje, hranice a návyky, a mnohdy i odmazávat předsudky.  Pozitivních přínosů […]
Minangkabaové: Matriarchát pod patronátem Alláhovým
Existují společnosti, kde jsou ženy hlavou rodiny, zatímco muži jsou v podřízeném postavení? Samozřejmě. A které to jsou? „Všechny,“ odpoví s úsměvem zkušený znalec života. Není muslimský matriarchát protimluv? Na první pohled ano, jenže 6 000 000 příslušníků národa Minangkabau na Západní Sumatře dokazuje, že tomu tak být nemusí. I když možná jen do chvíle, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz