Domů     Bude odhaleno tajemství sibiřského paláce?
Bude odhaleno tajemství sibiřského paláce?
21.8.2019

Por-Bajin je považován archeology za jedno z nejtajemnějších míst světa.

Díky své ostrovní poloze a tyčícím se obdélníkovým hradbám, které byly kdysi nedobytné, vypadá na první pohled jako starobylá pevnost.

Jiní se domnívají, že 1300 let stará stavba na dálné Sibiři má mystické vlastnosti, a mohla být letním palácem, klášterem, nebo dokonce astronomickou observatoří.

Komplex stojí uprostřed jezera a místo je vzdáleno 3800 km od Moskvy. Obranné zdi jsou vysoké 10 metrů a široké 12 metrů, což činilo z komplexu skutečně nedobytnou pevnost.

Vědci nyní zkoumají toto záhadné místo a zejména jeho tajemný účel uprostřed sibiřské pustiny

Postavili palác kočovníci?

Sibiřský komplex byl sice objeven už před 100 lety, ale v objevování jeho tajemství archeologové nijak nepokročili. S největší pravděpodobností byl postaven v roce 757, což vyvozují archeologové ze sporých nálezů na místě.

Nalezeny byly vybledlé kresby na omítkách, zbytky spáleného dřeva a otisky lidských nohou na hliněných cihlách.

Podle odborníků palác vznikl v období ujgurské kočovné říše Khagante, ale vůbec není jasné, proč byl postaven tak daleko od velkých sídel, v nejopuštěnější oblasti Sibiře.

Navíc tento kočovný národ si nestavěl trvalá sídla a tak je záhadou, proč by vybudoval tak nákladnou a rozlehlou stavbu.

Není stále vysvětlené, proč by kočovný národ budoval takovou stavbu.
Není stále vysvětlené, proč by kočovný národ budoval takovou stavbu.

Podrobný průzkum teprve začíná

Por-Bajin, což znamená v překladu z domorodého jazyka hliněný dům, leží na hranicích Ruska a Mongolska, vysoko v horách. Už samotná jeho poloha v opuštěné oblasti a navíc, uprostřed jezera, mu zaručovala nedobytnost.

Dlouhá léta se o tuto horskou pevnost nikdo z odborníků příliš nezajímal a zběžné prozkoumání probíhalo někdy v 50. letech minulého století.

Zájem o komplex vypukl až po roce 2007. kdy jej navštívil ruský prezident Vladimír Putin spolu s monackým princem Albertem.

Teprve v posledních letech se tak stal centrem pozornosti archeologů, kteří se snaží nalézt hlavně odpověď na otázku, kdo palác postavil a jaký byl jeho účel. Expedice střídají jedna druhou a v průzkumu jim pomáhá i moderní technika.

Archeologové se snaží stále zodpovědět na otázku, kdo palác postavil a proč.
Archeologové se snaží stále zodpovědět na otázku, kdo palác postavil a proč.

Stavba v duchu čínské architektury

Vědci použili laserové mapování celého komplexu a podařilo se jim vytvořit 3D model celé stavby, jak mohla vypadat v době své největší slávy. I přes své stáří jsou základní části paláce dobře zachované a dodnes ohromují svou mohutností.

Jeho architektura připomíná podle odborníků tradiční čínské paláce a inspirovala se nejspíše architekturou dynastie Tang. Většina omítek v obytných prostorách nese stopy maleb, které dávají tušit bohatou výzdobu.

Hlavní komplex ve vnitřním nádvoří měl už v té době střechu pokrytou pálenými taškami a podepíralo ji 36 dřevěných sloupů, postavených na kamenných základech, které byly nejspíše barevně lakovány.

Jeho architektura připomínala čínské paláce.
Jeho architektura připomínala čínské paláce.

Patřil palác budhistům?

O účelu stavby probíhají v odborných kruzích stále spory. Nejnovější nálezy ohořelých dřevěných fragmentů však naznačují, že palácový komplex byl postaven kolem centrálního budhistického kláštera. Tato teorie vypadá zatím nejpravděpodobnější.

Mohlo jít o jakousi odlehlou budhistickou klášterní školu, ve které byli vychovávání budoucí mniši. Hovoří se i o tajemných rituálních obřadech, které se v klášteře měly odehrávat a právě proto byl prý postaven v tak odlehlé pustině.

Podle archeologických nálezů však někteří vědci usuzují, že palác postavil národ mongolských Ujgurů za vlády chána Mojanchura (vládl 747–759), známého také jako chán Bajanchur. Měl by to dokládat jeden ze zachovaných nápisů na kameni.

Stavbu prý nechal vybudovat jako nedobytnou pevnost na počest svého vítězství nad místními kmeny. Mojanchur vybudoval mocný ujgurský chanát (říši) na čínském území a oženil se s čínskou princeznou. Tomu by nasvědčovala i čínská architektura paláce.

Dřevěné fragmenty naznačují, že byl komplex postavený kolem centrálního budhistického kláštera.
Dřevěné fragmenty naznačují, že byl komplex postavený kolem centrálního budhistického kláštera.

Na Sibiři bez topení?

Co však mate odborníky nejvíce, je skutečnost, že v celém paláci nebyly objeveny žádné, ani primitivní topné systémy. Žádná kamna, žádné krby, žádné komíny.

Vzhledem ke skutečnosti, že Por-Bajin leží v nadmořské výšce 2300 metrů a vládne tam pořádně drsné sibiřské počasí s teplotami pod -30°C, je to přinejmenším podivné.

To by podle archeologů naznačovalo, že stavba byla využívána jen sezónně, v teplejších letních měsících, ale i tehdy se zde musela teplota pohybovat jen těsně nad nulou.

Palác se propadá do stále hlouběji pod vodu.
Palác se propadá do stále hlouběji pod vodu.

Do 80 let palác zmizí pod vodou!

Vědecké týmy nyní s výzkumem spěchají, protože Por-Bajin se propadá stále rychleji do hlubin jezera. Komplex i s jezerem totiž sedí na vrstvě permafrostu, což je název pro věčně zmrzlou zemi.

Od minulého století začal permafrost vlivem oteplování celé planety rozmrzat a tak se zvyšuje i hladina jezera. Tání permafrostu také podkopává stabilitu zdí a střídání mrazu a teplejších období trhá na kusy i samotný ostrov, na kterém palác stojí.

Podle postupu tání vědci odhadují, že do 80 let nebude po mohutné stavbě ani památky, protože zmizí v hlubinách jezera.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Historie
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Historie
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Historie
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Historie
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
reklama
lifestyle
Úspěšní a slavní, které vyhodili z práce pro nedostatek talentu
Už od dětství si Walt Disney rád maloval, miloval však i vlaky. Často přikládal ucho ke kolejím a poslouchal, zda se nějaký neblíží. Když se s rodinou přestěhoval do Kansas City, jeho kamarád ho seznámil se světem varieté a filmu. To ho později inspirovalo při návrhu designu Disneylandů, kolem kterých musela vždy vést železnice. Walt Disney […]
Hudebník a herec Mark Wahlberg: Na kontě má několik rasistických ataků
Mark Wahlberg se stal známou tváří filmového průmyslu, ale jeho cesta k úspěchu byla poznamenána temnými událostmi. Jeho rasistické útoky ve mládí ho stále provázejí, ačkoli se od té doby hodně změnil. Mark Wahlberg, známý hudebník a herec, se dostal do problémů kvůli svým rasistickým útokům v mládí. Přestože se od té doby změnil a […]
Světové štěstí: Finsko, Dánsko a Island mají nejšťastnější obyvatelstvo na světě, Česko je na 18. místě!
Štěstí… Co je to štěstí? A dá se vůbec měřit? Už desátým rokem vydává organizace OSN, zabývající se udržitelným životem, Světovou zprávu o štěstí. To není vtip! Podle ní jsou i pro rok 2023 nejšťastnější seveřané. Je to paradox, protože právě v těchto zemích se roky potýkali s vysokým počtem sebevražd. Česko se drží v […]
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
reklama
záhady a tajemství
Velký Roudný, svědek souboje Boha s Luciferem?
Velký Roudný se ve výšce 780 m n. m. tyčí v malebném prostředí Nízkého Jeseníku. Tato sopka, aktivní před miliony let, si v místní krajině získala výraznou dominanci. Obsahuje rozmanité druhy vulkanického materiálu, včetně čedičové lávy, která vytvořila čtyři impozantní lávové proudy na svazích vrchu. Nejdelší z těchto proudů měří až pět kilometrů. V minulosti […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Potřebujete nový kávovar?
panidomu.cz
Potřebujete nový kávovar?
Doby, kdy jsme znali jen českého „turka“, jsou už dávno pryč a mnozí z nás si na kávě chtějí opravdu pochutnat. Uvažují proto o koupi kávovaru. Jak se ale vyznat v té nepřeberné nabídce přístrojů? První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud se u vás doma denně vypijí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
To na nose nenosíme
nejsemsama.cz
To na nose nenosíme
Černé tečky v obličeji, zejména na nose, představují častý kosmetický problém. Jejich tvorbu ovlivňuje kosmetická péče a používání kosmetiky, která ucpává póry. Nač si dát pozor? Zbavit se jich není jednoduché, ale při správné péči a používání správné kosmetiky se vám může podařit je alespoň minimalizovat. Co pomůže? Základem je pravidelné a důkladné čištění pomocí micelárních vod, pěny a gelů.
Tajemný slezský alchymista: Byl krůček od objevu kamene mudrců?
enigmaplus.cz
Tajemný slezský alchymista: Byl krůček od objevu kamene mudrců?
Na přelomu sedmnáctého a osmnáctého století pobýval ve Slezsku alchymista, který byl opravdovou autoritou v otázce takzvaného kamene mudrců. Pokud se prý někdo přiblížil objevu tohoto alchymistického
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Rado opět spojilo své renomé s japonským návrhářem
iluxus.cz
Rado opět spojilo své renomé s japonským návrhářem
V roce 2017 se značka Rado spojila s japonským módním vizionářem Kunihiko Morinagou, aby společně vytvořili limitovanou edici hodinek. Ty kombinují tradiční řemeslné umění značky s inovativní technolo
5 největších tlouštíků na trůnu: Jindřich VIII. vážil až 160 kilo!
historyplus.cz
5 největších tlouštíků na trůnu: Jindřich VIII. vážil až 160 kilo!
Jindřich VIII. odloží mastnou kýtu a otře si rukou koutky úst. K jídlu zasedl v sedm večer, a byť už je dávno po půlnoci, stoly se stále prohýbají pod vybranými pokrmy. „S večeří se přece nesmí pospíchat,“ usměje se na své hosty král a pokyne sluhům, aby donesli další pochoutky. Pro anglického krále je jídlo skutečným koníčkem.
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
epochanacestach.cz
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
Desítku zbrusu nových podcastů, speciální prohlídky či asistenci pro znevýhodněné návštěvníky a zejména 116 lokací nachystali pro návštěvníky Open House Brno 2024 jeho pořadatelé. Festival architektury a urbanismu se letos zaměří na témata inkluze a přístupnosti města jako jednoho architektonického celku. Součástí dvoudenní akce budou i hudební vystoupení na vybraných lokacích, speciální nabídky brněnské gastroscény
Má Gottová v zahraničí milence?
nasehvezdy.cz
Má Gottová v zahraničí milence?
Vdova Ivana Gottová (48) před časem zainvestovala a momentálně se jí staví v pražské lokalitě Císařka luxusní vila. Původně se psalo, že by to měl být nový domov pro ni a její dcery Charlotte Ellu (
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
epochalnisvet.cz
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem? Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své
Chtěla mi odloudit manžela
skutecnepribehy.cz
Chtěla mi odloudit manžela
Moje sestra byla taková už odmalička. Dostala, čeho se jí zachtělo. Rodiče jí vždycky nadržovali a já jí vše odpouštěla. A z ní vyrostl sobec. Přestože byla moje sestra jen o pět let mladší, vypadala spíš jako moje dcera, kterou jsem nikdy neměla. Štíhlá a drobná, plavovlasá. Já byla vysoká a statná. Žáky jsem vždy milovala Pracovala jsem coby učitelka na
Objevena nejtěžší hvězdná černá díra v naší Galaxii
21stoleti.cz
Objevena nejtěžší hvězdná černá díra v naší Galaxii
Astronomové objevili dosud nejhmotnější hvězdnou černou díru v Mléčné dráze. Prozradila ji obíhající hvězda, která se kvůli ní při svém pohybu podivně "kymácí". Neunikla tak pozornosti mise Gaia Evrop